نیازهای کودی مهم در کاشت یونجه

کاشت یونجه و نیازهای کودی آن

یونجه را باید محبوبترین علوفه جهان بنامیم. این گیاه یکی از مغذی ترین علوفه برای تغذیه دام است هر چند یونجه تازه از دیر باز توسط خود انسانها به عنوان سبزی خوردن هم استفاده می شده اما امروز کمتر از آن به عنوان سبزی خوردن استفاده می شود.

نام انگلیسی یونجه Alfalfa است و نام علمی این گیاه Medicago sativa این گياه چند ساله و از خانواده بقولات مي باشد در مناطق سردسیر بین 5 تا 6 بار در سال و در مناطق گرمسیر بین 10 تا 16 بار در سال قابل برداشت است و در صورتی که برداشت نشود تا یک متر هم رشد می کند ریشه این گیاه بسیار عمیق بوده به نحوی که تا 7 متر می تواند به عمق زمین نفوذ کند.

آّبیاری مدرن یونجه
آبیاری مدرن یونجه

انواع نژاد یونجه که در ایران کاشته می شوند

1) یونجه همدانی مناسب نقاط سردسیر

از نام منطقه همدان مشخص است این نژاد یونجه مخصوص رشد و نمو در مناطق سردسیر است این یونجه جایگزین یونجه رنجر که در گذشته در مناطق سرد کاشته می شده گشته است شاخص ترین خصوصیت این نژاد مقاومت بالا نسبت به سرما است.

از نظر ظاهری ساقه های بلندی دارد و شاخ و برگ نسبتا کم و ارتفاع بوته ها به ندرد به 90 سانتی متر می رسد نیاز آبی این رقم تقریبا بالاست و تقریبا هر 8 روز تا حداکثر 10 روز نیاز به آبیاری دارد.

2- یونجه یزدی برای مناطق کویری

رقم یزدی رقمی عالی برای مناطق کویری و معتدل است تحمل این رقم نسبت به گرما خوب است و قابلیت کاشت در مناطق نسبتا گرم را نیز دارد این نژاد ارتفاعی بالای 60 سانتی متر به ندرت پیدا می کند ولی شاخ و برگهای نسبتا زیادی دارد و برگهای آن بزرگ است. در شرایط خوب این نژاد یونجه تا 7 چین در سال می دهد که به همین دلیل به آن یونجه 7 چینی نیز میگویند.

3- یونجه بغدادی برای نقاط گرمسیری

یونجه بغدادی برای مناطق گرمسیری ایده آل است و بیشتر در نواحی جنوبی کشور و خوزستان کشت می شود مقاومت بالایی نسبت به گرمای طاقت فرسا دارد ارتقاع این نژاد گاهی به بالای 1 متر نیز می رسد و از این نژاد می توان تا سالی 10 چین برداشت کرد. از دیگر مزایای این بذر مقاومت آن نسبت به شوری است.

4- یونجه بمی پر محصول گرمسیری

یونجه بمی هم مخصوص مناطق گرمسیر است ارتفاع آن کوتاه بین 60 تا 70 سانتی متر است و برگهای بزرگی دارد این رقم می تواند در سال تا 10 چین محصول بدهد .

5- یونجه نیک شهری مقاوم به گرما

این نژاد یونجه مقاومت بالایی نسبت به گرما دارد و می تواند تا دمای بالای 50 درجه را تحمل کند نیاز آب و غذایی بالایی دارد.

مراحل آماده سازی زمین برای کاشت

زمانی که بذر مناسب منطقه را انتخاب کردیم حال باید زمین را آماده کنیم. آماده سازی به شرح زیر است:

1- آماده سازي بستر

یونجه از هر نژادی که باشد به آب زیاد نیاز دارد و اگر کم آب شود محصول خوبی به ما نخواهد داد بنابر این بهترین کار این هست که از کود مخصوص آب نگهدا کویر به میزان حداقل 5 تن در هکتار استفاده کنید ابتدا کود را به شکل یکنواخت در زمین پهن کرده سپس شخم عمیق بین 50 تا 60 سانتی متری می زنیم سپس عملیات تسطیح (ترجیحا تسطیح لیزری) را انجام می دهیم.

2- کاشت بذر

اگر بخواهیم بهار بکاریم باید اواخر فروردین بعد از رفع خطر سرمازدگی بذرها را بکاریم دیگر زمان مناسب برای کاشت بذر برای مناطق گرم و معتدل نیمه دوم شهریور می باشد.
برای گرفتن نتیجه بهتر بذر یونجه را به محلول ای ام با نسبت 1 به 100 آغشته می کنیم سپس توسط دست یا ماشینهای بذر پاش آنها را در زمین می کاریم بهتر است طوری کاشته شود که بذر حدود 2 تا 3 سانتی متر به عمق برود.

3- آبیاری

یونجه نیاز آبی بالایی دارد از این رو آبیاری غرق آبری را اصلا توصیه نمی کنیم بهترین روش آبیاری یونجه استفاده از آبیاری بارانی می باشد بعد از کاشت بذرها باید به فاصله 6 روز یک بار آبیاری کنیم بعد از آن می توانیم فاصله آب یاری را بسته به منطقه آب و هوا و … تا 10 روز و یا حتی 12 روز یک بار افزایش دهیم .

تغذیه و کود دهی یونجه

یونجه حدودا 7 سال در زمین محصول می دهد در طول این مدت ریشه این گیاه عمیق شده و یکی از خصوصیات جالب این گیاه این هست که مقدا زیادی ازت و مواد آلی در خاک باقی می گذارد به نحوی که بعد از یونجه اگر برخی گیاهان را بکاریم دچار سوختگی ناشی از بیش بود ازت می شوند. به طور متوسط یک هکتار مزرعه یونجه سالانه 100 کیلو ازت آلی به خاک اضافه می کند.

این قابلیت یونجه باعث می شود بسیاری از باغداران باهوش در بین باغات میوه خود یونجه کاری کنند بدین ترتیب هم دو محصول برداشت می کنند و هم ازت و ماده آلی خاک خود را افزایش داده و محصول با کیفیت تری از درختان برداشت می کنند.

کوددهی مناسب برای عملکرد بهتر 

علی رغم اینکه یونجه در خاک ازت آزاد می کند اما نیاز به کود ازته نیز دارد. اگر از آب نگهدار کویر استفاده کرده باشید برای سال اول تقریبا به هیچ کودی نیاز ندارید، مگر کودهای تقویتی مثل جلبکها آمینو اسیدها و کودهای باکتریایی مثل ای ام.

از آنجا که ریشه گیاه یونجه با باکتری های خاک (Rhizobium) ارتباط عالی دارد و باعث آزاد سازی ازت در خاک می شود دادن کودهای مثل “ای ام” در خاک باعث می شود که رشد این گیاه چند برابر شود.

نکات مهم در کوددهی مزرعه یونجه 

از سال دوم می توانید از چنین ترکیب کودی برای هر هکتار یونجه استفاده کنید:

حدود 40 کیلوگرم کودهای ازته + حدود 30 کیلوگرم کودهای فسفره + حدود 120 کیلوگرم کودهای پتاسیم + حدود 40 کیلوگرم کود

کلسیم به همراه کودهای ریز مغذی به مقدار زیر:

3 کیلو آهن 2 کیلو روی 1 کیلو منگنز و نیم کیلو مس برای هر هکتار

برای نتیجه گیری بهتر بهتر با توجه به تعداد چینهایی که در سال دارید و فاصله آبیاری ترکیب فوق را به خاک بدهید به عنوان مثال اگر شما 6 چین در سال دارید و فاصله آبیاری هر 10 روز یک بار است و فصل کاری شما 6 ماه است بدین ترتیب محاسبه کنید:

دو آب آبیاری آخر برداشت نیازی به کود دادن ندارید مابقی سال می توانید در هر آب آبیاری ترکیب فوق را به زراعت خود بدهید تا بهترین عملکرد را داشته باشید دقت داشته باشید ترکیب فوق باید بر تعداد دفعات آبیاری تقسیم شود مثلا پتاسیم که 120 کیلو پیشنهاد شده است به 16 تقسیم شده و می شود برای هر آب آبیاری 7.5 کیلوگرم پتاسیم.

علاوه بر ترکیب فوق پیشنهاد می شود که ترکیب زیر را نیز به زراعت یونجه خود اضافه کنید:

یک کیلوگرم اسید هیومیک با درصد بالای 50 در هر آب آبیاری به همراه نیم کیلوگرم ترکیب اسید آمینه و جلبک دریایی در هر آب آبیاری . از کودهای مایع باکتریایی می توانید به مقدار 20 لیتر در هکتار بعد از هر چین استفاده کنید.

دقت داشته باشید فرمول پیشنهادی بالا یک فرمول بسیار کلی است بسته به شرایط خاک بافت خاک اسیدیته خاک و شوری و همچنین آنالیز خاک مقادیر فوق می تواند تغییر کنند برای دریافت فرمول بهتر باید با کارشناس محلی مشورت کنید.

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی محسن جمشیدی

محسن جمشیدی

حتما ببینید

میوه ندادن درخت یک مشکل نگران کننده در میان کشاورزان

میوه ندادن درخت یک اتفاق دلسرد کننده برای باغدار می باشد. شاید تا به حال …

2 نظر

  1. Avatar

    سلام خدمت شما اساتید و مهندسین عزیز،
    درباره یونجه سوالم اینه که،این مقدار کود که لازم هست رو باید در هر مرتبه آبیاری مصرف کنیم ؟مثلا اون میزان هفت و نیم کیلو پتاسیم رو باید هر آبیاری مصرف کنیم یا نه؟
    و اینکه میزان مصرف کلسیم هم مثل ازت باید ۴۰ کیلوگرم در هکتار باشه برای یه سال؟طبق مثالی که خودتون آوردین

  1. تعقيب: کوددهی یونجه - شرکت زنجان کشت خیرآباد - توزیع سم و کودهای ریزمغذی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *