کود سه بیست برای درختان

کود سه بیست برای درختان

کود سه بیست یا کود 20-20-20 به نوعی کود اطلاق می شود که حاوی مقادیر مساوی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است. این‌ها سه عنصر درشت مغذی اولیه مورد نیاز گیاهان هستند. اعداد در نسبت کود، درصدهای P، N و K را به ترتیب نشان می‌دهند. بنابراین، کود سه بیست دارای 20 درصد نیتروژن، 20 درصد فسفر (به شکل P2O5) و 20 درصد پتاسیم (به شکل K2O) وزنی است. در این مقاله قصد داریم در مورد کود سه بیست برای درختان و همچنین میزان استفاده و اینکه این کود برای چه درختانی مناسب نیست، صحبت کنیم.

معرفی هر مولفه

نیتروژن (N): این ماده غذایی تا حد زیادی مسئول رشد برگ و ساقه است و برای تولید کلروفیل حیاتی است.

فسفر (P): فسفر برای انتقال و ذخیره انرژی در گیاهان و همچنین برای رشد ریشه، گل و میوه مهم است.

پتاسیم (K): پتاسیم به عملکردهای متابولیک گیاه کمک می‌کند و برای تنظیم آب و تولید پروتئین مهم است.

کود سه بیست یک کود متعادل در نظر گرفته می‌شود زیرا دارای نسبت‌های مساوی از این سه ماده مغذی کلیدی است. اغلب برای نگهداری عمومی گیاهان استفاده می‌شود؛ زیرا می‌تواند طیف وسیعی از مواد مغذی مورد نیاز بسیاری از گیاهان را فراهم کند. با این حال، گیاهان مختلف نیازهای تغذیه‌ای متفاوتی دارند، بنابراین برای همه انواع گیاهان مناسب نیست.

قیمت پسته

کود سه بیست برای چه گیاهانی مناسب نیست؟

با این حال، همه گیاهان به نسبت برابر به این مواد مغذی نیاز ندارند. ممکن است بعضی گیاهان در مراحل رشدی خود به میزان بیشتر و یا کمتری از هر کدام از این سه عنصر غذایی احتیاج داشته باشند. در اینجا چند نوع گیاه وجود دارد که ممکن است با کود سه بیست خوب عمل نکنند:

  • گیاهان اسید دوست مانند آزالیا، رودودندرون و زغال اخته اغلب برای حفظ pH پایین به کود با نسبت بیشتری از گوگرد نیاز دارند. آن‌ها ممکن است به یک کود متعادل مانند سه بیست پاسخ خوبی ندهند.
  • ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها به طور کلی کودهای نیتروژن کم را ترجیح می‌دهند، زیرا نیتروژن بیش از حد می‌تواند منجر به رشد بیش از حد رویشی و عدم شکوفایی کافی شود.
  • اگر ارکیده‌ها در محیطی مبتنی بر پوست رشد کنند، معمولاً به کود با نسبت بیشتری از نیتروژن نیاز دارند زیرا تجزیه پوسته باعث مصرف بیشتر نیتروژن موجود می‌شود.
  • حبوباتی مانند نخود و لوبیا می‌توانند نیتروژن خود را از اتمسفر تثبیت کنند، بنابراین به طور کلی به نیتروژن کمتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارند.
  • گیاهان پیازدار مانند لاله یا نرگس اغلب به کود با نسبت فسفر و پتاسیم بیشتری برای رشد بهتر ریشه و پیاز نیاز دارند.

به یاد داشته باشید، بهترین راه برای تعیین نوع کود مناسب برای گیاهان، انجام آزمایش خاک است. این به شما دقیق ترین اطلاعات را در مورد مواد مغذی موجود در خاک می‌دهد و می‌توانید بر این اساس کود را انتخاب کنید.

کود سه بیست برای چه گیاهانی مناسب نیست

میزان مصرف کود سه بیست برای هر درخت

در رابطه با استفاده از کود سه بیست برای درختان باید به نوع گیاه، مرحله رشدی، سن گیاه، وضعیت خاک، میزان آب آبیاری و … توجه کرد و دستورالعمل‌های زیر را در نظر بگیرید:

آزمایش خاک

قبل از استفاده از هر کود، ایده خوبی است که خاک خود را آزمایش کنید تا بدانید فاقد چه مواد مغذی است. این کار را می‌توان با کیت آزمایش خاک یا با ارسال نمونه به یک آزمایشگاه کشاورزی و تفسیر نتایج آزمایش توسط یک کارشناس با تجربه و مشورت گرفتن از او در این زمینه انجام داد.

مطالعه‌ی دستورالعمل‌ها و اندازه گیری کود

هر بسته کود باید با دستورالعمل مقدار مصرف همراه باشد. این معمولاً به صورت مقدار معینی در واحد سطح (مانند یک قاشق چای خوری در هر فوت مربع) یا برای هر بوته داده می‌شود و در سطح وسیع تر به صورت کیلو گرم در هکتار می باشد. همیشه دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا از کود دهی بیش از حد یا کمتر جلوگیری شود.

با استفاده از یک پیمانه یا قاشق، مقدار کود مورد نیاز خود را اندازه گیری کنید.

اعمال کردن کود

اگر به یک گیاه جداگانه کود می‌دهید، کود را در اطراف گیاه بریزید، و یا همراه با آب آبیاری استفاده کنید. مراقب باشید از تماس مستقیم آن به خود گیاه جلوگیری کنید زیرا می‌تواند شاخ و برگ را بسوزاند. اگر منطقه بزرگتری را کود می‌دهید، کود را به طور مساوی و با توجه به نیاز گیاه در سطح خاک پخش کنید.

آبیاری کامل

پس از استفاده از کود، محل را کاملا آبیاری کنید. این به حل شدن کود و انتقال آن به خاک کمک می کند تا ریشه‌های گیاه به آن دسترسی داشته باشند.

تکرار در صورت لزوم

بسته به نیاز گیاهان شما و دستورالعمل‌های خاص روی بسته کود، ممکن است نیاز به کود مجدد به صورت دوره‌ای داشته باشید. برای جلوگیری از کوددهی بیش از حد، برنامه توصیه شده را حتما رعایت کنید.

میزان مصرف کود سه بیست برای درختان

کلام نهایی

به یاد داشته باشید، کود سه بیست یک کود متعادل است، به این معنی که حاوی مقادیر مساوی ازت، فسفر و پتاسیم است. در حالی که این نوع کود می‌تواند برای استفاده عمومی خوب باشد، گیاهان مختلف نیازهای غذایی متفاوتی دارند، بنابراین برای همه انواع گیاهان مناسب نیست. همیشه مطمئن شوید که از نوع مناسب کود برای گیاهان خاص خود استفاده کنید.

در این مقاله سعی شد در مورد کود سه بیست برای درختان و میزان استفاده از آن صحبت شود؛ امیدواریم با خواندن این مقاله پاسخ سوال خود را گرفته باشید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه
اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *