کودهای مناسب برای درختان میوه

معرفی بهترین کود برای درختان میوه

آشنایی با کودهای جادویی برای رشد سریع درختان میوه

همه میوه های با کیفیتی که روزانه مصرف می کنیم، از باغ ها و درختان با کیفیت حاصل شده اند. یکی از مراقبت هایی که باعث می شود درختان و سپس میوه های عالی به وجود آید، کوددهی درختان باغ است. در این مقاله مناسب ترین و بهترین کود برای درختان میوه همراه با زمان استفاده از آن ها معرفی می شوند.

بهترین زمان برای کوددهی درختان جدید میوه در فصل بهار است، که جوانه زدن شروع می شود و تا اردیبهشت پایان می یابد. استفاده از یک کود خوب می تواند باعث رشد بیشتر میوه شود، اما هر نوع کود این کار را نمی کند! درختان میوه نیازهای غذایی خاص خود را دارند. هنگامی که درختان میوه کاشته می شوند معمولاً یک تا دو سال پس از کاشت می توانید کوددهی را شروع کنید تا رشد قوی و ثابت داشته باشند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

دو دسته کود وجود دارد که منبع مواد مغذی درختان میوه را تأمین می کند:

 • دسته اول به عنوان کود آلی شناخته می شود. این کود از منابع گیاهی یا حیوانی سرچشمه می گیرند که به طور طبیعی وجود دارند.
 • دسته دوم کود شیمیایی است. این کود مواد معدنی و عناصر غذایی فرآوری شده هستند که ساخته دست بشر است.

کود برای دختان میوه

 کود آلی برای درختان میوه

کود آلی از مواد بیولوژیکی طبیعی، مانند کودهای معدنی، کمپوست (ضایعات میوه و سبزیجات)، جلبک دریایی، پودر استخوان (ضایعات تولید شده در کشتارگاه) سرچشمه می گیرند. این کود باعث بهبود تنوع زیستی و بهره وری طولانی مدت خاک، تغذیه گیاهان و افزایش عملکرد می شود. به عنوان محصولی که از مواد طبیعی مشتق شده است، ممکن است تغذیه کافی درختان میوه شما را تأمین نکند.

بهترین کود آلی برای درختان میوه

مالچ (پوشش سبک و نرم سطح خاک) زیر درختان میوه جوان برای غنی سازی خاک و سرکوب علف های هرز، تا زمانی که درختان میوه کوچک هستند، استفاده می شود. بهتر است از یک کود آلی همراه با کمپوست یا مالچ استفاده کنید. کود آلی با تجزیه و تحلیل کم، به خوبی سیراب می شود و سپس با کمپوست و مالچ پوشانده می شود و باعث تغذیه خاک می شود. این روش برای کوددهی درختان میوه باعث افزایش فعالیت بیولوژیکی در خاک می شود، که به درختان جوان کمک می کند تا با میکروب های مفید خاک ارتباط برقرار کنند و از آن ها تغذیه کنند. در این هنگام، حمایت از رشد محکم و جدید درخت جوان و ریشه های در حال گسترش انجام می شود که می تواند در برابر حشرات و بیماری ها مقاومت کند.

بهترین کود آلی برای درختان میوه

بهترین کود آلی برای درختان میوه

باغداران و کشاورزان همیشه به دنبال بهترین کود برای باغات میوه خود هستند. به طور قاطع نمی توان کودی را پیشنهاد داد که برای باغات ایده آل باشد. نوع کود برای باغات میوه به شرایط زیادی بستگی دارد. از جمله این شرایط عبارتند از:

 • نوع کشت میوه
 • شرایط آب و هوایی
 • بازه های زمانی مشخص
 • نوع خاک در باغ

از جمله کودهای آلی می توان به کود ماهی، مرغی، گوسفندی و گاوی اشاره کرد که هر کدام دارای عناصر غذایی میکرو و ماکرو هستند. در ادامه به معرفی دو کود آلی پرداخته می شود.

 • کود آلی مایع مرغی

کود آلی مایع مرغی به روش فرآیند تخمیری از کود مرغ تولید می شود و به دلیل دارا بودن مواد مغذی ماکرو و میکرو باعث افزایش رشد ریشه و کیفیت محصول دهی می شود. کود آلی مایع مرغی دارای بهترین تاثیر گذاری بر خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک است. کودهای آلی مرغی با استفاده از روش های پیشرفته و از بهترین و مرغوب ترین کودهای مرغی تهیه شده است. این کود شامل ترکیباتی اعم از نیتروژن، پتاسیم، فسفر و منیزیم می باشد، که جزء عناصر مورد نیاز گیاهان است و برای رشد و تکامل گیاهان ضروری هستند.

 • کود آلی مایع ماهی

کود مایع ماهی مناسب برای تمامی محصولات کشاورزی در باغ است. این کود طی یک فرآیند پیچیده از ماهی های ریز و غیرخوراکی تولید می شود. کود مایع ماهی بیواگری یک کود آلی مناسب برای درختان میوه بوده و همچنین ارگانیک و سازگار با محیط زیست است. کود مایع ماهی دارای مواد آلی فراوان، اسیدهای چرب، پروتئین و غیره بوده که ابتدا باید تویط میکروارگانیسم های خاک هضم شده تا در اختیار گیاه قرار گیرد. این کار باعث می شود تا میکروارگانیسم های مفید خاک افزایش یافته و خاک زنده شود.

 • کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی حاوی مجموعه ای پیچیده جهت افزایش مقاومت در برابر شرایط تنش زا است که برای تقویت رشد به محصول زراعی کمک می کند. کود جلبک دریایی آکادین مرحله رشد گیاه را تحریک می کند. این کار، مزایای منحصر به فردی مربوط به هر محصول زراعی خاص و مرحله بلوغ یا میزان رسیدگی آن را ایجاد می کند.

جلبک دریایی آکادین برای افزایش کارایی محصولات زراعی و باغی، قدرت رشد گیاهان، تغذیه گیاهان و باروری طراحی شده است. تحقیقات و تلاش های نوآورانه در زمینه تاثیر جلبک دریایی بر محصولات زراعی، از نظر علمی اثبات و آزمایش شده است. این محصول در حال حاضر یکی از بهترین جلبک های دریایی جهان برای مصارف کشاورزی به حساب می آید.

مزایا و معایب کود آلی برای درختان میوه

مزایای کود آلی:

 • این کود مبتنی بر مواد تجدید پذیر و کنترل نشت مواد شیمیایی، به محیط زیست آسیب نمی رساند.
 • کودهای آلی تجدید پذیر، زیست تخریب پذیر، پایدار و سازگار با محیط زیست هستند.
 • کودهای آلی علاوه بر آزاد سازی مواد مغذی، باعث از بین رفتن ساختار خاک می شوند، توانایی آن در نگهداری آب و مواد مغذی را افزایش می دهند.
 • کودهای آلی با گذشت زمان خاک و گیاهان را سالم و مستحکم می کنند.
 • از آنجا که کودهای آلی آهسته رهش (Slow Release) هستند، کوددهی بیش از حد گیاهان بسیار دشوار است. آهسته رهش به این معنی است که در طول زمان، مقدار کمی از مواد مغذی آن ها به طور ثابتی آزاد می شود

معایب کود های آلی:

 • همه محصولات با یک سایز مشخص رشد نمی کنند.
 • سطح مواد مغذی کود آلی در برابر کود شیمیایی کم است.

آشنایی با کودهای شیمیایی برای درختان میوه

کودهای شیمیایی، محصولات مصنوعی (ساخته شده توسط بشر) هستند که به اشکال مختلفی از جمله پودری، دانه ای و مایع وجود دارند. از کودهای شیمیایی به طور گسترده استفاده می شود، اما موارد منفی را نیز دارند. به عنوان مثال، کودهای شیمیایی می توانند برای محیط زیست مضر باشند و در صورت استفاده بیش از حد، می توانند گیاهان را بسوزانند. با این وجود، میلیون ها باغبان استفاده از کودهای شیمیایی را به روش های دیگر ترجیح می دهند، زیرا قیمت آن ها کم بوده و سریع عمل می کنند.

کودهای مایع در چمنزارها یا سایر مناطق بزرگ باغی بهتر کار می کنند، زیرا این مواد به طور کلی آهسته ترشح می شوند. کودهای مایع سریع عمل می کنند. جهت انتخاب کودی مناسب برای گیاهان باغی باید در نظر داشت که کود شامل عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) برای رشد سالم باشد. گیاهان نیز به عناصر ریز مغذی زیادی احتیاج دارند، اما همه کودهای شیمیایی شامل آن ها نیستند.

مشکلات زیست محیطی با کودهای شیمیایی وقتی به وجود می آید که مواد مغذی اضافی به منابع آب راه پیدا کرده و آن ها را آلوده می کند. اگرچه کود های آلی ممکن است کندتر باشند، اما گزینه های سالم تری هستند.

بهترین کود شیمیایی (معمولی) برای درختان میوه

هشدار: اگر ترجیح می دهید از کودهای شیمیایی استفاده کنید، دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و برای جلوگیری از کوددهی بیشتر احتیاط کنید.

بهترین کود شیمیایی برای درختان میوه

 • کود اوره فسفات Dyaxan

کود اوره فسفات حاوی 17% نیتروژن و 44% فسفات که به صورت محلول در آب استفاده می شود. این کود بیش ترین میزان حلالیت را در میان تمامی ترکیبات فسفره داراست. از این محصول برای اسیدی کردن خاک های قلیایی و آهکی نیز استفاده می شود. کود اوره فسفات با کاهش میزان pH خاک و از بین بردن بی کربنات موجود در آب، حلالیت عناصر ریز مغذی را افزایش می دهد. یکی از تاثیرات مفید اوره فسفات، کم کردن میزان سختی آب است که باعث عدم رسوب گرفتن لوله ها و دیگر تجهیزات آبیاری قطره ای، دریپرها و نازل ها می شود. این موضوع سبب عدم نیاز به تعویض زودهنگام لوازم آبیاری می شود.

از آن جایی که اوره فسفات یک اسید جامد است، مشکلات و خطرات اسیدهای مایع را ندارد. اوره فسفات باعث افزایش ریشه زایی، کمک به پنجه زنی و استقرار بهتر گیاهان زراعی (جو، ذرت، گندم و…)، سبزیجات و گیاهان گلخانه ای می شود. کود اوره فسفات منجر به افزایش ریشه زایی و بالا بردن قدرت جذب درختان و محصولات باغی در آغاز فصل می شود.

مزایا و معایب کود شیمیایی برای درختان میوه

مزیت کودهای شیمیایی:

 • جذب برای گیاه سریع، واکنش سریع و برای درختان میوه روش بسیار موثرتر و کارآمد است .
 • عملکرد رشد محصول را افزایش می دهد.
 • این نوع کود باعث بهبود بافت خاک، بازیافت نیتروژن و معرفی باکتری های اساسی می شود.
 • وضعیت و میزان مواد مغذی در درخت بهبود و افزایش می یابد.

معایب کودهای شیمیایی:

 • محصولات زراعی بهتر رشد می کند، اما علف های هرز نیز رشد می کنند.
 • استفاده بلند مدت و زیاد از این کود می تواند موجب نابودی خاک شود.
 • بسیاری از بیماری‌های ناشناخته مانند انواع سرطان‌ها زیاد می شود.
 • بسیاری از کودهای شیمیایی حاوی اسید سولفوریک و هیدروکلریک هستند که در صورت استفاده بیش از حد آسیب جدی به جمعیت میکروارگانیسم ها وارد می‌کنند.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

بهترین زمان مصرف و روش استفاده از کود برای درختان میوه

روش و زمان مصرف کودها در درختان میوه مختلف متفاوت است. منطقه کاشت درخت را با کلسیم، فسفر و پتاسیم آماده کنید تا ریشه های جوان درخت بلافاصله به آن عناصر غذایی دسترسی پیدا کنند. نیتروژن می تواند به ریشه های جوان آسیب برساند. کودها را در سال دوم در اواخر تابستان یا اوایل پاییز استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید. زیرا این امر فرصت زیادی برای مصرف مواد مغذی به درخت می دهد.

زمان مصرف و روش استفاده از کود برای درختان میوه

روش های زیادی برای کود دادن وجود دارد که شامل پخش کردن کود در سطح خاک است. سنبله های کود را می توان با چکش به داخل خاک هدایت کرد و یا مواد مغذی را با فواصل زمانی با آب مخلوط و به خاک تزریق کرد. فسفر کود ایده آل برای استفاده در زمان کاشت است، زیرا به تقویت و استقرار سیستم ریشه کمک می کند. کودهای حاوی فسفر زیاد اغلب به عنوان موارد مشابه برچسب گذاری می شوند. فسفر همچنین در تولید میوه و گل بسیار موثر می باشد، که برای درختان بالغ و میوه دار مناسب است. ممکن است هر سال بسته به میزان موجود در خاک از پتاسیم استفاده کنید. کودهای ریز مغذی مانند بور، منگنز، روی و آهن را در کودهای پاییزی خود مخلوط کنید.

 

منبع:

http://www.3m.com

https://www.holganix.com

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی مهندس عرفان شاهی

Avatar

حتما ببینید

قیم برای گیاه مانند ستون برای خانه

قیم برای گیاه مانند ستون برای خانه

قیم برای گیاه به منزله تکیه گاهی است که دست گیاه شما را می گیرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *