بهترین درخت برای حصار باغ برای داشتن باغی رویایی

بهترین درخت برای حصار باغ برای داشتن باغی رویایی

انتخاب مناسب ترین درخت برای حصار دور حیاط خانه

حصار روشی برای محافظت از زمین‌های شخصی است. درگذشته از نرده‌های چوبی یا فلزی برای حصار استفاده می‌شد. امروزه از درختان به دلیل ویژگی‌های منحصربه‌فردشان به‌عنوان حصار طبیعی استفاده می‌شود. کاشت درختان در یک ردیف متوالی در اطراف ملک یا باغتان و آرایش آن‌ها با ارتفاع و عرض مشخص علاوه بر ایجاد حریم خصوصی می‌تواند زیبایی محوطه را دوچندان کند. اگر شما به دنبال پیدا کردن بهترین درخت برای حصار هستید پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ مقاله را بخوانید.

بهترین درخت برای حصار باغ

دلیل استفاده از درختان برای حصار

درختان حصار مانند دیوار بلندی اطراف ملک یا باغتان را می‌پوشانند. این درختان علاوه بر زیبایی محوطه می‌توانند از باغتان محافظت کرده باعث ایجاد فضای خصوصی یا مانعی برای دید باشند.

درختان حصار خاردار برای حفظ امنیت

درختان خاردار با  ایجاد سدی در برابر افراد مهاجم باعث حفظ امنیت باغتان می‌شوند. از انواع درختان حصار خاردار می‌توان به آلوچه جنگلی، نسترن کوهی، زالزالک اشاره کرد.

درختان حصار همیشه‌سبز برای محافظت در برابر باد

درختان همیشه‌سبز می‌توانند باغتان را از شرایط نامساعد محیطی حفظ کنند؛ و مانع دید از بیرون شود. از درختان حصار همیشه‌سبز می‌توان به درختان جل، برگ نو، سرخ دار، راج، سرو، کاج اشاره کرد.

دلیل استفاده از درختان برای حصار

استفاده از درختان حصار برای زیبایی محیط

استفاده از درختان گل‌دار به‌عنوان حصار علاوه بر ایجاد منظره فوق‌العاده زیبا باعث ایجاد حس سرزندگی و نشاط در افراد می‌شود. از انواع این درختان می‌توان به یداغ جنگلی، گیلاس وحشی، زالزالک اشاره کرد.

استفاده از گیاهان حصار رنگی

همه‌ی گیاهان حصار سبز نیستند. بلکه می‌توان از گیاهان رنگی برای حصار استفاده کرد. استفاده از گیاهان رنگی به باغ شما زیبایی فوق‌العاده‌ای می‌بخشد. گیاهان رنگی مثل راش مسی، برگ نو طلایی، بید مجنون طلایی، می‌توانند برای حصار استفاده شوند.

ظاهر چشمگیر گیاه فوتینیا مناسب برای حصار

گیاه فوتینیا متعلق به خانواده رزهاست. منبع اصلی آن کشور چین است. نام این گیاه برگرفته از کلمه یونانی photeinos به معنای براق است. اغلب گونه‌های آن همیشه‌سبز با برگ‌های سبز براق، گل‌های سفید و شاخه‌های جوان قرمز هستند. به‌طور گسترده در اکثر مناطق به‌عنوان گیاه زینتی کاشته می‌شود. این گیاه همیشه‌سبز متراکم با سرعت بالایی رشد می‌کند؛ و به‌عنوان یک گیاه حصار استفاده می‌شود.

ظاهر چشمگیر گیاه فوتینیا مناسب برای حصار

مزایای استفاده از درختان برای حصار

استفاده از درختان همیشه‌سبز یا رنگی علاوه بر زیبایی منطقه به مراقبت از آن در برابر مهاجمان کمک می‌کند. در ادامه چند مورد از مزایایی استفاده از درختان برای حصار آورده شده است.

 • حفظ امنیت زمین
 • تولید اکسیژن
 • اثربخشی بر شادی و سرزندگی افراد
 • جلوگیری از ورود افراد و حیوانات غیرمجاز
 • مانعی برای سروصدا و آلودگی

درختان حصار علاوه بر مزایا معایبی نیز دارند. ازجمله رشد درختان زمان‌بر است؛ و نیاز به مراقبت دائمی دارند.

انواع درختان مناسب حصار

بسته به نوع هدف از درختان متنوعی برای حصار استفاده می‌شود. در زیر چند نوع درخت حصار را معرفی می‌کنیم.

رشد سریع گیاه بامبو (Bamboo) یا نی خیزران مناسب برای ایجاد حصار

گیاه بامبو گیاهی همیشه‌سبز، چندساله، بلندقامت و از خانواده گندمیان بیش از 1200 گونه دارد. گیاه بامبو سرعت رشد بالایی دارد؛ و می‌تواند حتی در رو ز به‌اندازه یک متر رشد کند. ارتفاع این گیاه حتی در کم‌تر از دو ماه به دوازده متر می‌رسد. بامبو گیاه بسیار مقاومی است. سرمای شدید را تحمل می‌کند. برای کاشت درختان بامبو برای حصار باید اطلاعات دقیقی از شرایط نگهداری آن داشته باشید. با این‌حال برای انتخاب بهترین درخت بامبو برای حصار باید گونه‌ای انتخاب شود که مقاومت بالا و شرایط نگهداری راحتی داشته باشد.

رشد سریع گیاه بامبو (Bamboo) یا نی خیزران مناسب برای ایجاد حصار

رشد عمودی کاکتوس حصار مکزیکی مناسب برای محوطه‌سازی

کاکتوس حصار مکزیکی ساقه‌هایی به قطر 7 تا 20 سانتی‌متر دارند. ارتفاع آن‌ها به حدود 5 متر می‌رسد. این کاکتوس‌ها دارای رشد عمودی هستند و می‌توانند و با ظاهری فوق‌العاده حصاری زیبا برای باغتان به وجود بیاورند.

رشد عمودی کاکتوس حصار مکزیکی مناسب برای محوطه‌سازی

با شمشاد رونده (Eunymus fortunei) حصاری سرسبز و زیبایی به باغتان بدهید

شمشاد رونده در آسیا پرورش می‌یابد. این گیاه در نور متوسط تا زیاد، هوای سرد، رطوبت 50 تا 70 درصد و خاک قلیایی به‌خوبی رشد می‌کند. شرایط نگهداری آن راحت است. ارتفاع آن به بیش از 20 متر می‌رسد. علاوه بر ارتفاع زیاد سرسبزی و شادابی خاصی به باغتان می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید آن را به‌عنوان یک حصار پرورش دهید.

با شمشاد رونده (Eunymus fortunei) حصاری سرسبز و زیبایی به باغتان بدهید

گیاه برگ نو با برگ‌های متراکم مناسب برای حصار

گیاه برگ نو از خانواده اولئاسه است. دارای شاخه‌های متعدد برگ‌های بیضی‌شکل همیشه‌سبز و بعضی گونه‌های آن خزان شونده هستند. ارتفاع آن تا 5 متر می‌رسد. این گیاه شرایط نامناسب خاک را به‌خوبی تحمل می‌کند. برگ‌های آن متراکم و جلوی دید افراد را می‌گیرد؛ و می‌تواند به‌عنوان حصار استفاده شود.

استفاده از گونه مناسب کاج در حصار

کاج متعلق به خانواده پیناسه درختی همیشه‌سبز دارای برگ‌های طویل سوزنی و مقاوم به شرایط نامساعد محیطی است؛ و در اکثر مناطق پرورش می‌یابد. این درخت از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. ویژگی‌هایی چون کاشت و نگهداری آسان، عمر و دوام بالا، ظاهر زیبا و رشد زیاد (45-40 متر) این درخت آن را به بهترین درخت برای حصار تبدیل کرده است.

با درخت سنجد تلخ حصاری مقاوم بری باغتان ایجاد کنید

سنجد تلخ یا زیتون‌تلخ (MELIA AZEDARACH) درختچه‌ای خاردار دارای برگ‌های باریک، دراز و نوک‌تیز ارتفاع آن به یک تا سه متر می‌رسد. در زمان گلدهی منظره‌ی زیبایی به باغتان می‌دهد. مقاومت بالای آن به خشکی و آفات آن را به بهترین درخت برای حصار تبدیل کرده است.

کاشت درخت صنوبر در حصار برای رفع بوی نامطبوع

درخت صنوبر پهن‌برگ خزان کننده و تک‌پایه است. در کم‌تر از 15 سال به ارتفاع 25 متر می‌رسد. این درخت مقاومت بالایی دارد و در اغلب نقاط کشور امکان کاشت آن فراهم است؛ و به دلیل رشد سریع، از بین بردن بوی نامطبوع، مقاومت در برابر آفات برای حصار اطراف باغات مناسب است.

کاشت درخت صنوبر در حصار برای رفع بوی نامطبوع

سرو نقره‌ای درختی زیبا و تنومند برای حصار

درخت سرو نقره‌ای یا سرو سیمین درختی زیبا، زینتی و همیشه‌سبز است برگ‌های آن پهن و به رنگ نقره‌ای است. تاج این درخت مخروطی است. ارتفاع آن به 10 تا 15 متر می‌رسد. دوام بالایی دارد و از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. علاوه بر آن به دلیل ظاهر چشمگیرش از آن برای ایجاد حصار استفاده می‌شود.

درختان مناسب حصار چه ویژگی‌هایی دارند؟

بسته به نوع هدفتان از نوع خاصی از درختان برای حصار استفاده می‌شود. مثلاً از درختان بلندتر برای ایجاد حریم خصوصی یا جلوگیری از سروصدا و دید استفاده می‌شود. درختان دارای شاخ و برگ زیاد و بلند می‌توانند برای عدم دیده شدن از بیرون مناسب هستند. در این قسمت به معرفی ویژگی‌های بهترین درختان حصار می‌پردازیم.

 • رشد سریع
 • پوشش متراکم
 •  پرشاخ و برگ
 • ظاهر زیبا (گیاهان همیشه‌سبز یا گیاهان با گل‌های رنگی)
 • بلند، تنومند و سالم
 • مقاومت بالا نسب به شرایط نامساعد مخصوصاً سرمای شدید
 • عمر طولانی

درختان مناسب حصار چه ویژگی‌هایی دارند؟

سخن پایانی

درختانی که اطراف باغتان می‌کارید علاوه بر ظاهری زیبا حریم خصوصی برای باغتان به وجود می‌آورند. درختان زیادی وجود دارند که می‌توانند به‌عنوان حصار به‌کاربرده شوند. برای انتخاب بهترین درخت برای حصار باید برخی ویژگی‌های درخت ازجمله اندازه، شکل ظاهری، میزان رشد، تعداد شاخ و برگ، شرایط نگهداری، میزان مقاومت و تا چه حد می‌توانند خاصیت پنهان‌سازی را داشته باشند. همچنین شرایط محیطی نظیر نوع آب‌وهوا، ویژگی‌های خاک و ابعاد منطقه را باید در نظر بگیرید.

نویسنده: مهندس فخری بلیاد

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *