بهترین کود برای درخت گیلاس

چگونه بهترین کود برای درخت گیلاس را انتخاب کنیم؟

درختان گیلاس یکی از منادی های بی چون و چرای بهار هستند. شکوفه های دوست داشتنی وقتی در شرایط مناسب مانند آفتاب کامل، خاک خوب زهکشی شده و بهترین کود برای درخت گیلاس رشد میکنند، به میوه های خوشمزه ای تبدیل می شوند.

با این حال ، هنگامی که درختان شما بیشتر مواد مغذی طبیعی را از خاک جذب کرده اند ، یا هنگامی که به تازگی یکی از آنها را کاشته اید ، ممکن است نشانه هایی از نیاز به کمک برای رشد بهتر را نشان دهند. با مشاهده این موضوع اگر بدانید بهترین کود برای درخت گیلاس که در فروشگاهها وجود دارند، کدامند دیگر جای نگرانی نخواهد بود. شما باید بدانید کود مناسب درخت گیلاس شما کدام است و چه مقدار و چه موقع باید آنها را با این کود تغذیه کنید.

با این همه انتخاب در بازار ، چگونه آنها را از هم جدا می کنید؟

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه
محتوا پنهان

 به طور خاص بهترین کود برای درخت گیلاس کدام است؟

باغداران باید تعادل مناسبی بین افزایش سالانه رشد درخت و میزان مورد نیاز کود و همچنین بهترین کود برای درخت گیلاس را پیدا کنند.

با این حال ، وقتی رشد درخت گیلاس شما کمتر از 10 اینچ در سال باشد ، به کود نیاز دارد. مقدار کود مورد استفاده به زمان کاشت درخت در مزرعه شما بستگی دارد.

برای هر سال که از سن درخت میگذرد ، 5/45 گرم نیتروژن استفاده کنید.

عموماً باغداران با پخش کود در اطراف تنه درخت گیلاس به آن کود می دهند یا اینکه آن را روی درخت اسپری میکنند. نحوه کود دهی بستگی به نوع کود شما دارد.

سعی کنید با بررسی دقیق گیاهان ، اطمینان حاصل کنید که کود دهی بیش از حد نداشته باشید زیرا اینکار فقط باعث افزایش شاخ و برگ و محصولدهی کمتر خواهد شد. ریشه درخت گیلاس می تواند هر نوع کودی که در مجاورت آن استفاده می شود ، از جمله کود باغی را جذب کند.

درخت گیلاس و بهترین کود برای آن

چه موقع باید درخت گیلاس گلدار را کوددهی کرد؟

چندین جدول زمانی وجود دارد و می توان نشانه هایی یافت که می تواند به ما کمک کند تا بفهمیم چه زمانی باید درخت را بارور کنیم. در صورت تأخیر رشد شاخ و برگ به آنها کود دهید. اگر رشد سالانه شاخه معمولی کمتر از 8-10 اینچ است ، باید کود بدهید. این کار را می توانید با اندازه گیری علامت های مقیاس جوانه سال گذشته که در نوک شاخه ساخته شده اند ، تعیین کنید. برای اینکار میتوانید جوانترین شاخه را اندازه گیری کنید.

اگر درخت گیلاس در خاک حاصلخیز و زهکشی شده در شرایط آفتابی کاشته شود ، ممکن است اصلا نیازی به کود نداشته باشد و یا کود خیلی کمی نیاز داشته باشد. بهتر است قبل از شروع کود دادن به درختان گیلاس با هر چیز دیگری به جز نیتروژن ، آزمایش خاک را انجام دهید. اگر تجزیه و تحلیل نشان داد که خاک فاقد مواد مغذی اساسی است ، سپس می توانید آنها را اضافه کنید.

با این وجود به خاطر داشته باشید که بهترین زمان کوددهی در اوایل بهار است. سعی کنید کوددهی درختان گیلاس را اواخر تابستان یا اواخر بهار انجام ندهید. کوددهی در این زمان، باعث رشد بیش از حد شاخ و برگ گیاهان در اواخر تابستان میشود که مانع باردهی شده و باعث آسیب پذیری درخت در فصل زمستان می شود.

چگونه از درختان گیلاس مراقبت می کنید؟

درخت خود را به طور منظم آبیاری کنید

آبیاری منظم یکی از مهمترین قسمتهای مراقبت از درختان گیلاس شماست. با این حال ، درختان گیلاس ، اغلب می توانند هفته ها بدون آب و باران زنده بمانند. اما به خاطر داشته باشید که ، خاک هنگام باد شدید یا گرم شدن سریع هوا خشک می شود. در آن زمان با استفاده از روش آبیاری قطره ای عمقی در اطراف درخت گیلاس میتوانید رطوبت خاک را حفظ کنید. مالچ ارگانیک نیز می تواند به حفظ رطوبت خاک کمک کند.

آبیاری درختان گیلاس

باید به خاک کود مناسب دهید

کوددهی به درخت گیلاس یکی از مهمترین کارهاست. برای رسیدن به سلامتی و تولید میوه ، مواد مغذی کافی برای درخت خود را تهیه کنید. یک لایه کم عمق از کمپوست را دور درخت گیلاس خود بریزید تا باعث رشد و باردهی بیشتر شود.

هرس کردن، روشی برای نگهداشتن قدرت باروری

هرس روش خوب دیگر برای مراقبت از درخت گیلاس است. با تنظیم رشد شاخ و برگ درخت خود با هرس ، درخت خود را بارور و سالم نگه دارید. این روش بریدن ساقه ها یا شاخه های مرده است. همچنین ، هرس کردن برای حفظ شکل درخت گیلاس دوست داشتنی شما ضروری است.

هرس کردن، روشی برای نگهداشتن قدرت باروری

دور نگه داشتن آفات، پیشگیری بهتر از درمان

انسان ها تنها کسانی نیستند که جذب این میوه خوشمزه ، براق و آبدار می شوند. چندین آفات شناخته شده است که به درختان گیلاس حمله می کنند. برخی از آنها کنه ها ، مگس های میوه ای ، منجمد کننده های درخت ، کرم های میوه سبز و پرندگان هستند.

بهترین کود برای درخت گیلاس

کود های آلی یا معدنی

انتخاب کود آلی یا معدنی بسیار مهم است زیرا نتایج نهایی بسیار به این موضوع وابسته است. درک اساسی تفاوت این دو نوع کود، می تواند به شما در انتخاب کود جامد کمک کند.

مواد آلی معمولاً گیاهان یا حیواناتی هستند که از کودها و مواد طبیعی کمپوست شده استفاده می کنند. آنها معمولاً حاوی مقادیر کمتری از مواد مغذی هستند اما می توانند درختان گیلاس را برای مدت زمان طولانی تری تغذیه کنند. این گزینه همچنین می تواند خاک اطراف را بهبود بخشد.

کودهای معدنی با مواد معدنی و مواد شیمیایی مصنوعی تولید می شوند. استفاده از کودهای معدنی درخت گیلاس می تواند میوه های بزرگتر و همچنین عملکرد بیشتری را به همراه داشته باشد. با این حال ، آنها همچنین می توانند منابع آب اطراف را آلوده کنند و در صورت بلع اغلب برای کودکان و حیوانات خانگی خطرناک هستند.

کودهای معدنی یا آلی

در ادامه مقاله ابتدا تعدادی از کود های آلی و سپس تعدادی از کود های معدنی مناسب برای درختان گیلاس را معرفی میکنیم.

موز، بهترین کود برای درختان گیلاس جوان

موز نه تنها برای انسان سالم و خوشمزه است ، بلکه برای گیاهان دیگر نیز مفید و سودمند است. هنگام کاشت گیلاس ، یک موز یا فقط پوست آن را در گودالی که گیلاس را در آن کاشته اید، دفن کنید. با رشد درخت گیلاس ، پوست موز یا موز را در لایه بالایی خاک، پای درخت دفن کنید. هر دوی این روش ها مواد مغذی مورد نیاز مانند پتاسیم را برای رشد مناسب درخت گیلاس فراهم می کنند.

موز، بهترین کود برای درختان گیلاس جوان

تفاله های قهوه، بهترین کود برای درخت گیلاس اسیدی

استفاده از تفاله قهوه در گیاهانی مفید است که خاک کمی اسیدی تر را دوست دارند مانند گیلاس. تفاله قهوه شامل حدود 2٪ نیتروژن ، حدود 0.3٪ اسید فسفریک و کمتر از 1٪ پتاس است. در ابتدا بگذارید تفاله قهوه خشک شود و سپس آنها را کمی شبیه مالچ ، در اطراف درختان گیلاس پخش کنید.

تفاله های قهوه، بهترین کود برای درخت گیلاس اسیدی

آب حاصل از جوشاندن مواد، کودی در دسترس

ما دریافتیم که آب پختن به عنوان کود خوبی برای هر نوع گیاهی عمل می کند. شاید از خود بپرسید که چگونه! بسیاری از مواد مغذی پیچیده در آبی که غذا در آن پخته می شود ، آزاد می شوند. به ویژه آب ، مربوط به جوشاندن سیب زمینی ، تخم مرغ ، سبزیجات و حتی ماکارونی می تواند به عنوان کود استفاده شود. فقط فراموش نکنید که بگذارید آب قبل از استفاده آن بر روی خاک خنک شود.

آب حاصل از جوشاندن مواد، کودی در دسترس

کنجاله ذرت، بهترین کود برای درخت گیلاس و یک آفت کش طبیعی

کنجاله گلوتن ذرت محصول جانبی روش آسیاب مرطوب ذرت است. این ماده به طور گسترده ای به عنوان یک علف کش آلی قبل از ظهور و یک کود طبیعی که حاوی 10٪ ازت است استفاده می شود. برای استفاده از این کنجاله به عنوان کود ، کافی است آن را در اطراف پای درخت پخش کنید.

لایه نازکی از گلوتن ذرت را در اطراف درخت بپاشید.

پوسته تخم مرغ، حاوی کلسیم مورد نیاز درخت گیلاس

پوسته تخم مرغ به عنوان منبع عالی برخی از مواد مغذی ضروری گیاه کار می کند. این ماده شامل بیش از 1٪ نیتروژن ، 0.5٪ اسید فسفریک و بسیاری دیگر از عناصر کمیاب مانند کلسیم است که آنها را به کودی مفید تبدیل می کند. کلسیم نقشی اساسی در فرآیند تولید سلول و رشد آن دارد. بیشتر ریشه ها برای رشد موثر به کلسیم نیاز دارند.

ملاس Blackstrap

ملاس Blackstrap به عنوان یک منبع برجسته از چندین عنصر ریز مغذی ریز و درشت مغذی مورد نیاز برای  گیاهان عمل می کند. ملاس شامل کربن ، گوگرد ، آهن ، پتاس ، منگنز ، کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و مس است.

آنچه این کود را به کودی برجسته تبدیل کرده این است که از باکتری های مفیدی تغذیه می کند ، خاک را تازه نگه داشته و در نتیجه گیاهان در آن سالم می مانند. برای استفاده از آن ، آن را با یک کود همه منظوره متفاوت مخلوط کرده و روی زمین بپاشید.

نمک اپسوم، رقیق شده در آب، حاوی منیزیم و گوگرد مورد نیاز

نمک های Epsom کود خانگی بسیار پرکاربرد است. برای استفاده از آن ، می توان 2 قاشق غذاخوری نمک Epsom را با 2 گالن آب مخلوط کرده و در یک سمپاش بریزید. یکبار در ماه ، درست روی شاخ و برگها بپاشید.  با این کار یک دوز هوشمندانه از گوگرد و منیزیم را به درخت خواهید داد.

نمک اپسوم، رقیق شده در آب، حاوی منیزیم و گوگرد مورد نیاز

میخ های بزرگ حاوی کود(fertilizer spikes)

میخ ها یکی از انواع کود هایی هستند که به راحتی استفاده میشوند، مخصوصا اگر بیش از یک درخت گیلاس داشته باشید. مقدار مواد درون آنها از قبل اندازه گیری شده است و با سرعت نسبتا زیادی آزاد می شوند. خطر سوختگی ریشه بسیار کم است و تغذیه درختان شما به راحتی کوبیدن میخ ها درون خاک است.

به غیر از بارندگی ، آبیاری آنها نیز ضروری نیست ، زیرا مواد مغذی توسط میکرو ارگانیسم هایی که به طور طبیعی در خاک زندگی می کنند از میخ آزاد می شوند. این روش خاص مزایای دیگری همچون افزایش مقاومت در برابر بیماری درختان و آفات را نیز به همراه دارد.

میخ های بزرگ حاوی کود(fertilizer spikes)

کود کنسانتره مایع، تعادل سطح PH خاک

این نوع کود را در آب رقیق کرده و در اطراف پای درخت می ریزند. در این روش مواد مغذی از طریق خاک به سیستم ریشه منتقل می شوند. بزرگترین مزیت آن سرعت رسیدن مواد مغذی به ریشه ها است. خوراک های مایع همچنین باعث تعادل سطح PH  خاک نیز می شوند. با این حال ، من بسیار توصیه می کنم که درختان را بیش از حد تغذیه نکنید ، زیرا ممکن است، منجر به سوختگی ریشه شود.

گرانول، دانه های فشرده کود

گرانول یکی دیگر از گزینه ها در میان کودها است. به دلیل اینکه به شدت فشرده است، تغذیه مداوم درختان را تا نه ماه فراهم می کند ، نتایج اولیه فقط در عرض چند هفته نشان داده می شود.

کودهای دانه ای با پاشیدن آنها در اطراف پایه درخت شما اعمال می شوند. برای باغ های بزرگتر می توان از پخش کننده بذر برای کاربرد سریعتر استفاده کرد. ترشحات آهسته نیز کمتر باعث سوختگی ریشه می شوند و در بیشتر موارد سازگار با محیط زیست محسوب می شوند.

گرانول، دانه های فشرده کود

پودرها، مقرون به صرفه ترین کود برای درختان گیلاس

کودهای پودری را می توان مستقیماً به خاک اطراف پایه درخت گیلاس وارد کرد و یا در آب رقیق کرد و سپس پای درختان ریخت. این نوع کود برای کاربردهای بزرگتر مانند باغها یا مزارع مناسب است اما در فضاهای کوچکتر نیز میتواند مفید باشد. اگرچه این نوع کود از مقرون به صرفه ترین ها هستند ، اما خطر سوختگی ریشه را تهدید می کنند. بنابراین مطمئن شوید که دستورالعمل های سازنده در مورد بارور کردن درختان گیلاس را بخوانید و دنبال کنید.

بهترین کود برای درخت گیلاس N-P-K

درختان گیلاس هنگامی که به ترکیب مناسب مواد مغذی کلان مانند نیتروژن (N) – برای شاخه ها و برگهای سالم ، فسفر (P) – برای سیستم ریشه ای قوی و پتاسیم (K) برای تعداد شکوفه بیشتر دسترسی داشته باشند ، خوشبخت تر هستند. برای مقاومت در برابر بیماری ها نیز به مواد مغذی نیاز دارند.

گیلاس به طور کلی میوه ای سبک است ، بنابراین برای درختان بزرگتر که در زمین کاشته می شوند 5-10-10 NPK توصیه می شود. با این حال ، اگر درخت شما با سایر گیاهان خوب بارور در باغ شما کاشته شود ، احتمال وجود نیتروژن کافی در خاک وجود دارد. در این حالت کود 0-10-10 به خوبی کار خواهد کرد. در گلدان ها ، ممکن است درصد بالاتری از نیتروژن لازم باشد ، بنابراین به دنبال عدد اول بالاتر مانند 5-5-2 باشید.

بهترین کود برای درخت گیلاس N-P-K

دقیقاً N-P-K چیست؟

هر برچسب کود سه عدد را که با خط تیره از هم جدا شده اند نشان می دهد. این اعداد به عنوان کود N-P-K کود مورد استفاده شما شناخته می شوند. نشان دادن نسبت نیتروژن ، فسفر و پتاسیم موجود در آن ، به ترتیب. مثال: 5-5-2 به معنی 5٪ نیتروژن ، 5٪ فسفر و 2٪ پتاسیم است. هر گیاه و درخت برای رشد به نسبت های مختلفی از این سه عنصر نیاز دارد.

تغذیه درختان گیلاس با کود تا خط قطره درخت

هنگام تعیین نحوه تغذیه درختان گیلاس ، هدف اصلی باید رسیدن مفیدترین مواد مغذی به ریشه ها به کارآمدترین و عملی ترین روش هم برای شما و هم برای درختان شما باشد. با توجه به اینکه سیستم ریشه یک درخت حداقل تا خط قطره آن گسترش می یابد ، شما باید تا خط قطره (دایره ای در اطراف درخت که شاخه ها تا آنجا گسترش یافته اند)درخت کود انتخابی خود را به درخت بدهید. در مورد مقدار ، بهتر است به دستورالعمل های محصول مراجعه کنید.

تغذیه درختان گیلاس با کود تا خط قطره درخت

چه زمانی برای کود دهی درختان گیلاس مناسب است؟

دانستن زمان کوددهی درختان گیلاس برای سلامت و عملکرد طولانی مدت درختان ضروری است. البته ، زمان و دوز مناسب از ملاحظات اصلی است و بهتر است قبل از شروع پروتکل لقاح ، این جزئیات را تعیین کنید. بیشتر برنامه های تغذیه از اوایل بهار شروع می شود و تا آخر فصل رشد با آخرین تغذیه در پاییز ادامه می یابد.

چند بار در سال باید به درختان گیلاس کود دهیم؟

همانطور که دیدیم ، از میخ های کود میتوانیم به راحتی یک بار در اوایل بهار استفاده کنیم. در این حالت تمام نیاز درخت در مدت زمان فصل رشد برآورده میشود. اما مکان هایی مانند باغچه یا گلدان هستند که کودهای دانه ای(گرانول ها) برای آنها بهترین انتخاب هستند.

مراجعه به دستورالعمل های شرکت در مورد بارور کردن اغلب درختان گیلاس همیشه بهترین راه است زیرا فرکانس و مقدار آن از یک مارک به برند دیگر متفاوت است. من همیشه تمایل دارم که درختان گیلاس گلدان را هر 4-6 هفته کود بدهم و درختان بزرگتر که در زمین کاشته ام را هر 2-3 ماه یکبار تغذیه کنم.

در ادامه مقاله بهترین کود برای درخت گیلاس به سوالات متداول در این زمینه پاسخ خواهیم داد:

سوالات متداول

آیا کود قهوه برای درختان گیلاس مفید است؟

انواع و اقسام درختان گیلاس معمولاً در خاکی سبک و ماسه ای با pH مناسب 6.5 رشد می کنند اما در هر زمینی محدوده 5.5 تا 8.0 کافی و خوب است. محلول قهوه بسیار اسیدی است و به عنوان منبع نیتروژن و سایر عناصر ضروری کار می کند. بنابراین ، اگر بتوانید pH قهوه خود را بین آن مقدار معمول حفظ کنید ، برای گیاهان گیلاس مفید خواهد بود.

آیا نمک اپسوم برای درختان گیلاس مفید است؟

نمکهای محلول Epsom می توانند برای درختان گیلاس استفاده شوند. با این کار مطمئن خواهید شد که گیاه شما منیزیم کافی دریافت کرده است. نمک اپسوم به ایجاد کلروفیل کمک می کند ، که برای فتوسنتز ضروری است. بنابراین ، می بینید که نمک اپسوم برای درختان گیلاس بسیار مفید است.

درختان گیلاس چه خاکی را دوست دارند؟

هر باغبانی باید بداند چه خاکی برای درختان گیلاس مناسب است. گیلاس بیشتر در خاک شنی سبک رشد می کند. بعلاوه ، خاک ماسه ای اگر همراه با یک طرح زهکشی عالی باشد، میتواند به اندازه کافی توانایی ​​باردهی را داشته باشد. اگر به نظر می رسد خاک از مقدار انتظاری باروری کمتری برخوردار است ، باید از مقداری کود آلی استفاده کنید. سعی کنید از کاشت گیلاس در خاکهای سنگین و فشرده صرفنظر کنید. این نوع خاک مانع رشد ریشه گیاه شده و باعث پوسیدگی تاج میشود.

درختان گیلاس هر چند وقت یک بار میوه می دهند؟

درختان گیلاس معمولاً در اوایل بهار شکوفا می شوند و میوه آن اواخر بهار یا اوایل تابستان به ثمر می رسد. اما به خاطر داشته باشید که درختان گیلاس در چهر سال اولی که جوانه می زنند، میوه نمی دهند. در سال های بعد، آنها باید حدود 25 تا 60 درصد شکوفه ها را به میوه گیلاس تبدیل کنند. درختان گیلاس به طور معمول هر ساله میوه می دهند به شرطی که از گرده افشانی ، شرایط آب و هوایی و مراقبت مناسب برخوردار باشند.

کلام آخر در مورد بهترین کود برای درخت گیلاس

اکنون ، قبل از انتخاب کود ، به محل درخت گیلاس و وضعیت خاک خود فکر کنید تا مشخص کنید کدام فرمول NPK بهترین است. مهم نیست که کدام یک را انتخاب کنید ، پرورش درختان گیلاس و تقویت نیاز آنها همیشه تلاشی همراه با پاداشی خوشمزه است.

انتخاب بهترین کود برای درخت گیلاس کار ساده ای نیست. موارد زیادی قبل از کوددهی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. یکی از بهترین کارهایی که می توانید قبل از نتیجه گیری انجام دهید این است که در مورد نوع درختی که در حال مراقبت از آن هستید، تحقیق کنید و تا آنجا که می توانید در مورد آنها مطالعه کنید.

تحقیق در رابطه با نوع درخت گیلاسی که قرار است پرورش دهید در تعیین بهترین کود نکته دیگری است.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

منابع

https://www.overtopinfo.com/best-fertilizers-for-cherry-trees/

https://theyardandgarden.com/best-cherry-tree-fertilizers/

درباره‌ی خانم دکتر بهاره رمضانلو

بهاره رمضانلو، دکتری فیزیک، مدرس دانشگاه و مدرسه هستم . در کنار تدریس یکی دیگر از علایق من نویسندگی است. در کار نویسندگی و ترجمه علاوه بر کسب اطلاعات عمومی، میتوان مهارتها و اطلاعات مفید را به دیگران نیز انتقال داد. در حال حاضر برای پسته رفسنجان که بزرگترین پرتال کشاورزی کشور است، مینویسم تا شاید بتوانم به سوالات شما در زمینه کشاورزی پاسخ دهم.

حتما ببینید

چگونه یک گل رز با کیفیت پرورش دهیم؟ (هر چیزی که باید راجب کاشتن و پرورش گل رز بدانیم)

چگونه یک باغ گل رز خوب بسازیم ؟ گل رز به دلیل زیبایی که دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *