کود مرغی مایع بهترین کود دامی برای تقویت خاک و گیاه

کود مرغی مایع بهترین کود دامی برای تقویت خاک و گیاه

استفاده از کود های ارگانیک طبیعی پایه دامی به خصوص کود مرغی مایع از دیر باز مورد توجه باغداران و کشاورزان بوده است. اما با توجه به مشکلات استفاده از آن ها به ویژه هزینه های مربوط به انبار کردن آن در باغات و مزارع، آفات و بیماری ها به تدریج این کود ها جایگاه خود را از دست داده اند.

امروزه با توجه به مضرات و معایب استفاده تنها از کود های شیمیایی برای سلامتی انسان و محیط زیست و همچنین بر روی بافت خاک، مجددا کشاورزان به استفاده از کود مرغی به ویژه کود مرغی مایع و دامی روی آورده اند. اما می توان گفت که متاسفاته هنوز هم مشکلات استفاده از این کودها وجود داشته و هزینه های مربوط به آن ها نیز بالاست.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

کود مایع مرغی، مناسب ترین کود دامی برای باغات ایران و درختان از جمله درختان میوه

کود مایع مرغی با توجه به فناوری روز دنیا تولید می شود، از این رو عاری از بذر علف های هرز و پاتوژن ها بوده و با دارا بودن آنالیز مناسب و متناسب با خاک های ایران، می تواند بر خواص فیزیکی و شیمیایی خاک تا حدود زیادی تاثیر مثبت بگذارد. این کود یکی از بهترین و مناسب ترین کود ها برای درختان از جمله درختان میوه به حساب می آید.

این کود دارای چندین ویژگی مثبت و مفید می باشد که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • گرانوله و پلیت بودن (قابل استفاده با تمام دستگاه های کود پاش)
 • استریل شده با بخار
 • عاری بودن از هر گونه عوامل بیماریزا و بذر علف هرز
 • افزایش دهنده فعالیت میکرو ارگانیزم های مفید خاک
 • افزایش دهنده ماده آلی خاک
 • اصلاح فعالیت بیولوژیکی و خواص شیمیایی خاک

کود مایع مرغی، مناسب ترین کود دامی برای باغات ایران

ترکیبات تشکیل دهنده کود مرغی مایع

 • مواد آلی
 • ازت
 • عناصر ریز مغذی (آهن، روی، مس، منگنز)
 • پتاسیم
 • فسفر
 • اسید های آمینه، هیومیک اسید و فولویک اسید

ترکیب شیمیایی کود مرغی مایع نسبت به سایر کود های حیوانی

کود مرغی مایع دارای ترکیب شیمیایی متفاوتی نسبت به سایر کود های حیوانی و دامی می باشد. علت این تفاوت چیست؟

کود مرغی مایع دارای مقادیر نسبتا زیادی از اوریک اسید و سایر اورید ها می باشد و می توان گفت که این مواد، اشکال مختلف اوره هستند که اگر وارد بافت یا خاک گیاهان زراعی شوند تا حد زیادی برای این گیاهان خطرناک بوده و باعث مسمومیت آن ها می شوند. این کود در صورت تازه بودن دارای 70 درصد رطوبت است. اگر از این کود به درستی نگهداری شود و به مزرعه منتقل شود، کود بسیار با ارزشی برای گیاهان و خاک به حساب می آید.

نحوه نگهداری کود مرغی مایع

نگهداری و انبار کردن توده کود مرغی مایع در فضای باز و در معرض باران و باد منجر به هدر رفتن ازت این کود ها به شکل گاز آمونیاک می شود. گاهی اوقات در فضای نگهداری این کود مرغی بوی تندی به مشام می رسد، این بوی تند حاصل تصعید گاز آمونیاک بوده که ارزش غذایی این کود را از نظر وجود ازت تا حد زیادی کاهش می دهد.

برای کاهش خروج گاز آمونیاک و بوی تند حاصل از تصعید آن و همچنین کاهش تلفات روان آب فسفر و عناصر غذایی کم مصرف، می توان کود مرغی را با استفاده از سولفات آلومینیوم اصلاح کرد. همچنین برای کاهش تلفات ازت می توان از سوپر فسفات تریپل به میزان 50 کیلو گرم به ازای هر تن کود مرغی مایع استفاده کرد. در این صورت فسفات با آمونیوم ترکیب شده و از هدر رفتن ازت موجود در کود مرغی پیشگیری می کند.

همچنین می توان با کمپوست کردن کود مرغی مایع با گوگرد تا حد زیادی از آلودگی های زیست محیطی پیشگیری کرد. با کمپوست کردن این کود، محصولی به دست می آید که به طور کلی کاربرد و حمل و نقل آن راحت تر و آسان تر می باشد. در فرآیند کمپوست سازی ترکیبات گازی این کود همچون ازت و کربن دی اکسید هدر می رود. از این رو اگر چه درصد عناصر غذایی کمپوست کود مرغی مایع بیشتر از حالت اول خود می باشد اما مقدار عناصر غذایی محصول نهایی کمپوست از محصول اولیه کود مرغی مایع کمتر می باشد.

نحوه نگهداری کود مرغی مایع

مقدار مصرف کود مرغی مایع چگونه تعیین می شود؟

بهترین روش تعیین مقدار مصرف این کود دامی در هر هکتار با استفاده از آزمون تجزیه کود مرغی می باشد. در این آزمون اطلاعاتی تعیین می شود که از جمله مهم ترین آن ها شامل مقدار عناصر غذایی موجود در کود مرغی مایع، خواص شیمیایی آن و pH می باشد.

همانطور که گفته شد مقدار مصرف این کود با توجه به آزمون تجزیه کود مرغی مایع و همچنین آزمون خاک زراعی می توان تعیین کرد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

بهترین فصل استفاده از کود مرغی مایع

این کود را می توان در تمامی فصول سال در مزارع استفاده کرد. اما بهترین زمان مصرف این کود در باغاتی که دارای بافت مناسب می باشند فصل پاییز می باشد. زیرا در این زمان فرصت کافی برای آزاد سازی عناصر موجود در کود و همچنین تجزیه آن وجود دارد.

کاربرد کود مرغی مایع در فصل پاییز برای باغاتی که دارای خاک با بافت سبک هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا در این بافت در صورت مصرف کود مرغی در پاییز، ازت به مقدار زیادی هدر خواهد رفت.

مصرف این کود در فصل بهار تا حد زیادی عملیات کاشت و سایر عملیات زراعی را به تاخیر می اندازد و در نهایت منجر به افزایش فشردگی خاک می شود. بیشتر کشاورزان و باغداران کود مرغی را در فصل های زمستان و تابستان مصرف می کنند. مصرف کود مرغی آن هم به صورت مایع قبل از کاشت بهتر است همراه با شخم زدن زمین انجام گیرد. زیرا این کار از تماس بذور با کود جلوگیری کرده و از مسمومیت بذر ها به وسیله آمونیاک تا حد زیادی جلوگیری می کند. به همین دلیل جوانه آسیب ندیده و گیاهچه حاصل از آن نیز از بین نمی رود.

تقریبا 50-35 درصد ازت موجود در بخش آلی کود مرغی هرساله برای گیاهان قابل استفاده می باشد. بعد از مصرف این کود، 20 درصد ازت موجود در آن برای گیاهان زراعی در سال دوم و حدود 10-5 درصد ازت در سال سوم کاشت قابل استفاده می باشد.

مقدار تلفات ازت موجود در کود مرغی مایع پس از پخش کردن آن در سطح زمین و مزرعه، به فاصله زمانی مصرف و همچنین اختلاط آن با خاک بستگی دارد. اختلاط این کود با خاک مدت 12 ساعت بعد از بخش کود برای به حداکثر رساندن راندمان ازت موجود در آن بسیار مطلوب و مفید می باشد.

بهترین فصل استفاده از کود مرغی مایع

مراحل تولید و فرآوری کود مرغی مایع

روش ساخت کمپوست مرغ

کمپوست کردن کود مرغی یک عملیات بسیار ساده و راحت می باشد. در صورتی که صاحب تعدادی مرغ می باشید، از بستر و محل نگهداری آن ها برای این کار استفاده نمایید. برای این کار، ابتدا بستر استفاده شده به وسیله مرغ ها را برداشته و داخل مخزن کمپوست قرار دهید. مرتبا آن ها را خیس کنید و هم بزنید تا هوا به خوبی در آن ها جریان یابد.

به طور کلی حدود 9-6 ماه طول می کشد تا کمپوست آماده شود. زمان دقیق آماده شدن این ماده، بسته به شرایطی است که کمپوست تحت آن شرایط آماده شده است. در صورتی که از انجام درست روند کار خود مطمئن نیستید می توانید 12 ماه صبر کنید تا کمپوست به صورت کامل و طبیعی آماده استفاده شود.

روش ساخت کود مرغی مایع

همانطور که گفته شد کود های مرغی از مرغ های پرورش یافته گوشتی و تخم گذار جمع آوری شده و روی هم انباشته می شوند. مرحله خشک کردن این کود ها نیز می تواند به دو صورت طبیعی یا با دستگاه انجام شود.

در ادامه کمپوست های کاملا خشک شده و آماده شده را در مایعات مختلفی که حلالیت بالایی دارند حل می کنند تا محلول کاملا غلیظی از آن ها به دست آید. این محلول غلیظ همان کود مرغی مایع می باشد. کود مرغی مایع حاوی اسید آمینه فراوانی بوده و سبب مقاوم شدن زمین های کشاورزی در برابر مشکلات محیطی می شود. همچنین این کود ها ضرر هایی را که کود های شیمیایی دارند تا حد نسبتا زیادی ندارند.

هنگام تولید این کود، برای این که این نوع کود مرغی یک آنالیز خوب برای هر نوع کشت و کاری داشته باشد، به آن هیومیک اسید همراه با فولویک اسید و تمامی عناصر ریز مغذی اضافه می کنند. با این کار علاوه بر تامین عناصر میکرو و ماکرو، ریز مغذی ها نیز در اختیار گیاه قرار می گیرد.

روش ساخت کود مرغی مایع

مزایای استفاده از کود مرغی مایع

 • کود مرغی مایع یک منبع تغذیه ای مناسب برای گیاهان به ویژه سبزیجات به حساب می آید که با ایجاد یک بستر مناسب شرایط را برای رشد بهتر و بیشتر آن ها فراهم می کند.
 • بعد از استفاده از این کود برای گیاهانتان شاهد رشد بیشتر و سالم تر آن ها خواهید بود.
 • در میان کود های حیوانی، کود مرغی دارای خواهان بیشتری برای گیاهان به ویژه سبزیجات به حساب می آید.
 • کود مرغی حاوی مقادیر بالایی نیتروژن بوده و همچنین منبع مناسبی از فسفر و پتاسیم برای گیاهان است.
 • کود مرغی باید حتما به صورت پوسیده شده دراختیار گیاه قرار بگیرد، در غیر این صورت منجر به سوختگی و حتی مرگ گیاهان خواهد شد.
 • وجود مقادیر بالای نیتروژن در این کود سبب شده تا این کود به درستی کمپوست و پوسیده نشده و برای گیاهان تا حدی خطرناک باشد.

نحوه استفاده از کود مرغی مایع

نحوه استفاده از این کود یکی از مهم ترین عملیات ها برای بهره برداری مناسب از این کود می باشد. بهترین و برترین طریقه مصرف، روش محلول پاشی آن می باشد. در این روش، بسته به نیاز محصول، مقدار تعیین شده ای از کود مرغی مایع را با آب ترکیب و مخلوط می کنند. میزان و مقادیر این ترکیب بسته به ترکیبات کود مایع که برروی ظرف آن نوشته شده است می تواند متغیر باشد. محلول به دست آمده از کود مایع و آب به وسیله دستگاه کود پاش به صورت مستقیم برروی گیاهان و درختان قابل استفاده می باشد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.