چگونگی حذف و از بین بردن علف های هرز از باغ و باغچه منزل شما

مشکل رشد علف های هرز در باغ و باغچه

چه بخواهیم و چه نخواهیم علف های هرز در باغ ها رشد می کنند. آن ها برای تهیه آب و مواد مغذی با گیاهان رقابت می کنند و در همه جا رشد می کنند و باعث جذابیت کمتر باغ می شوند. برای حل این مشکل باید به حذف و از بین بردن علف های هرز توجه کرد. با این حال به دلایل مختلف، علف های هرز اغلب دوباره رشد می کنند. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل ذکر شده است که به آن ها پرداخته می شود. علف های هرز به طور کامل برداشته نشده و بخشی از ریشه آن ها در خاک باقی مانده است. ریشه های باقیمانده باعث رشد مجدد آن ها می شود.

ممکن است یک باغ حاوی علف های هرز زیادی باشد که بذر آن ها توسط باد یا پرندگان به حیاط های مسکونی منتقل می شوند. اگر علف های هرز به طور کامل از بین نرفته باشند (همه علف های هرز و تمام ریشه های آن ها) این امر بازگشت آن ها را آسان می کند. آن ها ممکن است دوباره ظاهر شوند، زیرا پوشش گیاهی به اندازه کافی متراکم نیست و لکه های خالی علف های هرز را به استقرار و پخش دعوت می کند.

سوال این است که چگونه علف های هرز را به طور موثر حذف کنیم؟ چگونه ممکن است از رشد مجدد آن ها جلوگیری کنیم؟ در زیر روش های مختلف از بین بردن علف های هرز و جلوگیری از رشد مجدد آن ها توضیح داده شده است.

مشکل رشد علف های هرز در باغ و باغچه

روش های متفاوت جهت از بین بردن علف های هرز

روش ها و راه های مختلفی جهت حذف و از بین بردن علف های هرز وجود دارد. موارد زیر تکنیک های مختلفی برای از بین بردن علف های هرز است:

1.کشیدن علف ها با دست

2.برداشتن علف ها با بیل زدن و کج بیل

3.حذف علف ها با استفاده از یک محصول شیمیایی

بهترین زمان برای از بین بردن علف های هرز زمانی است که خاک مرطوب و نمدار باشد. روز بعد از بارندگی یک روز عالی برای از بین بردن علف های هرز است. خاک های مرطوب سست هستند و حذف آن ها را با ریشه آسان می کند. در غیر این صورت، ممکن است خطر جدا شدن و پاره شدن ریشه ها را داشته باشید، زیرا آن ها در خاک گیر کرده اند. اگر خاک سخت بوده و در طی چند روز آینده بارانی پیش بینی نشده است، منطقه مورد نظر را آبیاری کنید و اجازه دهید خاک یک شب قبل از شروع کار خیس بخورد.

1.کشیدن و از بین بردن علف های هرز با دست

بهترین راه و البته سخت ترین راه برای حذف علف های هرز، کشیدن آن ها با دست است. به خاطر داشته باشید که برای موثر بودن این روش باید کل گیاه را با ریشه آن حذف کنید. برای علف های هرز با ریشه های کم عمق، شما فقط می توانید گیاه را توسط ساقه آن نگه دارید و به آرامی بکشید. برای علف هایی که ریشه عمیق تری دارند، مانند قاصدک ها، باید هنگام برداشتن آن ها کمی بیشتر مراقبت کنید. می توانید با استفاده از یک بیلچه کوچک خاک اطراف ساقه را حفر کنید تا خاک سست شود، سپس ساقه را محکم بگیرید و بیرون بکشید. ممکن است لازم باشد بیشتر عمیق شوید و چندین بار بکشید تا زمانی که با موفقیت کل ریشه را بیرون بیاورید.

کشیدن و از بین بردن علف های هرز با دست

2.کشیدن و از بین بردن علف های هرز با ابزار آلات باغبانی

حذف و از بین بردن علف های هرز با دست کاری زمانبر و کمرشکن است. یک راه حل دیگر استفاده از ابزارهای باغبانی برای کمک به شما است. برای علف های هرزی که ریشه کم عمقی دارند، می توانید از یک بیلچه باغی معمولی استفاده کنید، اما برای گیاهان ریشه دار، توصیه می شود از یک ابزار خاص به نام کج بیل (winged weeder) که به شکل های مختلف وجود دارند، استفاده کنید.

برای از بین بردن علف های هرز کج بیل، نوک پایین تیغه را درست کنار ساقه قرار داده و به صورت عمودی فشار دهید تا تیغه داخل خاک فرو رود و سپس علف های هرز را به سمت پایین به سمت زمین متمایل کنید تا کل ریشه بیرون کشیده شود. این عمل را در صورت لزوم تکرار کنید. توجه داشته باشید که استفاده از این ابزار نسبت به استفاده از بیلچه وقت گیرتر است.

یک روش دیگر جهت حذف علف های هرز در یک منطقه گسترده و وسیع، استفاده از ادوات خاک ورزی، از جمله زیرشکن عمقی است. استفاده از زیرشکن با عمق های مختلف در باغ ها می تواند ریشه علف های هرز را از بین ببرد.

کشیدن و از بین بردن علف های هرز با ابزار آلات باغبانی

3.از بین بردن علف های هرز با استفاده از محصولات شیمیایی

اگر تعداد زیادی علف های هرز وجود دارد که امکان حذف آن ها با دست و بیل نیست، می توانید از یک علف کش استفاده کنید و مواد شیمیایی را مستقیماً روی هر علف هرز بپاشید. این روش سازگار با محیط زیست نیست، بنابراین فقط در صورت ضرورت استفاده کنید. برخی از علف کش ها مانند Weed-B-Gon Ortho بسیاری از علف های هرز را از جمله قاصدک، گیاه خرچنگ و شبدر را از بین می برند. این محصول به پوشش گیاهی آسیب نمی زند. یا می توانید کنسانتره را خریداری کرده، آن را با آب مخلوط کنید و سپس در صورت نیاز اسپری کنید.

پس از سمپاشی، می توانید نتایج را در یک روز یا همین حدود مشاهده کنید. بعد از مرگ علف های هرز، آن ها را با دست بردارید و دور بریزید. این روش بسیار آسان تر از کشیدن علف هرز است. نکته منفی این مواد شیمیایی این است که ممکن است علف های هرز را به طور کامل از بین نبرد. این ماده شیمیایی فقط آنچه را لمس می کند از بین می برد و اگر به اندازه کافی پاشیده نشود، احتمال رفع همه علف هرز وجود ندارد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام علف ها را به اندازه کافی سمپاشی نمایید.

از بین بردن علف های هرز با استفاده از محصولات شیمیایی

4.روش هایی برای پیشگیری از رشد مجدد علف های هرز

برای اینکه تلاش های طولانی مدت شما در جهت رفع و از بین بردن علف های هرز موثر باشد، می توانید اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهید تا علف های هرز و ناخواسته با استفاده از محصولات شیمیایی یا قرار دادن پارچه، دوباره رشد نکنند. در ادامه هر دو روش برای پیشگیری از رشد مجدد علف های هرز به تفصیل شرح داده شده است.

  • استفاده از پیشگیری کننده های علف های هرز

برای جلوگیری از رشد مجدد علف های هرز می توانید به مدت موقت حدود 3 ماه از گرانول های جلوگیری از رشد علف های هرز مانند پرین استفاده کنید. برخی از بطری ها دارای یک دستور کار مفید است که به شما امکان می دهد گرانول ها را به اطراف گیاهان، بوته ها و درختان پخش کنید. برخی از پیشگیری کننده های رشد علف های هرز، کودی برای گیاهان نیز دارند، بنابراین شما از هر دو مزیت بهره مند می شوید.

  • استفاده از کود شیمیایی جهت کنترل علف های هرز

گیاهان بارور علف های هرز کمتری دارند، زیرا گیاهان سالم متراکم بوده و فضای کمی برای رشد علف های هرز باقی می گذارد. بنابراین هم کود دادن به گیاهان و هم پخش کنترل کننده های علف های هرز به خذف و نابودی علف های هرز کمک می کند. به هر حال توصیه می شود که گیاهان خود را سالی دو مرتبه، یک مرتبه در بهار و یک مرتبه در پاییز کوددهی کنید.

  • پیشگیری از علف های هرز طبیعی با استفاده از پارچه های ضد علف هرز مشکی

یک ماده شیمیایی می تواند از رشد علف های هرز فقط برای چند ماه جلوگیری کند و پس از آن در صورت عدم استفاده مجدد از ماده شیمیایی، آن ها دوباره ظاهر می شوند. برای داشتن نتایج طولانی تر، می توانید از پارچه ضد علف هرز مشکی استفاده کنید، که از رشد آن ها برای چندین سال جلوگیری می کند.

پارچه های ضد علف هرز باعث انسداد آفتاب در ناحیه تحت پوشش علف های هرز شده و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند، هر چند هنوز هم اجازه نفوذ هوا، آب و مواد مغذی به خاک را می دهد. هنگام بستن این پارچه مشکی، مراحل مختلفی وجود دارد که باید آن ها را دنبال کرد. در این قسمت نحوه چیدن پارچه ضد علف هرز در اطراف گیاهان بیان می شود.

پارچه های ضد علف هرز مشکی

مرحله 1: همه علف های هرز را حذف کنید.

قبل از گذاشتن پارچه ضد علف هرز، شما باید تمام پوشش های علف های هرز را از بین ببرید. در این حالت منطقه از هر نوع علف هرز پاک شده است. برای قسمت هایی که گیاهان دیگر نیز کشت شده است، می توانید همه علف های هرز را از بین ببرید و تنها گیاهانی را که می خواهید نگهداری کنید را رها کنید.

مرحله 2. پارچه ضد علف هرز سیاه را باز کنید.

پارچه مورد نظر را باز کنید، آن را متناسب با منطقه مورد نظر برش دهید، سپس آن ها را روی زمین و علف ها قرار دهید. ممکن است بخواهید لبه ها را با سنگ یا گیره بچسبانید. اگر ناحیه ای که می پوشانید از عرض پارچه گسترده تر است، از چندین قطعه همپوشانی برای پوشاندن کامل قسمت استفاده کنید. قسمت هایی که گل یا گیاهی وجود دارد، پارچه را به اندازه آن ببرید و سپس روی زمین بگذارید.

مرحله 3. پارچه را با مالچ بپوشانید.

آخرین مرحله پوشاندن پارچه با مالچ است. وزن مالچ، پارچه را در جای خود حفظ می کند و آن را محکم نگه می دارد.

نحوه استفاده از پارچه های ضد علف هرز مشکی

این مقاله راه حل های مختلفی برای مقابله و از بین بردن علف های هرز در باغ شما را پوشش می دهد. بسته به نیاز خود می توانید یکی از مواردی را که برای شرایط شما مناسب تر است انتخاب کنید. امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا باغ خود را زیبا و عاری از هر گونه علف هرز نگه دارید!

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

برگرفته از: www.dengarden.com

 

درباره‌ی مهندس مهدیه السادات علوی

Avatar

حتما ببینید

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی کامکوات بزرگ تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *