نکات کاربردی در نحوه پوساندن کود حیوانی

نکات کاربردی در نحوه پوساندن کود حیوانی

دلایل اصلی پوساندن کود حیوانی

به طور کلی بهتر است که برای کاشت و رشد گیاهان خود از کود حیوانی تازه استفاده نکنیم زیرا کودهای تازه حیوانی در خود مقادیر زیادی تخم علف های هرز، اسپورباکتری های بیماری زا و تخم حشرات دارند که این موضوع می تواند منجر به ایجاد مشکل در مراحل کاشت و رشد گیاهان شود. به همین دلیل است که توصیه اکید بر پوساندن کود حیوانی می شود.

مثلا گاها مشاهده شده است که در برخی از باغات پسته به خصوص مزارعی که با آب شیرین آبیاری می شوند بعد از استفاده از کود حیوانی تازه، باغ پسته با مشکل رویش زیاد علف های هرز مواجه شده است. پس به همین دلیل است که پوساندن کود حیوانی کار صحیحی است.

طرز تهیه کمپوست از کود حیوانی

تهیه کمپوست که حاوی مواد آلی است و برای رشد گیاه لازم است. همانطور که میدانید استفاده از کودهای حیوانی باعث بهبود و کیفیت خاک بر رشد بهتر آن می شود.

مرحله اول تهیه کمپوست کود حیوانی

برای تهیه کمپوست از کود حیوانی به مکانی نیاز خواهید داشت که بتوانید شرایط محیطی آن را کنترل کنید. این مکان نباید در معرض نور خورشید و باد و یا باران باشد تا بتوانید بدون مشکل کود حیوانی خود را در آن دپو کنید.

حداقل مساحت لازم برای محل آماده سازی کمپوست از کود حیوانی  متر مکعب است. همچنین توجه داشته باشید که اطراف محل مورد نظر نباید ریشه درختان وجود داشته باشد که از مواد غذایی و رطوبت موجود در کود حیوانی در حال کمپوست شدن استفاده کند.

مرحله دوم تهیه کمپوست کود حیوانی

برای این که به گردش هوا میان اجزای کود و همچنین انتشار رطوبت در آن کمک کنید تعدادی چوب سبک و یا علوفه خشبی ریز شده به اندازه حدود 8 تا 10 سانتی متر در میان کود حیوانی بریزید. برای ایجاد تخلخل در میان کود حیوانی نیز می توانید از برگ، قطعه های چوب و باقیمانده غذای دام استفاده نمایید. در نهایت برای خروج بهتر گاز، چرخش هوا و رطوبت اضافی خوب است در میان کمپوست یک لوله قرار دهید.

مرحله سوم تهیه کمپوست کود حیوانی

هنگامی که در حال آماده سازی کمپوست هستید، بر روی هر 5 تا 8 سانتی متر کود حیوانی، 2 سانتی متر خاک بریزید. انجام این کار باکتری های مفید خاک را برای شروع عملیات کمپوست سازی به کود حیوانی اضافه می کند.به طور کلی رطوبت متوسط(نه زیاد و نه کم) برای آغاز عملیات کمپوست سازی کافی است بنابراین اگر کود حیوانی رطوبت کمی دارد و خشک است مقداری آب به آن اضافه کنید.

همچنین توجه داشته باشید که با ارتفاعی از مواد در حدود 2/5 تا 3 متر که ارتفاع مناسبی است می توانید اقدام به ساخت کمپوست از کود حیوانی کنید. نکته قابل توجه دیگر این است که سعی کنید به صورت روزانه وضعیت رطوبت کود را بررسی نمایید و در صورت خشک بودن آن با افزودن مقداری آب به طوری که خیس نشود، رطوبت آن را متعادل کنید.

مرحله چهارم تهیه کمپوست کود حیوانی

بعد از گذشت 4 یا 5 روز با بررسی دمای کود اطمینان حاصل کنید که فرآیند ایجاد کمپوست شروع شده یا خیر. بهترین و مناسب ترین دما برای کمپوست 55 درجه سانتی گراد است که باعث از بین رفتن علف های هرز و عوامل بیماری زا می شود.

مرحله پنجم تهیه کمپوست کود حیوانی

حدود 3 یا 4 هفته پس از آغاز فرآیند کمپوست سازی، بخشی از کمپوست را کنار بزنید و از میزان رطوبت و فرآیندهای رخ داده در کمپوست را بررسی کنید. از متوجه شدید که کمپوست خیلی خشک شده است با پاشیدن مقداری آب روی آن، رطوبت را افزایش دهید. در نهایت با انجام این کار کود حیوانی بعد از گذشت 2 تا 3 ماه به کمپوست تبدیل می شود و پس از آن شما می توانید کمپوست خود را با بسته بندی مناسب نگهداری کنید.

طرز تهیه کمپوست از کود حیوانی

مراحل پوساندن کود حیوانی

برای پوساندن و فرآوری کود حیوانی روش های مختلفی وجود دارد که ما ساده ترین این روش ها که نام آن روش بنگلور است را شرح خواهیم داد.

مرحله اول پوساندن کود حیوانی

اولین کاری که برای پوساندن کود حیوانی باید انجام دهید آن است که کمبود ازت لازم جهت فعالیت باکتری ها را خودتان جبران کنید. پیشنهاد می کنیم که برای حل مشکل بالا بودن مقدار کربن نسبت به ازت در اکثر کودهای حیوانی، حدود 25 تا 30 کیلوگرم کود اوره را به هر تن کود حیوانی اضافه کرده و با آن مخلوط نمایید.

مرحله دوم پوساندن کود حیوانی

داشتن رطوبت کافی و مناسب در کود از افزایش دمای شدید کود جلوگیری کرده و  مانع سوختن آن می شود. بنابراین کود حیوانی را با افزودن آب مرطوب کنید. با این کار رطوبت مورد نیاز جهت فعالیت باکتری ها و میکروب ها را در اختیارشان قرار می دهید.

مرحله سوم پوساندن کود حیوانی

توده کود را به شکل لایه به لایه در یک چاله و یا سیلو بریزید. سپس روی این توده را با یک لایه نازک از خاک یا ماسه بادی بپوشانید و به آن حدود 2 هفته زمان بدهید تا به حال خود باشد.

مرحله چهارم پوساندن کود حیوانی

بعد از گذشت حدود 2 هفته با تراکتور، بیل مکانیکی و یا هر وسیله دیگری توده کود را کاملا به هم بزنید و اگر احساس کردید که کود خشک است کمی رطوبت آن را با افزودن آب افزایش دهید. سپس اجازه دهید که حدود 2 روز هوا بخورد. در نهایت روی آن را با یک لایه ماسه بادی نازک دیگر بپوشانید و دوباره حدود 2 هفته آن را رها کنید. پس از گذشت دو هفته کود آماده شده و دیگر مشکلات کود دامی تازه را ندارد.

مراحل پوساندن کود حیوانی

دلایل ضدعفونی کردن کود حیوانی

شما با ضدعفونی کردن کود حیوانی باعث از بین بردن هرگونه انگل، قارچ و آفات می شوید و همچنین با ضدعفونی کردن کود حیوانی میزان شوری کود کاهش یافته و تا میزان قابل توجهی باعث تعادل در میزان قلیایی بودن آن می شود. کودهای حیوانی حاوی ادرار قارچ ها، انگل ها و بیماری های میکروبی هستند که منجر به، افزایش آلودگی در کود ها می شود. بنابراین ضدعفونی کردن کودهای حیوانی یک امر ضروری است در غیر این صورت باعث ایجاد هزینه های زیاد برای برطرف کردن خسارت های وارده می شوند.

شما همراه با انجام روش های ضدعفونی کردن کود حیوانی می توانید پی اچ خاک را کنترل کرده و عملکرد کود را بالا ببرید. یکی از روش های آسان و کاربردی برای ضدعفونی کردن کود حیوانی استفاده از محلول های مختلف ضدعفونی می باشد. این محلول ها با نابود کردن قسمت های خارجی قارچ ها، ویروس ها و باکتری ها باعث از بین بردن آنها می شوند.

طریقه استفاده از کود حیوانی

کودهای حیوانی دارای مقادیر زیادی از آمونیاک بوده که به صورت آزاد وارد هوا می شود. بنابراین، برای جلوگیری از هدر رفتن ازت باید روی کودها را با مقداری کاه و کلش بپوشانید.

زمان مناسب برای استفاده از کود حیوانی

روش های استفاده از کود های دامی به زمان کوددهی، عمق مناسب کوددهی، مقدار کوددهی، شرایط آب و هوایی و نوع خاک بستگی دارد. که در قسمت پایین به بررسی هر کدام از آن ها پرداخته ایم.

مناطقی با زمستان‌های سرد و همراه با یخبندان

مناطقی که دارای زمستان های سرد، همراه با یخبندان و خاک های سنگین هستند. توصیه می شود، در فصل پاییز از ماه های آبان و یا آذر کوددهی را آغاز کنند، به طوری که از کودهای حیوانی پوسیده شده مانند اسب، الاغ و گوسفند در اعماق ۱۰ الی ۱۵ سانتی متری از خاک استفاده شود.
در این مناطق عمق کوددهی از مقدار گفته شده (۱۵ سانتی متر) نباید تجاوز کند. زیرا، خاک های سنگین به دلیل تراکم بالایی که دارند توانایی نفوذ آب و اکسیژن در آن ها کاهش یافته و در نتیجه عملکرد باکتری ها برای تجزیه مواد آلی کاهش می یابد. در این نوع خاک ها پیشنهاد می شود هر دو سال یک بار به مقدار ۵۰ الی ۶۰ تن در هکتار کوددهی انجام شود.

طریقه استفاده از کود حیوانی

مناطقی با زمستان های ملایم

مناطقی که دارای زمستان هایی با آب و هوای متعادل و خاکی سبک و شنی هستند فرآیند کود دهی در ماه های اسفند و فروردین انجام می شود. و همچنین پیشنهاد می‌شود از کودهای گاوی در عمق ۲۵ الی ۳۰ سانتی متری خاک به صورت هر ساله یا هر دو سال یک بار به مقدار ۱۰ الی ۲۰ تن در هکتار استفاده شود.

مزایای پوساندن کود حیوانی

همانطور که گفته شده است کودهای دامی به منظور تغذیه گیاهان و درختان، بهبود ساختمان خاک و همچنین اصلاح خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این کود ها توسط حیوانات مختلف مانند گوسفند، گاو، مرغ و…. تولید می شوند. درضمن، هرچه جثه حیوان بزرگتر باشد کود به دست آمده از آن دارای قدرت کمتری است. مقایسه میزان قدرت، درصد ازت و درصد فسفر و پتاسیم در کودهای دامی از بیشتر به کمتر به شرح زیر است.

 • میزان قدرت: مرغی،گوسفندی و گاوی
 • درصد ازت: گاوی، گوسفندی و مرغی
 • درصد فسفر و پتاسیم: مرغی، گاوی و گوسفندی

ویژگی های کود دامی پوسیده شده 

 • افزایش سرعت تجزیه توسط میکروارگانیسم ها باعث قرار گرفتن مواد غذای بیشتر در اختیار گیاهان می شود.
 • وجود هوموس در کودهای حیوانی که باعث بهبود ساختمان و تغذیه بهتر گیاهان می شود.
 • موجب محصول دهی بالا تر و با کیفیت بیشتر می شود.
 • عملکرد گیاهان و درختان را افزایش می دهد.
 • و….

معایب پوساندن کود حیوانی

معایب پوساندن کود حیوانی

 • امکان وجود بذر علف های هرز در کود های دامی  
 • ایجاد مسمومیت در گیاه به دلیل آزادسازی زیاد مواد ازته
 • امکان وجود املاح زیاد که باعث شوری خاک می شود. 
 • بالا رفتن نسبت تولید کربن به ازت، که باعث ایجاد اختلال در فرایند تجزیه کودی می شود.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *