مناسب ترین درخت برای باغچه کدام است؟

مناسب ترین درخت برای باغچه کدام است؟

کدام درخت برای باغچه خانه مناسب و بهتر است؟

انتخاب درخت مناسب برای باغچه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. درختان نقش تعیین کننده در زیبایی باغچه بر عهده دارند. در حقیقت درختان به منزله اسکلت باغچه بوده که به آن شکل می بخشند. انتخاب یک درخت مناسب می تواند یک محوطه سازی منظم و زیبایی را به حیاط و باغچه بدهد. اما باید بدانید که کدام گونه از درختان مناسب ترین گزینه برای باغچه می باشند؟ چندین درخت و درختچه وجود دارند که برای باغچه می توانند بهترین گزینه باشند از جمله این درختان می توان به درخت اقاقیا، پیچ امین الدوله، پیچ گلیسین، عشقه، شیشه شور، ماگنولیا و … اشاره کرد.

در انتخاب درخت مناسب برای باغچه چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

 • درخت مورد نظر باید از نظر مقاومت به شرایط نامساعد محیطی مانند دما، نور و رطوبت با شرایط و آب و هوای آن منطقه سازگار باشد.
 • درختی که در باغچه کاشته می شود باید دارای نیاز آبی کمی باشد و بتواند شرایط خشکی و کم آبی را تحمل کند.
 • در انتخاب درخت برای باغچه باید وسعت باغچه را در نظر گرفت و متناسب با آن اقدام به انتخاب و خرید کرد.
 • توجه به سایه درخت نیز یکی دیگر از مواردی است که باید در انتخاب و خرید درخت به آن توجه نمود. اگر می خواهید در تابستان از سایه درخت استفاده نمایید و در زمستان از نور خورشید بهتر است که درختان برگ ریز پاییزی را انتخاب نمایید.
 • اگر قصد شما از کاشت درخت در باغچه حفظ حریم و مسدود کردن دید از بیرون خانه است بهتر است است که از درختان همیشه سبز در باغچه و حیاط خود استفاده نمایید.
 • در انتخاب و خرید درخت برای باغچه خود بهتر است در ابتدا میزان رشد ریشه را نیز در نظر بگیرید. زیرا بعضی از درختان با رشد وسیع ریشه خود باعث آسیب و صدمه به لوله کشی و پی ساختمان می شوند.
 • درختان تا حد زیادی در سلامتی انسان تاثیر می گذارند. از این رو بهتر است در هنگام خرید درخت از صحت و سلامتی آن اطمینان پیدا کنید و بعد اقدام به خرید و کاشت آن در باغچه محل زندگی خود کنید.
 • زیبایی درخت نیز یک عنصر مهم در انتخاب آن می باشد. زیبایی بیشتر درخت انتخاب شده علاوه بر ایجاد دکوری زیبا، در حس و حال افراد آن خانه نیز تاثیر مثبت می گذارد.

14 درخت مناسب برای باغچه و حیاط خانه

1.درخت اقاقیا (Robinia)

درخت اقاقیا یک انتخاب مناسب برای باغچه هایی با وسعت زیاد می باشد. شاخه های این درخت بیشتر خمیده بوده و در صورت مساعد بودن شرایط ارتفاع آن تا 25 متر هم می رسد. این درخت بسیار مقاوم بوده و در ایران به وفور دیده می شود. سرعت رشد این درخت بسیار زیاد بوده و در هر نوع خاکی می تواند به خوبی رشد کند. گل های این درخت به صورت خوشه ای سفید رنگ بوده و با این اوصاف می تواند زیبایی بی نظیری را به باغچه خانه تان هدیه دهد.

1.درخت اقاقیا (Robinia)

2.درخت پیچ امین الدوله (Lonicera caprifolium)

این درخت یکی از زیبا ترین گیاهان مناسب برای باغچه می باشد. گل های این درخت در ابتدا سفید رنگ بوده و سپس زرد رنگ می شوند. دما مناسب برای کاشت و نگهداری این گیاه در مناطقی است که دمای هوا در حدود 12 درجه سانتی گراد باشد و همچنین این درخت به نور زیادی هم احتیاج دارد. نحوه آبیاری این درخت به این صورت است که خاک آن باید دائما مرطوب باشد. از ویژگی هایی که سبب شده تا پیچ امین الدوله به یکی از بهترین انتخاب ها برای باغچه تبدیل شود، این است که گل های این گیاه از اوایل اردیبهشت ماه تا زمستان شاداب و سر زنده خواهند بود.

2.درخت پیچ امین الدوله (Lonicera caprifolium)

3.درخت عشقه (Hedera helix)

این درخت علاوه بر باغچه در آپارتمان هم قابل نگهداری می باشد. این درخت در انواع مختلف خاک ها قابلیت رشد را داشته و به راحتی می تواند رشد کند. در مقابل سرما بسیار مقاوم بوده و به صورت بالا رونده تا ارتفاع زیادی رشد کرده و به آبیاری خیلی زیادی احتیاج ندارد. این گیاه همیشه سبز با نام پاپیتال هم شناخته می شود و می تواند زیبایی بی نظیری را به باغچه و حیاط خانه شما بدهد. این درخت دوست داشتنی سایه را بیشتر ترجیح می دهد، بنابراین بهتر است که این درخت را در مناطقی که دارای سایه هستند در باغچه بکارید.

3.درخت عشقه (Hedera helix)

4.درخت ماگنولیا (Magnolia)

درخت ماگنولیا یک درخت همیشه سبز بوده که تمایل زیادی به نور خورشید دارد. بهترین و مناسب ترین دما برای رشد و پرورش این درخت دمای 15 درجه سانتی گراد است.

برگ های این درخت تخم مرغی شکل بوده و شکل کلی درخت نیز به شکل یک هرم و یا مثلث می باشد که همین امر زیبایی آن ها را دو چندان کرده است. این درخت ایده آل ترین و مناسب ترین گزینه برای باغچه به ویژه باغچه های بزرگ می باشد.

4.درخت ماگنولیا (Magnolia)

5.درخت پیچ گلیسین (Wisteria)

درخت پیچ گلیسین یکی از زیباترین و پر طرفدارترین درختان به ویژه برای باغچه می باشد. این درخت به ندرت در ایران دیده میشود اما اگر با شرایط سازگار باشد گل های بنفش بسیار زیبایی دارد که می توان از آن برای ایجاد راهرو در باغچه استفاده کرد. این راهرو علاوه بر ایجاد سایه، باعث افزایش زیبایی و جلوه حیاط و باغچه خواهد شد. این درخت به صورت بالا رونده و رویشی رشد کرده و برگ های آن براق و به رنگ سبز هستند. اگر چه این گیاه در ایران زیاد گل نمی دهد اما در صورت گل دادن دارای گل های بنفش، آبی و یا سفید بسیار زیبایی می باشد.

5.درخت پیچ گلیسین (Wisteria)

6.درخت زیتون تلخ (Chinaberry)

این درخت از جمله درختانی است که دارای سایبان خوبی بوده و با ظهور گل های آن جلوه باغچه را دو چندان می کند. میوه های این درخت بسیار شبیه به زیتون بوده ولی سمی هستند. این درخت به شرایط خشکی بسیار مقاوم بوده و به رطوبت زیادی احتیاج ندارد.

جالب است که بدانید از برگ های سمی این درخت در تهیه حشره کش های طبیعی استفاده می شود. از آن جایی که هسته های زیتون دارای سوراخ هستند از آن ها در تهیه و ساخت نوعی تسبیح استفاده می کنند.

6.درخت زیتون تلخ (Chinaberry)

7.درخت سرو (Cypress)

درخت سرو از جمله درختان همیشه سبز و مناسب برای حیاط منزل و باغچه می باشد. این درختان تا حد نسبتا زیادی به خشکی مقاوم بوده و قادرند در شرایط کمبود آب دوام بیاورند. این درخت قادر است سرمای 15- درجه سانتی گراد را تحمل کند. با وجود مقاوم بوده درخت به شرایط آب و هوای خشک، باید گفت که این درخت به نور زیاد و تقریبا آفتابی احتیاج دارد. این درخت بهترین و مناسب ترین گزینه برای ایجاد حصار و پر چین در حیاط و باغچه می باشد.

7.درخت سرو (Cypress)

8.درخت کاج (poplar)

درخت کاج درختی همیشه سبز است که نگهداری از آن بسیار آسان بوده و مقاومت بالایی نسبت به شرایط محیطی دارد. این درخت در بیشتر مناطق در فضای سبز و پارک ها استفاده می شود. اما به دلیل مقاومت بالای خود به عنوان یکی از مناسب ترین انتخاب ها در باغچه حیاط منزل به حساب می آید. این درخت تا حد زیادی به آبیاری منظم حساس است و بهتر است حتما هفته ای یکبار آبیاری به صورت عمیق انجام شود.

8.درخت کاج (poplar)

9.درخت پیراکانتا (Pyracantha)

این گیاه هم به صورت درخت و هم به صورت درختچه پرورش داده می شود. حتی در داخل آپارتمان و ادارات نیز به صورت بونسای قابل استفاده می باشد. این درختچه دارای ساقه های خار دار با برگ هایی به رنگ سبز براق می باشد. میوه های این درخت به رنگ قرمز یا نارنجی بوده که با ظهور خود زیبایی آن را دو چندان می کند.

این درخت تا حد زیادی در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و نیاز به نگهداری خاصی ندارد. این درخت بیشتر در نواحی سردسیر برای ایجاد حایل و حریم بین درختان و سایر گیاهان استفاده می شود.

9.درخت پیراکانتا (Pyracantha)

10.درخت ارغوان (redbud)

این درخت نیز یکی دیگر از درختان مناسب برای باغچه و حیاط می باشد. برگ های این گیاه قلبی شکل با حاشیه صاف است که با وجود گل ها دارای جلوه زیبا و خیره کننده ای می باشد. این درخت بسیار مقاوم بوده و قادر است تا سرمای 23- درجه سانتی گراد را تحمل نماید.

10.درخت ارغوان (redbud)

11.درخت بلوط همیشه سبز (Holly oak)

درخت بلوط همیشه سبز بیشتر به عنوان سایه بان، تک درخت و … در حیاط و باغچه استفاده می شود. درخت بلوط بیشتر در مناطق و باغچه های وسیع کاشته می شود. این درخت به نور زیاد و کامل و همچنین آبیاری متوسط احتیاج دارد. درخت بلوط به خشکی آب و هوا و شرایط نامساعد محیطی بسیار مقاوم بوده و بهترین و مناسب ترین گزینه برای باغچه می باشد.

11.درخت بلوط همیشه سبز (Holly oak)

12.درخت زبان گنجشک (Ash)

درخت زبان گنجشک درختی بسیار محبوب و زیبا برای باغچه می باشد. میوه های این درخت شبیه به گنجشک بوده و به رنگ قهوه ای دیده می شوند. این درخت دارای خزان بوده و نسبت به شوری خاک تا حد بسیار زیادی مقاوم می باشد. همچنین نیاز آبی این درخت کم بوده و به نگهداری و مراقبت زیادی احتیاج ندارد.

12.درخت زبان گنجشک (Ash)

13.درخت شیشه شور (Crimson bottlebrush)

درخت شیشه شور هم به صورت درخت و هم به صورت درختچه قابل پرورش می باشد. گل های این گیاه بسیار چشم نواز و زیبا بوده و اغلب به رنگ قرمز دیده می شوند از این رو بهترین گزینه برای باغچه و حیاط می باشد. در هنگام گل دهی این گیاه شهد نباتی زیادی تولید شده که منجر به جلب پرندگان شهد خوار به داخل حیاط و باغچه می شود.

13.درخت شیشه شور (Crimson bottlebrush)

14.درخت یاس هلندی (Texanum)

درخت یاس هلندی درختی همیشه سبز و زیباست که می توان از آن در باغچه استفاده نمود. این درخت را می توان به شکل ها و فرم های مختلفی هرس کرده و به آن شکل های زیبایی بخشید. گل های این درخت بسیار معطر و به رنگ سفید بوده که زیبایی حیاط و باغچه را دو چندان می کنند. این درخت زیبا در مقابل کم آبی بسیار مقاوم بوده و با خیال راحت می توانید در باغچه از آن استفاده نمایید.

14.درخت یاس هلندی (Texanum)

درختان میوه مناسب برای کاشت در باغچه خانه

 • انار
 • انگور
 • گیلاس
 • خرمالو
 • انجیر
 • هلو
 • گلابی
 • زرد آلو
 • سیب

10 گیاهی که نباید در حیاط و باغچه خانه کاشته شوند!

 • نعناع
 • آلوئه ورا
 • گیاه شابیزک
 • بامبو
 • درخت گل ابریشم
 • لند اسكیپر آمریكایی
 • بنفشه آبشاری
 • تاج خروس
 • گیاه لوبیا كرچك
 • یوكا آمریكایی

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x