انس پسته ، روش محاسبه و دسته بندی آن

انس پسته ، روش محاسبه و دسته بندی آن

منظور از انس پسته چیست؟

شنیدن کلمه انس همیشه ما را به یاد طلا می‌اندازد اما پسته نیز مانند طلا دارای انس است. به‌طور ساده می‌توان گفت انس پسته یک معیار عددی برای بیان میزان درشتی یا ریزی پسته می‌باشد. یکی از مهم‌ترین موارد در صنعت خشکبار محاسبه انس پسته است که بسیاری از مصرف‌کنندگان با آن آشنایی ندارند. می‌توان برای این افراد کلمه سایز را معادل انس مطرح کرد؛ همان‌طور که در معاملات بین‌المللی هم از عنوان سایز پسته استفاده می‌شود. انس پسته می‌تواند در کنار عوامل دیگر تأثیر بسزایی در قیمت‌گذاری پسته داشته باشد. در این مقاله در ارتباط با انس پسته، محاسبه آن، تعیین مرغوبیت مغز و رؤیت پسته صحبت کرده‌ایم.

انس پسته چیست؟

انس پسته واژه‌ای برای بیان سایز پسته و تشخیص اندازه آن است. درواقع زمانی که بخواهیم میزان درشتی یا ریزی پسته را بازگو نماییم از انس استفاده می‌کنیم. هرچه عدد انس بیشتر باشد اندازه پسته کوچک‌تر است و در مقابل هر چه انس کمتر باشد یعنی اندازه پسته بزرگ‌تر و درشت‌تر است. در اکثر مواقع نیز از دو عدد برای بیان انس استفاده می‌شود.

به‌طور مثال می‌گویند پسته اکبری انس 22_24 یا پسته احمد آقایی انس 28_30. دلیل این امر نیز این است که برای محاسبه انس لازم است که یک مشت پسته از گونی برداشته شود و پسته‌ها در تمام قسمت‌های گونی هم‌اندازه نیستند. به همین دلیل از قسمت‌های مختلف بار نمونه‌برداری می‌شود و دو عدد را بیان می‌کنند. اگر علاقه به دانستن چگونگی محاسبه انس پسته دارید در ادامه با ما همراه باشید.

محاسبه انس پسته

برای محاسبه انس پسته لازم است ترازوی دیجیتالی داشته باشید و یا در صورت داشتن ترازوی دوکفه‌ای به داشتن وزنه 142 گرمی نیاز خواهید داشت. باید بدانید که عدد 142 گرم یک عدد ثابت است و از قدیم توسط تجار پسته مرسوم شده است. 142 گرم از پسته موردنظر را جدا کرده و آن‌ها را به دسته‌های 5 تایی تقسیم می‌کنیم. حال به هر دسته 5 تایی 1 انس می‌گوییم. با شمارش تعداد دسته‌های 5 تایی می‌توانید عدد انس پسته را محاسبه نمایید.

به‌طور مثال در صورتی که 26 بسته 5 تایی داشتید می‌توان گفت پسته شما 26 انس است. هر چه تعداد دسته‌ها که همان انس پسته است کمتر باشد نشان می‌دهد که پسته‌های ما درشت‌تر بوده‌اند و تعداد کمتری پسته در 142 گرم قرار گرفته است. برای پسته‌های دهان بسته نیز از همین روش استفاده می‌کنیم؛ اما برای تعیین مرغوبیت مغز مخصوصاً در پسته‌های دهان بسته لازم است غیر از محاسبه انس از روش دیگری نیز استفاده شود که در ادامه آورده‌ایم.

درجه‌بندی پسته

همان‌طور که گفته شد می‌توان از طریق محاسبه انس پسته به میزان ریزی و درشتی آن پی برد. درجه‌بندی بر اساس انس به‌صورت زیر است.

  • خیلی درشت: انس پسته بین 18 تا 20
  • درشت: انس پسته بین 20 تا 22
  • متوسط: انس پسته بین 22 تا 26
  • ریز: انس پسته بین 26 تا 28
  • خیلی ریز: انس پسته بین 28 تا 34

تعیین مرغوبیت پسته

برای تعیین مرغوبیت پسته خصوصاً در پسته‌های دهان بسته لازم است به این روش اقدام نمایید. 100 گرم از پسته را جدا کرده، شکسته و مغز آن را وزن کنید. درصورتی‌که وزن مغزها به 50 گرم رسید و یا حتی بیشتر شد، پسته شما از کیفیت خوبی برخوردار است. در غیر این صورت می‌گوییم مرغوبیت پسته پایین است.

رؤیت پسته

علاوه بر انس پسته و تعیین مرغوبیت آن از طریق وزن مغز، یک فاکتور دیگر نیز برای نشان دادن کیفیت وجود دارد. شکل ظاهری پسته که شامل خوش‌رنگی، زیبایی و اندازه‌های یکسان می‌شود، رؤیت پسته نام دارد. درصورتی‌که شکل ظاهری پسته نیز عالی باشد می‌گوییم رؤیت پسته خوب است.

به‌طور مثال رنگ پسته باید مایل به سفید باشد و درصورتی‌که دارای رنگی کدر و لک‌دار باشد مرغوبیت بالایی ندارد. البته به یاد داشته باشید که وجود لک همیشه نشان‌دهنده معیوب بودن و سالم نبودن پسته نیست. بلکه می‌تواند در اثر دیر باز شدن از درخت و یا خوب پوست نشدن در هنگام چرخ در کارخانه ضبط پسته باشد؛ بنابراین می‌توان گفت رؤیت خوب پسته به معنی هم‌اندازه و یک دست بودن دانه‌های پسته و عدم وجود پسته‌های ریز و یا زرد است. تمامی پسته‌های موجود در فروشگاه پسته رفسنجان دارای رؤیت بسیار عالی بالای 90 درصد و اعلاء هستند.

انس ارقام مشهور پسته

مشهورترین ارقام پسته در ایران پسته‌های احمد آقایی، اکبری، فندقی و کله قوچی هستند. هرکدام از این ارقام شکل ظاهری متفاوت داشته و به همراه آن دارای انس متفاوت خواهند بود. به‌طور مثال پسته کله قوچی و اکبری که جزو پسته‌های درشت محسوب می‌شوند قطعاً انس پایین‌تری نسبت به پسته فندقی دارند. در این قسمت انس ارقام مشهور پسته در ایران را آورده‌ایم که البته در همه مواقع یکسان نیست. انس مرغوب‌ترین نوع این ارقام معمولاً به‌صورت زیر است.

  • انس پسته کله قوچی: 20_22
  • انس پسته اکبری: 20_22 (ارقام با انس پایین‌تر نیز وجود دارند که کمیاب، دست‌چین و گران‌قیمت‌تر هستند)
  • انس پسته احمد آقایی: 22_24
  • انس پسته فندقی: 28_30

 پسته 

اهمیت دانستن انس پسته

به‌طورکلی می‌توان گفت محاسبه انس پسته برای خرید امری ضروری نیست. دانستن انس پسته و طریقه محاسبه آن می‌تواند برای شما مفید باشد اما تا زمانی که قصد خرید عمده پسته را ندارید لازم به دانستن آن ندارید. معمولاً این محاسبه توسط متخصصان انجام می‌گیرد زیرا امری مهم و تخصصی است.

سخن پایانی

یکی از عوامل مؤثر در تعیین قیمت پسته و تشخیص مرغوبیت آن دانستن انس پسته موردنظر است. این مقاله از مجله‌ی کشاورزی سایت پسته رفسنجان را به انس پسته و طریقه محاسبه آن اختصاص دادیم. ازآنجایی‌که محاسبه انس پسته امری بسیار مهم در تجارت است لازم است که توسط متخصصان انجام گیرد.

هرچه انس پسته بیشتر باشد نشان می‌دهد که پسته موردنظر ریزتر است. البته به یاد داشته باشید که برای ارقامی که در کل ریزتر از سایرین هستند مانند پسته فندقی، نباید انتظار انس 20_22 را داشت. در کنار انس پسته عواملی مانند مرغوبیت مغز و رؤیت پسته نیز اهمیت زیادی دارند که در این مطلب به بررسی آن‌ها پرداختیم.

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.