جادوی سیاه زغال فعال ( کربن فعال) پوست پسته

جادوی سیاه زغال فعال ( کربن فعال) پوست پسته
محتوا پنهان

زغال پوست پسته؛ از مصرف خوراکی تا ماسک صورت

زغال فعال، که به عنوان کربن اکتیو نیز شناخته می شود، مصارف گوناگونی از زیبایی تا دارویی دارد. برخی از کاربردهای این ماده سابقه ای به قدمت جنگ جهانی اول دارد.در آن زمان از زغال فعال برای درست کردن ماسک های فیلتر دار و محافظ در برابر مواد شیمیایی استفاده می شده است. البته ناگفته نماند که از زغال چوب نیز به عنوان فیلتر آب استفاده می کردند.

زغال فعال یک کربن است که از قرار گرفتن چوب در معرض بخار و مواد شیمیایی شکل می گیرد. زغال چوب فعال که حاصل یک فرایند شیمیایی است در پزشکی بسیار کاربرد دارد. کاربردهای این ماده روز به روز در حال افزایش است، به طوری که امروزه جای خود را در سالن های زیبایی، به خوبی باز کرده است.

این زغال انواع مختلفی دارد و از مواد گوناگونی مانند پوسته نارگیل، پوست پسته و … تولید می شود. این ماده به صورت پودر، مایع و کپسول عرضه می شود. اما شما می توانید این زغال را به سادگی در خانه درست کنید.

شیوه درست کردن زغال فعال با پوست پسته در خانه

مقداری پوست سخت پسته را که کاملا تمیز کرده و شسته اید، در یک ظرف مسطح مانند تابه بریزید. دقت داشته باشید که قسمت های نرم پسته کاملا از پوست جدا شده باشند. ظرف را روی شعله گاز قرار دهید و پوست پسته را برشته کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که پوست پسته به رنگ قهوه ای سوخته، متمایل به مشکی_ زغالی رنگ_ درآید. بهتر است برشته کردن پوست پسته در هوای آزاد انجام شود تا از نشستن گاز مشکی متصاعد شده از آن بر روی سطوح جلوگیری شود.

سپس پوست پسته را در صافی ریخته و خوب بتکانید. پس از سرد شدن، پوست های برشته شده و سیاه رنگ را آسیاب کنید. در این مرحله اگر پوست پسته رنگ روشنی داشت، بدین معناست که خوب برشته نشده است، که می توانید پودر را دوباره تفت دهید. سپس پودر پوست پسته را الک کنید. بهتر است از الک های دارای سوراخ ریز استفاده کنید تا پودر نرم تری داشته باشید. می توانید آن چه را که در الک باقی ماند دوباره آسیاب کنید و از الک رد کنید.

کلرید کلسیم خوراکی یا آب لیمو را کم کم به پودر اضافه کنید و در یک ظرف شیشه ای خوب مخلوط کنید. اضافه کردن کلرید کلسیم خوراکی یا آبلیمو تا زمانی است که مواد شکل خمیری به خود بگیرند. روی ظرف را بپوشانید واجازه دهید تا 24 ساعت بماند و خشک شود. سپس این ماده را که کمی رطوبت دارد به مدت 3 ساعت روی گاز با شعله بالا بپزید. زغال فعال آماده شده را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید تا آلوده نشود و خاصیت چسبندگی خود را از دست ندهد.

نکته: کلرید کلسیم یا آب لیمو باعث می شوند که سطح پوست پسته از هرگونه آلودگی پاک شده و کربن خالص تشکیل شود.

کاربردهای درمانی زغال فعال پوست پسته

1-سفید کردن دندان ها با سیاهی زغال

زغال فعال برای جلوگیری از زرد شدن دندان ها و از بین بردن پلاک دندانی بسیار مفید است. علاوه بر این زغال فعال باعث می شود تا pH  دهان متعادل شود و از التهاب لثه و بوی بد دهان نیز جلوگیری شود. برای داشتن دندان های سفید یک تا دو بار در هفته بجای خمیر دندان از زغال فعال استفاده کنید. مسواک خود را خیس کرده و مقدار کمی زغال فعال روی آن ریخته و مثل معمول مسواک بزنید. سپس با آب به طور مرتب، تا زمانی که سیاهی ها از دهان خارج شوند، شست و شو را انجام دهید.

سفید کردن دندان ها با سیاهی زغال

هشدار: افرادی که روکش دندان دارند، بهتر است قبل از استفاده از زغال فعال، با دندانپزشک مشورت نمایند.

2-باز کردن منافذ پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه با زغال پوست پسته

بسته بودن منافذ پوست یکی از دلایل عمده ایجاد آکنه است. استفاده از زغال فعال پوست پسته سبب از بین بردن ناخالصی ها و تمیز شدن پوست از سموم می شود. برای این کار یک قاشق چای‌خوری پودر زغال پوست پسته را که درست کرده اید با 2 قاشق چای‌خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. خمیر درست شده را به صورت نازک روی سطح پوست خود بمالید و اجازه دهید در معرض هوا خوب خشک شود. سپس پوست خود را به آرامی با آب ولرم بشویید و با یک حوله نرم خشک کنید. این ماسک به علت داشتن زغال، سیاه رنگ است، پس  از حوله ای استفاده کنید که سیاه شدنش برایتان اهمیت نداشته باشد.

3-زغال فعال، تمیز کننده دستگاه گوارش

غذا ها و نوشیدنی هایی که به طور روزمره استفاده می کنیم حاوی مواد شیمیایی و سمومی هستند که وارد دستگاه گوارش می شوند، به همین دلیل پاکسازی دستگاه گوارش یک امر بسیار مهم است. زغال فعال با قدرت جذب عالی که دارد، می تواند به عنوان یک تمیز کننده بسیار قوی عمل کند. فقط کافیست 10 گرم زغال فعال را 90 تا 120 دقیقه قبل از هر وعده غذایی مصرف کنید. این کار را به مدت 2 روز انجام دهید و در طی این دو روز آب زیادی برای جلوگیری از یبوست مصرف کنید. متوجه خواهید شد که دستگاه گوارش شما عملکرد بهتری دارد.

4-زغال فعال به عنوان مسکن برای جای نیش حشرات 

خاصیت زغال فعال برای تسکین جای خارش حاصل از نیش حشرات یا خراشیدگی توسط گیاهانی مانند پیچک یا بلوط سمی موثر است. خاصیت جذب کننده این ماده کمک می کند تا مواد سمی از بدن دفع شوند. بهتر است از زغال فعال بلافاصله بعد از گزیدگی استفاده شود. برای این امر پودر زغال فعال را با روغن نارگیل مخلوط کرده تا خمیری شکل شود. سپس آن را روی جای نیش قرار داده و پانسمان می کنند. بعد از چند ساعت محل را شسته و دوباره کار را تکرار می کنند. این کار تا رفع خارش و ناراحتی از محل ادامه پیدا می کند.

5-زغال فعال و خداحافظی با نفخ و گاز

زغال فعال با خاصیت جذب کنندگی، که چندی پیش نیز گفتیم، اسید های مضر و گازهای جمع شده در روده را جذب می کند. این روند سبب تسکین درد شکم، نفخ معده و رفلاکس می شود. برای درمان موارد ذکر شده لازم است تا مقداری از پودر زغال فعال را درون کپسول ریخته و یک ساعت قبل از خوردن غذا استفاده کنید. لیوان آب به هنگام مصرف این قرص و یک لیوان آب پس از میل غذا بنوشید. توجه داشته باشید برای رفع نفخ معده این کپسول را 2 تا 3 بار در روز مصرف کنید. مصرف روزانه این کپسول به هیچ وجه توصیه نمی شود.

6- درمان مسمومیت با زغال فعال

زغال فعال درمانی است برای مسمومیت غذایی و مصرف بیش از حد دارو یا مواد شیمیایی. این ماده خاصیت پاک کنندگی قوی با خود به همراه دارد و هنگامی که به صورت خوراکی مصرف می شود باعث تمیز شدن دستگاه گوارش شده و با ترویج دفع مدفوع، اکثر مواد مضر را از بدن خارج می کند.

میزان مصرف زغال فعال غالبا بر اساس سن و وزن افراد تعیین می شود. برای بزرگسالان 25 تا100 گرم ، و برای کودکان 25 تا 50 گرم مناسب است. بر اساس وزن نیز، به ازای هر کیلوگرم 0/5تا 1 گرم زغال فعال نیاز است. بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت شود.

نکته: به هنگام مصرف خوراکی زغال فعال، باید به اندازه کافی آب مصرف شود.

7-کاهش کلسترول با مصرف زغال فعال!

افزایش کلسترول بد در بدن منجر به بیماری های خطرناکی مانند گرفتگی عروق می شود، که در نهایت منجر به لخته شدن خون، حمله قلبی و سکته مغزی خواهد شد. زغال فعال پوست پسته به کاهش میزان لیپوپروتئین در بدن کمک می کند و به جذب کلسترول در کبد می شود. تحقیقات نشان داده اند که مصرف 8 گرم زغال فعال به طور 3 بار در روز و به مدت 4 هفته ، به کاهش سطح کلسترول، در افرادی که کلسترول بالا دارند، کمک کرده است. نکته جالب توجه این است که مصرف آن عوارض جانبی نداشته است.

کاهش کلسترول با مصرف زغال فعال!

هشدار: پس از مصرف زغال فعال تا 90 دقیقه الی 2 ساعت از مصرف هر گونه دارویی بپرهیزید، چراکه این ماده سبب جذب دارو می شود و مصرف آن را بی نتیجه می کند.

8-بهبود وضعیت کلیه ها با مصرف زغال فعال

استفاده از زغال فعال از عملکرد کلیه ها حمایت می کند و به جلوگیری از آسیب های سلولی در کلیه کمک می کند. به عبارتی این ماده سموم و مواد شیمیایی موجود در بدن را دفع می کند. یکی دیگر از فواید مصرف آن، کاهش میزان قابل توجهی اوره و کراتین در خون است. افرادی که از این ماده استفاده می کنند کمتر دچار بیماری های کلیوی می شوند. البته رسیدن به نتایج دقیق تر در این زمینه، نیاز به مطالعه و تحقیقات بیشتری دارد.

9-زغال فعال، درمان کننده نقرس

زغال فعال با جذب اسیداوریک، به درمان نقرس کمک شایانی می کند و درد حاصل از آن را بهبود می بخشد. برای این درمان به نصف فنجان پودر زغال فعال و آب نیاز دارید. این دو را با هم مخلوط کنید تا خمیری شکل شوند، سپس خمیر را به وان حمام که حاوی آّب گرم است، اضافه کنید. به مدت 30 دقیقه در این آب بمانید و بعد از آن دوش بگیرید. این درمان را می توانید 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید.

آنچه که در مورد مصرف زغال فعال بهتر است بدانید:

 • از زغال فعال به صورت مدوام و زیاد استفاده نکنید، زیرا ممکن است سبب کم آبی بدن و در نتیجه یبوست شود.
 • به هنگام مصرف زغال فعال، تا دو ساعت بعد دارو مصرف نکنید، چرا توسط زغال جذب و در نهایت دفع خواهد شد.
 • حداقل تا یک ساعت بعد از مصرف غذا، زغال فعال نخورید.
 • زغال فعال را به صورت کپسول مصرف کنید! از محصولات شیرین کننده ای مانند سوریتول با آن استفاده نکنید. این ترکیب سبب اسهال شدید و استفراغ می شود.
 • حتما قبل از مصرف زغال فعال با پزشک خود مشورت کنید.

مصارف و کاربرد های زغال فعال پوست پسته

زغال فعال دارای کاربردهای زیادی است، از جمله:

 • تصفیه آب‌ها (آب شرب، آب آکواریوم‌ها، آب‎های صنعتی)، از نظر رنگ و بو و طعم
 • رنگ زدایی از قند و شکر
 • بازیافت طلا
 • به سازی رنگ و طعم در نوشیدنی‌ها و آب میوه‌ها
 • استفاده در دستگاه‌هایی مثل: تصفیه کننده‌های هوا، خوشبو کننده ها، تصفیه کننده های صنعتی و …
 • تولید دارو

مصارف و کاربرد های زغال فعال پوست پسته

زغال فعال پوست پسته و کاربرد آن در انواع ماسک های زیبایی

 • ماسک تازه کننده پوست زغال فعال پوست پسته

مواد لازم:

زغال فعال پوست پسته          نصف قاشق غذا خوری

خاک رس بنتونیت                  نصف قاشق غذاخوری

روغن نارگیل                         نصف قاشق چای‌خوری( در صورت چرب بودن پوست، بهتر است از روغن زیتون استفاده شود)

جوش شیرین                        یک چهارم قاشق غذا خوری

طرز تهیه:

ابتدا مواد خشک را در یک ظرف شیشه ای با یک قاشق چوبی مخلوط کنید. سپس روغن نارگیل را به مواد اضافه کرده و خوب مخلوط نمایید. برای جلوگیری از گلوله شده و سفت شدن ماسک می توانید مقدار کمی آب به مواد اضافه کنید. ماسک شما آماده است. آن را به صورت خود بمالید و بعد از حداکثر 15 دقیقه با آب گرم بشویید و با حوله نرم خشک کنید.

ماسک های صورت بهتر است تازه به تازه مصرف شوند، پس از درست کردن حجم زیادی ماسک خودداری نمایید.

برای مالیدن ماسک بهتر است از قلم موی نرم استفاده کنید تا پوستتان کشیده نشود.

 • ماسک پاکسازی زغال فعال پوست پسته، مناسب برای پوست های جوش دار

مواد لازم:

زغال فعال                 10 گرم

روغن بدن                  1 قاشق غذاخوری (می توانید از روغن جوجوبا یا روغن هسته انگور نیز استفاده نمایید.)

اسانس درخت چای     2 قطره

طرز تهیه:

در یک ظرف شیشه ای مواد را با یک قاشق چوبی خوب مخلوط کنید تا خمیری یک دست به دست آِید و آن را به مدت حداکثر 15 دقیقه روی پوست خود بمالید و سپس با آب ولرم شسته و با حوله نرم خشک نمایید. مراقب باشید این ماسک را در اطراف چشم استفاده نکنید، چون باعث تحریک چشم می شود. می توانید از این ماسک به صورت هفته ای دو بار استفاده نمایید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

 • ماسک لایه بردار زغال فعال پوست پسته

مواد لازم:

زغال فعال پوست پسته      یک قاشق غذاخوری

چسب ایمن برای پوست     به مقدار کافی

طرز تهیه:

مواد را درون یک ظرف شیشه ای ریخته و با قاشق چوبی خوب مخلوط کنید. در صورت نیاز می توانید مقداری آب به این مخلوط اضافه کنید. ماسک حاصل شده را  به صورت بالا به پایین روی صورت خود بمالید. پس از خشک شدن ماسک آن را از پوست جدا کنید. در صورت وجود مو بر روی سطح پوست ممکن است برداشتن ماسک کمی دردناک باشد، اما ارزشش را دارد!

دقت داشته باشید که از این ماسک به صورت مدوام استفاده نکنید. چراکه چسب دارای مواد شیمیایی است و به پوست ضرر می رساند. به طور کل استفاده افراطی از ماسک های لایه بردار باعث شل شدن پوست می شوند.

زغال فعال پوست پسته و کاربرد آن در انواع ماسک های زیبایی

نکات استفاده از ماسک زغال فعال پوست پسته

1- به هنگام استفاده از هرگونه ماسک زغال فعال پوست پسته از روپوش استفاده کنید. این ماسک سیاه رنگ سبب کثیف شدن لباستان می شود.

2- جوش شیرین موجود در ماسک، سبب التهاب پوست می شود. بهتر است از ماسک های حاوی آن به صورت هفتگی استفاده شود.

3-برای تهیه ماسک زغال فعال، به خصوص ماسک های حاوی خاک رس بنتونیت، همیشه از یک ظرف شیشه ای و قاشق چوبی استفاده نمایید. چراکه زغال فعال در ظرف آهنی دچار واکنش می شود و خاک رس بنتونیت خاصیت خود را در این ظروف از دست می دهد.

4- پس از استفاده از ماسک های زغال فعال پوست پسته از آبرسان و مرطوب کننده استفاده نمایید. در غیر این صورت پوست خشک و خشنی خواهید داشت.

5- از ماسکی استفاده نمایید که با پوست شما انطباق داشته باشد.
نکات استفاده از ماسک زغال فعال پوست پسته

زغال فعال پوست پسته، یک ماده کاربردی است که هم مصرف خوراکی دارد و هم در صنعت و داروسازی از آن استفاده های مختلفی می شود. اما مصرف افراطی آن، مانند هر ماده دیگری دارای مضرات بسیاری است. این ماده که به راحتی در خانه قابل تهیه است، به شما کمک می کند تا با صرف کمترین هزینه به پوستی شفاف و صاف برسید.برای خود، زیبایی  و سلامتی وقت بگذارید!

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه


اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم روحانی
مریم روحانی
3 سال قبل

عالی بود

1
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x