انواع هرس درختان پسته و فواید آن بر محصول

انواع هرس درختان پسته و فواید آن بر محصول

هرس درخت پسته و هدف از انجام آن

هرس عمل بریدن و قطع قسمتی از اندام گیاه با هدف و فرمول مشخص می باشد. عملیات هرس باعث افزایش رشد رویشی و زایشی و همچنین نظم و آرایش گیاه می شود که در نهایت موجب افزایش و بهبود کیفیت محصول می گردد. به طور کلی هرس عبارت است از بریدن کامل یا بخشی از شاخه، ریشه، پوست، برگ، گل و یا میوه به منظور هدایت نحوه رشد و باروری گیاه. هرس به روش های مختلفی انجام می شود. یکی از رایج ترین و ساده ترین روش توسط انسان به کمک اره و قیچی هرس است. راحت ترین روش استفاده از ماشین آلات و به صورت مکانیکی است. سومین روش که کمتر از دو روش قبل مورد استفاده قرار می گیرد، روش شیمیایی و با مصرف مواد شیمیایی و هورمون ها می باشد. در این مقاله به انواع هرس درخت پسته و فواید آن بر محصول پسته پرداخته می شود.

شناخت انواع هرس درختان پسته 

مهم ترین عامل تعیین کننده در نحوه و اندازه مقاومت درخت در برابر فشارهای ناشی از وزن میوه، باد، برف و یخبندان زمستانه، هرس شاخه و نحوه رشد شاخه ها می باشد. شاخه های چوبی یک نهال پسته را می توان به دو گروه بارور و نابارور تقسیم کرد. هرس درختان با اهداف مختلفی انجام می شود. با توجه به هدف هرس، انواع هرس درخت پسته عبارتند از:

 • هرس شاخه
 • هرس ریشه
 • روش هرس برگ
 • هرس پوست
 • هرس گل و میوه

در ادامه به توضیح انواع مهم هرس پرداخته می گردد.

انواع هرس درخت پسته

هرس فرم درختان پسته

هدف از انجام هرس فرم، ایجاد شکل مناسب برای درخت، اسکلت قوی و مستحکم، تحریک رشد شاخه های مناسب برای ایجاد تاج متراکم و افزایش رشد شاخه های نگهداری شده است. برای درختان پسته هرس فرم جامی برای ایجاد شکل مناسب توصیه می شود.

هرس فرم جامی درخت پسته طی مراحل زیر انجام می شود:

بعد از پیوند روی درختان پسته در اولین فصل خواب سربرداری شاخه های پیوندی انجام می شود. در دومین فصل رشد درخت، شاخه های جانبی اولیه ایجاد شده به عنوان اسکلت اولیه انتخاب می گردند. در زمان فصل دوم خواب سربرداری شاخه های اولیه صورت می گیرد. حذف پاجوش ها و جلوگیری از رشد بیش از حد شاخه های جانبی در سومین فصل رشد باید انجام گیرد. در سومین فصل خواب سربرداری مجدد شاخه های ثانویه است. چهارمین فصل رشد، زمان حذف شاخه های اضافی و پاجوش است. در پنجمین فصل خواب شکل و اسکلت اصلی درخت باید تکمیل شده باشد. در این زمان اگر شاخه ای اضافه بود و اسکلت درخت را بدشکل کرده بود باید هرس گردد.

هرس فرم جامی

هرس باردهی درختان پسته

به عملیاتی که روی درختان بارده و با هدف قطع قسمت یا تمام شاخه های درخت انجام می شود، هرس باردهی گویند. این هرس شامل هرس تنک شاخه، هرس سربرداری و حذف پاجوش می باشد.

هرس تنک شاخه های درخت پسته

هرس تنک با هدف کاهش تعداد شاخه های اضافه و فرعی انجام می شود. کشاورزان و باغداران تعداد شاخه های میوه دهنده را قبل از سال پر بار را به نصف می رسانند تا شاخه ها، جوانه ها و خوشه های گل تقویت گردند. این هرس در فصل زمستان و در زمان خواب درخت و در سنین باردهی اقتصادی محصول صورت می گیرد.

هرس سربرداری نهال پسته

شاخه هایی که رشد زیادی دارند در فصل زمستان باید هرس و سربرداری شوند. سربرداری شاخه های درخت پسته جهت کنترل غالبیت انتهایی توصیه می شود. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده ثابت شده که واکنش هر یک از ارقام پسته نسبت به هرس سربرداری متفاوت است. به این صورت که رقم پسته اوحدی عکس العمل بیشتری نسبت به سربرداری نشان می دهد.

زمان انجام هرس نهال پسته

هرس به دو صورت زمستانه (هرس خشک) یا هرس تابستانه (هرس تر). هرسی که در زمان خواب زمستانه درخت و زمانی که شیره پرورده حرکتی ندارد انجام می شود، هرس سیاه یا زمستانه نام دارد. هرس سیاه در مناطق گرمسیر یا نیمه گرمسیر در بهار (اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه) و پاییز (آذر ماه) انجام می شود. در مناطق سردسیر حتما باید در فصل بهار انجام گیرد.

هرسی که در زمان فعالیت درخت (زمانی که درخت پسته دارای برگ، گل یا میوه است) صورت می گیرد، هرس سبز یا تابستانه نام دارد. این نوع هرس سبب می شود تا مواد مورد نیاز درخت به مصرف قسمت های دیگر درخت نیز برسد. هرس سبز شامل حذف پاجوش، هرس برگ یا سربرداری شاخه هایی که محصول نمی دهند، می شود.

زمان انجام هرس نهال پسته

فواید هرس درختان پسته

شکل و فرم دادن به نهال که در سال های اول تا چهارم و به عنوان هرس فرم دهی اجرا می شود:

 1. حذف شاخه های خشکیده، آفت زده، مریض، شکسته و مزاحم.
 2. خلوت کردن تاج درخت از شاخه و برگ های اضافی جهت ورود نور و هوا به درون شاخسار درخت.
 3. جلوگیری از تناوب باردهی و سال آوری درخت با حذف و تنک کردن تعدادی از شاخه های بارده.
 4. جوان کردن درختان مسن، از طریق حذف شاخه های پیر و جایگزین کردن آن ها با شاخه های جوان.
 5. جلوگیری از رشد رویشی بیش از حد و وادار کردن گیاه به رشد زایشی که منجر به تولید میوه می گردد.
 6. ایجاد تعادل بین ریشه و ساقه، که به ویژه هنگام انتقال نهال دارای اهمیت است.
 7. بالا بردن کیفیت و اندازه محصول با قطع شاخه های اضافی و متراکم.
 8. با کوتاه نگه داشتن درخت، باعث راحتی کار در مراحل داشت (سمپاشی و هرس ) و نیز برداشت محصول می گردد.

نسبت درختان نر به ماده و تعیین الگوي صحیح قرار گرفتن درختان نر در باغ پسته

 

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *