زمان محلول پاشی درختان پسته

زمان محلول پاشی درختان پسته

بهترین زمان محلول پاشی درخت پسته

محلول پاشی درختان پسته تاثیر بسیار زیادی در افزایش محصول دارد. تقریبا در باغات پسته قدیمی تعادل درست عنصر ها در خاک از بین رفته از سوی دیگر، به دلایل متفاوتی بسیاری از عنصر های موجود در خاک توسط درخت پسته غیر قابل جذب می باشند و درختان به ویژه در مورد عناصر میکرو (آهن، روی، مس و …) دچار کمبودهای آشکاری می باشند. نقش محلولپاشی در افزایش باردهی پسته پوشیده نیست. محلولپاشی عبارت است از پاشیدن محلول های حاوی مواد غذایی مختلف روی شاخ و برگ های درختان پسته.

مطالعات مختلف نشان می دهد که اگر چه مقدار جذب مواد غذایی توسط برگ کمتر از ریشه ها است، اما همین مقدار کم در مقایسه با ریشه ها بسیار موثرتر و سریع تر است. زمانی که مواد غذایی از طریق برگ در اختیار درخت پسته گذاشته می شوند، راندمان جذب بسیار بالاتر از جذب ریشه ای خواهد بود زیرا محدودیت های مختلف از جمله آبشویی عناصر در خاک، بازدارنده های موجود در محیط خاک، محدودیت اسیدیته (PH) و بسیاری از فاکتورهای منفی تاثیرگذار در جذب را نخواهیم داشت.

هنگامی که مواد غذایی از راه ریشه جذب می شوند یک مسیر طولانی را در گیاه می پیمایند تا به برگ ها و خوشه ها برسد، درحالی که محلولپاشی سبب می شود که عناصر مورد نیاز درخت به طور مستقیم وارد برگ ها شود. یک مزیت عمده عناصری که محلول پاشی می شوند نفوذ مستقیم آن ها به داخل سیستم آوند آبکش گیاه است. در حقیقت محلولپاشی یک راه میانبر و بدون هزینه را در اختیار گیاه یا درختان پسته می گذارد؛

محلول پاشی درخت پسته در بهار

در دوره پر شدن مغز و اوایل دوره رشدی در بهار، محلولپاشی باغات پسته می تواند بسیار سودمند باشد. مقدار کارآیی محلولپاشی در یک گیاه بستگی به عوامل متعددی از جمله وسعت برگ ها، تعداد روزنه ها در برگ و همچنین ضخامت و شرایط لایه کوتیکول دارد. مسلما هر چه سطح بر بیشتر باشد میزان جذب عناصر غذایی در روش محلولپاشی زیادتر خواهد بود.

کودهای محلولپاشی را نباید با سموم مخلوط کرد و روی درختان پاشید. اضافه کردن  افزودنی ها به سموم سبب افزایش اثر سموم می شود اما مخلوط کردن آن ها با کودهای محلولپاشی توصیه نمی گردد. هر چند کارشناسان به خاطر شرایط بازار این را پیشنهاد می دهند.

محلولپاشی درخت پسته

مزایای محلول پاشی درخت پسته

محلول پاشی درختان پسته با کود های مناسب امری ضروری می باشد و مزایای بسیار را به همراه دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاداب شدن و قوی شدن بخش های هوایی گیاه بویژه برگ ها و شاخه ها و خوشه ها
 • افزایش طول عمر برگ ها و افزایش ذخیره برگی در شرایط حساس یا بحرانی به ویژه در زمان پر شدن مغز
 • رساندن عناصر به خوشه ها و برگ ها به ویژه در شرایط خشک باغات پسته و در دوره های طولانی مدت آبیاری باغات پسته که گاهاً به 3 یا 4 ماه هم می رسد.
 • افزایش مقاومت نسبت به آفات و بیماری ها
 • افزایش سرعت جریان مواد غذایی در آوندها و تغذیه بهتر درختان
 • محلولپاشی اثرات مثبت و مناسبی روی گره های زایشی در درخت پسته دارد. علاوه بر آن محلولپاشی روی گره های زایشی سال آینده در درختان پسته هم بسیار تاثیرگذار است.
 • محلولپاشی کودهای پتاسیمی مانند نیترات پتاسیم می تواند سبب افزایش عملکرد، افزایش اندازه دانه یا میوه و زودرس شدن یا بهتر رس شدن دانه ها در درختان پسته و بسیاری از درختان میوه دیگر شود.

محلولپاشی درخت پسته چه زمانی باید انجام شود؟

مناسب ترین زمان برای محلولپاشی زمانی است که دمای هوا و خاک خیلی بالا یا خیلی پایین نباشد. مطالعات نشان داده است که بهترین زمان جذب عناصر در روزنه ها و کوتیکول برگ، اوایل صبح است.

نکاتی را که باید در زمان محلولپاشی درخت پسته مورد توجه قرار دهید، به صورت زیر می باشد:

 •  محلولپاشی در زمانی که رطوبت خاک بالا باشد به مراتب اثر بخش تر از زمانی است که خاک خشک باشد. بنابراین اکیداً به کشاورزان توصیه می شود که محلولپاشی باغات پسته را تا نهایتاً یک هفته پس از آبیاری انجام دهند.
 • محلولپاشی عناصر مناسب بعد از تشکیل میوه در پسته به ویژه در افزایش اونس، خندانی و کیفیت میوه ها و کاهش پوکی بسیار کارساز خواهد بود.
 • محلولپاشی با غلظت های کم عناصر ماکرو، به ویژه نیتروژن (N) و پتاسیم (K)، در مرحله تشکیل دانه و پر شدن مغز در درختان پسته بسیار موثر عمل خواهد کرد و درصد پوکی را کاهش و درصد خندانی و اونس دانه ها را به صورت شگفت آوری بالا خواهد برد.
 • کاربرد عنصر بور (B) به صورت محلول پاشی در دوره تورم جوانه ها و اوایل شکافتن آن ها موجب افزایش عملکرد شده است. البته باید توجه داشت با توجه به غلظت بالای عنصر بور (B) در بسیاری از خاک های مناطق پسته کاری کرمان، محلولپاشی بور روی درختان توصیه نمی شود.

 

شما می توانید جهت دریافت مشاوره برای پاشیدن به موقع کود بر روی درخت پسته با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید:

مهندس غلامی: 09916924189 | مهندس علوی: 09916924189 | پشتیبانی: 03434243000

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
غلامرضا قانع
غلامرضا قانع
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید آقای مهندس محلول پاشی نیترات پتاسیم الان انجام بدیم خوبه البته نوع احمد آقایی ممنون میشم از راهنمایی شما

1
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x