بهترین نهال گردو در دنیا کدام است؟

بهترین نهال گردو در دنیا کدام است؟

اولین گام در احداث باغ یا نهالستان گردو، انتخاب نهال گردو است. بهترین نهال گردو با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه تعیین می شود. نهال گردو انواع مختلفی دارند که در میزان آبیاری، آستانه تحمل دما، شیوه و میزان کوددهی، آفات و بیماری ها و حتی ظاهر با یکدیگر متفاوت هستند.

   

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مختلف نهال گردو آشنا کنیم و نکاتی را برای انتخاب بهترین نهال گردو بیان کنیم.

هر گردی گردو نیست!

شاید تا به حال نسبت به گردو آنقدر حساس نشده اید و همه انواع گردو را یک نوع می دیدید. اما اکنون قصد داریم شما را با انواع مختلف نهال گردو آشنا کنیم که هر کدام میوه ای منحصر به فرد دارند.

نهال های گردو مانند سایر انواع نهال ها، گونه ها و ویژگی های متفاوتی دارند. برای انتخاب نهال مناسبِ احداث باغ گردو باید به الزاماتی چون میزان سرمایه اولیه، تجهیزات لازم، اقلیم منطقه، نوع خاک، و میزان دسترسی به آب توجه کرد تا به بهترین و مناسب ترین نهال گردو رسید. هر گردویی در هر منطقه ای رشد نمی کند!

هر گردی گردو نیست!

انواع نهال گردو در دنیا

برای این که بهترین نهال گردو را از میان انواع مختلف نهال انتخاب کنید، بهتر است در ابتدا هدف خود را مشخص کنید،. به عبارتی تعیین کنید که شما قصد دارید گردویی زود گل داشته باشید یا دیر گل؟ منطقه احداث باغ شما سردسیر است یا گرمسیر؟ می خواهید از گردوهای بذری استفاده نمایید یا پایه پیوندی؟

بعد از تعیین هدف و بررسی شرایط اقلیمی منطقه ای که قصد دارید در آن باغ گردو احداث کنید، می توانید یکی از انواع نهال هایی که در ادامه معرفی می کنیم را انتخاب کنید.

نهال گردو خوشه ای، بهترین نهال گردوی ایرانی

یکی از بهترین نهال های گردوی ایرانی، نهال گردو خوشه ای (یا گردو فرانسوی) است. علت نامگذاری این نوع، شیوه ثمردهی آن است؛ میوه دهی به صورت خوشه ای یا در اصطلاح به شکل اجتماعی. این نهال بومی آسیای غربی و هیمالیا است و به دلیل تحمل شرایط سردسیر و یخبندان، مناسب مناطق سردسیر می باشد و دارای شش گونه مختلف می باشد.

یکی از مزایای محصول این نوع نسبت به سایرین، قیمت نسبتا ارزان آن است. از دیگر مزایای این نوع گردو، می توان به پوسته نازک آن اشاره کرد (که به زمان بیشتری برای شکوفا شدن نیاز دارد و برای برداشت آن باید تا اوایل پاییز صبر کرد).

نهال گردو خوشه ای، بهترین نهال گردوی ایرانی

نهال گردو کانادایی، نهال مورد علاقه باغداران

یکی از انواع نهال های گردو که در کارآفرینی تاثیر به سزایی دارد، نهال گردو کانادایی است، که مورد توجه بسیاری از باغداران قرار گرفته است. در این رقم، علاوه بر میوه، از چوب مقاومش هم استفاده می شود. البته مقدار باردهی آن نسبت به سایر ارقام کمتر است.

این نوع نهال در ظاهر کمی کوتاه تر از سایر ارقام مشابه خود است و برگ هایی کشیده به رنگ سبز پررنگ دارد. میوه های این رقم بیضی شکل و درشت می باشند و در زمانی که می رسند، پوسته سبز آن دچار ترک خوردگی می شود. درصد مغز به پوست در گردوی کانادایی 50 درصد است.

 نهال گردو فرنور، نهالی اقتصادی

نهال گردوی فرنور، یکی از بهترین انواع گردو برا کاشت در مناطق سردسیر است. این نوع نهال, مقاومت بالایی دارد و بومی کشور فرانسه است. این نهال برای سرمایه گذاری و احداث باغ گردو، بسیار مناسب می باشد، چرا که گردویی زود بازده است (تقریبا پس از 2 تا 3 سال بعد از کاشت) و هر هکتار از این نوع نهال، حدود 8 تن محصول خواهد داشت.

مغز گردوی فرنور در پوسته ای نازک قرار دارد و در عین سبک بودن، خوش طعم است.

نهال گردو فرنور، نهالی اقتصادی

نهال گردو ژنوتیپ، سازگارترین نوع گردو

این نهال بومی ایران بوده است که طی اصلاحات ژنتیکی به نهال گردوی ژنوتیپ معروف شده است. این رقم بهترین و سازگارترین نهال گردو برای مناطق نسبتا گرمسیر تا معتدل می باشد.

کیفیت مغز این نهال بسیار بالاست و میزان باردهی آن هرساله روند افزایشی دارد، به طوری که از سال پنجم به بعد باردهی آن اقتصادی تر می شود.

پوست سخت این گردو به راحتی از مغز سفید رنگ و خوش طعم آن جدا می شود و در صنعت شیرینی پزی مورد توجه قرار می گیرد. اما توجه داشته باشید که لازم است پوست سبز گردو قبل از سیاه شدن از گردو جداشود. چرا که سیاهی از پوست نازک گردو عبور کرده و بر رنگ مغز اثر می گذارد.

نهال گردو تو سرخ، گردویی خاص و منحصر به فرد

یکی از بهترین و کمیاب ترین نوع نهال گردو، نهال گردو توسرخ است. این نهال با مغزی سرخ رنگ و کیفیتی مشابه سایر انواع مرغوب بسیار بازارپسند است و گزینه مناسبی برای کاشت در ایران می باشد.

نقطه تمایز این نهال علاوه بر رنگ جذاب مغزش، پایه کوتاه بودن آن است که برداشت را برای کشاورز ساده می کند. ناگفته نماند که رنگ تنه این درخت هم متمایل به سرخ است و زیبایی خاصی به باغ می بخشد.

باردهی هر درخت گردو توسرخ ده ساله، حدود 50 الی 60 کیلوگرم است، که از سال دوم بعد از کاشت شروع می شود. نکته قابل توجه این است که بهتر است به جای نهال سه ساله یا بیشتر از نهال های دو ساله استفاده شود؛ چرا که قدرت تطبیق پذیری نهال های جوان تر بیشتر است.

نهال گردو بیلچک، بهترین نهال گردو برای مناطق معتدل 

نهال گردوی بیلچک (Bilecik)، نهالی دیرگل است و به همین دلیل دچار سرمازدگی نمی شود. این نهال بومی ترکیه بوده است و آستانه تحمل آن تا دمای 40 درجه سانتی گراد است و در دمای بالاتر دچار سوختگی می شود.

ویژگی متمایز این نهال از سایر انواع نهال گردو، در باردهی آن در همان سال اول کاشت است. از طرفی عمر این نهال حدود 80 سال است و درختی با عمر طولانی به حساب می آید.

میوه این نهال دارای پوسته چوبی نازکی است، که مغزی چرب را دربر گرفته است. حدود 60 تا 70 درصد وزن میوه را مغز آن تشکیل داده است.

نهال گردو شیلی نهالی مقاوم با ماندگاری بالا

این نهال در برابر سرما تحمل بالایی دارد و از جمله نهال های پربار (برای هر درخت ده ساله، چیزی حدود 45 تا50 کیلو میوه) محسوب می شود.

یکی از مزیت های این نهال با سایر انواع نهال، میوه آن است که پوستی کاغذی دارد و زینت دهنده انواع آجیل هاست.

نهال گردو چندلر، پرفروش ترین نوع خارجی نهال

یکی از پرفروش ترین ارقام گردو که بسیار پربار نیز می باشد، گردوی چندلر است. این گردو در آزمایشگاهی در دانشگاه کالیفرنیا با اصلاحات ژنتیکی به کیفیت امروزی رسیده است. مقدار آبیاری، هرس و کوددهی عواملی هستند که تاثیر زیادی بر میزان باردهی درخت گردوی چندلر دارند.

از مزایای این نوع نهال نسبت به سایر انواع نهال، می توان به مقاومت بالای آن، باردهی زیاد، شاخه های مولد و همچنین سرعت بالای تولید گردو در آن اشاره کرد.

از مزایای پرورش نهال چندلر، به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • بازدهی 48 تا 51 درصدی
 • دارای پوسته ای صاف، بیضی شکل و نازک
 • مغزی با طعم ملایم و دلپذیر و دارای رنگی روشن
 • دارای رشد عرضی

نهال گردوی پدرو، نهالی شبیه چندلر

نهال گردوی پدرو بومی کشور آمریکا است و میوه آن در دسته میوه های تک دانه به شمار می رود. این نوع گردو با طبع گرمی که دارد برای درمان ضعف های استخوان و سلامت قلب بسیار مفید است.

نهال پدرو دارای شرایط نگهداری مشابه نهال چندلر است. بهترین فصل برای کاشت این نهال فصل پاییز است. این نهال با جثه ای نسبتا کوچک، از ارقام دیرگل می باشد و به گرما حساس است.

این گردو یکی انواع اقتصادی است که عمری نزدیک به 100 سال دارد. برداشت میوه آن بنا به شرایط اقلیمی هر منطقه متفاوت است، اما غالبا شهریورماه، زمان مناسبی برای برداشت محصول آن است. برخی از باغداران محصول را پس از برداشت، بلافاصله روانه بازار می کنند و برخی دیگر صبر میکنند تا گردوی خشک شده را به بازار عرضه نمایند.

نهال گردو پیوندی فرانکت

این نوع نهال بومی فرانسه است و نسبت به گرما و سرمای بیش از حد حساس است، به طوریکه در زمستان دمای کمتر از 11- درجه سانتی را نمی تواند تحمل کند. اما ویژگی ممتاز این درخت پهناور این است که این نهال در برابر نور آفتاب مقاومت خوبی دارد، و در مقابل بیماری بلایت (بیماری رایج درختان گردو) مقاومت بالایی ندارد.

نکته ای که در هنگام کاشت این نوع نهال باید به آن توجه کرد،  فاصله زیاد بین نهال هاست؛ چرا که این درخت شاخ و برگ گسترده ای دارد. برداشت میوه این درخت در زمانی است که پوسته آن دچار ترک شود. برداشت زودهنگام یا دیر هنگام این میوه سبب بروز اثرات منفی بر مغز آن می شود.

نهال گردو پکان یا گردوی آمریکایی

گردوی پکان، که گردوی انحصاری کشور آمریکا است، مغزی چرب و خوش طعم دارد. نهال این گردو نیاز سرمایی پایینی دارد و مناسب مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. به همین دلیل مورداستقبال کشاورزان و باغداران زیادی قرار گرفته است.

این نهال شاخ و برگی افراشته با برگ های پیچ خورده دارد و کاملا متفاوت از انواع گردو است. پوسته بیرونی میوه این نهال نسبت به انواع دیگر آن سبزتر است و اصلا سفت نیست و دارای سطحی صاف می باشد. این میوه قهوه ای رنگ، ظاهر کشیده ای دارد و از مغز چربی برخوردار است و بهمین دلیل در گروه لذیذترین خشکبارها قرار گرفته است.

نهال گردو پکان یا گردوی آمریکایی

نهال گردوی تویسرکان بهشت گردوهای ایران

شهر تویسرکان (در همدان) پایتخت گردوی ایران است و نهال این نوع گردو به لحاظ داشتن میوه ای با کیفیت از درختانی با ارزش اقتصادی بالا می باشد. کاشت نهال این گردو، که از ارقام صادراتی و تجاری است، بسیار مورد استقبال کشاورزان و باغداران قرار گرفته است؛ چرا که معتقدند هیچ مغزی کیفیت مغز گردوی تویسرکان را ندارد.

این نهال رشد متوسطی دارد و میوه بیضی شکل آن به صورت جانبی در انتها هر شاخه رشد می کند. مقاومت این نهال به سرما و کم آبی بسیار بالاست و بهره وری کمی و کیفی آن هر ساله افزایش پیدا می کند.

دلایل محبوبیت گردوی تویسرکان نسبت به سایر انواع گردو عبارتند از:

 • درصد مغز نسبت به پوست مغز، که 50 درصد است.
 • بالا بودن کیفیت مغز
 • یکدست بودن گردوهای این نوع
 • روند افزاشی تولید محصول
 • پربار بودن درخت آن

نهال گردوی تویسرکان بهشت گردوهای ایران

نهال گردو خوشه اسرائیلی (هر گردویی گرد نمیشه!)

محصول نهال گردوی خوشه اسرائیلی به صورت گروهی و در تعداد 5تا 25 گردو در هر شاخه رشد می کند، و به همین دلیل مورد توجه کشاورزان و باغداران است. ویژگی جذاب دیگر این نهال این است که دیرگل می باشد؛ به همین دلیل از سرمای بهاره در امان می ماند.

مغز این نوع گردو از بازارپسندی خوبی برخوردار است و به لحاظ کیفیت در گروه گردوهای صادراتی قرار می گیرد.

این نهال پایه کوتاه برگ های کشیده به رنگ سبز پررنگ دارد و میوه آن تقریبا بیضی شکل است. عمر این نهال مانند سایر انواع گردو بالا است و علاوه بر مغز چرب و خوش طعم، دارای چوب با کیفیتی است.

نهال گردو هارتلی

گردوی هارتلی برای اولین بار توسط خانواده هارتلی در سال 1915 شناسایی شد. عملکرد باغاتی که با این نهال احداث می شوند، بسیار بالا است اما تنها نقطه ضعف این نوع، دیربارده بودن آن است.

این نهال زمانی به باردهی خوبی می رسد که سرما به اندازه کافی به آن رسیده باشد. بهترین بازه دمایی برای این نوع گردو از 5درجه سانتی گراد تا منفی 10 درجه سانتی گراد است.

نهال گردو یالووا با میوه ای یک دست

یکی از بهترین نهال ها گردو، نهال یالووا است که از انواع نهال های پیوندی ترکیه است. میوه این نهال زودرس است و درخت آن پربار است. در زمان خرید این نوع نهال باید به تنه نیمه بلند و نیمه گسترده آن توجه نمود.

قیمت این نهال کمیباب بالاتر از سایر انواع نهال گردو است،  اما باید توجه کرد که این نهال در کمترین زمان حجم زیادی میوه با کیفیت تولید می کند.

نهال یالووا به سرما مقاوم است، به همین دلیل برای مناطق سردسیر گزینه مناسبی است.

رابطه بین ارتفاع از سطح دریا و انتخاب بهترین نهال گردو

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که اقلیم یک منطقه را تعیین می کند و بر گیاهان آن منطقه تاثیر می گذارد، ارتفاع از سطح دریا است. جدول زیر به شما کمک می کند تا بهترین نهال گردو را براساس ارتفاع از سطح دریا انتخاب کنید.

ارتفاع از سطح دریانهال گردوی مناسب
0 تا 200 مترنهال گردوی پکان (آمریکایی)
600 تا 1000 مترژنوتیپ
1000 تا 1500 مترچندلر
1500 تا 2300 مترفرنور

هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر باشد، منطقه سرد تر است، در نتیجه باید ارقام مقاوم تری را انتخاب نمود

نکاتی برای خرید بهترین نهال گردو

همان طور که گفته شد، بهتر است قبل از انتخاب و خرید نهال گردو، اقلیم منطقه ای که در آن قصد احداث باغ گردو را دارید، به خوبی بررسی نمایی نمایید. سپس با توجه به شرایط نهال گردوی مورد نظر را با توجه به نکات زیر خریداری نمایید:

 • از یک نهالستان معتبر که شما را پس از خرید پشتیبانی می کنند و ضمانت برگشت دارند، خرید نمایید.
 •  زود بازده یا دیر بازده بودن نهال، ک در میزان سوددهی و بازگشت سرمایه بسیار تاثیرگذار است.
 • قبل از خرید تمامی شرایط را برای پرورش نهال مورد نظرتان فراهم نمایید. بهتر است تمام فوت و فن های احداث باغ گردو را یاد بگیرید تا در باغ خود اجرا کنید.
 • گردو درختی مقاوم است که در بیشتر خاک ها رشد میکند، اما اگر به دنبال بهترین محصول هستید خاک های شنی و لومی را انتخاب کنید. این نوع خاک به ریشه ها اجازه می دهد که با نفوذ بهتر از مواد مغذی و رطوبت بیشتری استفاده کنند.
 • دیرگل یا زود گل بودن نهال، که بر اساس سردسیر یا گرمسیر بودن منطقه انتخاب می شود. معمولا نهال های دیرگل، مناسب مناطق سردسیر هستند. چرا که دیرتر از سایر انواع نهال شروع به گلدهی می کنند و کمتر احتمال دارد جوانه ها بر اثر سرمازدگی از بین بروند.

نکاتی برای خرید بهترین نهال گردو

دلیل تفاوت قیمت انواع نهال گردو

اکنون که با انواع نهال و ویژگی های هریک آشنا شدید، می دانید که هر نهال ویژگی های خاص خودش را دارد و به همین دلیلقیمت آن ها با یکدیگر متفاوت است. عواملی که بر قیمت گذاری انواع نهال ها تاثیر گذارند, عبارتند از:

 1. میزان باردهی
 2. زود بازده بودن
 3. مقاومت نسبت به هوای گرم یا سرد
 4. مقاومت در برابر انواع بیماری ها و آفات
 5. کیفیت میوه نهال ها

دلیل تفاوت قیمت انواع نهال گردو

گام بعدی برای احداث باغ گردو رعایت نکاتی در کوددهی، آبیاری، هرس و مراقبت های بیشتر از نهال کاشته شده در باغ است. شما می توانید با انتخاب بهترین کود برای درخت گردو محصول خود را چند برابر کنید!

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منابع:

www.wikihow.com

www.starkbros.com

www.permaculturenews.org

درباره‌ی مهندس پریسا سالاری

من، پریسا سالاری، یک علاقه مند به گل و گیاه، از مطالبی که یاد می گیرم می نویسم، و به دنبال حل کردن چالش هایی هستم که ممکن است در دنیای واقعی برای هر فرد، در زمینه کشاورزی، روی دهد. من اینجا هستم تا با شما واقعی تر و سبزتر فکر کنیم و از هم یاد بگیریم. پسته رفسنجان، بزرگترین پرتال کشاورزی ایران، جایی است که من و همکارانم تلاشمان را می کاریم تا شما کیفیت را برداشت کنید.

حتما ببینید

بهترین زمان سمپاشی شته و علف هرز چه زمانی است؟

بهترین زمان سمپاشی شته و علف هرز چه زمانی است؟

آفت شته و شناسایی آن ها در باغات کشاورزی شته ها حشراتی با جثه کوچک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *