آشنایی با آفت سرخرطومی پسته

 آفت سر خرطومی پسته و چگونگی دفع آن

آفت سرخرطومی پسته حشره ای  كامل و سوسک قهوه ای مايل به خاكستری رنگ به طول 5/5 تا 7 ميلی متر و عرض 2 تا 3 ميلی متر می باشد. ظهور حشرات كامل در روی درختان پسته همزمان با باز شدن جوانه‌های گل و تقريبا مصادف با دهه اول فروردين است. حشرات كامل از جوانه‌های گل و برگ درختان پسته اهلی به مدت حدودا 50 روز تغذيه می نمايد. هر حشره ماده به طور متوسط روزانه 6 تا 13 عدد تخم می‌گذارد.

طول دوره تفريخ تخم ها در حدود 2 هفته بطول می انجامد. تخم ها بيضي شكل و كشيده و به طول 0.8 ميلی متر، كه ابتدا شيری رنگ بوده و به تدريج سياه رنگ می‌گردند. لاروها سفيد رنگ، بدون پا و به طول 1 ميل متر می باشند، كه پس از خروج از تخم به داخل خاک نفوذ می‌نمایند. اين حشره دارای يک نسل در سال می‌باشد.

 

مدیریت مبارزه با آفات پسته در بهار

فروردین

دراین ماه مبارزه با آفاتی از جمله پروانه چوبخوار پسته، پروانه میوه خوار پسته، پروانه پوست خوار میوه، پسته ( کراش )، سن ها سنک های پسته، سرخرطومی پسته، شپشک واوی و تنه ای و زنجره پسته ( شیره تر ) بیاد برنامه ریزی کرد.

 شناخت آفت سر خرطومی پسته

حشرات کامل این آفت که مرحله مهم و خسارتزای آن محسوب می شوند و از جوانه های رویشی و زایشی در حال باز شدن، به شدت شدیدا تغذیه می کنند، از اواخر اسفند و اوایل فروردین بصورت حشرات کامل خاکستری رنگ در باغ های پسته مشاهده می شوند، که لازم است در این زمان با سموم مناسب با آن ها مبارزه شود.

این آفت این گونه معرفی می شود:

 1. نام آفت : سرخرطومی پسته
 2. نام علمی آفت:  Polydrosus davatchii
 3. زمان ظهور حشره کامل اواخر اسفند و اوایل بهار با نمودار شدن بافت سبز جوانه های زایشی و رویشی
 4. نحوه خسارت: تغذیه حشرات کامل از بافت سبز جوانه، گل و گلچه ها و از بین بردن آن ها.
 5. تعداد نسل: یک نسل در سال دارد
 6. نحوه زمستانگذرانی: بصورت لارو در لابلای بقایای گیاهی پوسیده در زیر درختان
 7. مبارزه غيرشيميايی: انجام شخم و پابیل کردن پای درختان در پاییز و زمستان در کم کردن جمعیت آفت موثر است.
 8. مبارزه شيميايی: سمپاشی با یکی از سموم دیازینون یک و نیم – دو در هزار، فنتیون یک و نیم ، فنی تروتیون دو در هزار.
 9. زمان مبارزه: به محض مشاهده حشرات کامل روی جوانه های در حال باز شدن و گل ها

 

زمان مبارزه با آفت سر خرطومی پسته

پدیده پوکی در زمان تشکیل میوه تخمدان رشد می کند اما رشد جنین با اختلال رو برو می گردد و در زمان پر شدن  میوه می دهد.

پوکی در زمان تشکیل میوه هنگامی است که گرده افشانی انجام می گیرد اما تلقیح به دلایلی چون عدم رشد لوله گرده تا رسیدن به تخمک و همچنین از بین رفتن تخمک در زمان نزدیک شدن لوله گرده با مشکل روبرو می گردد.

زمانی که فصل گرده افشانی می رسد آفت سرخرطومی ممکن است از جوانه های رویشی و زایشی پسته تغذیه کند و باعث می شود که عمل گرده افشانی و لقاح صورت نگیرد  و باعث پوکی میوه های پسته شود.

عوامل تغذیه ای درختان پسته در تاثیر گذاری آفت سر خرطومی

مدیریت کود دهی مناسب باغات پسته نقش بسیار مهمی در کاهش درصد پوکی محصول، کاهش آفات بخصوص آفات سر خرطومی پسته است.

تغذیه مناسب باغات پسته باعث می شود که درخت در مقابل آفات و بیماری های  مختلف پسته مقاوم شود که عناصر کم مصرف و عناصر پر مصرف نقش مهمی در تغذیه درختان پسته دارند.

می توان از کود آلی آب نگهدار برای تغذیه همه گیاهان و درختان استفاده نمود که در این مقاله  درباره این کود بیشتر توضیح داده خواهد شد.

کود آلی آب نگهدار چیست؟

عموما در فصل زمستان عملیات اصلاح خاک های شور و قلیا و سنگین انجام می شود. بهترین اصلاح کننده که ارزان و در دسترس می باشد کود آلی آب نگهدار است

این کود از چند بخش مواد تشکیل شده شامل : مواد آلی، مواد معدنی و مواد نگهدارنده آب. در بخش آلی کودهای حیوانی ( کود مرغی- کود گاوی) وارد دستگاه شده حرارت دیده و بذر علف هرز آن گرفته می شود و در بخش معدنی تمامی عناصر کم مصرف شامل مس، آهن، روی ، منگز و غیر را داراست و علاوه بر آن 9 مواد نگهدارنده آب دارد.

این کود برای  مقاومت دربرابر آفات ( مثل سر خرطومی )، پوکی دانه ، سر مازدگی، کم آبی،  خشکی و شوری بسیار مناسب است.

 آشنایی با نهال پسته مقاوم در برابر آفات 

یکی از مهمترین عملیات در باغات پسته عملیات تولید نهال و پیوند زدن آن است. که باید از نهال های مقاوم در برابر آفات استفاده نمود. امروزه آفت سرخرطومی پسته می تواند خسارت زیادی به درختان پسته و میوه پسته وارد کند و یکی از راه های مهم جلوگیری از خسارت این آفت استفاده از نهال ها مقاوم در برابر آفات است که در اینجا می توان از نهال هیبریدی پسته استفاده نمود.

این نهال این گونه تعریف می شود:

متداولترین شیوه تکثیر پسته، تولید نهال و پیوند زدن آن پس از انتقال نهال به زمین  اصلی است. به منظور تولید بذر پسته را در گلدان یا خزانه می کارند. نهال های تولیدی در زمستان سال اول یا دوم به زمین اصلی منتقل می شوند.

شرکت آریا نهال رفسنجان تولید کننده با کیفیت ترین نهال های پسته هیبریدی در جهان تولید این نهال ها به روش کشت بافت با کادری مجرب از بهترین  متخصصین بیوتکنولوژی – اصلاح نباتات و دارو سازی انجام می شود .

بهترین ویژگی و برتری این نهال ها نسبت به نهال ها دیگر :

 • رشد بسیار سریع 
 • مقاوم در برابر انواع بیماری ها و آفات
 • مقاوم در برابر سرمازدگی
 • مقاوم به خشکی و شوری زمین
 • محصول بیشتر نسبت به نهال های دیگر

نحوه مبارزه زمستانی آفت سرخرطومی پسته

 آشنایی با عملیات هرس درختان پسته

هرس یکی از عملیات باغبانی است که همراه با سایر عملیات داشت از قبیل آبیاری، کوددهی و تغذیه، کنترل آفات  مخصوصا آفت سر خرطومی پسته که از اواخر زمستان در تولید میوه بهتر و بیشتری را تامین و تضمین می نماید.

هرس و حذف شاخه هاي ضعيف شده در باغ هاي پسته باعث كاهش جمعيت لاروهای سوسک سرشاخه خوار پسته كه زير پوست شاخه هاي ضعيف شده درختان پسته زمستانگذراني مي كنند خواهد شد.

همچنين تله گذاري، به اين صورت كه چوب هاي تازه هرس شده را به مدت ۱۵ روز تا يک ماه در باغ نگهداری كرده (تا حشرات كامل اين آفت به اين شاخه ها جلب و با ايجاد كانال های مادری روي آن ها تخم گذاری نمايند) و پس از آن جمع آوری و سوزانده شوند در كاهش جمعيت اين آفات مؤثر است.

تله گذاري با جايگزيني سر شاخه های هرس شده جديد و سوزاندن شاخه های قبلي در صورتي كه در طول پاييز و زمستان ادامه يابد و بطور همگاني اجرا شود بطور مسلم در كاهش جمعيت آفات و خسارت آن در سال آينده موثر است.

آشنایی با استفاده از چالکود در باغات پسته

در خاک های فقیر استفاده از چالکود و استفاده از کودآلی آب نگهدار کمک مؤثری به استقامت گیاه در مقابل آفات می نماید همچنین هجوم ریشه ها به منطقه چالکود باعث گسترش ریشه زایی و مقاومت گیاه به آفات می شود.

منابع

1-اسماعیل پور،ع، محمودی میمند،س، صداقتی،ن، بصیرت،م، و حکم آبادی، ح 1387. تقویم مدیریتی باغی پسته، فصلنامه پسته ایران، فصلنامه علمی، اقتصادی، خبری موسسه تحقیقات پسته کشور.

2-حکم آبادی،ح.1390. تشخیص عوامل خسارت زای محیطی و غیر محیطی وارده به محصول پسته ( بیمه وجبران خسارت). انتشارات آموزش و ترویج کشاورزی، 360ٌص.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه


منبع:

درباره‌ی پسته رفسنجان

حتما ببینید

بهترین روش‌های خشک کردن گل در منزل کدامند؟ و کدام گیاه برای خشک کردن مناسب می‌باشد؟

نگهداری گل‌ها یک هنر قدیمی است. چه برای زیبایی آنها و چه برای خاطراتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *