آفات و بیماری های گل رز چیست ؟ درمان آنها چگونه است ؟

آفات و بیماری های گل رز چیست ؟  درمان آنها چگونه است ؟

برای داشتن باغ گل رز زیبا و بی نقص باید بیماری‌ها و آفات گل رز را بشناسیم و بدانیم برای از بین بردن آنها چگونه عمل کنیم.

آفات زیبایی چشم نواز گل رز را از بین می‌برند و گل رز شرایط ناخوشایندی را تجربه می‌کند. و گل‌های رز این ناخوشی را به ما انتقال می‌دهند و ما حس می‌کنیم و دوست داریم هر چه سریع تر باغ خود را به یک باغ شاداب و به دور از آفت تبدیل کنیم.

محتوا پنهان

 

آیا برای باغ‌های گل رز، پودر ضد قارچ می سازند؟

در هنگام مواجه با مشکلات و آفات گل رز  (Rosa spp.)، پودرهای قارچ کش می توانند نقش موثری داشته باشند. این پودرها به محافظت از باغ گل رز شما در برابر بسیاری از بیماری‌های وحشتناک قارچی گل رز کمک می کند. به طور کلی، قارچ کش‌ها به اندازه کافی برای از بین بردن بیماری‌ها به بافت گیاه نفوذ نمی‌کنند، بلکه در عوض به عنوان درمان های پیشگیرانه استفاده می‌شوند.

استفاده از گوگرد برای حفظ سلامت گیاه

گوگرد یک درمان چند قرنه برای حفظ و سلامت گیاهان است. این ترکیب آلی ممکن است به محافظت از گل رز در برابر بیماری بوتریتیس، لکه سیاه، کپک پودری و زنگ کمک کند. در فصل بهار، قبل از رسیدن درجه حرارت به 33 درجه سانتی گراد، از قارچ‌کش های گوگرد استفاده کنید. اگر گل رز را با روغن باغبانی درمان کرده‌اید، حداقل برای استفاده از گوگرد یک ماه صبر کنید. در غیر این صورت، ترکیبات فعال موجود در هر یک می توانند با یکدیگر تداخل داشته و به طور بالقوه بوته گل رز را از بین ببرند.

روی جوش شیرین به عنوان دوست رز ها حساب باز کنید

جوش شیرین با کمترین پیچیدگی و مقرون به صرفه ترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های گل رز و دارای خواص قارچ کش است. از مواد پودری، که به بی‌کربنات سدیم نیز معروف است، به عنوان یک اسپری رقیق برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌های قارچی، از جمله کپک پودری، زنگ و لکه سیاه استفاده کنید. به ازای هر یک چهارم آب، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین و 3 قطره صابون مایع اضافه کنید. محلول جوش شیرین را در یک بطری اسپری یا سمپاش کوله پشتی بریزید و روی گل‌ها سمپاشی کنید.

تیوفانات متیل را  برای  کشتن قارچ ها امتحان کنید

تیوفانات متیل غالباً به صورت پودر که با آب رقیق شده و به عنوان اسپری موجود است. تیوفانات متیلیک قارچ کش با طیف گسترده است. برای گل رز، تیوفانات متیل ممکن است بیماری‌های قارچی گل رز مانند بیماری بوتریتیس، آنتراکنوز، لکه سیاه، کپک پودری و لکه‌های برگ قارچی را درمان یا از آن جلوگیری کند. این محصول به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا اسپورهای قارچی ممکن است در برابر آن مقاومت ایجاد کنند.

 

آیا آهن زیاد می تواند گل‌های رز مارا بکشد؟

تلاش زیادی برای پرورش گل رز انجام می‌شود. گیاهان بوته‌ای با برگ‌های سبز براق و شکوفه‌های کامل پاداش باغبان برای تمام این کارها است. تحسین دوستان و همسایگان شما پیروزی را شیرین‌تر می‌کند. تغذیه گیاهان یک عنصر کلیدی در رشد گل‌های رز زیبا است. اگرچه کمبود آهن خاک می‌تواند تلاش‌های شما در باغ گل رز را خراب کند، اما حل این مشکل ساده است. اگر از افزودنی‌های آهن با دقت استفاده کنید، احتمال اینکه گل رز خود را با مصرف بیش از حد آهن مسموم کنید وجود ندارد.

سخاوت طبیعت

به ندرت پیش می‌آید که طبیعت بتواند خاکی مناسب برای پرورش گل رز ارائه دهد. نیاز گل رز به مقادیر زیاد مواد مغذی و آب به این معنی است که خاک باید بتواند مواد مغذی و آب را همانطور که گیاه به آنها نیاز دارد ذخیره و آزاد کند. خاک با زهکشی خوب، دارای محتوای ارگانیک بالا مانند کود کمپوست، یک پایه سالم برای تغذیه گل رز است. کمبود مواد مغذی در خاک‌های طبیعی شایع است و ممکن است آهن کافی برای رشد گل در خاک وجود ندارد. سمیت یک آهن طبیعی نادر است و معمولاً فقط در خاک‌های باتلاقی مشاهده می‌شود که برای کشت گل رز مناسب نیستند.

کمبود آهن باعث چه بیماری می شود؟

کمبود آهن باعث کلروز می‌شود، یعنی زمانی که برگ‌ها درخشندگی خود را از دست می‌دهند و بین رگبرگ برگ‌ها زرد یا سبز کم رنگ می‌شوند. اگر مشکل برطرف نشود، قدرت رشد گیاهان را کاهش می‌یابد. شرایط دیگر نیز  می‌تواند باعث ایجاد کلروز شود. اما احتمالاً بر گل رزهایی که در خاک حاصلخیز و رشد می‌کنند، تأثیر نمی‌گذارد. کلروز می‌تواند نتیجه قلیایی بودن خاک باشد که باعث می شود آهن موجود در خاک در دسترس گل رز نباشد. pH ایده آل برای گل رز تا حدودی اسیدی در 5.5 تا 6.5 است. تجزیه و تحلیل خاک و آزمایش آن، به طور دقیق pH و کمبود مواد مغذی را در خاک شما نشان می‌دهد.

 

استفاده از مکمل‌های آهن برای خاک

اگر خاک گل رز شما فاقد آهن است، از یک محصول آهن‌دار به شکل مایع یا دانه‌ای استفاده کنید. گاهی اوقات با حفر یا سوراخ کردن خاک زیر تاج گل رز و ریختن مواد داخل آن انجام می‌شود. براینکه آهن سریع اثر کند مانند شلیک گلوله از اسپری محلول آن استفاده کنید و در عرض چند روز برگ ها سبز می‌شوند. تجزیه و تحلیل شیمیایی و میزان رقیق سازی محصولات آهن کلات شده  که گاهی اوقات با برچسب “آهن کلات” نامیده می‌شوند می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین برای استفاده هر کدام طبق دستورالعمل های روی آنها عمل کنید.

 

ترش و شیرین بودن خاک گل رز

خاک باغ را طوری ترش یا اسیدی نگه دارید که جذب آهن را به حداکثر برساند. هوموس غنی شده مانند کود باغی یا کود پوسیده مزرعه می‌تواند به حفظ یا کاهش pH کمک کند. مواد افزودنی اسیدی، مانند گوگرد یا سولفات آلومینیوم، خاک را شیرین یا قلیایی می‌کند و در گلخانه های شهر شما موجود است. اینها هنگام آماده سازی بستر در خاک گنجانده می‌شوند یا در بسترهای ثابت پخش می‌شوند.

 

در باره کوددهی آسان گل رز مقاله زیر را بخوانید:

 

آموزش چگونگی کود دادن آسان به گل رز در سه مرحله در باغ های کوچک یا باغچه های منزل

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

آیا می توانید سفید کننده را به گل رز اضافه کنید؟

گلدان گل رز  (Rosa spp.) هر اتاقی را روشن می‌کند، اما وقتی آب آنها کدر می‌شود و گل‌ها بوی ناخوشایند می‌دهند، شکوفه‌های درخشان جذابیت خود را از دست می‌دهند. آب کدر و بوی نامطبوع نشانه رشد باکتری‌ها است. می‌توانید با تمیز کردن گلدان با سفید کننده و ساخت محلول سفید کننده بسیار رقیق برای گل‌های خود، میکروب‌های مزاحم را دور نگه دارید.

 

اولین کاری که باید برای ضد عفونی کردن گلدان انجام دهیم

قبل از قرار دادن گل‌های رز در گلدان، مهم است که ظرف را ضدعفونی کنید. دانشگاه کالیفرنیا توصیه می‌کند گلدان خود را در محلول 1 قسمت سفید کننده خانگی و 10 قسمت آب به مدت چند دقیقه خیس کنید. پس از ضد عفونی شدن گلدان، آن را کاملاً بشویید.

 

کنترل باکتریایی گلدان

افزودن مقدار کمی سفید کننده به گلدان با دور نگه داشتن باکتری‌ها، عمر گل رز شما را افزایش می‌دهد. هر سه تا چهار روز یک چهارم قاشق چایخوری سفید کننده خانگی به ازای هر چهارم آب اضافه کنید. محلول را در یک پارچ مخلوط کنید، سپس آن را داخل گلدان بریزید و به ساقه گل رز آسیب نرسانید. اگر متوجه تغییر رنگ در آب شدید، گل‌های رز را بیرون بیاورید و برگ‌های افتاده را کوتاه کنید. قبل از برگرداندن گل‌ها به ظرف، گلدان را دوباره در محلول سفید کننده خیس کرده و محلول سفید کننده تازه آماده کنید.

اگر می‌خواهید راجب انواع گل رز بدانید مقاله من را در مورد این موضوع مطالعه کنید:

آموزش چگونگی کود دادن آسان به گل رز در سه مرحله در باغ های کوچک یا باغچه های منزل

اسپری گل رز طبیعی برای لکه‌های سیاه برگ 

رزها (Rosa spp.) بسته به گونه‌هایی که دارند به راحتی در شرایط مختلف رشد می‌کنند. لکه سیاه بیماری قارچی شایع در بسیاری از انواع گل رز است، اگرچه چندین گونه گل رز مقاوم در برابر این بیماری ایجاد شده است. بسیاری از قارچ‌کش‌های طبیعی می‌توانند در پیشگیری و کنترل بیماری در صورت استفاده از شیوه‌های مناسب کمک کنند.

 

قارچ کش‌های طبیعی چگونه عمل می کنند؟

بسیاری از قارچ کش‌های برای لکه سیاه برگ گل رز، دارای مواد شیمیایی طبیعی از جمله گوگرد و مس هستند. با این حال، چند محصول طبیعی دیگر نیز برای کنترل و جلوگیری از این بیماری ناخوشایند کمک می‌کند. روغن چریش یکی از این محصولات است که به راحتی در فرمول های آماده یا کنسانتره در دسترس است. گزینه‌های دیگر شامل اسانس آویشن انگلیسی (Thumus vulgaris) و نعناع اسکاچی (Mentha x gracilis) است، که هر دو بر اساس این بیماری در سال 2012  “ارزیابی محصولات طبیعی برای کنترل بیماری لکه سیاه رز” در “مجله گیاهان دارویی فعال” نشان داده‌اند. در بیشتر موارد، استفاده از قارچ کش ها 7 تا 10 روز مورد نیاز است، اگرچه اثر بخشی همه محصولات متفاوت است.

 

 

 بیماری رز آقای لینکلن چیست ؟

 

رز آقای لینکلن (رز مستر لینکلن)، یک رز چای ترکیبی است. درختچه برگریز، که ارتفاع آن  به 3 تا 5 فوت می‌رسد. به دلیل شکوفه‌های قرمز پر رنگ، بسیار معطر و شاخ و برگ سبز تیره، بسیار ارزشمند است. مانند بسیاری از انواع دیگر گل رز، گل رز آقای لینکلن مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها است.

عفونت‌های شایع قارچی رز اقای لینکلن

طبق دستورالعمل مدیریت بیماری های گیاهان شمال غربی اقیانوس آرام، رز آقای لینکلن نسبتاً در برابر کپک پودری، زنگ و لکه سیاه مقاوم است. فقط به دلیل اینکه نسبتاً مقاوم است به این معنا نیست که از این مشکلات مصون است. قارچ “Sphaerothecapannosa varia rosae” که باعث ایجاد کپک پودری می‌شود با رشد سفید پودری روی جوانه‌ها، شکوفه‌ها، ساقه و برگ‌های گیاه تأثیر می‌گذارد. قارچ اغلب در قسمت زیرین برگ نسبت به سطح بالایی سنگین‌تر است. با پیشرفت بیماری، شاخه‌ها و برگ‌های جدید علائم پیچ خوردگی یا سایر بدشکلی‌ها را نشان می‌دهند.

بیماری قارچی زنگ گل رز

بیماری که توسط قارچ “Phragmidium” ایجاد می‌شود، زنگ نامیده می‌شود و به صورت لکه‌های زنگ رنگ در قسمت زیرین برگ ظاهر می‌شود. این قارچ می تواند به تمام برگ‌ها و کل ساقه گسترش یابد و اگر عفونت به اندازه کافی شدید باشد ممکن است منجر به پوسته ریزی زودهنگام شود.

همانطور که از نامش پیداست، لکه سیاه، ناشی از قارچ “Diplocarponrosae”، به صورت لکه‌های سیاه گرد روی ساقه و برگ ظاهر می شود. این عفونت شایع به سرعت یک برگ آسیب دیده را ضعیف می‌کند، که اغلب در زمستان می‌میرد.

عفونت‌های قارچی اضافی چیست و باعث چه چیزی در گل رز میشود ؟

بیماری ساقه گاه به گاه گل رز لینکلن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این اختلال توسط انواع قارچ‌ها از جمله “Coniothyrium” ،”Cryptosporella” و “Botryosphaeria” ایجاد می‌شود. عوامل بیماری زا به گیاه آسیب دیده یا ضعیف حمله می‌کنند و باعث می‌شوند که نواحی ساقه و عصا آن تغییر رنگ داده، کوچک شده یا چروکیده شود. شانکرها بتدریج گسترش می‌یابند تا ساقه یا عصا را به طور کامل احاطه کرده و باعث برگشت مجدد می‌شوند. قارچی به نام “Botrytis cinerea” باعث بیماری بوتریتیس می‌شود. این اختلال با افتادگی، شکوفه‌های باز نشده، گلبرگ‌های گل با لکه های روشن و شانکرهای ساقه مشخص می‌شود.

عفونت‌های ویروسی گل رز لینکلن

بر اساس مقاله ای در سال 1993 توسط مالکوم مانرز، استاد علوم مرکبات و باغبانی در کالج فلوریدا جنوبی (رز موزاییکی) یک عفونت ویروسی، اغلب دشوار است به دلیل اینکه علائم آن از یک گیاه رز تا گیاه دیگر متفاوت است. به رگه های برگ یک رز با ویروس موزاییک ممکن است زرد یا نارنجی شود در حالی که برگ‌های گل رز دیگر ممکن است کلروتیک شوند، رنگ سبز معمولی خود را از دست داده و به رنگ زرد یا سفید در می‌آیند. بوته گل رز ممکن است علائم واضحی را نشان ندهد اما به آرامی رشد می‌کند، یا سایر درختچه‌های رز ممکن است سالم‌تر از آن به نظر برسند.

 

بیماری رزت رز، یک نوع ویروس دیگراست. این بیماری توسط کنه‌های پیچ خورده برگ گل رز از گیاه به گیاه دیگر منتقل می‌شود. ساقه گل رز مبتلا ضخیم تر از حد معمول می‌شود و تعداد زیادی خار ایجاد می‌کند. انتهای شاخه‌ها ممکن است قرمز شوند، برگ‌ها کوچک‌تر و تعداد شکوفه‌ها کمتر باشد یا گلبرگ‌های کمی و تغییر شکل یافته داشته باشند.

 

بیماری‌های باکتریایی گل رز لینکلین

“Agrobacterium tumefaciens” یک باکتری خاکی است که باعث ایجاد صفرا در گل رز می‌شود. این باکتری در مناطقی از ریشه یا ساقه گیاه در نزدیکی سطح خاک رشد متورم و گرد ایجاد می‌کند که گال نامیده می‌شود. صفرا باعث می‌شود مواد مغذی و مایعات از ریشه به ساقه منتقل نشوند و بنابراین قسمت بالای گیاه ممکن است ناسالم یا دچار اختلال رشد شود.

می‌تونید راجب پرورش و کاشت گل رز مقاله زیر رو بخونید:

گل رز و همه چیز راجب چگونگی کاشت و پرورش آن

بیماریهای گل رز کوهنوردی (Climbing Roses)

رزهای کوهنوردی (Rosa spp.) گیاهان صعود کننده واقعی نیستند، اما گونه های خاصی از رزها هستند که عصاهای  آن بسیار بلند است که می‌توان آنها را به نرده‌ها یا درختچه‌ها بست و بالا می‌روند. این رزها ارتفاع و بافت اضافه می‎‌کنند، اما در برابر بیماری‌هایی که به سایر گل‌ها حمله می‌کنند آسیب پذیر هستند. رایج‌ترین آنها شامل کپک پودری، کپک پشه‌ای، زنگ، آنتراکنوز و بیماری بوتریتیس است.

 

کپک پودری گل رز کوهنوردی

کپک پودری (Podosphaerapannosa var. rosae) بیشتر در ماه‌های گرم و خشک تابستان فعال است. علائم عفونت شامل تکه‌ای سفید تا خاکستری از پودر قارچ بر روی برگ‌ها، جوانه‌ها یا شاخه‌های گل رز است. عفونت در دوره‌های خشک با بارش کم یا بدون بارندگی شروع می‌شود. اسپورهای کپک پودری توسط باد به گیاهان جدید منتقل می‌شوند. قارچ کش‌های حاوی تری فورینیا مانند روغن باغبانی، گوگرد یا بی‌کربنات پتاسیم ممکن است کنترل پیشگیرانه را انجام دهند، و شیوه‌های مناسب در جلوگیری از گسترش کپک پودری موثرتر است. برای جلوگیری از گسترش عفونت، همه بقایای گیاه را تمیز کرده و قسمت‌های آلوده را هرس کنید. گل‌های رز را در خاکی که زهکشی خوبی دارد در محلی که آفتاب کامل دریافت می‌کند بکارید و گیاهان را هرس کنید تا گردش هوا خوب انجام شود.

 

Botrytis Blight عفونت گل رز

بوتریتیس بلایت (Blight Botrytis) زمانی تمایل پیدا می کند که رطوبت زیاد باشد. علائم عفونت شامل گلبرگ‌های خالدار گل، جوانه‌های باز نشده و اسپورهای قارچی خاکستری در قسمت‌های پوسیده گیاه است. با پیشرفت عفونت، شاخه‌ها دوباره می‌میرند و لکه‌های بزرگ و دایروی شکل روی عصا ایجاد می‌شود. برای کنترل عفونت در گل‌های رز بالا، با کاهش آبیاری و هرس، رطوبت هوا را کاهش دهید تا گردش هوا بهبود یابد. بقایای گیاهی را تمیز کرده و دور بریزید و قسم‌تهای آلوده گیاه مانند عصا، جوانه و گل را هرس کنید. در آب و هوای مدیترانه‌ای، بیماری بوتریتیس معمولاً فقط در بهار و پاییز مشکل ساز است.

 

 

کپک داونی چیست؟

عفونت کپک پفی (Peronospora sparsa) در گل رز باعث می‌شود که لکه‌های بنفش، قرمز یا قهوه‌ای بین رگبرگ برگ ظاهر شود. برگ‌ها بعدا زرد می شوند و سپس می‌افتند. میوه های قارچی نیز ممکن است در قسمت زیرین برگ ظاهر شوند. در شرایط مرطوب، کپک زرد مشکل ایجاد می‌کند و کنترل عفونت با قارچ کش‌ها معمولاً موثر نیست. در عوض، گردش هوا را افزایش دهید و از آبیاری سربار خودداری کنید تا از گسترش کپک کبدی جلوگیری شود.

 

زنگ زدگی  در گل رز چگونه است ؟

زنگ (Phragmidiummucronatum) در هوای خنک و مرطوب ایجاد می شود. علائم عفونت زنگ زدگی در گلهای رز بالا شامل دایره های کوچک نارنجی در قسمت زیرین برگها و تغییر رنگ در سطح برگها است. همچنین ممکن است گل رز برگهای خود را رها کند. برای کاهش شدت عفونت ، از آبیاری سربار خودداری کرده و عصاهای آلوده را هرس کنید. برای جلوگیری از عفونت ، برگهای باقی مانده روی گیاه خود را در طول زمستان جمع آوری و دفع کنید. کنترل شیمیایی معمولاً در از بین بردن زنگ زدگی موثر نیست ، اما رزهای سالم معمولاً می توانند زنده بمانند.

 

 

عفونت آنتراکنوز چیست ؟

رزهای کوهنوردی قدیمی، گل رز و انواع چای ترکیبی مستعد ابتلا به عفونت های آنتراکنوز هستند که توسط قارچ “Sphacelomarosarum” ایجاد می‌شوند. علائم عفونت شامل لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای تا بنفش روی برگ‌ها است. این لکه‌ها بعداً  دایره‌هایی با مراکز سفید یا خاکستری با حاشیه قرمز ایجاد می‌کنند. هیچ کنترل شیمیایی موثری برای آنتراکنوز وجود ندارد، اما معمولاً این آسیب از نظر زیبایی است. گل‌های رز سالم می‌توانند در برابر عفونت مقاومت کنند، اگرچه ممکن است قدرت خود را از دست داده و گل‌های کمتر یا کوچک‌تری تولید کنند.

 

 

 

بیماریها و ویروسهای رز بوش 

گل‌های رز (رز بوش) با گل‌های چند لایه و رایحه‌های شیرین، عنوان یک گیاه باغی کلاسیک شناخته شده هستند. اما گل رز بوش همچنین به عنوان گیاهان مستعد بیماری شهرت دارد.

 

حفظ سلامت گل رز بوش

گل رز بهترین عملکرد را دارد و در برابر بیماری‌ها مقاومت می‌کند وقتی که روزانه حداقل شش ساعت در معرض آفتاب کامل قرار بگیرند. اگرچه آفتاب تصفیه شده در دمای بسیار گرم بهتر است. آنها همچنین به گردش خوب هوا بین گیاهان، آب معمولی و تغذیه، خاک ارگانیک و زهکشی خوب و مالچ ارگانیک برای حفظ رطوبت نیاز دارند. آب و هوای منطقه‌ی شما بر سلامت گل رز نیز تأثیر می‌گذارد.

 

بیماری قارچی نقطه سیاه

بیماری قارچی لکه سیاه با لکه های سیاه کوچک روی برگ‌های گل رز ظاهر می شود و در نهایت باعث زرد شدن آنها و ریزش گیاه می‌شود. یکی از شایع ترین مشکلات گل رز، گسترش لکه سیاه هنگامی است که رطوبت زیاد، بارندگی یا آبیاری سربار، شرایط مناسبی را برای رشد جوانه‌های قارچی ایجاد می‌کند. روش‌های کنترل لکه سیاه شامل آبیاری در اوایل روز است تا گیاه خشک شود یا با روغن باغبانی، قارچ‌کش طبیعی یا مخلوط جوش شیرین سم پاشی شود.

 

کپک داونی، کپک پودری و زنگ

کپک پودری، با پوشش پودری سفید و زنگ‌زدگی، با لکه‌های کوچک و تیره پودری در قسمت زیرین برگ‌ها، انواع قارچ‌هایی هستند که ممکن است در برخی از مواقع گل‌های رز شما را تحت تأثیر قرار دهند. کپک سرخی، با لکه‌های مایل به قرمز زاویه‌ای، به صورت دوره‌ای رخ می‌دهد، که گاهی اوقات در برخی مناطق دچار شعله ور شدن می‌شود که باعث آسیب سریع و شدید می‌شود. اگر انواع مقاوم گل رز را پرورش دهید و از شیوه های رشد خوب برای حفظ سلامت رزهای خود استفاده کنید، هر سه بیماری قارچی کمتر اتفاق می‌افتد.

 

 

ویروس رزت گل رز بوش

یک کنه میکروسکوپی حامل ویروس رزت رز است که باعث می‌شود در ساقه گل رز خوشه های ضخیمی از برگچه‌های قرمز جوانه زده و در نهایت کل گیاه را بکشد. این بیماری در درجه اول گل‌های چند شاخه و درختچه‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا گل‌های رز مانند چای‌های ترکیبی که به شدت هرس می‌شوند. در صورت مشاهده علائم ویروس رزت رز، گیاه را از بین ببرید زیرا درمان موثری وجود ندارد. خوشبختانه در گل رز به ندرت رخ می‌دهد.

موجودات سبز رنگ کوچک روی گل رز

گل رز مستعد ابتلا به شته است. حشرات ریز معمولاً سبز هستند و تشخیص آنها بر روی برگ‌های سبز دشوار می شود. تشخیص زودهنگام، شیوه های مناسب کاشت و مراقبت از گیاهان باعث می‌شود که شته‌ها به باغ گل رز شما حمله نکنند.

 

شته‌ها چه ویژگی هایی دارند؟

شته‌ها یک هشتم یا یک شانزدهم  اینچ طول دارند و بدون ذره بین به سختی قابل تشخیص هستند. حشرات معمولاً سبز هستند اما انواع سفید، قهوه‌ای، قرمز، صورتی و سیاه وجود دارد. گونه‌های شته زیادی وجود دارد. گونه‌ای که بیشتر روی رزها یافت می‌شود شته گل رز (Macrosiphumrosae) است. این شته می تواند سبز یا کمی صورتی باشد. شته‌ها، از جمله شته گل رز، کلنی‌هایی روی گیاه میزبان تشکیل می‌دهند و شیره برگ‌ها و گل ها را می‌مکند.

 

هجوم شته‌ها به باغ گل رز و خسارت به گل‌ها

هجوم شته‌ها به احتمال زیاد یک گیاه رز سالم را از بین نمی‌برد، اما حشرات یک آشفتگی ناخوشایند را به گیاه وارد می‌کنند. وقتی شته‌ها مکنده شیره هستند، برگ‌ها و گل‌های آسیب دیده جمع شده و تغییر رنگ می‌دهند. شته‌ها نیز با دفع شیره اضافی بقایایی را پشت سر می‌گذارند. بقایای آن را عسل می‌گویند. با گذشت زمان، عسل روی گیاهان گل رز، یک قالب سیاه به نام قالب دوده ایجاد می‌کند. این به گیاه زیاد آسیب نمی‌رساند، اما ناخوشایند است.

 

روش های درمانی شته چیست ؟

یک انفجار قوی از شلنگ معمولاً برای شستن چند شته کافی است، یا می‌توانید حشرات را با دست بردارید. اسپری‌های صابون حشره کش و اسپری‌های روغنی به خوبی برای کنترل هجوم شته های بزرگ عمل می‌کنند. معرفی حشرات مفیدی که از شته تغذیه می‌کنند طبیعی‌ترین راه است. کفشدوزک‌ها شته‌ها و لاروهای آنها را می‌خورند.

 

جلوگیری از ورود شته به باغ

نازک نگه داشتن تاج با هرس منظم باعث افزایش گردش هوا و کاهش فشار بر گیاهان می‌شود. در طول زمستان گل رز را با روغن باغبانی اسپری کنید. با این کار تخم شته روی گیاهان از بین می رود. طبق دستورالعمل روی برچسب بسته بندی از حشره کش‌ها استفاده کنید. بوته‌های گل رز را به طور منظم بررسی کنید تا شته‌ها بررسی شوند. چند حشره در شرایط مناسب می‌توانند به سرعت به یک کلنی بزرگ تبدیل شوند.

 

 

چگونه می‌توان شته ها را از گل رز بریده جدا کرد؟

شته‌های کوچک، اما در تعداد زیاد، با مکیدن مایعات از ساقه و برگ گیاه زنده می‌مانند. اگر گل رزهایی که قرار بود در خانه خود به نمایش بگذارید به این خرده‌های کوچک مبتلا شده باشند، احتمالاً مزرعه یا باغ شما آلوده شده است. حتی اگر گل‌های رز بریده شده به اندازه کافی برای آسیب های شدید زنده نمانند، شته‌ها را در اسرع وقت بکشید تا از هجوم گیاهان آپارتمانی در خانه خود جلوگیری کنید.

 

مواردی که باید برای از بین بردن شته به آنها توجه کرد

1.گلهای رز آسیب دیده را بیرون از خانه ببرید تا شته ها دیگر گیاهان خانه شما را آلوده نکنند. ساقه ها را در آب نگه دارید تا بتوانید آنها را درمان کنید.

 

2.حشره کش خانگی درست کنید، 1 قاشق غذاخوری روغن نباتی و 1 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را با 1 فنجان آب مخلوط کنید و در اسپری  بریزید. همچنین می‌توانید یک صابون حشره کش، روغن چریش یا سموم دفع آفات دیگری که برای کشتن شته‌ها خریداری کنید.

 

3.ساقه گل رز و دو طرف برگ را با حشره کش اسپری کنید. از سمپاشی شکوفه‌ها خودداری کنید. اگر از محصول تجاری استفاده می‌کنید، طبق دستورالعمل روی آن اقدام کنید. پنج تا 10 دقیقه صبر کنید، سپس ساقه‌ها و برگ ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا شته‌های مرده برداشته شوند.

 

4.رزهای خود را هر روز بررسی کنید تا به دنبال شته‌های بیشتری باشید که ممکن است از درمان جان سالم به در برده باشند. در صورت لزوم، حشره کش را تکرار کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x