خرید پسته ایرانی توسط اتحادیه اروپا

آیا اتحادیه اروپا خریدار پسته ایران است؟

اتحادیه اروپا، بزرگترین خریدار پسته ایرانی در مقایسه با پسته آمریکایی می باشد. اتحادیه اروپا (28 کشور) بزرگترین هدف برای صادرات خشکبار درختی از ایالات متحده است، با 32٪ خرید از کل خشکبار تولید شده آمریکا در سال 2017 ، همچنین بزرگترین سهم آن در خرید پسته ایرانی است.

سهم کشورهای آسیای شرقی در واردات خشکبار درختی 27 درصد و در خاورمیانه 12 درصد بود. در سال 2017 ، ارزش صادرات خشکبار به اتحادیه اروپا به 2.7 میلیارد دلار رسید.

بادام (در پوسته و هسته) خشک 1.5 میلیارد دلار ، پسته خشک (44.6 میلیون دلار) و گردو به ارزش 344 میلیون دلار در بازار اروپا فروخته شدند. در اتحادیه اروپا، مهمترین مقصد پسته آمریکایی، اسپانیا، آلمان و هلند که 63٪ از کل واردات به اروپا را تشکیل می دهند، می باشند.

ایالات متحده بزرگترین تأمین کننده خشکبار درختی به اروپا است. در سال 2017 سهم اصلی در بازار اروپا 37 درصد بود. ترکیه با داشتن سهم دوم از بازار اروپا (20٪) و پس از آن ویتنام، شیلی و هند قرار دارند و بادام هنوز هم کالای اصلی است و سهم آن از کل واردات خشکبار به اتحادیه اروپا 22٪ است.

خریدار اصلی پسته ایرانی اتحادیه اروپا

خریداران اصلی خشکبار درختی: صنایع غذایی و صنایع خشکبار

خشکبار و صنایع فرآوری مواد غذایی در اروپا بزرگترین مصرف کننده خشکبار درختی در اروپا هستند. این صنایع از کوکی ها در غذاهای سنتی و همچنین بازیافت و صادرات مجدد آنها به کشورهای جهان سوم استفاده می کنند.

از بادام بیشتر به عنوان ماده ای در تولید مارزیپان، نوگات، تورون (غذاهای اسپانیایی مخصوص کریسمس)، شیرینی ها و شیرینی پزی ها استفاده می شود. پرورش دهندگان اروپایی برای استفاده در بستنی و شیرینی پزی از پسته و گردو استفاده می کنند.

خریداران اصلی خشکبار درختی: صنایع غذایی و صنایع خشکبار

صنعت تغذیه و تغذیه اروپا به طور پیوسته و مداوم در تلاش است محصولات و روشهای جدیدی را برای مصرف بیشتر خشکبار ارائه دهد. با این حال، معرفی محصولات جدید در بازارهای سنتی مانند اسپانیا و ایتالیا کار ساده ای نیست. در این بازارها ، مصرف کنندگان اغلب محصولات غذایی بومی و منطقه ای خودشان را ترجیح می دهند.

به دلیل بازار بزرگ اروپا، تمرکز فروشندگان مواد غذایی برای ایجاد استراتژی هایی برای تولید محصولات جدید با ارزش افزوده به منظور فروش کالاهای بیشتر به صورت عمده می باشد. آنها همچنین سعی می کنند از طریق کمپین های تبلیغاتی و بسته بندی های جدید، ارزش غذایی و فواید درختان میوه را به نمایش بگذارند.

خریداران اصلی خشکبار درختی: صنایع غذایی و صنایع خشکبار

گسترش تجارت در بازار اتحادیه اروپا

از آنجا که اتحادیه اروپا مقصد اصلی صادرات دانه های درختی است، صادرکنندگان آمریکایی همواره به دنبال گسترش تجارت خود با این کشورها هستند.

نمایشگاه های تجاری فرصتی طلایی برای اطلاع از این بازار و ملاقات با واردکنندگان نهانی است. برخی از مهمترین نمایشگاههای تجاری اروپا که با گیاهان درختی سروکار دارند در جدول شماره 1 نشان داده شده اند.

به صادرکنندگانی که اخیراً وارد تجارت مواد غذایی شده اند، توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقررات غذایی اتحادیه اروپا و آشنایی با فرصت های بازار، به گزارش های FAIRS (شامل استاندارد ها و مقررات مربوط به واردات مواد غذایی و کشاورزی به اتحادیه اروپا) مراجعه کنند.

گسترش تجارت در بازار اتحادیه اروپا

فعالان آمریکایی در اتحادیه اروپا

انجمن هایی مانند اتحادیه بادام کالیفرنیا (ABC)، انجمن پسته آمریکا (APG) و کمیسیون سرطان (CWC) همواره به دنبال توسعه استراتژی های تجاری در بازار اتحادیه اروپا هستند.

این انجمن های صنفی یا فعالان صنعت با همکاری دفاتر خدمات کشاورزی در سراسر اروپا ، همواره به دنبال افزایش فرصت های بازار محصولات درختی هستند.

پسته ایتالیا محصول سنتی اروپایی

پسته در ایتالیا یک محصول سنتی به ویژه در سیسیل (منطقه برونته) است که 90٪ از پسته ایتالیایی را تأمین می کند. در سالهای اخیر، تولید پسته نیز در مناطقی دیگر در سیسیل و باسیلیکاتا تا حدی گسترش یافته است.

در این مناطق باغهای جدیدتر و کارآمدتری ساخته می شوند. Bianca (یا ناپلئون) پسته اصلی در ایتالیا است که معمولاً در ماه سپتامبر برداشت می شود. از سال 2004، کمیسیون اروپا به پسته Brontot   نشان PDO (تعیین حمایت از مبدا) را اعطا کرده است و آن را از سایر انواع پسته در جهان متمایز می کند.

پسته ایتالیا محصول سنتی اروپایی

پسته اسپانیا محصول بومی 

علاقه مصرف کننده اسپانیایی به پسته رو به افزایش است، و همچنین تولید پسته در اسپانیا در حال رشد سریع است. درست است که پسته در اسپانیا کالای مرسومی محسوب نمی شود، اما سودآوری بالا و تقاضای زیاد برای این محصول در 10 سال گذشته باعث شده است که سطح زیرکشت پسته در اسپانیا به طرز چشمگیری افزایش یابد.

تولید پسته بومی هنوز کم است اما در حال گسترش است. منطقه Castile-La Mancha بیشترین افزایش را در تولید پسته دارد. گسترش کشت پسته یک سرمایه گذاری بلند مدت است که انتظار می رود این روند همچنان ادامه یابد.

پسته اسپانیا محصول بومی 

برداشت پسته برای استفاده در اروپا

تولید پسته در اتحادیه اروپا تقاضای داخلی را پوشش نمی دهد، بنابراین مقدار قابل توجهی پسته از ایران و ایالات متحده به اتحادیه اروپا وارد می شود.

پسته به اشکال مختلفی در اروپا مصرف می شود، استفاده از پسته خشک (با پوست) به عنوان آجیل، برای مصرف مغز پسته در رستوران ها، کیک ها، شیرینی ها و سایر صنایع غذایی و پودر سبز پسته و خمیر پسته در بستنی.

برداشت پسته برای استفاده در اروپا

تجارت پسته در بازار اروپایی ها

اتحادیه اروپا یکی از وارد کنندگان اصلی پسته در جهان است. پسته ایران و پسته ایالات متحده بیشترین سهم را در بازار پسته اروپا دارند. این دو کشور در کنار هم بیش از 90٪ از کل واردات پسته به اروپا را در اختیار دارند.

در بازار اتحادیه اروپا، خرید پسته ایرانی رقیب اصلی ایالات متحده است. عطر و طعم پسته ایرانی هنوز از پسته آمریکایی بهتر است و این مهمترین مزیت پسته ایرانی است (جدول 3).

تجارت پسته در بازار اروپایی ها

صادرات پسته از اتحادیه اروپا بسیار اندک است. اهداف اصلی پسته تولید شده در 28 کشور اتحادیه اروپا در سال 2016 ، شهرهای مستقل  Mellá و Monte Carlo اسپانیا بود (جدول 4).

تجارت پسته در بازار اروپایی ها

رتبه بندی تولید کنندگان جهانی پسته 

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا در تولید و پرورش پسته در راس جهان هستند. کشور ترکیه و سوریه پس از ایران و ایالات متحده در تولید پسته رتبه بعدی را دارند.

کشورهایی مانند افغانستان، آرژانتین، استرالیا، یونان، اردن، ایتالیا، ماداگاسکار، اسپانیا، تونس، چین، استرالیا، قرقیزستان، ازبکستان نیز پسته تولید می کنند. اما بیشتر محصولات آنها بصورت محلی و بومی مصرف می شود و یا بخشی از آن به کشورهای منطقه مربوطه، صادر می شود.

به طور کلی تصور نمی شود که کشورهای تولید کننده پسته خود وارد کننده باشند اما هنوز هم آمار نشان می دهد که ایالات متحده و ایران هر دو وارد کننده پسته نیز هستند. ولی ما می دانیم ایران پس از کمی فرآوری روی پسته، مجدداً صادرات پسته وارداتی خود را انجام می دهد.

رتبه بندی تولید کنندگان جهانی پسته 

کشورهای عمده وارد کننده پسته

بزرگترین بازارهای وارداتی پسته هنگ کنگ، چین، کانادا، آلمان، بلژیک، هلند و روسیه هستند. همه کشورها واردات مستقیم از کشورهای تولیدکننده پسته ندارند و برای آنها مقرون به صرفه نخواهد بود. هنگ کنگ، به عنوان بزرگترین واردکننده مجدد پسته، دارای یک موقعیت کلیدی در تجارت جهانی پسته می باشد.

هنگ کنگ دروازه ای برای واردات کالاها به کشور چین است و همچنین صادرات مجدد کالاها از چین به کشورهای دیگر را نیز انجام می دهد. کشورهای آلمان، بلژیک، لوگزامبورگ و امارات متحده عربی نیز به همین ترتیب عمل می کنند و در مرتبه های بعدی قرار دارند.

تولید جهانی پسته در سال 2015-2016 از 524000 تن فراتر رفته است که نسبت به مدت مشابه در 10 سال گذشته، یعنی در حدود سال های  2005-2006 ، 24٪ رشد داشته است، در حال حاضر تولید پسته به 1.1 میلیون تن رسیده است، که از سال 1997 به میزان 3.29 درصد افزایش یافته است.

تولید جهانی در سال 2016 ، ایران 210000 تن (40٪ سهم تولید پسته جهانی) را تولید کرد، پس از آن ترکیه با 145000 تن (28٪ سهم) و ایالات متحده آمریکا با 127000 تن (24٪ سهم)را تولید کردند. این کشورها به عنوان بزرگترین کشورهای تولید کننده پسته، حدود 92٪ از کل پسته جهان را تأمین می کنند.

کشورهای عمده وارد کننده پسته

رتبه جهانی ایران در تولید پسته

براساس آماری که FAO منتشر کرده است، ایالات متحده سالانه 406000 تن پسته در جهان تولید می کند و اولین تولید کننده بزرگ جهان در این محصول است.

ایران با تولید 315000 تن پسته در رتبه دوم قرار دارد. نزدیکترین رقیب ایران ترکیه با تولید 170،000 تن است. پیش بینی می شود که چین با سیاست تقویت تولید خود، تهدیدی جدی برای ایران و ایالات متحده باشد و تولید آن طی 4 سال سه برابر شده است.

رتبه جهانی ایران در تولید پسته

سایت پسته رفسنجان با داشتن سال ها تجربه خرید و فروش پسته و و ارائه محصولی مطابق با استانداردهای جهانی و جلب اعتماد مشتریان خود در سراسر کشور آماده ارائه بهترین نوع پسته به هموطنان عزیز کشورمان است.
تمام تلاشمان را به کار می بندیم که به ارتقاء سطح کیفی نهاده های کشاورزی ایران کمک کرده باشیم. سعی ما معرفی بهترین های کشاورزی است.

ترجمه و تنظیم مقاله خرید پسته ایرانی توسط اتحادیه اروپا

حسنی سعدی، سمیه. 1398. کارشناس ارشد گیاهپزشکی. حشره شناسی کشاورزی. عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان.

 

www.iran-pistachios.com/eu-big-buy-iranian-pistachio

Alston, J. M., H. Brunk, R. S. Gray, D. A. Summer, and A. K. A. Acquaye. 2005. Economic Consequences of Mandated Grading and Food Safety Assurance: Ex Ante Analysis of the Federal Marketing Order for California Pistachios.University of California.

Amirtaimoori, S. and A. H. Chizari. 2007. The USA and Iran’s Status in Pistachio Export: A Comparative Advantage and Specialization Approach. American-Eurasian Journal Agricultural and Environment Science 2(6):775-783.

Arize, A.C, 2001. Traditional Export Demand Relation and Parameter Instability. Journal of Economic Studies 28(6):378-396.برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
برگشت به بالا