خشک كردن پسته تازه در خانه به روشی آسان و کاربردی

خشک كردن پسته تازه در خانه به روشی آسان و کاربردی

راهنمای کامل خشک كردن پسته تازه در خانه 

پسته تازه یک دانه فاسد پذیر و حاوی رطوبت است. همین عامل باعث، خرابی و کپک زدن زود هنگام پسته ها می شود. بنابراین، توصیه می شود برای نگهداری طولانی مدت و بهره بردن از طعم فوق العاده این مغز خوشمزه رطوبت اضافی آن را از بین ببرید. در این مقاله قصد داریم به صورت کامل و جزئی طريقه خشک كردن پسته تازه در خانه به روشی آسان با هم بررسی کنیم خوشحال می شوم ما را تا پایان این مطلب همراهی کنید.

 

خشک كردن پسته تازه در خانه

 

روش خشک کردن پسته تازه در خانه

برای نگهداری و خشک کردن پسته در خانه 3 روش وجود دارد. اما قبل از انجام دادن هر کاری توصیه می شود، برای خشک کردن پسته به هر روشی مراحل زیر را انجام دهید.

جدا کردن برگ ها، شاخه ها و پوست نرم و سبز رنگ از دانه های پسته. در این مرحله چون ممکن است در هنگام جدا کردن پوست نرم پسته ها دستانتان آسیب ببیند توصیه می شود به شکل زیر عمل کنید.

 • پسته ها را به میزان یک سوم از یک نایلون ضخیم با ضخامت 3 الی 4 سانتی متری پر کنید.
 • هوای داخل نایلون را به صورت کامل خالی کنید و به گونه ای، که هیچ گونه هوایی داخل نایلون وجود نداشته باشد. سپس، درب آن را محکم ببنید.
 • نایلون حاوی دانه های پسته بر روی یک سطح کاملا صاف قرار دهید.
 • در این مرحله به وسیله یک وردنه خیلی آرام روی نایلون حاوی دانه های پسته بغلتانید. تا توسط اصطکاک ایجاد شده بین دانه های پسته پوست پسته ها از هم جدا شوند.
 • پسته های درون نایلون را درون یک سینه پهن کنید. و پوسته پسته ها را از پسته ها جدا کنید.
 • پسته های بدون پوست را درون ظرف پر از آب ریخته و به خوبی پسته ها را بشویید.
 • پسته های شسته شده را توسط یک آبکش از ظرف آب خارج کرده و به روش های زیر خشک کنید.

 

جدا کردن پوست نرم و سبز رنگ از پسته

 

خشک کردن پسته تازه در فر و تابه

 • در این روش پسته هایی که به روش بالا آماده کرده اید را داخل سینی فر ریخته در دمای 300 درجه سانتی گراد به مدت 10 الی 15 دقیقه حرارت دهید.
 • سپس هر 5 دقیقه یکبار پسته های درون فر را به هم بزنید تا به خوبی خشک شوند.

در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید برای خشک کردن پسته ها، آن ها را درون یک تابه ریخته و روی حرارت ملایم گاز به و به مرور دانه های پسته را خشک کنید. پس از خشک شدن پسته ها آن ها را از روی حرارت و یا از داخل فر خارج کرده و اجازه دهید در محیط اتاق خنک شوند. سپس، پسته ها را درون یک ظرف درب بسته ریخته و داخل محیطی خنک مانند فریزر نگهداری کنید.

 

خشک کردن پسته تازه در فر و تابه

 

خشک کردن پسته تازه در سایه

در این مرحله بعد از انتخاب یک فضای مناسب در محیط بیرون، پسته هایی که از پوست جدا کرده اید را درون سینه و یا یک پارچه تمیز پهن کنید و اجازه دهید، در محیط باز به مرور زمان خشک شوند. اما قابل ذکر است که هنگام خشک کردن پسته در فضای باز یک سری مشکل نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • خورده شدن مغز پسته ها توسط پرندگان و حشراتی مانند مورچه
 • باز نشدن دهان پسته ها. زیرا، سایه مانع از خندان شدن دانه های پسته می شود.

خشک کردن پسته تازه توسط نور خورشید

پسته های تمیز شده را در یک فضای باز زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. این پسته ها معمولا بعد از سپری کردن 3 الی 4 روز به خوبی خشک می شوند. اما، بهتر است در طول مدت خشک شدن آن ها را تست کنید. تا، مطمئن شوید که پسته ها به خوبی خشک شده اند.

 

خشک کردن پسته تازه توسط نور خورشید

 

تفاوت پسته های خشک شدن در نور مستقیم خورشید با سایه

خشک کردن پسته در نور خورشید نسبت به روش خشک کردن در سایه از برتری بیشتری برخوردار است. زیرا در روش نور مستقیم خورشید، پسته ها در زمان کوتاه تری خشک می شوند. و امکان خندان شدن پسته را چند برابر افزایش می دهد. زیرا نور خورشید تاثیر زیادی در خندان شدن پسته ها دارد.

 یک کیلو پسته تازه چقدر پسته خشک می دهد؟

ممکن است پسته های تری را که تهیه کرده اید همراه با شاخ و برگ باشند که بعد از جدا کردن شاخه و برگ ها، شستن و خشک کردن آنها چیزی حدود یک سوم  پسته خشک و آماده شده به شما می دهد. به عبارت دیگر اگر شما 3 کیلوگرم پسته تازه داشته باشید می توانید چیزی حدود 1 کیلوگرم پسته خشک شده از آن به دست آورید. متناسب با همین قضیه پسته های خشک دارای قیمت بالاتری نسبت به پسته های تر هستند.

 

 یک کیلو پسته تازه چقدر پسته خشک می دهد؟

 

طریقه نگهداری پسته خام در خانه

در طول این مقاله با هم طريقه خشک كردن پسته تازه در خانه را بررسی کردیم. و حال این سوال پیش می آید برای نگهداری پسته ها باید چگونه اقدام کنیم؟ همانطور که میدانید پسته، طعم مواد غذایی و رطوبت را به خودش می گیرد. این عامل باعث می شود، کیفیت و مرغوبیت تا حد خیلی زیاد پایین بیاید. بنابراین توصیه می شود، دانه های پسته را درون ظروف درب بسته ترجیحا شیشه ای داخل فریزر و یا یخچال نگهداری کنید. بدون اینکه ذره ای کیفیت و طعم آن عوض شود. مدت نگهداری پسته در فریزر 2 سال و در یخچال 3 ماه در نظر گرفته شده است.

 

طرز نگهداری پسته خام در خانه

 

نکات مهم در مورد طريقه خشک كردن پسته تازه در خانه

 • هنگام شستن پسته ها درون ظرف آب پسته های پوک و توخالی بر روی سطح آب می آیند که می توانید توسط یک سبد و یا آبکش آن ها را از روی سطح آب جدا کنید.
 • توجه داشته باشید که از خوردن پسته هایی که پوست رویی آن (پوست نرم و سبز رنگ) سیاه شده و این سیاهی به پوست زیرین آن (پوست چوبی و صدفی) سرایت کرده بپرهیزید.
 • اگر به مدت طولانی پوست نرم و سبز رنگ رویی پسته بر روی دانه های پسته بماند مثلا به مدت یک هفته باعث، سیاه شدن پوست پسته و همچنین تولید سم آفلاتوکسین می شود. که، این سم به شدت برای سلامتی انسان ها خطرناک است. بنابراین توصیه می شود که سریع به جدا کردن پوست از روی دانه های پسته اقدام کنید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.