چه کودهایی مناسب آب استارت هستند؟

تغذیه آب استارت در باغات پسته

همزمان با شروع فعالیت درختان در اواخر اسفند ماه و همچنین آغاز فصل بهار و بیداری درختان، باغداران به تکاپو می افتند که تغذیه درختان را آغاز کنند.در بازار پر زرق و برق کودهای شیمیایی و انواع مکمل های تغذیه ای برای درختان پسته، شناخت مناسب ترین کود برای تغذیه درختان بسیار مهم و حیاتی است. بدون اطلاع از کمبودها و نیازهای یک درخت پسته قاعدتا نمی توان برنامه غذایی صحیحی برای درختان داشت.

در اصطلاح عامه باغداران، به اولین آبیاری پس از بیدار شدن درختان پسته، آب استارت گویند. برای همین کاربرد کودهای مناسب، تغذیه صحیح و مصرف درست آب و کود، مهم ترین بخش تغذیه درختان پسته هستند.

گام اول انتخاب کود مناسب در مدیریت تغذیه

توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد که از چه کودی، در چه زمانی و به چه روش هایی استفاده کرد که بیشترین و بهترین عملکرد را برای درختان داشته باشد و نیاز آنها را تامین کند.در صورتی که به این نکات دقت نشود و صرفا به توصیه های باغداران مجاور باغ خود و یا افرادی که بدون آگاهی از شرایط باغ شما، از جمله فروشندگان انواع کودها، به استفاده از انواع عجیب و غریب و یا روتین کود بپردازیم، نتیجه ای عکس بدست خواهیم آورد. تحمیل هزینه های گزاف امروزی برای کودها جز هدر دادن سرمایه و زمان، نتیجه ای به همراه نخواهد داشت. پس زیر نظر کارشناسان مجرب و تحصیلکرده بهترین کودها را به درختان خود بدهید و از تولید محصولی سالم و پربار لذت ببرید.

طبق بررسی های کارشناسان بخش تحقیقات پسته ایران، به دلیل مصرف عناصر غذایی خاک طی سال های طولانی توسط درختان، کمبود عناصر ماکرو و میکرو در درختان پسته به وفور مشاهده می شود.از جمله عناصر ماکرو می توان نیتروژن و پتاسیم و کلسیم و از جمله عناصر میکرو می توان روی، آهن، مس، بور و… را نام برد. همان طور که تغذیه نامناسب می تواند بر تولید و عملکرد محصول اثر منفی بگذارد، تغذیه و کوددهی مناسب و مصرف صحیح آب تنها راه حل منطقی برای افزایش محصول و بالا بردن کیفیت آن است.

همان طور که می دانید عوامل نامساعد محیط از جمله گرمای زیاد، سرمای زیاد، تنش شوری، تنش خشکی و… را نمی توانید به طور قطع تغییر دهید ولی می توانید با مدیریت صحیح تغذیه ای، مقاومت و تحمل درختان را افزایش دهید تا عملکرد دلخواه را بدست آورید.

گام اول انتخاب کود مناسب در مدیریت تغذیه

چه کودهایی مناسب آب استارت می باشند؟ (در آبیاری)

نوع کود هایی که در آب استارت مصرف می شوند بسیار مهم هستند. کودهای مصرفی لازم است حتما قابلیت حل شدن در آب را داشته باشند. کیفیت آب هم در این حلالیت نقش حیاتی را ایفا می کند. در این روش از کوددهی میزان کود، غلظت کود، زمان مصرف کود را می توان تحت کنترل داشت.

در این روش کوددهی توجه به نکات زیر ضروری است:

کیفیت آب مصرفی، روش ها و دورهای آبیاری در باغات، نوع بافت و ساختمان خاک، تجهیزاتی که برای این هدف در نظر گرفته شده است. همه این موارد در باغات از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.

خاک هایی که دارای بافت سبک هستند کارآیی بیشتری نسبت به سایر خاک ها دارند. همچنین در روش آبیاری قطره ای اثرات کوددهی همراه آب آبیاری بیشتر بوده است. پس مجموعه این عوامل در کنار هم در تولید محصولی باکیفیت و سالم ما را یاری خواهند کرد.

بهترین توصیه های کودی عمومی (بدون آزمون برگ و خاک) که می توان در آب استارت بیان کرد استفاده از چهار کود مهم و ضروری به همراه آب آبیاری می باشد. این کودها عبارتند از:

در صورتی هم که آزمون برگ انجام شده است و کمبود فسفر را نشان داده است باید به همراه آب استارت به موارد بالا، فسفر به صورت اوره فسفات یا اسید فسفریک یا آمونیوم فسفات را هم اضافه کرد.

دادن اولین قسط ازت با آب استارت

همه باغداران ازت یا عنصر نیتروژن را به خوبی می شناسند و در صحبت های خود از کود اوره به عنوان کود ازت دار نام می برند. اما آیا به درستی می دانند مصرف چه شکلی از این کود مناسب است؟ آیا می دانند در چه زمانی باید از کودهای ازته استفاده کرد که بهترین عملکرد را به دنبال داشته باشد؟

اولین قسط از مصرف کودهای ازته در اولین آبیاری درختان پسته در بازه زمانی اواخر اسفند ماه تا اواخر فروردین ماه، تقریبا قبل از سبز شدن درختان برای زیاد شدن دانه ها در خوشه استفاده می شود. (بسته به هر منطقه جغرافیایی متفاوت خواهد بود) کود مورد استفاده در این بازه زمانی ترجیحا سولفات آمونیوم است. در سال های اخیر بر طبق نظرات مرکز تحقیقات پسته کارایی کود اوره پایین آمده است و بهتر است از صورت های دیگر کودهای ازته استفاده کرد.

مقدار کود ازته سولفات آمونیوم برای آب استارت در روش آبیاری غرقابی به میزان 150 کیلوگرم در هکتار، در روش آبیاری قطره ای روی سطحی 100 کیلوگرم در هکتار و در روش آبیاری قطره ای زیر سطحی 75 کیلوگرم در هکتار می باشد.

دادن اولین قسط ازت با آب استارت

 باغدارانی که از کود مرغ استفاده کرده اند حتما میزان ازت را کاهش دهند زیرا سبب شلاقی شدن شاخه ها می شود.

مزایای استفاده از کود ازته سولفات آمونیوم

  • دارای گوگرد به همراه ازت آمونیاکی است پس محبوبیت بیشتری نسبت به سایر کودهای ازته دارد و مزایای مصرف گوگرد را نیز با خود به همراه دارد.
  • به راحتی توسط درختان جذب می شود پس برای گیاهان بسیار سهل الوصول است.
  • کمترین تمایل برای جذب آب را دارد پس سبب کلوخه ای شدن خاک ها نمی شود.
  • تنظیم کننده پی اچ خاک می باشد.
  • جذب عناصر میکرو مانند آهن، مس، روی، منگنز را آسان تر می کند.
  • نسبت به سایر کودهای شیمیایی اثر تخریبی کمی بر محیط زیست دارد.

کمبود ازت به چه شکلی در درختان پسته دیده می شود؟

حد بحرانی ازت در خاک بین 2/0-1/0 درصد و در برگ 2/2-2 درصد ماده خشک می باشد. علایم کمبود ازت در اول فصل رشد به این صورت است که برگ های پائینی درخت کم رنگ، ریز و همراه با کاهش سطح برگ ها می باشد. همچنین رشد شاخه ها و توسعه تاج درخت به شدت کاهش می یابد. در اواخر فصل کمبود ازت به صورت کم شدن مغز دانه های پسته و در نتیجه سبکی دانه ها خود را نشان خواهد داد.

مصرف کود نیترات کلسیم در آب استارت

کود نیترات کلسیم تشکیل شده از دو ترکیب غیر آلی نیترات و کلسیم می باشد. عناصر نیتروژن و کلسیم ضروری ترین عناصر غذایی هستند که باید به مصرف گیاه برسند. این کود محلول در آب بوده و دارای 19 درصد کلسیم می باشد. کمبود نیتروژن و کلسیم درختان پسته با مصرف این کود جبران می شود.

بیشترین میزان نیاز درختان پسته به کلسیم در مرحله تشکیل پوست استخوانی در بهار می باشد. مصرف این کود افزایش محصول، رشد رویشی، جوانه زنی و گلدهی را سبب می شود. مقدار مصرف کود نیترات کلسیم در آب استارت 50-25 کیلوگرم در هکتار می باشد.

مصرف کود نیترات کلسیم در آب استارت

چرا کلسیم را به همراه آب آبیاری بدهیم؟

عنصر کلسیم از نوک تارهای کشنده گیاهان که مریستم اولیه هنوز به مریستم ثانویه تبدیل نشده است، جذب می شود. پس کلسیم فقط در مرحله ریشه زایی و تشکیل تارهای کشنده گیاهان جذب خواهد شد.

در درختان پسته این مرحله در ابتدای فصل یعنی نیمه دوم فروردین بعد از مرحله گرده افشانی و در آخر فصل یعنی بعد برداشت می باشد.بنابراین استفاده از نیترات کلسیم به همراه آب استارت در اول فصل الزامی است.

1- در زمان استفاده از کود نیترات کلسیم و سایر کودهای زمان استارت باید نیترات کلسیم را به یک طرف درخت بدهیم و سایر کودها را به طرف دیگر درختان، تا مشکل اختلاط پیش نیاید.

2- ارقام پسته اکبری و کله قوچی به کمبود کلسیم بسیار حساس هستند.

مصرف کود سولفات روی در آب استارت

کود سولفات روی را زمانی به آب استارت اضافه می کنند که آزمون برگ انجام شده باشد و حد بحرانی عنصر روی در برگ پسته 15-10 میکروگرم بر گرم ماده خشک گیاهی باشد. همچنین حد بحرانی این عنصر در خاک 2 میلی گرم بر کیلوگرم می باشد.

روی(Zn) از عناصر ریز مغزی بوده و نقش حیاتی در درختان پسته ایفا می کند. عنصر روی در فعالیت آنزیم ها، تولید هورمون های رشد، باروری و تشکیل میوه نقش مهم و ضروری دارد. زمانی که از کود سولفات روی در آب استارت استفاده شود افزایش گلدهی ، افزایش تشکیل میوه در درختان پسته را به دنبال خواهد داشت.

مقدار مصرف کود سولفات روی در آب استارت 50-25 کیلوگرم در هکتار می باشد.

کمبود روی به چه شکلی در درختان پسته مشاهده می شود؟

کمبود عنصر روی در اوایل فصل رشد ظاهر خواهد شد. اولین این تاثیر را تاخیر در باز شدن جوانه  های رویشی و زایشی درختان خواهید دید. زمانی که جوانه های رویشی باز شوند برگ های انتهایی شاخه های درختان کوچک و نکروزه شده و به صورت کلاف های ریز برگ و منگوله وار خواهند شد.

در صورتی که کمبود روی تشخیص داده نشود، کمبود خیلی شدید اتفاق می افتد و سرشاخه ها خشک خواهند شد و دانه های پسته بر روی شاخه ها کوچک و قرمزتر از دانه های سالم مشاهده می شوند. کمبود روی در بافت های جوان بیشتر دیده می شود.

مصرف کود اوره فسفات در آب استارت

پس از بررسی نتایج آزمون برگ و پی بردن به کمبود عنصر مهم فسفر باید علاوه بر مصرف کودهای توصیه شده تاکنون، عنصر فسفر را نیز به صورت اوره فسفات یا اسید فسفریک یا آمونیوم فسفات به آب استارت اضافه کرد.

میزان مصرف هر سه صورت کود های فسفره 25-15 کیلوگرم در هکتار خواهد بود. حد بحرانی فسفر در خاک 15 میلی گرم در کیلوگرم یا ppm و در برگ 14/0-1/0 درصد ماده خشک می باشد.

در توصیه کودی عنصر فسفر باید به میزان آهک، کلسیم تبادلی، PH، بافت خاک و اثرات متقابل فسفر در خاک توجه داشت.

کمبود فسفر را به چه شکلی در درختان پسته می بینید؟

در صورتی که کمبود فسفر در درختان وجود  داشته باشد برگ در سرشاخه ها ارغوانی شده و در نهایت ریزش می کنند. در این نوع کمبود ساقه ها باریک شده و فاصله میان گره ها زیاد می گردد. حالت برهنگی درختان و محدود شدن رشد ریشه از دیگر علایم کمبود عنصر فسفر است. دیر باز شدن جوانه ها و برگ های سبز رنگ پریده نیز ناشی از کمبود فسفر است.

بارزترین نشانه کمبود عنصر فسفر این است که برگ های پیر به رنگ سبز تیره در می آیند.

کلام آخر:

استفاده از کودهای شیمیایی هرچند که امروزه در کوتاه مدت کارایی بالایی دارد، اما ثابت شده است که در طولانی مدت اثرات منفی بر اکوسیستم بر جای می گذارد. پس از استفاده بی رویه و غیر اصولی از کودهای شیمیایی جدا خودداری کنید.

استفاده از کودهای فوق در آب استارت بایستی تحت نظارت و مشاوره کارشناسان بخش کشاورزی و بر طبق آزمون خاک و نیازهای درختان در باغات پسته انجام شود.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی مهندس حسنی سعدی

مهندس حسنی سعدی

حتما ببینید

تفاوت های نهال پسته هیبریدی را با پسته معمولی بشناسید!

تفاوت های نهال پسته هیبریدی را با پسته معمولی بشناسید!

پسته هیبریدی چیست و به چه معناست؟ دانشمندان آمریکایی در سال 1965 نهال بنه ایرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *