خدمات اخذ گواهی ارگانیک

اخذ گواهی ارگانیکس

خدمات اخذ گواهی ارگانیک

کلیه دست اندرکاران صنعت کشاورزی و دام و طیور می توانند از خدمات اخذ گواهی ارگانیک برای محصولات خود استفاده نمایند.

 • اگر شما کشاورز هستید و محصولی تولید می کنید که در تولید آن از کود، سموم شیمیایی استفاده نمی کنید.

 • اگر تولید کننده نهاده های کشاورزی یا طیور هستید که در تولید آنها از مواد آلی و غیر سنتتیک استفاده می کنید.

 • اگر شما دامداری هستید که دام خود را فقط به چرا می برید و از هیچگونه نهاده شیمیایی جهت تغذیه دام استفاده نمی کنید.

 • اگر شما در صنعت طیور فعالیت دارید و هیچگونه مواد شیمایی در تغذیه طیور استفاده نمی کنید.

 • اگر شما از مناطق کوهستانی و دشتهای کشور گیاهان دارویی و …. برداشت می کنید.

یا اگر شما علاقه دارید که تولید خود را از حالت غیر طبیعی به طبیعی تغییر دهید و میخواهید وارد دنیای ارگانیک شوید.

ما به شما کمک خواهیم کرد.

چرا باید گواهی ارگانیک دریافت کنم؟

اصلی ترین دلیل دریافت گواهی بازارهای بین المللی خصوصا بازار اروپاست کشورهای اروپایی برای محصول طبیعی دو تا پنج برابر محصول معمولی پول پرداخت می کنند، زمانی که شما یک گواهی ارگانیک بین المللی دریافت می کنید، در واقع بازار جدیدی برای محصولات خود پیدا خواهید کرد. دلیل دیگر انگیزه های انسان دوستانه و اخلاقی است، محصولی که ما تولید می کنیم توسط هموطنان و هم نوعان ما مصرف می شود، هرچه ما بتوانیم محصول سالمتری در اختیار مصرف کننده قرار دهیم، در نهایت به کاهش هزینه های درمان در جامعه و سالم تر شدن نسل های بعدی و فرزندان خود کمک کرده ایم.
برای تولید کننده های نهاده های کشاورزی و دام و طیور هم بازار مصرف محصول طبیعی در کشورهای اروپایی بسیار داغ است، علاوه بر آن در داخل کشور هم بیش از صد هزار هکتار محصول دارای گواهی ارگانیک داریم، و نیاز کشاورزان تولید کننده محصول طبیعی این هست که از نهاده های ارگانیک مورد تائید استفاده نمایند.

آیا دریافت گواهی ارگانیک برای بازار داخلی هم سود دارد؟

بله در حال حاضر انجمن ارگانیک ایران دارای چندین فروشگاه عرضه محصولات طبیعی در سطح شهرهای بزرگ و کوچک می باشد و محصولاتی که دارای گواهی ارگانیک هستند در ایران طرفداران زیادی پیدا کرده اند و روز به روز طرفداران این محصولات نیز بیشتر می شوند.علاوه بر آن فروشگاها و ارگانهایی هستند که برای بیماران خاص مثل بیماران سرطانی، هموفیلی و … فقط به دنبال محصولات طبیعی هستند.

چه نوع گواهی هایی صادر می شود؟

 • گواهی ارگانیک بر اساس استاندارد اتحادیه اروپا (17020)

 • گواهی ارگانیک بر اساس استاندارد ایران (ISIRI-11000)

 • گواهی ملی ارگانیک آمریکا (NOP)

 • گواهی استاندارد ارگانیک ژاپن (JAS)

 • گواهی گلوبال گپ (Global G.A.P)

 • گواهی استداندارد ملی ایران گپ (ISIRI-14881&14889)

شما بسته به بازار هدفی که دارید می توانید یکی از این گواهی ها را و یا همه آنها را همراه با هم دریافت کنید.

اخذ گواهی ارگانیک

مراحل انجام کار چگونه است؟

الف- کشاورزی

در ابتدا بایستی اطلاعات مربوط به نوع کشت، زمین و نوع گواهی درخواستی برای ما ارسال شود، سپس فرم اصلی برای بررسی کاملتر برای شما ارسال خواهد شد، بعد از آن در صورت تمایل برای اخذ قرارداد و بازرسی کار شروع خواهد شد. لطفا جهت هماهنگی با شماره های درج شده در زیر همین پست تماس بگیرید.

ب- نهاده های ارگانیک
 • تولید کننده:
  اگر شما تولید کننده نهاده اعم از کود – سم یا نهاده های مربوط به صنعت دام-طیور-آبزیان هستید، اطلاعات کلی محصول خود را برای ما ارسال می نماید، بعد از بررسی اولیه به شما اطلاع داده خواهد شد که آیا محصول معرفی شده توانایی اخذ مجوز ارگانیک را دارد یا خیر سپس مراحل بعدی طی خواهد شد.

 • وارد کننده:
  در صورتی که شما وارد کننده هستید، محصولاتی که دارای گواهی معتبر ارگانیک هستند معمولا لوگوی ارگانیک و نوع مجوز روی آنها درج می شود، اما برای تائید مصرف در ایران نیازمند این هست که از اعتبار گواهی محصول مورد نظر مطمئن شویم این کار توسط بازرسین همکار ما از طریق تماس مستقیم با کارخانه تولید کننده صورت خواهد گرفت.

ج- صنعت دام، طیور- آبزیان

اخذ مجوز ارگانیک برای گوشت ارگانیک، مراحل سخت تری را دارد بسته به نوع استاندارد مورد تقاضای شما شرایط کمی متفاوت است اما به صورت عموم برای اخذ مجوز گوشت ارگانیک (ماهی-طیور-دام) بایستی ابتدا شما مطمئن باشید که حداقل 60% غذای مصرفی حیوانات شما ارگانیک باشد، به عنوان مثال اگر شما پرورش دهنده گوسفند هستید، بایستی مزرعه یونجه ای که گوسفندان شما از آن تغذیه می کنند نیز گواهی ارگانیک داشته باشد، در صورتی که بیش از 60% غذای مصرفی دام شما ارگانیک باشد، اجازه استفاده از سایر تغذیه های غیر ارگانیک را دارید و البته میزان فوق برای هر نوع گواهی فرق می کند.

اگر شما دامداری هستید که دام شما به صورت طبیعی در چراگاه ها چرا می کند می توانید با رعایت یک سری اصول بهداشتی ساده به راحتی گواهی ارگانیک را دریافت کنید

هزینه کار چقدر است؟

هزینه ها با توجه به سطح زیرکشت، نوع گواهی درخواستی و همچنین قیمت ارز متغیر است با توجه به نرخ فعلی ارز یعنی 12000 تومان هزینه اخذ گواهی بین المللی حدود 15 تا 30 میلیون تومان و هزینه اخذ گواهی داخلی حدود 6 تا 10 میلیون تومان خواهد بود.

چقدر طول می کشد تا گواهی ارگانیک را دریافت کنم؟

برای زراعت شما در سال دوم می توانید گواهی ارگانیک را دریافت کنید، اما برای باغداری حداقل سه سال زمان لازم است که شما گواهی ارگانیک را دریافت کنید، لازم به ذکر است که با شروع فرایند بازرسی به شما گواهی دوره گذار داده خواهد شد، در صورتی که شرایط را رعایت کرده و آزمایشات را به خوبی پشت سر بگذارید گواهی در حال گذار شما به گواهی دائم تبدیل خواهد شد.

مدت زمان اعتبار گواهی چقدر است؟

مدت زمان اعتبار گواهی صادر شده برای نهاده های ارگانیک بین 1 تا دو سال است، اما برای تولیدات کشاورزی، دام، طیور و آبزیان گواهی صادر شده بعد از هر برداشت یا کشتار بایستی مجدد تمدید شود، شخصی که اقدام به تولید محصول ارگانیک می نماید بایستی تمامی مراحل کارش تحت نظارت و بازرسی بازرسان بین المللی و داخلی قرار داشته باشد.

آیا تولید محصول ارگانیک توجیه اقتصادی دارد؟

بازار ارگانیک روز به روز در حال گسترش است، ضمن اینکه قطعا هم در بازار داخل و هم در بازار خارج محصول ارگانیک سریعتر فروخته خواهد شد، اما اینکه بخواهیم حتما محصول تولیدی را با قیمت بالاتری نسبت به محصول عادی بفروش برسانیم نیازمند ورود به بازارهای خاص محصولات ارگانیک می باشد.

آیا باغ و زراعت من آسیب نمی بیند؟

کشاورزی طبیعی یعنی کشاورزی پایدار تحقیقات بلند مدت نشان می دهد که میانگین تولید محصول ارگانیک با غیر ارگانیک در دراز مدت برابری می کند، علت آن این است که بعد از یک دوره دو تا پنج ساله با از بین رفتن آثار سوء کودها و سموم شیمایی در خاک، بافت خاک زنده تر خواهد شد و به دنبال آن گیاه نسبت به تنشهای محیطی از جمله آفات-سرما و گرما مقاومتر می شود، به همین دلیل میانگین تولید بالا خواهد رفت، در سالی که یک مزرعه یا باغ به خاطر سرمای بهاره 50% محصول را از دست می دهد ، کشت طبیعی محصول کمتری را از دست می دهد، در مورد حمله آفات نیز تحقیقات متعدد ثابت کرده است که آفات به مزارع و باغهای ارگانیک کمتر میل داشته و آسیب کمتری به آنها می رسانند، از طرف دیگر باغ و زراعت ارگانیک محیط زندگی بسیار مساعدی برای تمامی جانداران مفید میکروسکوپی مثل میکروارگانیسمها و حشرات مفید مثل کفشدوزک ها انواع زنبور و پروانه ها خواهد بود بنابراین آفات در یک مزرعه ارگانیک خود به خود توسط کنترل کننده های طبیعی کنترل می شوند و هزینه های سمپاشی کاهش خواهد یافت.

فرق گواهی گلوبال گپ و محصول سالم با گواهی ارگانیک چیست؟

در کشاورزی طبیعی شما حق استفاده از هیچ کود-سم شیمیایی را ندارید اما در کشاورزی سالم یا گلوبال گپ شما می توانید تحت نظارت و با رعایت حداکثر میزان مجاز مصرف و دوره کارنس به شکل محدود از کودها و سموم شیمایی استفاده کنید، اما باید بدانیم برای اخذ گواهی گلوبال گپ لازم است موارد دیگری نیز بررسی شود، از جمله محیط بهداشتی کارگران، مدیران مزرعه و …

آیا می توانم به هر میزان که دلم می خواهد کودهای دامی-مرغی مصرف کنم؟

باید توجه داشته باشیم منظور از کشاورزی طبیعی ، کشاورزی سازگار با ساختار طبیعت می باشد بنابر این مصرف هر نوع نهاده ای حتی کودهای گواهی دار با محدودیت روبرو است میزان محدودیت بسته به نوع کشت و شرایط زمین توسط شرکت بازرسی مشخص می شود.

آیا گیاهانی که به صورت دیم پرورش داده می شوند گواهی ارگانیک می خواهند؟

دقت داشته باشیم مصرف کننده نمی داند که محصولی که به دستش داده شده است دیم است یا خیر اگر به فروشنده اعتماد داشته باشد حرف او را می پذیرد در غیر این صورت فقط گواهی معتبر است که خریدار را قانع می کند که محصول سالمی خریداری کرده است، اگر شما باغ یا زراعتی دارید که به صورت دیم مدیریت می شود به سادگی می توانید گواهی ارگانیک دریافت نمایید و محصول خود را چند برابر قیمت بازار به کشورهای اروپایی و کشورهای خلیج فارس صادر نمایید.

شما چه خدماتی ارائه می کنید؟

مجموعه پسته رفسنجان برای کشاورزانی که قصد تولید محصول ارگانیک دارند مشاوره جهت اخذ گواهی، مبارزه با آفات و تامین نهاده های ارگانیک مورد تائید شرکت بازرسی را ارائه می دهد.
برای سایر تولید کننده ها نیز خدمات مشاوره ای ارائه می شود.

درصورتی که سوال خاصی در این زمینه دارید با شماره 03434243000 تماس بگیرید.

برای خرید نهاده های ارگانیک به این صفحه مراجعه نمایید.