بهترین کود را برای رشد سریع نهال انتخاب کنید!

بهترین کود را برای رشد سریع نهال انتخاب کنید!

رشد گیاه، خصوصا در مراحل اول اهمیت ویژه ای دارد!

گیاهان نیز مثل انسان ها برای رشد و زندگی سالم نیاز به مواد غذایی و محیط مناسب خود دارند. کمبود هر عنصر یا دیگر شرایط مورد نیاز مخصوصا در سنین پایین گیاه که دارای رشد حساس تری استفاده، می تواند خسارات جبران ناپذیری را به گیاه وارد کند که تمام طول عمر آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از طرف دیگر استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی و کود ها نیز می تواند برای این مرحله حساس زندگی زیان آور باشد.

در مرحله اول لازم است به محل و بستر رشدی که نهال را در آن قرار می دهید توجه کنید، زیرا خاک دارای خصوصیات زیادی است که تغییر این خصوصیات در طول فصل رشد کار بسیار سختی خواهد بود، بنابراین قبل از کشت نهال به بافت و ساختمان خاک حتما توجه کنید. خاک که بافتی متوسط و با ساختمانی مناسب داشته باشد و زهکشی آن نیز مناسب باشد. انتخاب بهترین کود برای رشد سریع نهال نیز گزینه بسیار مهمی است. اگر گیاه به مواد ارگانیک زیادی نیاز دارد به مقدار این مواد از جمله هوموس توجه کرده و در صورت نیاز از کمپوست و مواد ارگانیک استفاده کنید.

رشد گیاه، خصوصا در مراحل اول اهمیت ویژه ای دارد!

شرایط مورد نیاز رشد نهال

اولین قدم برای داشتن نهال های موفق خرید نهال با کیفیت و با رشد مناسب است، نهالی را بخرید که با شرایط محیطی سازگار بوده و قدرت زیادی داشته باشد، برای مثال می توان از نهال هایی مثل نهال های هیبریدی که رشد بیشتری از نهال های معمولی دارند استفاده کرد.

برخی از نهال ها در تمامی شرایط به راحتی رشد می کنند، اما برخی دیگر در شرایط غیر بومی و ناسازگار به خوبی رشد نکرده و فقط وقتی در شرایط کنترل شده ای که از محیط طبیعی آنها تقلید می کند قرار می گیرند، شروع به رشد و بزرگ شدن می کنند و بهتر عمل می کنند.

در اینجا به چند نکته برای کمک به شما برای ایجاد شرایط مناسب اشاره می کنیم تا دانه های شما سریعتر جوانه زده و رشد کنند.

بهترین راه برای رسیدن به بهترین شرایط و حداکثر رشد، توجه به خصوصیات خاص و شرایط مخصوص مورد نیاز نهال مورد نظر است، مثلا

  • بهترین تاریخ کاشت در زمین
  • نیاز دمایی و رطوبتی گیاه جوان
  • دستورالعمل ها و سایر نیازهای آن

مراقبت های لازم از نهال در دوران رشد آن

مراقبت از نهال ها از مراحل مهم در کشاورزی می باشد، گیاه تازه ایجاد شده مخصوصا اگر درخت باشد پایه ای چند ساله برای استفاده و تولید اقتصادی کشاورز خواهد بود. هرچه مرحله تبدیل نهال به گیاه بالغ سریعتر و سالم تر سپری شود برای گیاه و همچنین تولید اقتصادی بهتر خواهد بود، گیاهان سالم و پرقدرت در سال های آینده بازدهی بالاتر و بهتری خواهند داشت و همچنین رشد سریع کشاورز را زودتر به برداشت و سود اقتصادی خواهد رساند، که در این صورت برنده باغبان است. توجه به چند نکته در مورد چگونگی مراقبت از نهال به بهتر سپری شدن این دوران حساس کمک خواهد کرد.

 همینطور در صورت استفاده از نهال بی کیفیت و غیر بومی نمی توانید انتظار رشد سریع و زیاد از نهال خود داشته باشید. برای نهال تازه کشت شده مقدار آب و حضور رطوبت جهت استقرار و رشد سالم اهمیت خاصی دارد، بنابراین به آبیاری در این زمان توجه ویژه ای داشته باشید.

مراقبت های لازم از نهال در دوران رشد آن

تغذیه نهال از مهمترین عوامل رشد سریع

نهال ها نیز مانند گیاهان بالغ به تمامی عناصر غذایی ضروری کم مصرف و پر مصرف نیاز دارند، این گیاهان جوان باید مقدار مناسب عناصر را با تعادل درست دریافت کنند. در غیر این صورت کوچک مانده و رشد نمی کنند. و در موارد شدید تر ممکن است نهالی را که برای خرید و کاشت آن زحمت کشیده اید به طور کامل از دست بدهید.

جهت تامین این عناصر با توجه به نیاز نهال، نوع خاک و درصد غنی بودن خاک از کودها به صورت سالانه و گاهی ماهانه استفاده می شود در این صورت نهال از پایه قوی و سالم، با رشد سریع خواهد بود.

استفاده از بهترین و مناسب ترین کودها برای رشد نهال

مراقبت از نهال پس از جوانه زدن کار سختی نیست، اما نیازمند تجربه و تخصص است تا بهترین نهال و با سریع ترین رشد داشته باشیم. مثلا، توجه به تغذیه، دما، آب، نور و پیوند،باعث شده تولید نهال ها و گیاهان تنومندی را که از پس سختی های زندگی در فضای باز بر آمده و گیاهان خوبی را تولید کرده اند تضمین کند.

کودهای نیتروژن دار ( ازت دار)

نیتروژن عنصری است که به مقدار زیاد مورد نیاز تمامی گیاهان در تمامی مراحل رشد است. این عنصر نقش اساسی در رشد رویشی دارد؛ از این رو برای افزایش رشد نهال از کودهای ازته استفاده می شود، اما توجه کنید که به مقدار بیش از حد ازت استفاده نشود چون در این صورت تعادل عناصر به هم می خورد و رشد سریع باعث ضعیف شدن و کاهش ضخامت شاخه ها و تنه نهال شده و احتمال شکستگی آن افزایش پیدا می کند.

(معرفی هورمون های رشد ریشه و کود ریشه زایی)

در همه گیاهان به صورت طبیعی هورمون های رشد وجود دارد. که عبارتند از اکسین ها، سیتوکینین ها، اسید آبسیزیک، اتیلن و جیبرلین ها. با این حال یک سری مواد شیمیایی به نام هورمون های ریشه زایی وجود دارند که به شکل پودر، ژل و مایع هستند که اگر در زمان مناسب مورد استفاده قرار گیرند باعث تحریک رشد ریشه می شود. از هورمون های ریشه زایی می توانید روی انواع قلمه ها از جمله، ساقه های چوبی، ساقه های جدید، ریشه و برگ ها استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید این مقاله را بخوانید.

کودهای آهن دار

کود های آهن دار جزو بهترین کود ها برای رشد نهال محسوب می شود. به عبارت دیگر خاک های کشور ما از نظر وجود عنصر آهن فقیر بوده که باعث ایجاد کلروز و زرد شدن برگ های جدید می شود. در موارد جدی تر کمبود آن منجر به تغییر رنگ از زرد به سفید است. در فصل زمستان به دلیل دما پایین خاک و فعالیت کم ریشه بیشتر با کمبود آهن مواجه هستیم. تاثیرات کود آهن برای درختان میوه به شرح زیر است.

  • درمان فقر آهن و زردی برگ
  • افزایش عملکرد فتوسنتز
  • بهبود رشد درختان و میوه ها
  • افزایش میزان سطح مواد آلی خاک

کودهای منیزیم دار

میزان کلروفیل با فتوسنتز درختان مکمل یکدیگر هستند. به عبارت دیگر هر چه مقدار کلروفیل درختان زیاد باشد توانایی فتوسنتز گیاه نیز بیشتر می شود. در صورت کمبود منیزیم در درختان، باعث ریزش برگ ها، نکروز و کاهش رشد گیاه می شود.

نقش کود های منیزیم دار در درختان میوه

  • بهبود جذب آب توسط گیاه
  • بهبود متابولیسم ازت و فسفر
  • تاثیرگذار در سنتز پروتئین

استفاده از بهترین و مناسب ترین کودها برای رشد نهال

برای اطلاع بیشتر درباره بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه اینجا را کلیک کنید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *