خرید نهال پسته پیوندی

خرید نهال پسته پیوندی

نهال پسته پیوندی چیست؟

برای آشنایی با انواع نهال پسته پیوندی باید بدانید پسته گیاهی دو پایه است و نر و ماده دارد. گل های درخت نر مانند میوه های درخت ماده خوشه ای رشد می کنند. درخت رشد کرده پسته فاصله دمایی از 20- درجه در زمستان و تا 40+ درجه را در تابستان تحمل می کند. درختی مقاوم به شوری و در خاک های شنی به خوبی رشد می کند.

هرچند که نهال این درخت بسیار حساس است. نهال پسته پیوندی نهالی است متشکل از پایه ای مقاوم که به اندازه کافی رشد کرده و آماده پیوند شده، سپس آن را پیوند زده اند و پیوند با موفقیت تطبیق پیدا کرده و رشد کرده و آماده برای کاشتن است.

شما می توانید همین حالا نهال پیوندی با پیوند مورد نظر خود را از فروشگاه پسته رفسنجان تهیه فرمایید. برای خرید این محصول با کیفیت کلیک کنید.

شرایط مطلوب برای نهال و درخت

شرایط مطلوب برای رشد یک نهال با شرایط نگه داری درخت بزرگ کاملا متفاوت است. نهال پسته نباید دچار تنش شود، نمی تواند یخ بندان را تحمل کند زیرا با یخ زدگی کردن جوانه های رشد سر شاخه، می میرند و گیاه نمی تواند رشد کند.

در حالی که درخت بزرگ پسته حتما به یک دوره یخ بندان برای تامین دوره سرمایشی، نیاز دارد. با اینکه نهال پسته میتواند شوری آب را تا حد کمی تحمل کند اما آب شیرین را بسیار می پسندد و رشد بهتری خواهد داشت. درحالیکه آب شور برای درخت پسته مناسب است.

تفاوت نهال معمولی و نهال پیوندی 

نهال پسته معمولی یک پایه که معمولا با محصولی ضعیف اما قدرت رشد بالا و مقاومتی زیاد است که برای محصول دادن باید آن را پیوند بزنید.

اما نهال پیوندی نهالی است که پیوند خورده و با توجه به نیازتان نهال مناسب را انتخاب می کنید. پیوند آن موفق بوده و بعد از رشد کامل می توانید محصول برداشت کنید. مشخص است که درصد ریسک خرید یک نهال با پیوند موفق برای شروع بسیار کمتر از نهال معمولی است اما هزینه آن بیشتر است.

پیوند زدن نهال چیست؟

یک روش تکثیر غیر جنسی گیاهان است که در آن یکی از اندام های رشد از یک درخت جدا شده و به بخش مشابه در درختی دیگر پیوند می زنند که می تواند به دلایل مختلفی انجام بگیرد.

نهال پسته پیوندی، از دو جز پایه و پیوندک تشکیل می شود. قسمت پایین که شامل ریشه ها و تنه اصلی می شود پایه نام دارد. و بخش پیوند زده شده را پیوندک می نامند.

چرا نهال پسته را پیوند می زنیم؟

درختان را به دلایل مختلفی پیوند می زنند. درست است که تمام موارد موجود برای درخت پسته نیز کار ساز است اما  را به دلایلی مختلف پیوند می زنند که مهم ترین آنها موارد زیر است:

 • افزایش یا کاهش نیاز سرمایی پایه پسته
 • تسریع عمل بهره برداری
 • بالا بردن میزان باردهی
 • کاهش تعداد پاجوش های درخت یا جلوگیری از پاجوش زدن
 • کوتاه کردن زمان رسیدن محصول
 • حفظ ویژگی های یک نسل خاص از محصول
 • تغییر رقم نهال

خصوصیات انواع پیوند پسته

پیوند پسته را عموما  بسته به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید انتخاب می کنند. زیرا انواع درخت پسته نیاز های سرمایی متفاوتی دارند. برای مثال اگر در مناطقی زندگی می کنید. که دوره سرما از دوره گرما بیشتر است،  بهتر است به پایه درختتان پیوند اکبری پیوند بزنید. زیرا از باقی نژاد ها نیاز به دوره سرمایی بیشتری دارند.

خصوصیات انواع پیوند های پسته های معروف در زیر آمده است با مطالعه آن می توانید نهال پیوندی مورد نظر خود را پیدا کنید.

پیوند خوردن نهال پسته

خصوصیات پیوند پسته احمد اقایی

پیوند رشد کرده احمد آقایی به علت ضعف قابلیت انتهایی آن، ارتفاعی متوسط و عرض زیادی دارد. این گیاه حدود 900-700 ساعت نیاز سرمایی دارد و جوانه های گل آن دایره ای شکل اند. این پسته زود گل است، میوه ای زودرس و سال دهی و محصول آوری زیاد دارد.

خصوصیات پیوند پسته اکبری

پیوند رشد کرده اکبری نیز به علت قوی نبودن قابلیت انتهایی شاخه ها در برابر قد متوسطش عرضی زیاد دارد و از احمد آقایی عریض تر است. این پسته با حدود 1200-1000 ساعت نیاز سرمایی نیاز به بلند ترین طول دوره سرما در بین انواع نمونه های پسته دارد و برای مناطق سردسیر مناسب است.

جوانه های گل این پسته کوچک و کروی اند. سال آوری و محصول دهی مطلوبی دارد. دیر گل است و محصول آن نیز دیر می رسد.

خصوصیات پیوند پسته فندقی (اوحدی)

پیوند رشد کرده فندقی با داشتن قدرت رشد متوسط، عادت رشد گسترده ای دارد.ضعیف ترین قابلیت انتهایی و در نتیجه آن بیشترین عرض در میان ارقام پسته گفته شده را با ارتفاعی متوسط دارد.

این پسته حدود 800 ساعت نیاز سرمایی دارد و برای استان کرمان مناسب ترین پسته است. به طوری که 60% باغات این استان را تشکیل می دهد. این گیاه با جوانه های گل مخروطی و کشیده متوسط گل و میوه آن نیز متوسط رس است. سال آوری زیاد و محصول دهی مناسبی دارد.

خصوصیات پیوند پسته کله قوچی

پیوند رشد کرده پسته کله قوچی قدرت رشد متوسط و عادت رشد گسترده ای دارد. قابلیت انتهایی این نمونه پسته از بقیه ارقام بالا بیشتر است و ارتفاع و عرضی متوسط دارد. این پسته بعد از رقم فندقی بیشترین سطح زیر کشت را دارد. این پسته نیاز سرمایی حدود 600 ساعت دارد که کمترین نیاز سرمایی در بین تمام ارقام پسته های این مقاله است. در نتیجه برای مناطقی با میزان دوره سرمایی کوتاه بسیار مناسب است.

این گیاه زود گل است و میوه آن متوسط رس می باشد. جوانه های آن کروی اند. سال آوری بالا و محصول دهی خوبی دارد.

عواملی که باعث رشد بهتر پیوند پسته می شوند چیست؟

رسیدگی به گیاه و اهمیت دادن به نهال مهم ترین عامل رشد در نهال هستند. اما مواردی چون آب شیرین، خاک غنی از مواد معدنی و عاری از قارچ و آفات عواملی کلیدی اند. تامین نیاز های سرمایی و گرمایی پسته و حدالامکان جلوگیری از ایجاد تنش در نهال نیز در سرعت رشد آن تاثیر بسزایی دارد.

جمع موارد بالا با جلوگیری از سرما زدگی و یخ زدی، حفاظت از جوانه های رشد جدید در مقابل عوامل محیطی و آفات می تواند نهال شما را بعد از 5-6 سال قابل باردهی کند.

عوامل خشک شدن نهال پسته

یکی از بزرگترین مشکلاتی که افرادی که تازه کشاورزی را شروع کردند ور شکسته می کند. خشک شدن نهال پسته در سال اول است. موارد متعددی هستند که می تواند باعث خشک شدن یک نهال شوند اما در مورد نهال پسته این موارد مشهود اند.

پایه نامناسب برای نهال

برای اینکه درختی مقاوم داشته باشید باید ریشه های قوی و محکمی داشته باشد. برای همین پیشنهاد می شود در هنگام انتخاب پایه برای نهال از پایه های مقاوم استفاده کنید. می توانید نوع محصول درختتان را بعد از رشد کافی نهالتان با پیوند، مشخص کنید.

آبیاری نامناسب برای نهال های پسته

آبیاری یکی از مهمترین عوامل در رشد گیاه است آبیاری نامنظم، استفاده از آب با املاح زیاد یا به اصطلاح شور می تواند باعث خشکی نهال شما شود.

پیوند نامناسب برای پایه نهال

سازگار نبودن پیوند با پایه گیاه و یا نامرغوب بودن پیوند می تواند در آینده درخت شما تاثیر بسزایی بگذارد. قدرت رشد، محصول دهی و کیفیت محصول را تماما نوع پیوندی که می زنید مشخص می کند.

خشک شدن نهال های پسته

 

در مورد خشک شدن پسته عوامل متفاوت دیگری نیز درگیر هستند اما مهمترین عوامل آن عبارت اند از:

 • تامین نشدن نیاز های سرمایی و گرمایی نهال
 • تنش در اثر تغییر سریع آب هوای گرم به سرد و برعکس
 • یخ بستن جوانه های رشد
 • کنترل نکردن پاجوش ها
 • وجود قارچ و آفات
 • عدم وجود مواد معدنی کافی در خاک
 • شوری بیش از اندازه آب

 

بیماری ها و آفات موجود در خاک و کود

یکی از مهم ترین عوامل خشک شدن درخت می تواند آلودگی خاک و یا کودی که با آن گیاه را تغذیه می کنید باشد. درخت شما می تواند دچار بیماری پوسیدگی فیتوفترایی که در اثر وجود قارچ فیتوفترا در خاک است شود. برای جلوگیری باید از ضد قارچ هایی استفاده کرد که به نهال آسیب نرساند.

یکی از عوامل مهم دیگر کرم سفید ریشه است که در صورت آلودگی کود حیوانی به تخم های این کرم ایجاد می شود و نهال را خشک می کند.

و همچنین عوامل بسیاری مانند باد های شدید سرد و گرم، تغییر آب هوا به صورتی باعث ایجاد تنش در نهال شود، یخ بندان و … نیز باعث کندی رشد گیاه و در مورد حاد باعث خشکی کامل نهال شوند.

سرما زدگی درخت پسته

با اینکه است که به نظر نمی آید بعضی از موارد بالا مانند خاک نامناسب یا یخ بندان کوتاه مدت باعث مرگ گیاه نشوند. اما سرعت رشد آن را به شدت کاهش می دهند.

2 نظر

  سلام علیکم خسته نباشید
  نهال پسته پیوندی داری و قیمتشون چنده

   با سلام
   اگر موجود بشود از طریق سایت اعلام خواهد شد…

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.