آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی

کامکوات بزرگ تر از یک انگور نیست، با این وجود این میوه دهان شما را با انبوهی از طعم مرکبات ترش و شیرین پر می کند. در چین، کامکوات به معنی “نارنجی طلایی” است. آن ها در اصل در چین پرورش داده شدند، اما اکنون آن ها در چندین کشور دیگر نیز رشد و پرورش یافته اند. در مقایسه با سایر مرکبات، پوست میوه کامکوات شیرین و خوراکی است، در حالی که گوشت آبدار این میوه ترش است. این مقاله شامل فواید تغذیه ای و سلامتی کامکوات و همچنین نکاتی در مورد خوردن آن ها است. با ما همراه باشید تا با خواص میوه کامکوات آشنا شوید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

مواد مغذی زیاد در یک میوه کوچک

کامکوات ها به ویژه به دلیل تامین غنی ویتامین C و فیبر مورد توجه هستند. در واقع، شما در یک وعده از آن ها فیبر بیشتری نسبت به سایر میوه های تازه دریافت می کنید. یک وعده 100 گرمی (حدود 5 کامکوات کامل) حاوی مواد غذایی زیر است:

 • کالری: 71
 • کربوهیدرات: 16 گرم
 • پروتئین: 2 گرم
 • چربی: 1 گرم
 • فیبر: 6.5 گرم
 • ویتامین آ: 6 درصد از RDI (مرجع مصرف رژیم غذایی)
 • ویتامین ث: 73 درصد از RDI
 • کلسیم: 6 درصد از RDI
 • منگنز: 7 درصد از RDI

کامکوات همچنین مقادیر کمتری از چندین ویتامین B، ویتامین E، آهن، منیزیم، پتاسیم، مس و روی را تأمین می کند. دانه ها و پوست خوراکی کامکوات مقدار کمی چربی امگا 3 را تأمین می کنند. مانند سایر میوه های تازه، کامکوات ها بسیار آبرسان هستند. حدود 80٪ وزن آن ها از آب است.

مقدار زیاد آب و فیبر موجود در کامکوات، آن ها را به یک غذای پر کننده تبدیل می کند، اما کالری آن ها نسبتاً کم است. هنگامی که می خواهید وزن خود را کنترل کنید، میوه کامکوات یک میان وعده عالی محسوب می شود.

خواص میوه کامکوات

نحوه مصرف میوه کامکوات

کامکوات بهتر است کامل و بدون پوست خورده شود. طعم شیرین آن ها در واقع از پوست حاصل می شود، در حالی که آب آن ها ترش است. تنها نکته قابل توجه این است که اگر به پوست میوه های مرکبات رایج حساسیت دارید، ممکن است لازم باشد کامکوات را میل نکنید. اگر آب ترش میوه موجب ضعف شما می شود، می توانید قبل از خوردن میوه آن را فشرده کنید. فقط یک انتهای میوه را بریده و آن را گاز بگیرید. با این حال بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند که میوه کامل را در دهان خود گذاشته و میل کنید تا طعم های شیرین و ترش میوه مخلوط شده و طعم بی نظیری به همراه داشته باشد.

همچنین می توانید میوه را به آرامی قبل از خوردن بین انگشتان خود بچرخانید. این کار به آزاد شدن روغن های ضروری در پوست کمک می کند و طعم های پوست شیرین و گوشت ترش را مخلوط می کند. علاوه بر این، کامکوات را به خوبی بجوید. هرچه مدت طولانی تری آن ها را بجوید، طعم آن شیرین تر می شود. اگر می خواهید پوست را قبل از خوردن میوه ها نرم کنید، می توانید آن ها را برای مدت زمان حدود 20 ثانیه در آب جوش فرو کنید و سپس زیر آب سرد بشویید. هر چند این کار لازم نیست. دانه های میوه کامکوات نیز خوراکی بوده و دارای خواص زیادی می باشند. در صورت تمایل می توانید دانه های کامکوات را بخورید، اگرچه دانه ها تلخ هستند.

1.میوه کامکوات، سرشار از آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات گیاهی

کامکوات غنی از ترکیبات گیاهی از جمله فلاونوئیدها، فیتواسترول ها و روغن های ضروری است. مقادیر بالاتری از فلاونوئیدها در پوست خوراکی کامکوات نسبت به میوه آن وجود دارد. برخی از فلاونوئیدهای میوه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند. این موارد ممکن است به محافظت در برابر بیماری های قلبی، ناراحتی های کلیوی و سرطان کمک کند.

فیتواسترول های موجود در کامکوات ساختار شیمیایی مشابه کلسترول دارند. به این معنی که می توانند مانع جذب کلسترول در بدن شما شوند. بنابراین یکی دیگر از خواص میوه کامکوات کاهش کلسترول خون می باشد.

روغن های ضروری موجود در کامکوات عطر و بویی بر روی دستان و هوا ایجاد می کنند. برجسته ترین آن لیمونن است که در بدن شما فعالیت آنتی اکسیدانی دارد. تصور می شود که در صورت مصرف کامل مواد غذایی، مانند کامکوات، فلاونوئیدها، فیتواسترول ها و روغن های ضروری با یکدیگر تداخل می کنند و اثرات مفیدی دارند.

میوه کامکوات، سرشار از آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات گیاهی

2.میوه کامکوات، افزایش دهنده عملکرد سیستم ایمنی

یکی دیگر از خواص میوه کامکوات افزایش سیستم ایمنی بدن است. در طب عامیانه در برخی از کشورهای آسیایی، از کامکوات برای درمان سرماخوردگی، سرفه و سایر التهابات دستگاه تنفسی استفاده شده است. دانش مدرن نشان می دهد که ترکیباتی در خواص میوه کامکوات وجود دارد که از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می کنند. کامکوات یک منبع فوق العاده ویتامین C و محافظ سیستم ایمنی بدن است. علاوه بر این، برخی از ترکیبات گیاهی موجود در کامکوات ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کنند.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیبات گیاهی در خواص میوه کامکوات ممکن است به فعال شدن سلول های ایمنی به نام سلول های کشنده طبیعی کمک کند. سلول های کشنده طبیعی به شما در دفاع از عفونت کمک می کنند. همچنین نشان داده شده است که آن ها سلول های تومور را از بین می برند. یکی از ترکیبات موجود در کامکوات ها که به تحریک سلول های کشنده طبیعی کمک می کند، یک نوع کاروتنوئید به نام بتاکریپتوکسانتین است.

در یک تجزیه و تحلیل تجمیعی از هفت مطالعه بزرگ مشاهده ای، مشخص شد که افرادی که بیشترین میزان مصرف بتاکریپتوکسانتین را دارند، 24٪ کمتر خطر ابتلا به سرطان ریه را دارند. با این حال، این تحقیق قادر به اثبات علت و معلول نبود.

میوه کامکوات، افزایش دهنده عملکرد سیستم ایمنی

3.میوه کامکوات، کمک به مبارزه با چاقی و اختلالات مرتبط

ترکیبات گیاهی موجود در کامکوات ممکن است به مبارزه با چاقی و بیماری های مرتبط از جمله بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 کمک کند. دانشمندان در حال آزمایش این موضوع بر روی موش ها با استفاده از عصاره پوست کامکوات هستند. این عصاره به ویژه سرشار از فلاونوئیدهای نئوکریوسیتین و پونسیرین است.

در یک مطالعه مقدماتی، موش هایی با وزن طبیعی را به مدت هشت هفته با رژیم غذایی پرچرب تغذیه کردند، به طور قابل توجهی وزن بیشتری نسبت به موش هایی که رژیم غذایی پرچرب به همراه عصاره کامکوات یا رژیم غذایی کنترل چربی کم داشتند، اضافه کردند. تمام گروه ها تقریباً به همان میزان کالری مصرف کردند. تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که عصاره کامکوات به حداقل رساندن رشد اندازه سلول چربی کمک می کند. تحقیقات قبلی نشان می دهد که فلاونوئید پونسیرین ممکن است در این تنظیم سلول چربی نقشی داشته باشد.

در قسمت دوم همان مطالعه، موش های چاقی که به مدت دو هفته رژیم غذایی پرچربی داشتند 12٪ افزایش وزن داشتند. اما موش های چاقی که رژیم غذایی پرچربی به همراه عصاره کامکوات داشتند، وزن خود را حفظ کردند. هر دو گروه تقریباً به همان میزان کالری مصرف کردند. در هر دو قسمت مطالعه، عصاره کامکوات همچنین به کاهش قند خون ناشتا، کلسترول کل، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید کمک می کند.

تحقیقات بیشتری از جمله تحقیقات در مورد افراد مورد نیاز است. صرف نظر از این، از آنجا که می توان همه اجزای میوه کامکوات ها را خورد، می توانید به راحتی از مزایای آن ها استفاده و بهره ببرید.

میوه کامکوات، کمک به مبارزه با چاقی و اختلالات مرتبط

4.کمک به سیستم هضم با خوردن میوه نارجی نقلی

دستگاه گوارش شما یک معجزه است. به شما امکان هضم ماکرومولکول های پیچیده مانند کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها را می دهد. اما الزامات خود را دارد. دستگاه گوارش نمی تواند فیبرهای سلولزی را تجزیه کند. با این حال، آن ها نیز به عملکرد نیاز دارند. فیبرهای موجود در کامکوات برای روند مکانیسم حرکت غذا در دستگاه گوارش (پریستالتیس) حیاتی هستند.

کامکوات منبع عالی چنین فیبرهایی است که می تواند به روند هضم کمک کند. نه فقط این، بلکه می تواند با این کار روده بزرگ و روده کوچک شما را به طور موثر پاک کند. به جلوگیری از احتباس مدفوع، یبوست و کولیت کمک می کند.

5.میوه جذاب کامکوات، کنترل کننده قند خون

مرکبات به طور منظم به افرادی که از دیابت و چاقی رنج می برند توصیه می شود. کامکوات نیز جز مرکبات محسوب شده و از این قاعده مستثنی نیست. مقدار بالای فیبر می تواند باعث جلوگیری از ولع مصرف شود و تعداد کالری های خورده شده را محدود کند. این امر اثر مثبتی دارد، زیرا می تواند به ایجاد ثبات در سطح انسولین کمک کرده و از شما در برابر جهش و افت قند خون که بسیار خطرناک است محافظت کند.

به افرادی که در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند نیز توصیه می شود این میوه را مصرف کنند، زیرا می تواند با کمک به کنترل سطح انسولین و مبارزه با مقاومت به انسولین در سلول های سوماتیک، از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

5.درخشان شدن پوست همراه با مصرف کامکوات

پوست شما از بافت هایی تشکیل شده است که حاوی پروتئینی به نام کلاژن است. تولید کلاژن به میزان زیادی به میزان ویتامین C در سیستم فرد بستگی دارد. مانند اکثر مرکبات، کامکوات نیز می تواند بخش زیادی از ویتامین C را فراهم کند. این امر می تواند به بازسازی سلول های پوستی کمک کند و به عبارتی یکی دیگر از خواص میوه کامکوات درخشان کردن پوست با ظاهری تمیز است.

درخشان شدن پوست همراه با مصرف میوه کامکوات

6.آنتی اکسیدان میوه کامکوات و خواص ضد پیری آن

فراوانی آنتی اکسیدان برای کاهش میزان صدمه ای که به پوست ما وارد شده از استرس و رادیکال های آزاد بسیار حیاتی است. رادیکال های آزاد می توانند تأثیر مخربی بر سلول های پوستی شما داشته و ویرانگر باشند. آسیب رادیکال های آزاد می تواند باعث ایجاد چین و چروک، خطوط ریز و لکه شود. همه موارد با مصرف کافی آنتی اکسیدان ها تا حدی قابل پیشگیری هستند.

7.میوه کامکوات تخریب کننده سنگ صفراوی

سنگ های صفراوی سنگ های کوچکی هستند که از رسوبات صفراوی تشکیل شده و می توانند جمع شوند و یک عارضه ناخوشایند است که ممکن است دردناک باشد. آن ها می توانند باعث التهاب در کیسه صفرا و لوزالمعده شوند. کامكوات حاوی یک منبع غنی از لیمونن است كه تا 75٪ موارد كاهش سنگ صفرا را ثابت كرده است.

کاربردهای میوه نارنجی کامکوات در آشپزی

1.تهیه سالاد با میوه کامکوات

عطر و طعم شدید میوه کامکوات باعث می شود که کامکوات گزینه خوبی برای سبزیجات تلخ یا فلفلی مانند گیاهان بوته ای یا مویز باشد. میوه را با چاقوی تیز به صورت گرد و نازک برش بزنید. دانه ها را از میوه جدا کنید، سپس برش ها را به سالاد خود اضافه کنید تا رنگ خود را نشان دهد. طعم ترش و شیرین کامکوات مزه دلچسبی به سالاد شما خواهد داد.

تهیه سالاد با میوه کامکوات

2.تهیه مارمالاد میوه کامکوات

مارمالاد کامکوات نسبت به مارمالاد معمولی بسیار شیرین و کمی تلخ است. دستور تهیه آن شبیه اکثر مارمالادها یا مربا است. از آنجا که دانه های کامکوات حاوی پکتین هستند، می توانید آن ها را به همراه میوه بجوشانید تا مواد غذایی شما غلیظ شود. بهتر است دانه ها را در یک کیسه پارچه ای ریخته و کیسه را داخل مواد گذاشته تا بجوشد. این کار باعث می شود تا هیچ دانه ای در ظرف مارمالاد شما وارد نشود.

مواد لازم:

 • 24 عدد کامکوات برش خورده نازک
 • 2 عدد پرتقال خرد شده و دانه دار
 • 9 فنجان شکر
 • 2 عدد لیمو آبدار
 • 8 فنجان آب

طرز تهیه:

1.کامکوات ها و پرتقال ها را ریز خرد کنید. میوه را داخل پیمانه ریخته و هر تعداد پیمانه که دوست دارید در قابلمه بریزید. به ازای هر پیمانه میوه 3 فنجان آب اضافه کنید.

2.بگذارید میوه و آب به مدت 12 ساعت یا حتی یک شب در جای خنک بمانند.

3.بعد از 12 ساعت، مخلوط میوه را با حرارت کم بجوشانید تا پوست آن خیلی نرم شود. پس از اینکه پوست میوه ها نرم شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید.

4.میوه ها را داخل کاسه ای جداگانه بریزید. برای هر پیمانه میوه یک فنجان شکر به قابلمه اضافه کنید. دو لیمو را آب بگیرید و حدود 1.4 فنجان آب لیمو به مواد اضافه نمایید و مواد را خوب هم بزنید.

5.مواد را به یک ظرف برگردانید و دوباره آن ها را در دمای 105 درجه سانتی گراد (222 درجه فارنهایت) بجوشانید. گاهی اوقات مواد را هم بزنید تا زمانی که مخلوط غلیظ شود.

6.بعد از اینکه مارمالاد شما غلیظ شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید. پس از سرد شدن، آن ها را در ظروف شیشه ای مناسب منتقل کنید.

تهیه مارمالاد میوه کامکوات

3.تهیه ترشی میوه کامکوات

تهیه و آماده کردن ترشی کامکوات حداقل سه روز طول می کشد، اما نتیجه کاملاً منحصر به فرد است. این دستورالعمل خاص برخی از طعم های شیرین کامکوات را حفظ می کند.

مواد لازم:

 • 1 کیلوگرم کامکوات رسیده
 • 3 فنجان شکر سفید یا قهوه ای
 • 1 بطری متوسط یا بزرگ سرکه
 • 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه
 • 6 غلاف هل
 • 12 عدد میخک کامل
 • چند رشته زعفران
 • 1 قاشق غذاخوری پودر خردل
 • 3 عدد چوب دارچین (یا یک قاشق چای خوری پودر دارچین)
 • مقدار لازم نمک

طرز تهیه:

1.میوه ها را برش داده و به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. میوه ها را درون یک ظرف قرار دهید و مقداری نمک و 1 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه به آن ها اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و به مدت 3 روز کنار بگذارید. این فرآیند مایعات اضافی میوه را تخلیه می کند.

2.روز سوم، میوه را از ظرف خارج کرده و مایعات اضافی که در ته ظرف جمع شده را دور بریزید.

3.شکر را در سرکه حل کنید. خوب مخلوط کنید تا بیشتر قند در سرکه حل شود. مایع را درون قابلمه بریزید و اجازه دهید سرکه به جوش بیاید.

4.دارچین، میخک، رشته های زعفران و هل را به سرکه در حال جوش اضافه کنید. جوشاندن را ادامه دهید تا شربت شروع به غلیظ شدن کند. در حین غلیظ شدن شربت، قابلمه را از اجاق گاز خارج کنید. شربت را کنار بگذارید و صبر کنید تا خنک شود.

5.پودر زردچوبه، پودر خردل را در یک قاشق غذاخوری آب مخلوط کرده و به کامکوات ها اضافه نمایید. سپس مواد را کاملاً مخلوط کنید.

6.شربت آماده شده را به کامکوات ها اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و در یک بطری شیشه ای یا ظرف مناسب دیگر نگهداری کنید. ظروف را در یخچال قرار دهید و در صورت لزوم از آن استفاده کنید. این ترشی لذیذ با هر وعده غذایی اصلی یا غذاهای خوش طعم قابل سرو است.

تهیه ترشی میوه کامکوات

4.افزودن کامکوات به غذاهای گوشتی

اسیدی بودن کامکوات طعم خوبی به غذاهای گوشتی از جمله گوشت بره و مرغ می بخشد. آن را 30 دقیقه قبل از این که گوشت را بپزید، اضافه کنید. ترکیب غذاهای دریایی با کامکوات بسیار خوب می شوند. برای تهیه جوجه کباب و کباب گوشت مرغ یا گوشت گوسفندی با میوه کامکوات مخلوط کنید. کامکوات باعث ترد شدن گوشت خواهد شد.

افزودن کامکوات به غذاهای گوشتی

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

برگرفته از: www.healthline.com

www.wikihow.com

مترجم: مهدیه السادات علوی

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *