هرس درختان در زمستان و مزایای آن

هرس درختان در زمستان و مزایای آن

چرا هرس درختان در زمستان اهمیت دارد؟

با سرد شدن هوا، اکثر مردم مراقبت از درخت را فراموش می کنند. اما واقعیت این است که زمستان زمان بسیار خوبی برای رسیدگی به درخت است و برخی از کارهای مراقبت از درخت مانند هرس درختان میوه برای به حداکثر رساندن تولید میوه، فقط باید در حالی که درختان در زمستان به خواب زمستانی فرو رفته اند و در حال استراحت هستند انجام شود. هرس مناسب درختان  به معنای ایجاد برش های مناسب در مکان های مناسب برای بهبود شکل، سلامت و ایمنی درختان است. هرس، بوته ها و درختان را جوان می کند و به گیاهان جوانی که در مرحله شکل گیری هستند فرم زیبایی می بخشد. اندام های درخت به دلایل متعددی هرس می شوند، که همگی منجر به داشتن درختی با ظاهر بهتر و عملکرد بهتر می شوند. اگرچه درختان بدون هرس کاملاً طبیعی رشد می کنند، اما این نگهداری منظم باعث می شود تا درختان شما از توانایی بالقوه خود برخوردار شوند و عمر طولانی داشته باشند.

6 فایده مهم هرس درختان در زمستان

1. ساختار درخت در زمستان بهتر دیده می شود 

کمبود برگ در درختان برگ ریز و بوته ها شما را قادر می سازد آنچه را که انجام می دهید با وضوح بیشتری ببینید. بنابراین می توانید به سرعت تشخیص دهید که  آیا درخت به هرس احتیاج دارد یا نه. همچنین شاخه های مرده یا خطرناک را که باید جدا شوند، با سهولت بیشتری شناسایی کنید.

2. از گسترش بیماری ها جلوگیری می کند

شاخه های تازه هرس شده را به عنوان زخم روی گیاهان خود در نظر بگیرید. در تابستان، میزان شیوع بیماری در هوا بیشتر است. به این معنی که زخم باز در تابستان نسبت به زمستان بیشتر دچار بیماری و عفونت می شود. بیماری های درختی به طور معمول توسط باکتری ها، قارچ ها، انگل ها و حشرات ایجاد یا گسترش می یابد. این عوامل بیماری معمولاً در ماه های زمستان بدون علامت و خاموش هستند، ( مگر اینکه هوا استثنا گرم باشد). در نتیجه، بیماری ها از طریق هرس درختان که در زمستان انجام می شود، کمتر منتقل می شوند. هرس بعضی از درختان مانند نارون و بلوط بهتر است در زمستان انجام شوند زیرا ناقل اصلی بیماری نارون هلندی که سوسک پوست نارون است نیز در زمستان خاموش است بنابراین خطر شیوع این بیماری را به حداقل می رساند.

3. استرس کمتری به درختان وارد می کند

واکنش طبیعی یک درخت به هرس، تحریک رشد جدید و بستن زخم حاصل از برش هرس است. به علاوه هرس زمستانه به درخت فرصت می دهد تا برش هرس را قبل از اینکه هوا گرم شود ترمیم کند. رشد سریع بلافاصله هنگام هرس درختان در زمستان اتفاق نمی افتد، که این امر برای درختان بسیار مفید است زیرا برف و سرما به رشد جدید آسیب می رساند و باعث تغییر شکل درخت می شود (به همین دلیل هرس در پاییز ایده خوبی نیست). درختانی که مقدار زیادی صمغ یا شیره تراوش می کنند مانند افرا، توس و گل مینا هنگام هرس در زمستان صمغ تولید نمی کنند. بنابراین هرس زمستانه باعث می شود تا برش قبل از رسیدن بهار روند بهبودی را آغاز کند.

4. ایمنی درختان را در زمستان بهبود می بخشد

درختان آسیب دیده، مرده یا در حال مرگ می توانند در زمستان خطرناک باشند، به ویژه هنگامی که هوا برفی و یا یخبندان شود امکان سقوط درختان وجود دارد.هرس درختان در زمستان برای پیشگیری از آسیب به درختان انجام می شود. همچنین با از بین بردن چوب های مرده و بیمار، درختان ضعیف تر را جوان می کند بنابراین باعث ایمنی بیشتر آنها می شود.

5. هرس زمستانه، ایده آل برای درختان میوه

درختان میوه فقط پس از ورود به خواب زمستانه باید هرس شوند. هرس درختان میوه در زمستان در از بین رفتن میوه جلوگیری می کند و به طور قابل توجهی احتمال انتقال بیماری را کاهش می دهد. هرس زمستانی ضمن تقویت رشد میوه های بزرگتر و آمبروسی،باعث رشد بهتر آنها در بهار نیز می شود.

6.جلوگیری از پژمردگی درختان بلوط 

هرس زمستانه یا خاموش  برای درختان بلوط توصیه می شود. در طول فصل رشد، بلوط ها بوی مشخصی منتشر می کنند که نوعی سوسک را به خود جلب می کند. سوسک ناقل قارچ Ceratocystis fagacearum است که باعث پژمردگی بلوط می شود. پژمردگی بلوط یک بیماری ناتوان کننده است که اغلب درختان میزبان را از بین می برد. سوسک ها به سمت زخم های پوست و برش های هرس در بلوط های حساس حرکت می کنند، تا جایی که اسپورهای قارچ را منتقل می کنند. علائم پژمردگی بلوط از نظر گونه های درخت متفاوت است، اما به طور کلی شامل تغییر رنگ برگ، پژمردگی و برگ زدایی گسترده است. سوسک ها در زمستان به خواب زمستانی می روند و درختان را برای هرس آماده می کنند.

 درختانی که به هرس زمستانی نیاز دارند بی شمارند، برخی از این درختان شامل:

 • صنوبر
 • سرخدار
 •  بلوط
 •  شیرین
 •  افرا
 • کاتسورا
 • ممرز
 • خاکستر
 • راش
 • نارون
 • گینگکو
 • بلوط
 • گل لاله
 • گردو
 • درخت بید

روش های هرس درختان در زمستان

اولویت اول در هرس درختان، برداشتن هرگونه چوب آسیب دیده یا بیمار است. ثانیا، هر شاخه ای که به شاخه دیگری گیر می کند باید با برداشتن کمترین شاخه یا برش دادن آن از پایین به یک جوانه رو به بیرون مرتب شود .هرس طول ساقه های جوانه دار باعث متمرکز شدن انرژی بوته یا درخت به جوانه های باقی مانده می شود، بنابراین وقتی رشد مجدد در بهار شروع می شود، درختان سرزنده تر می شوند. با این حال، ایجاد برش در مکان مناسب ضروری است.

1.خیلی دور از جوانه هرس نکنید

 این کار می تواند منجر به مردن چوب بین قلمه و جوانه زیرین شود که اغلب بر سلامت جوانه تأثیر می گذارد. اگر جوانه نتواند رشد کند، مردن می تواند باعث از بین رفتن کل ساقه شود. اگر شاخه به نظر بیمار می رسد آن را جدا کنید. شما نمی خواهید چیزی را روی درخت بگذارید که مانع رشد جدید شود. بیمار بودن یک شاخه می تواند شاخه های سالم دیگر را نیز آلوده کند، بنابراین آن را جدا کنید. 

2.خیلی نزدیک به جوانه هرس نکنید

هرس بیش از حد نزدیک به جوانه نیز می تواند باعث شود شاخه به سمت پایین ساقه بمیرد. این اغلب منجر به آسیب رساندن به جوانه می شود و توانایی رشد آن به یک برگ یا گل را به خطر می اندازد.

3.در زاویه اشتباه برش ندهید

 این کار یک ساقه نوک تیز در بالای جوانه برجای می گذارد، که می تواند به معنای از بین رفتن ساقه تا حد جوانه و احتمالاً فراتر از آن باشد.

4.درست بالای یک جوانه برش بزنید

اما از آن دور شوید تا آبی که از برش تراوش می کند برای جلوگیری از پوسیدگی از آن خارج شود. برای پیشگیری از شیوع بیماری ها و اطمینان از عدم گرفتگی، همیشه از ابزارهای تمیز و تیز استفاده کنید.

ابزاری که برای هرس درختان به آنها نیاز دارید

 • قیچی هرس دستی :برای شاخه های با قطر کم (به اندازه مداد)
 • قیچی سرشاخه زنی: برای شاخه های تا قطر 1.5 اینچ
 • اره هرس: برای شاخه های بزرگتر از قطر 1.5 اینچ

هرس درختانی که در بهار گل می دهند

درختان و بوته هایی که در اوایل بهار شکوفا می شوند، روی شاخه هایی که قبل از فرا رسیدن زمستان جوانه تشکیل داده اند، گل می دهند. اگر آن شاخه ها را قبل از شکوفایی گیاه هرس کنید، تمام جوانه های گل را قطع خواهید کرد. برای درختانی که در اوایل بهار شکوفه می دهند، بهتر است هرس را تا پایان گلدهی به تاخیر بیندازید. اما اگر گلدهی در اواخر بهار صورت می گیرد به فکر هرس زمستانه باشید.

درختانی که در اوایل بهار گل می دهند:

 • زردآلو
 • چوکچری
 • گیلاس زینتی
 • گل آلو
 • ماگنولیا

نکاتی کلی در مورد هرس درختان در زمستان

 1. در یک روز معتدل و خشک هرس کنید این نه تنها برای شما خوشایندتر است بلکه به جلوگیری از شیوع بیماری ها و یا صدمه ناشی از شدت سرما نیز کمک می کند.
 2. هرگز در اوایل زمستان هرس نکنید، زیرا در صورت پایین آمدن درجه حرارت برش ها یخ می زنند و خشک می شوند.
 3. هنگام هرس درختان، ابتدا شاخه های مرده و بیمار را جدا کنید، به ویژه شاخه های ناشی از برف و یخ زمستان.
 4. شاخه های زائد که در پایین اکثر درختچه ها و درختان همیشه سبز وجود نیز باید در اواخر زمستان برداشته شوند.
 5. شاخه های بزرگ و کوچک تر را بردارید تا به تاج درخت  نور و هوای بیشتری برسد.
 6. هدف شما حفظ شاخه هایی است که باعث رشد یا حفظ ساختار درخت می شوند.
 7. شاخه ها را در گره، نقطه ای که یک شاخه به شاخه دیگر می چسبد، ببرید.
 8. شناسایی خطرات و موانع احتمالی مانند خطوط انتقال برق و استفاده از تکنیک های هرس برای ترغیب درخت به جلوگیری از آنها بسیار مهم است.

  آیا می توانیم در طول فصل رشد (بهار یا تابستان) هرس کنیم؟

  در حالی که هرس درختان در فصل زمستان فواید زیادی دارد، اما می توانید هرس را در بهار یا تابستان انجام دهید. هرس یکی از عناصر مراقبت از درخت است که انجام آن در طول سال برای درختان سالم مهم است و دلایلی وجود دارد که ممکن است هرس درختان در فصول فعال منطقی تر باشد. این شامل:

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *