معرفی بهترین کود برای درختان میوه

معرفی بهترین کود برای درختان میوه

آشنایی با کودهای جادویی برای رشد سریع درختان میوه

همه میوه های با کیفیتی که روزانه مصرف می کنیم، از باغ ها و درختان با کیفیت حاصل شده اند. یکی از مراقبت هایی که باعث می شود درختان و سپس میوه های عالی به وجود آید، کوددهی درختان باغ است. در این مقاله مناسب ترین و بهترین کود برای درختان میوه همراه با زمان استفاده از آن ها معرفی می شوند.

بهترین زمان برای کوددهی درختان جدید میوه در فصل بهار است، که جوانه زدن شروع می شود و تا اردیبهشت پایان می یابد. استفاده از یک کود خوب می تواند باعث رشد بیشتر میوه شود، اما هر نوع کود این کار را نمی کند! درختان میوه نیازهای غذایی خاص خود را دارند. هنگامی که درختان میوه کاشته می شوند معمولاً یک تا دو سال پس از کاشت می توانید کوددهی را شروع کنید تا رشد قوی و ثابت داشته باشند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

دو دسته کود وجود دارد که منبع مواد مغذی درختان میوه را تأمین می کند:

 • دسته اول به عنوان کود آلی شناخته می شود. این کود از منابع گیاهی یا حیوانی سرچشمه می گیرند که به طور طبیعی وجود دارند.
 • دسته دوم کود شیمیایی است. این کود مواد معدنی و عناصر غذایی فرآوری شده هستند که ساخته دست بشر است.

کود برای دختان میوه

 مصرف کود آلی برای درختان میوه

کود آلی از مواد بیولوژیکی طبیعی، مانند کودهای معدنی، کمپوست (ضایعات میوه و سبزیجات)، جلبک دریایی، پودر استخوان (ضایعات تولید شده در کشتارگاه) سرچشمه می گیرند. این کود باعث بهبود تنوع زیستی و بهره وری طولانی مدت خاک، تغذیه گیاهان و افزایش عملکرد می شود. به عنوان محصولی که از مواد طبیعی مشتق شده است، ممکن است تغذیه کافی درختان میوه شما را تأمین نکند.

بهترین کود آلی برای درختان میوه

مالچ (پوشش سبک و نرم سطح خاک) زیر درختان میوه جوان برای غنی سازی خاک و سرکوب علف های هرز، تا زمانی که درختان میوه کوچک هستند، استفاده می شود. بهتر است از یک کود آلی همراه با کمپوست یا مالچ استفاده کنید. کود آلی با تجزیه و تحلیل کم، به خوبی سیراب می شود و سپس با کمپوست و مالچ پوشانده می شود و باعث تغذیه خاک می شود. این روش برای کوددهی درختان میوه باعث افزایش فعالیت بیولوژیکی در خاک می شود، که به درختان جوان کمک می کند تا با میکروب های مفید خاک ارتباط برقرار کنند و از آن ها تغذیه کنند. در این هنگام، حمایت از رشد محکم و جدید درخت جوان و ریشه های در حال گسترش انجام می شود که می تواند در برابر حشرات و بیماری ها مقاومت کند.

بهترین کود آلی برای درختان میوه

بهترین کود آلی برای درختان میوه

باغداران و کشاورزان همیشه به دنبال بهترین کود برای باغات میوه خود هستند. به طور قاطع نمی توان کودی را پیشنهاد داد که برای باغات ایده آل باشد. نوع کود برای باغات میوه به شرایط زیادی بستگی دارد. از جمله این شرایط عبارتند از:

 • نوع کشت میوه
 • شرایط آب و هوایی
 • بازه های زمانی مشخص
 • نوع خاک در باغ

از جمله کودهای آلی می توان به کود ماهی، مرغی، گوسفندی و گاوی اشاره کرد که هر کدام دارای عناصر غذایی میکرو و ماکرو هستند. در ادامه به معرفی دو کود آلی پرداخته می شود.

 • کود آلی مایع مرغی

کود آلی مایع مرغی به روش فرآیند تخمیری از کود مرغ تولید می شود و به دلیل دارا بودن مواد مغذی ماکرو و میکرو باعث افزایش رشد ریشه و کیفیت محصول دهی می شود. کود آلی مایع مرغی دارای بهترین تاثیر گذاری بر خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک است. کودهای آلی مرغی با استفاده از روش های پیشرفته و از بهترین و مرغوب ترین کودهای مرغی تهیه شده است. این کود شامل ترکیباتی اعم از نیتروژن، پتاسیم، فسفر و منیزیم می باشد، که جزء عناصر مورد نیاز گیاهان است و برای رشد و تکامل گیاهان ضروری هستند.

 • کود آلی مایع ماهی

کود مایع ماهی مناسب برای تمامی محصولات کشاورزی در باغ است. این کود طی یک فرآیند پیچیده از ماهی های ریز و غیرخوراکی تولید می شود. کود مایع ماهی بیواگری یک کود آلی مناسب برای درختان میوه بوده و همچنین ارگانیک و سازگار با محیط زیست است. کود مایع ماهی دارای مواد آلی فراوان، اسیدهای چرب، پروتئین و غیره بوده که ابتدا باید تویط میکروارگانیسم های خاک هضم شده تا در اختیار گیاه قرار گیرد. این کار باعث می شود تا میکروارگانیسم های مفید خاک افزایش یافته و خاک زنده شود.

 • کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی حاوی مجموعه ای پیچیده جهت افزایش مقاومت در برابر شرایط تنش زا است که برای تقویت رشد به محصول زراعی کمک می کند. کود جلبک دریایی آکادین مرحله رشد گیاه را تحریک می کند. این کار، مزایای منحصر به فردی مربوط به هر محصول زراعی خاص و مرحله بلوغ یا میزان رسیدگی آن را ایجاد می کند.

جلبک دریایی آکادین برای افزایش کارایی محصولات زراعی و باغی، قدرت رشد گیاهان، تغذیه گیاهان و باروری طراحی شده است. تحقیقات و تلاش های نوآورانه در زمینه تاثیر جلبک دریایی بر محصولات زراعی، از نظر علمی اثبات و آزمایش شده است. این محصول در حال حاضر یکی از بهترین جلبک های دریایی جهان برای مصارف کشاورزی به حساب می آید.

مزایا و معایب کود آلی برای درختان میوه

مزایای کود آلی:

 • این کود مبتنی بر مواد تجدید پذیر و کنترل نشت مواد شیمیایی، به محیط زیست آسیب نمی رساند.
 • کودهای آلی از نوع تجدید پذیر، پایدار و سازگار با محیط زیست هستند.
 • توانایی خاک در نگهداری آب و مواد غذایی با کودهای آلی افزایش می یابد.
 • کودهای آلی با گذشت زمان باعث مستحکم شدن خاک و گیاهان شده و سلامت آن ها را افزایش می دهد.
 • از آنجا که کودهای آلی آهسته رهش (Slow Release) هستند، کوددهی بیش از حد گیاهان بسیار دشوار است. آهسته رهش به این معنی است که در طول زمان، مقدار کمی از مواد مغذی آن ها به طور ثابتی آزاد می شود.

معایب کود های آلی:

 • همه محصولات به یک اندازه و یکسان رشد نمی کنند.
 • مقدار مواد غذایی موجود در کودهای آلی نسبت به کودهای شیمیایی کمتر است.

آشنایی با کودهای شیمیایی برای درختان میوه

کودهای شیمیایی، محصولات مصنوعی (ساخته شده توسط بشر) هستند که به اشکال مختلفی از جمله پودری، دانه ای و مایع وجود دارند. از کودهای شیمیایی به طور گسترده استفاده می شود، اما موارد منفی را نیز دارند. به عنوان مثال، کودهای شیمیایی می توانند برای محیط زیست مضر باشند و در صورت استفاده بیش از حد، می توانند گیاهان را بسوزانند. با این وجود، میلیون ها باغبان استفاده از کودهای شیمیایی را به روش های دیگر ترجیح می دهند، زیرا قیمت آن ها کم بوده و سریع عمل می کنند.

کودهای مایع در چمنزارها یا سایر مناطق بزرگ باغی بهتر کار می کنند، زیرا این مواد به طور کلی آهسته ترشح می شوند. کودهای مایع سریع عمل می کنند. جهت انتخاب کودی مناسب برای گیاهان باغی باید در نظر داشت که کود شامل عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) برای رشد سالم باشد. گیاهان نیز به عناصر ریز مغذی زیادی احتیاج دارند، اما همه کودهای شیمیایی شامل آن ها نیستند.

مشکلات زیست محیطی با کودهای شیمیایی وقتی به وجود می آید که مواد مغذی اضافی به منابع آب راه پیدا کرده و آن ها را آلوده می کند. اگرچه کود های آلی ممکن است کندتر باشند، اما گزینه های سالم تری هستند.

بهترین کود شیمیایی (معمولی) برای درختان میوه

هشدار: اگر ترجیح می دهید از کودهای شیمیایی استفاده کنید، دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و برای جلوگیری از کوددهی بیشتر احتیاط کنید.

بهترین کود شیمیایی برای درختان میوه

درختان میوه نیازمند مواد غذایی زیادی هستند تا بتوانند به خوبی رشد کرده و به بار بنشینند. کشاورزان و باغداران به دنبال کودی مناسب و ایده آل هستند تا درختان رشد سریعی داشته باشند. در همین رابطه با توجه به شرایط آب و هوایی، نوع کشت، زمان آبیاری و غیره باید کودی انتخاب شود که سبب تسریع رشد رویشی و زایشی درختان میوه گردد. بنابراین میوه هایی با کیفیت عالی و اندازه بزرگ در فصل برداشت به عمل آید.

با توجه به نیاز درختان، بهترین کود شیمیایی کودی است که عناصر ماکرو و میکرو را داشته و اصلاح کننده باشد. برخی از کودها به صورت تکی و برخی به صورت کمپلکس و برخی به صورت اختصاصی عمل می کنند. در ادامه به معرفی تعدادی کود شیمیایی مناسب درختان میوه ارائه می شود.

 • کود سولفات آمونیوم

نیتروژن از عناصر پرمصرف برای گیاهان زراعی و باغی محسوب می شود و باید مراقب بود تا این عنصر به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار گیرد. همچنین عنصر گوگرد نیز برای گیاهان و درختان نیز مهم می باشد. بنابراین چه بهتر که کودی به درختان میوه داده شود تا هم نیتروژن و هم گوگرد را در خود داشته باشد. کود سولفات آمونیوم بادرام پیشرو آریا یکی از اولین و پرکاربرد ترین کود بوده که تامین کننده نیتروژن و گوگرد گیاه می باشد.این کود باعث تغذیه بهتر گیاه و اصلاح کننده خاک های قلیایی (به ویژه خاک های ایران) می گردد.

نیتروژن و گوگرد موجود در کود سولفات آمونیوم، عناصری برای شادابی و سالم نگهداشتن گیاه هستند. کود سولفات آمونیوم مزایای زیادی برای درختان و گیاهان باغی دارد. یکی از مزیت های آن وجود نیتروژن آن به صورت آمونیاک است که جذب آن را برای گیاه راحت تر می کند. از این کود می توان هم قبل از کاشت و هم در زمان کاشت استفاده کرد. همچنین می توان برای کنترل و مبارزه با علف های هرز، کود را با علف کش مخلوط کرد.

جهت استفاده از کود سولفات آمونیوم، آن را به تدریج به مخزن پر شده از آب و درحالی که محلول در حال هم زدن است اضافه نمایید.

 • کود سولفات پتاسیم

پتاسیم یکی از عناصر ضروری برای رشد گیاه است. کود سولفات پتاسیم یا سولوپتاس می تواند منبع خوبی برای تامین پتاسیم و گوگرد گیاه باشد. این کود کریستالی و به رنگ سفید بوده که حلالیت بالایی دارد. کود سولفات پتاسیم را می توان به صورت محلول پاشی و همچنین کود آبیاری استفاده کرد. کود سولفات پتاسیم هلیو پتاس اثرات مثبت زیادی روی گیاهان می گذارد. این کود باعث افزایش کیفیت و عملکرد محصول می شود. همچنین اسیدیته خاک را کاهش می دهد تا آهن و فسفر بهتر جذب گیاه شوند.

این کود قابلیت استفاده در دوره های مختلف رشد به خصوص در مرحله زایشی و رشد و بلوغ میوه را دارا می باشد. عنصر پتاسیم موجود در کود سولفات پتاسیم اثرات زیادی بر روی گیاه دارد. یکی از اثرات آن افزایش کیفیت محصول در درختان میوه است. به همین دلیل پتاسیم را عنصر کیفی می نامند. از اثرات دیگر این کود بر گیاهان می توان به ساخت پروتئین، فعال کردن آنزیم ها و جلوگیری از متلاشی شدن سلول های گیاه در برابر سرما اشاره کرد.

از محلول پاشی کود سولفات پتاسیم در زمان گرده افشانی و گلدهی گیاه خودداری نمایید.

مزایا و معایب کود شیمیایی برای درختان میوه

مزیت کودهای شیمیایی:

 • جذب و واکنش عناصر و مواد غذایی موجود در کود شیمیایی برای گیاه سریع و برای درختان میوه روش بسیار موثرتر و کارآمدی است.
 • کودهای شیمیایی رشد و عملکرد محصول را افزایش می دهند.
 • این نوع کود باعث بهبود بافت خاک، افزایش نیتروژن و معرفی باکتری های ضروری می شود.
 • وضعیت و میزان مواد غذایی در درخت بهبود و افزایش می یابد.

معایب کودهای شیمیایی:

 • با افزایش رشد محصولات زراعی، رشد علف های هرز نیز افزایش خواهد یافت.
 • استفاده بلند مدت و زیاد از این کود می تواند موجب نابودی خاک شود.
 • بسیاری از بیماری‌های ناشناخته مانند انواع سرطان‌ها زیاد می شود.
 • بسیاری از کودهای شیمیایی حاوی اسید سولفوریک و هیدروکلریک هستند که در صورت استفاده بیش از حد آسیب جدی به جمعیت میکروارگانیسم ها وارد می‌کنند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

بهترین زمان مصرف و روش استفاده از کود برای درختان میوه

روش و زمان مصرف کودها در درختان میوه مختلف متفاوت است. منطقه کاشت درخت را با کلسیم، فسفر و پتاسیم آماده کنید تا ریشه های جوان درخت بلافاصله به آن عناصر غذایی دسترسی پیدا کنند. نیتروژن می تواند به ریشه های جوان آسیب برساند. کودها را در سال دوم در اواخر تابستان یا اوایل پاییز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید. زیرا این امر فرصت زیادی برای مصرف مواد مغذی به درخت می دهد.

زمان مصرف و روش استفاده از کود برای درختان میوه

روش های زیادی برای کود دادن وجود دارد که شامل پخش کردن کود در سطح خاک است. یکی دیگر از روش های استفاده از کود در باغات حفر چالکود می باشد. به همین منظور بهتر است در قسمت سایه انداز زیر درخت چاله ای حفر شود. سپس کود مورد نظر به مقدار لازم داخل چاله ریخته می شود.

حفر چالکود مزایای زیادی برای درخت دارد. مقدار کمی از کودی که در معرض تابش نور خورشید قرار می گیردف تجزیه شده و هدر می رود. بنابراین با حفر چالکود این هدررفت کود کاهش می یابد. همچنین با حفر چالکود، جذب عناصر غذایی مورد نیاز توسط ریشه افزایش می یابد.

فسفر کود ایده آل برای استفاده در زمان کاشت است، زیرا به تقویت و استقرار سیستم ریشه کمک می کند. کودهای حاوی فسفر زیاد اغلب به عنوان موارد مشابه برچسب گذاری می شوند. فسفر همچنین در تولید میوه و گل بسیار موثر می باشد، که برای درختان بالغ و میوه دار مناسب است. ممکن است هر سال بسته به میزان موجود در خاک از پتاسیم استفاده کنید. کودهای ریز مغذی مانند بور، منگنز، روی و آهن را در کودهای پاییزی خود مخلوط کنید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x