کاشت پیاز سنبل، گل زینت دهنده سفره هفت سین

ایرانیان همیشه با شنیدن نام سنبل به یاد سفره هفت سین عید نوروز می افتند. کاشت پیاز سنبل یکی از روش های رسیدن به سنبل است که یکی از معروف ترین گل های ایران می باشد. گل سنبل دارای عطر فوق العاده ای بوده و همین عطر خوش سبب محبوبیت این گل شده است.

نحوه کاشت پیاز سنبل در منزل

1.انتخاب پیاز مناسب

 • این گیاه را می توان در خاک گلدان، آب و خاک باغچه پرورش داد.
 • چند روز مانده به عید می توان با مراجعه به گل فروشی ها و گلخانه ها پیاز سنبل را تهیه نمود.
 • پیاز گل سنبل باید سالم و عاری از هر گونه بیماری و آفت باشد.
 • بهتر است در هنگام خرید پیاز سنبل، پیاز های سنگین و سفت را خریداری نمایید.
 • دیدن رنگ گل از روی پیاز آن کار سخت و دشواری می باشد و نیازمند مهارت و تجربه است. از این رو در هنگام خرید از فروشنده بخواهید که رنگ گل مورد علاقه تان را به شما بدهد.
 • در هنگام خرید حتما از پیاز های مخصوص گلدان یا باغچه خرید نمایید. زیرا این پیاز ها اندکی متفاوتند.

1.انتخاب پیاز مناسب

2.انتخاب رقم مناسب

 • سنبل ولایتی یا پاریسی H. O. Pronncialis

این سنبل همان سنبلی می باشد که در ایام نوروز در ایران کاشته می شود. بین دانه های این گل فاصله زیادی وجود دارد از این رو مانند سنبل هلندی زیبا نیست. اما باید گفت که پیاز های این سنبل برای سالیان سال در زمین باقی مانده و در بهار بوته های قوی و پر پشتی از پیاز ها خارج می شود. این نوع سنبل کنار چمن زار ها در باغ های روستایی گزینه بسیار مناسبی هستند . زیبایی آن جا را دو چندان می کنند.

سنبل ولایتی یا پاریسی H. O. Pronncialis

 • سنبل هلندی H. Orientalis

این نوع سنبل دارای دو نوع می باشد  پُرپَر و کم پَر که این دو دارای تفاوت هایی می باشند. نوع اول کوچک تر بوده و برای تهیه گل پیش رس استفاده می شود. اما نوع دوم آن قوی تر بوده و بزرگتر است. دانه های این نوع سنبل کاملا به یکدیگر چسبیده و نزدیک به هم می باشند.

سنبل هلندی H. Orientalis

 • سنبل رومی H. O. Olbulus

این سنبل بسیار کوچک اما خوشبو و معطر می باشد. گل های این سنبل زود تر از سنبل هلندی باز شده و اندازه بوته آن کوچک تر است.

سنبل رومی H. O. Olbulus

3.زمان و محیط کشت

کاشت این پیاز همانند سایر پیاز ها در اواخر پاییز صورت می گیرد. این گل برای رشد و نمو خود نیازمند یک دوره سرمایی است. برای کاشت این گیاه در محیط باز، بهتر است مکانی را انتخاب کنید که در دوران نیاز گرمایی در روز حداقل 5 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت نماید. این گل همچنین در سایه نیز امکان رشد را دارد اما در این مکان از کیفیت شکوفه های آن کاسته می شود.

مراحل کشت پیاز سنبل در گلدان

1.انتخاب گلدان مناسب برای کاشت

بعد از خرید پیاز مناسب و مورد نظر خود، در ابتدا یک گلدان با ارتفاع 30 سانتی متر و دهانه 12-10 سانتی متر تهیه کنید. باید توجه داشته باشید که گلدان تهیه شده باید حتما دارای زهکشی مناسبی باشد.

2.بهترین ترکیب خاک برای کاشت

بهترین ترکیب خاکی که برای گلدان سنبل می توان آماده کرد، خاک سبک، دارای زهکشی، مخلوطی از ماسه و خاک برگ. باید دقت کنید که بیشتر قسمت خاک در حدود 70 درصد باید ماسه باشد و مابقی ترکیبی از خاک برگ، کوکوپیت و یا پیت ماس.

3.کاشت پیاز سنبل در گلدان

بعد از آماده سازی گلدان و پر کردن آن با خاک مناسب، نوبت به کاشت پیاز سنبل می رسد. باید توجه داشته باشید که اگر پیاز سنبل دوره سرمایی لازم را طی نکرده است، باید پیاز آن را طوری در گلدان بکارید تا نوک پیاز در سطح گلدان باشد و سپس اطراف آن را با یک خاک سبک بپوشانید.

3.کاشت پیاز سنبل در گلدان

4.آبیاری و قرار دادن گلدان سنبل در مکان مناسب

بلافاصله بعد از کاشت پیاز سنبل تنها کافی است یک بار گلدان را آبیاری نمایید. سپس گلدان را در مکانی تاریک و سرد مانند انباری که دما در آن زیر 9 درجه سانتی گراد است به مدت 10 هفته نگهداری کنید. برای بیشتر در امان ماندن گلدان از نور و سرمای شدید می توان روی گلدان را نیز با استفاده از مالچ پوشاند.

بعد از گذشت 10 هفته مجددا گلدان را آبیاری نمایید. در دفعات بعد باید در صورت خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری کرد. آبیاری باید به گونه ای باشد که تنها سطح خاک گلدان مرطوب شود.

هنگام آبیاری گلدان پیاز سنبل از غرقاب کردن آن خودداری کنید! زیرا آبیاری زیاد و بیش از حد باعث پوسیدگی پیاز گل ها می شود.

5.سبز شدن سنبل های کاشته شده

زمانی که ارتفاع سنبل های سبز شده به 5-3 سانتی متر رسید می توان آن ها را به فضای روشن تر اما به دور از تابش مستقیم خورشید که دما در حدود 15 درجه سانتی گراد باشد انتقال داد. زمانی که ارتفاع سنبل ها به 10 سانتی متر رسید، می توان گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد. این گیاه معمولا بعد از گذشت 3 هفته از رشد و نمو خود شروع به گلدهی می کند. در این زمان باید آبیاری به طور منظم و مداوم انجام پذیرد.

هنگام آبیاری باید دقت شود که آب فقط در پای گلدان و روی خاک ریخته شود، و از پاشیدن آب بر روی برگ های گیاه به شدت خودداری کنید.

برای تنظیم دوره گلدهی این گیاه باید شرایط دمایی را پس از سبز شدن و طی دوره سرما تغییر داد. همچنین اگر می خواهید برای ایام نوروز گلدان سنبل کاشته شده گل بدهد بهتر است در اواخر بهمن گلدان را به مکان گرم تر ببرید. با افزایش دما گلدهی نیز سریع تر اتفاق می افتد.

نکات مهم در هنگام کاشت پیاز سنبل در گلدان

 • قبل از کاشت پیاز ها، باید خاک را آبیاری کرد.
 • پیاز ها باید در خاک مناسب و سبک که مخلوطی از ماسه و خاک برگ است کاشته شوند.
 • دو سوم پیاز ها باید در خاک بوده و یک سوم آن ها بیرون از خاک بماند.
 • پیاز ها را باید در محل معتدل نگهداری کرد.
 • در اوایل روز های کاشت نباید دمای هوای محیط کمتر از 13 درجه سانتی گراد باشد.
 • بهتر است بعد از کاشت 10 روز تا 10 هفته گلدان را در تاریکی و در دمای 24 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.
 • بعد از گذشت 10 روز تا 10 هفته می توانید گلدان را به مکانی با نور گیری متوسط انتقال دهید.

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری سنبل در منزل

1.شرایط نوری مناسب برای گل سنبل

این گل به نور بسیار زیادی احتیاج دارد خصوصا در دوران گلدهی، بنابراین اگر در داخل منزل از این گیاه نگهداری می کنید بهتر است پر نور ترین مکان را برای این گل انتخاب کنید. بهترین مکان برای نگهداری از گلدان سنبل، پشت پنجره جنوبی ساختمان می باشد.

2. آبیاری و میزان آب مورد نیاز

گل سنبل به آبیاری زیاد و بیش از حدی احتیاج ندارد. بنابراین بهتر است هر زمان که سطح خاک خشک شد آبیاری را به میزان اندک انجام دهید. زیرا همانطور که گفته شد آبیاری زیاد و بیش از حد منجر به پوسیدگی پیاز های سنبل خواهد شد.

3.نگهداری و استفاده دوباره از پیاز سنبل

باید بدانید که سنبل یک گل دائمی نیست. بنابراین همیشگی نبوده و بعد از یک ماه از بین می رود. زمانی گل سنبل شما از بین رفت، باید پیاز سنبل را از خاک خارج کنید و ساقه آن را نیز قطع نمایید. سپس پیاز خارج شده را در محلی تاریک و خشک نگهداری کنید. با این روش شما می توانید سال دیگر هم این پیاز را بکارید و گل سنبل زیبایی هم داشته باشید.

4.کوددهی و تغذیه گل سنبل

این گل به کوددهی و تغذیه خاصی نیاز ندارد اما در صورت امکان می توان مقداری کود دامی یا ورمی کمپوست در زمان کاشت به خاک اضافه کرد.

مراحل کشت پیاز سنبل در فضای باز

 • برای کشت پیاز سنبل در فضای باز و باغچه باید در ابتدا خاک باغچه را تا عمق 35-30 سانتی متری گود کرد. سپس تا عمق 10 سانتی متری از ته گودال را با استفاده از کمپوست، پیت ماس و یا خاک برگ پر نمود.
 • بعد از آماده کردن خاک باید پیاز ها را در عمق 25-15 سانتی متر و با فاصله 15-10 سانتی متری از هم بکارید. در هنگام کاشت پیاز سنبل حتما باید از دستکش استفاده نمایید. زیرا به دلیل اسیدی بودن پوسته پیاز ها ممکن است دستتان آسیب ببیند.
 • بعد از کاشت پیاز ها باید یک نوبت آبیاری را انجام داد. توجه داشته باشید که معمولا بارش برف و باران در پاییز و زمستان، رطوبت لازم را در اختیار گیاه قرار می دهد، اما اگر در بارش ها وقفه طولانی مدت ایجاد شد، باید آبیاری را انجام داد.
 • زمان گلدهی پیاز سنبل در فضای باز کمی دیر تر از محیط گلدان می باشد. با گرم تر شدن هوا گل سنبل نیز به گل می نشیند.

مراحل کشت پیاز سنبل در فضای باز

مراحل کشت پیاز سنبل در آب

برای کاشت پیاز سنبل در آب، باید ظرف مناسب برای کاشت را نیز از گل فروشی و محلی که پیاز آن را خریداری می کنید تهیه نمایید. این ظرف سبب می شود تا در مراحل مختلف رشدی سنبل، گل و ساقه آن آسیب نبیند. برای کاشت پیاز سنبل در آب تنها گذاشتن پیاز بر روی ظرف آب حاوی خاک ذغال کافی نیست بلکه باید از آن به شدت نگهداری و مواظبت کرد تا قبل از ظهور برگ های سنبل، ریشه های پیاز به طور کامل در آب منتشر و پراکنده شود. حتی الامکان گیاه گل سنبل خود را در تاریکی قرار دهید و اگر می توانید ریشه ها را به تنهایی دور از نور نگهداری کنید. باید توجه داشته باشید که تنها ریشه ها باید در آب باقی بمانند.

زمانی که شکوفه ها خارج شده و تبدیل به گل شدند باید بر روی گل ها آب پاشی کنید. این کار سبب شادابی و طراوت بیشتر گل ها می شود. بعد از آن باید گل سنبل را در معرض نور آفتاب قرار دهید. اما به طور کلی بهترین محل برای نگهداری این نوع گل سنبل که در آب کشت شده است، محیطی با دمای 10 درجه سانتی گراد می باشد.

مراحل کشت پیاز سنبل در آب

چرا در روش کاشت پیاز سنبل در آب از ذغال استفاده می شود؟

علت استفاده از ذغال این است که از فاسد شدن آب جلوگیری می کند. اگر نمی خواهید از خاک ذغال استفاده نمایید می توانید حتی از یک قطعه کامل ذغال استفاده کنید. برای این که ذغال در آب شناور نباشد، بهتر است ذغال را چند روز قبل در آب خیس کنید. این کار علاوه بر سنگین کردن ذغال، آن را تمیز کرده و از آلودگی و کثیف شدن آب هم پیشگیری می کند.

روش تکثیر و ازدیاد پیاز سنبل

همانطور که گفته شد گل سنبل از طریق کاشتن پیاز های کوچک تولید می شود. اگر بخواهید از یک پیاز سنبل پیاز های کوچک تری بگیرید باید در ابتدا یک ماه قبل از کاشت انتهای پیاز را به شکل یک مخروط کوچکی با چاقو در بیاورید و آن را در جای مناسبی بگذارید تا محل شکاف و برش خشک شود. سپس پیاز را در عمق کمتری نسبت به پیاز های دیگر بکارید. از این طریق پیاز های کوچک تری ایجاد می شوند که با کاشتن آن ها می توانید صاحب سنبل های بیشتری شوید.

نگهداری از پیاز سنبل برای سال بعد

در مناطقی که دارای زمستان های سردی هستند، برای جلوگیری از یخ زدگی پیاز سنبل و پوسیدگی آن در روش کاشت در آب بهتر است که پیاز ها را از خاک خارج کرده و در انبار نگهداری کرد.

پیاز هایی که در گلدان کاشته شده اند نیز باید از گلدان خارج کرده و آن ها را در مکانی تمیز و خشک انبار کرد. باید توجه داشت که بعد از در آوردن پیاز های سنبل باید تنها خاک اطراف آن ها را تمیز کرد ولی نباید آن ها را با آب شست زیرا منجر به پوسیدگی پیاز ها در طی مدت انبار داری می شود.

اگر برای تمیز کردن پیاز ها از آب استفاده کردید بهتر است به مدت یک هفته آن ها را در مکانی خشک و دور از نور خورشید روی کاغد یا روزنامه قرار دهید تا آب اضافی آن ها گرفته شود. برای انبار کردن پیاز های سنبل باید آن ها را در جعبه های مقوایی و یا سینی های کم عمق قرار دهید. به هیچ وجه برای انبار کردن از ظرف های پلاستیکی یا گلدان استفاده نکنید.

نگهداری از پیاز سنبل برای سال بعد

شرایط انبار کردن پیاز های سنبل

برای انبار کردن پیاز های سنبل درون جعبه مقوایی در ابتدا کف جعبه را لایه ای از پیت ماس، ورمی کولایت یا شن خشک ریخته و پیاز ها را روی آن ها بگذارید. اگر تعداد پیاز های قابل انبار زیاد است، ابتدا یک ردیف را در کف جعبه قرار دهید و سپس روی آن ها یک لایه روزنامه قرار دهید و در نهایت روی روزنامه پیاز ها را بچینید. باید روی آخرین ردیف پیاز ها نیز یک لایه از روزنامه قرار دهید. جعبه حامل پیاز های سنبل را باید در مکانی خشک و خنک دارای دمای 5 درجه سانتی گراد نگهداری کنید تا نیاز سرمایی آن ها نیز تامین شود.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی مهندس فرزانه محمدی

Avatar

حتما ببینید

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی کامکوات بزرگ تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *