هرس فرم درخت پسته و نکات کاربردی آن

هرس فرم درخت پسته و نکات کاربردی آن

این مقاله را با تماشای یک ویدیو در زمینه چگونگی انجام هرس فرم درخت پسته آغاز می کنیم.

 

 

تعریف هرس فرم درختان پسته

هرس فرم، هرسی است که در آن به تربیت و شکل دهی نهال پسته می پردازند که منجر به تسهیل در عملیات زراعی و برداشت محصول می شود. از آنجایی که درختان پسته دارای رشد قطری کمی هستند، وجود این عامل باعث خم و ضعیف شدن شاخه ها در برابر باد و طوفان می شود. همچنین درختان پسته به دلیل داشتن رشد کم تا متوسط که به نوع پایه آنها بستگی دارد، مدت زمان حدود 5 الی 7 سال زمان میبرد تا هرس فرم مناسب تکمیل و ایجاد شود.

 

تعریف هرس فرم درختان پسته

 

دلایل انجام هرس فرم درخت پسته

با توجه به هزینه، زمان و نیروی کار برای انجام هرس فرم، دلایل زیر برای انجام هرس فرم حائز اهمیت هستند. 

  1. انجام دادن هرس فرم سبب محکم و قوی شدن اسکلت درخت شده و در صورت پر بار شدن محصول، درخت توانایی تحمل آنها را دارد.
  2. ایجاد درختی متوازن همراه با تاج میوه دهنده متراکم.
  3.  این هرس باعث تابش یکنواخت نور خورشید برای تولید محصول بیشتر می شود و همچنین عملیات برداشت و داشت را نیز آسان تر می کند.
  4. شاخه های هرس شده دارای رشد بیشتری نسبت به شاخه های هرس نشده هستند و در صورت انجام هرس فرم باعث افزایش رشد شاخه های انتخاب شده می شوید.

هرس فرم جامی مرکز باز

در این قسمت قصد داریم به هرس فرم جامی را به صورت کامل را شرح دهیم.

انجام هرس فرم درخت پسته در اولین فصل خواب

در این مرحله باید برای حذف پاجوش و شاخه های بدون رشد بر روی درختان غیر پیوندی اقدام شود. همچنین برای تقویت اسکلت اولیه باید شاخه هایی که حاصل از رشد پیوندک هستند را از ارتفاع 90 الی 100 سانتی متری سربرداری نمود.

 انجام عمل سربرداری در فصل زمستان سبب حذف تنه جوش و پاجوش در پایین و بالای پیوندک و تقویت شاخه های جانبی می گردد.

در صورت کم بودن رشد پیوندک باید درخت پیوندی را از قسمت بالایی پیوندک (از ارتفاع 7/5 الی 10 سانتی متری) برای افزایش رشد پیوندک سربرداری کرد. 

 

هرس فرم جامی مرکز باز

 

انجام هرس فرم درخت پسته در دومین فصل خواب و رشد

فصل دوم رشد: انجام عمل سربرداری در فصل خواب و تحریک شاخه های جانبی باعث تشکیل اسکلت اولیه درخت پسته می شود و در صورت عدم توجه، این شاخه ها رشد زیاد و مستقیمی خواهند داشت. برای جلوگیری از این اتفاق باید در فصل رشد (در فاصله زمانی اردیبهشت تا تیر ماه) درخت به شکل جامی تربیت شود.

فصل دوم خواب: در این مرحله باید در فصل رشد شاخه های اسکلتی را انتخاب کرده و از ارتفاع 25 الی 35 سانتی متری سربرداری کنید.

هرس فرم درخت پسته در سومین فصل رشد: در سومین فصل رشد برای انجام عملیات هرس فرم درخت، باید اقدام به حذف پاجوش ها کنید.

هرس فرم درخت پسته در سومین فصل خواب: در این مرحله باید مشابه سال دوم شاخه های ثانویه را سربرداری کنید و از رشد بیش از حد شاخه های جانبی جلوگیری نمایید.

هرس فرم درخت پسته در چهارمین فصل رشد: در این مرحله باید اقدام به حذف شاخه ها و پاجوش های اضافی کنید.

هرس فرم درخت پسته در چهارمین فصل خواب: شاخه های بلند، باریک، شاخه هایی که دارای رشد عمودی هستند و باعث ایجاد رقابت می شوند را حذف کنید.

 

هرس فرم درخت پسته در فصل خواب و رشد

 

در فصل پنجم خواب شکل و اسکلت درخت باید تکمیل شده باشد. متاسفانه در حال حاضر هرس فرم در حدود 90 درصد از باغات پسته انجام نشده و درختان به صورت سنتی پرورش یافته اند.

تاثیر انجام هرس بر روی درختان پسته

  • انجام هرس بر روی درختان پسته همانند سایر درختان دیگر تاثیر کوتاه شوندگی دارد. در صورتی که سایر درختان هرس نشده از رشد طبیعی و پوشش سبزینگی بیشتری در تاج خود برخوردارند.
  • عمل هرس در فصل تابستان و زمستان با بریدن شاخه و برگ ها باعث کم شدن مواد هیدروکربنه شده که منجر به کاهش رشد طولی و افزایش رشد عرضی درخت می گردد.  
  • به دلیل کم بودن جوانه های رویشی جانبی بر روی درخت پسته اصولا با انجام هرس بر روی درختان پسته رشد رویشی آنها کم می شود. 

زمان و روش های مختلف انجام هرس

بهترین زمان و فصل مناسب برای هرس درخت پسته فصل زمستان و هنگام خواب درخت است زیرا در این زمان به دلیل خواب بودن، گیاه ضعف کمتری از خود نشان داده و همچنین باعث تقویت جوانه های باقی مانده بر روی درخت می شود.

در صورت انجام هرس تابستانه بهتر است این عملیات بر روی درختان جوان و قبل از باردهی انجام شود و در درختان بالغ به حذف شاخه های بیمار و اضافه ای که در رفت و آمد مشکل ایجاد می کنند بسنده شود.

 هرس درختان به دو روش کلی صورت میگیرد: 1- هرس دستی 2-هرس مکانیکی

  1. خصوصیات هرس دستی:  این نوع هرس نیازمند به زمان و هزینه زیاد بوده و همچنین برای انتخاب شاخه مورد نظر باید از مهارت و تجربه خوبی برخوردار باشید.
  2. خصوصیات هرس مکانیکی: این نوع از هرس نسبت به هرس دستی از هزینه و زمان کمتری برخوردار بوده به همین دلیل برای احیای باغ های پیر بسیار کاربردی است. اما به دلیل قطع شاخه ها به صورت غیر ارادی ممکن است در زمان هرس شدید باعث قطع شاخه های مثمر شود که منجر به ایجاد خسارت و کاهش محصول می شود.

 

روش های مختلف انجام هرس

 

هرس درخت پسته منجر به تولید و حفظ شاخه های میوه دهنده می شود و در رشد گیاه و تولید میوه نقش بسزایی دارد.

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.