علت سوراخ شدن برگ گیاهان و راههای درمان آن

علت سوراخ شدن برگ گیاهان و راههای درمان آن
محتوا پنهان

مهمترین دلایل سوراخ شدن برگ ها

گیاهان تحت تأثیر عوامل مختلفی ممکن است آسیب دیده و برگ‌هایشان شروع به زرد شدن، سوراخ شدن، پژمردگی و ریزش کند. این علائم بیانگر آن است که گیاه تحت عوامل خارجی مانند انواع حشرات، نور زیاد و .. قرار گرفته و به مراقبت و رسیدگی بیشتری نیاز دارد. یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید. سوراخ شدن برگ گیاهان است. سوراخ شدن برگ گیاهان علاوه بر زیبایی گیاه بر عملکرد آن نیز تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین می‌توان با شناسایی علت سوراخ شدن برگ گیاهان و راه‌های مبارزه با آن باغی شاداب داشته و در کنار آن محصول مناسب و باکیفیتی تولید کرد. سوراخ شدن برگ گیاهان به عوامل زیادی بستگی دارد. در ادامه به بررسی مهمترین عوامل آن‌ می‌پردازیم.

چگونه عوامل محیطی بر سوراخ شدن برگ گیاهان تأثیر می‌گذارند؟

سوراخ شدن برگ گیاهان دلایل مختلفی دارد؛ که میتوان به شرایط محیطی ازجمله آبیاری بیش‌ازحد، نور زیاد، زهکشی نامناسب خاک اشاره کرد.در ادامه به بررسی هر یک از این عوامل خواهیم پرداخت.

تأثیر آبیاری بیش‌ازحد در سوراخ شدن برگ گیاهان

آبیاری بیش‌ازحد باعث فرسایش بافت خاک می‌شود؛ بنابراین عناصر موردنیاز از دسترس گیاه خارج می‌شوند. بهتر است اطلاعات کافی از نحوه‌ی آبیاری گیاهان داشته باشید. تا با مشکلاتی چون سوراخ شدن برگ گیاهان و کاهش رشد گیاه مواجه نشوید.

سوراخ شدن برگ گیاهان آپارتمانی به علت نور زیاد

بسیاری از گیاهان آپارتمانی نیاز به نور غیرمستقیم دارند. نور زیاد در محل نگهداری این گیاهان باعث سوراخ شدن برگ‌های گیاه به مرور زمان می‌شود. در صورت مشاهده این علائم بر روی برگ فاصله‌ی گلدان تا پنجره را افزایش دهید.

نقش زهکشی خاک در سوراخ شدن برگ گیاهان

درصورتی‌که میزان زهکشی خاک مناسب نباشد باعث می‌شود گیاه مستعد بیماری‌ها و آفات شود. خاک گیاه باید متخلخل باشد. تا ریشه‌ها به‌راحتی نفس بکشند. علاوه بر آن گیاه را در محیطی قرار دهید؛ که هوا جریان داشته باشد. تا با پیشگیری از گسترش آفات مانع خسارت به گیاهان ازجمله سوراخ شدن برگ‌ها شد.

چگونه عوامل محیطی بر سوراخ شدن برگ گیاهان تأثیر می‌گذارند؟

نقش آفات در سوراخ شدن برگ گیاهان

زمانی که برگ گیاهان را با آب اسپری می‌کنید. بستر مناسبی را برای رشد و تکثیر قارچ‌ها فراهم می‌کنید. درصورتی‌که روی برگ گیاه لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه غوطه‌ور در آب مشاهده کردید. دلیل سوراخ شدن برگ در اثر هجوم قارچ‌هاست؛ بنابراین سریعاً باید برگ‌های آسیب‌دیده را جدا کرد و با استفاده از قارچ‌کش مناسب مانع از بروز مجدد مشکل شد.

بیماری لکه غربالی درختان میوه هسته‌دار

این بیماری در درختان میوه‌دار هسته‌دار نظیر زردآلو، هلو، شلیل، گیلاس و… شایع است. عامل این بیماری قارچی به نام Wilsonomyces carpophilus است. این بیماری علاوه بر سوراخ شدن برگ‌ها با ایجاد لکه‌هایی بر روی میوه‌ها باعث کاهش کیفیت آن‌ها می‌شود.

روش‌های پیشگیری و درمان بیماری لکه غربالی

 • آبیاری اصولی و به‌اندازه
 • افزایش تهویه خاک
 • کود دهی و تغذیه مناسب درختان
 • انتخاب ارقام مقاوم و عاری از آفات
 • استفاده از ابزار تمیز و استریل برای هرس کردن

سم مناسب برای بیماری لکه غربالی

برای مبارزه با بیماری لکه غربالی می‌توان از سموم اکسی کلرور مس یا بردو فیکس استفاده کرد.

حشرات شایع‌ترین علت سوارخ شدن برگ گیاهان

از مهم‌ترین علت سوراخ شدن برگ گیاهان می‌توان به حمله حشرات اشاره کرد. با به کار بردن روش‌های مختلفی ازجمله استفاده از سموم مخصوص، صابون‌های مخصوص، کودها می‌توانید گیاه سالمی پرورش دهید. در ادامه به نحوه‌ی تأثیر حشرات مختلف در سوراخ شدن برگ گیاهان می‌پردازیم.

نحوه‌ی عملکرد شته‌ها در سوراخ شدن برگ گیاهان

شته‌ها حشرات کوچک با ظاهری بیضی‌شکل هستند و رنگ‌های متنوع (زرد، سبز، قرمز، سیاه، خاکستری) دارند؛ و در سر آن‌ها یک جفت شاخک وجود دارد. شته‌ها با مورچه‌ها رابطه همزیستی از نوع همیاری دارند. شته‌ها ماده چسبناک و شیرین ترشح می‌کنند؛ که مورچه‌ها از آن تغذیه می‌کنند.

در عوض مورچه‌ها باعث دور شدن کفشدوزک و زنبورهای پارازیتویید از اطراف شته‌ها می‌شود. شته‌ها با ترشح ماده عسل مانند و جذب مورچه‌ها باعث رشد کپک دوده‌ای می‌شوند. درنتیجه باعث مشکلاتی در گیاه ازجمله سوراخ شدن برگ گیاه می‌شوند.

نحوه‌ی عملکرد شته‌ها در سوراخ شدن برگ گیاهان

سوراخ شدن برگ گیاهان توسط میلی باگزها

میلی باگز حشرات کوچک سفیدی هستند؛ که در محل اتصال برگ به ساقه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید. این حشرات از شیره‌ی گیاهان تغذیه می‌کنند؛ و باعث سوراخ شدن برگ گیاهان می‌شوند.

شناسایی کنه‌های عنکبوتی عامل سوراخ شدن برگ گیاهان

این کنه‌های به‌صورت نقاط قرمز کوچکی در قسمت زیر برگ‌ها قابل‌مشاهده هستند. آن‌ها از مایعات گیاهی تغذیه می‌کنند و در هر مکانی که از آن تغذیه کردند سوراخ‌هایی در برگ ایجاد می‌کنند.

خسارات سوسک ژاپنی در گیاهان

سوسک ژاپنی بسیار مخرب و دارای میزبان‌های متعددی است. لارو آن‌ها شاخک سفید دارند؛ و نوع بالغ آن‌ها به رنگ آبی متمایل به سبز با روکش بال قرمزرنگ مشاهده می‌شوند سوراخ شدن برگ‌ها، خوردن گل‌ها و درنهایت از بین بردن کل گیاه از خسارات این حشرات محسوب می‌شود.

شناسایی کنه‌های عنکبوتی و سوسک ژاپنی

نقش حشرات گیاهی تارنیش در خسارات برگ گیاهان

این حشرات به رنگ سبز و قهوه‌ای و مثلث‌های زرد با نوک مشکی قابل‌مشاهده هستند. آب گیاه را می‌مکند و باعث پژمردگی، سوراخ شدن و ریزش برگ‌ها می‌شوند.

شناسایی سوسک‌های کک با ایجاد سوراخ های گرد در مرکز برگ گیاهان

سوسک کک از خانواده سوسک برگ (Chrysomelidae) است. لاروها باعث آسیب به ریشه‌ی گیاهان می‌شود. نوع بالغ این حشرات باعث ایجاد سوراخ‌های گردی در مرکز برگ می‌شوند.

نحو ه ی تغذیه کاترپیلارها از گیاهان

کاترپیلارها از انواع میوه‌ها، درختان و سبزیجات تغذیه می‌کنند. لبه‌های برگ‌ها را می‌جوند و به‌تدریج باعث سوراخ شدن برگ‌ها می‌شوند. می‌توان آن‌ها را به‌راحتی تشخیص داد و مانع از خسارت آن‌ها شد.

شناسایی سوسک‌های کک و کاترپیلار

سوراخ شدن برگ گیاهان در اثر هجوم لیسک ها و حلزون‌ها (Slugs و Snails)

لیسک ها و حلزون‌ها در طول شب بر روی گیاهان ظاهر می‌شوند و با طلوع خورشید پنهان می‌شوند. با ترشح مواد لغزنده بر روی برگ‌ها باعث سوراخ شدن برگ گیاهان می‌شوند.

تأثیر تریپس ها بر گیاهان و چگونگی کنترل آن‌ها

تریپس حشراتی کوچک و بالدار هستند. از گیاهان تغذیه می‌کنند؛ و می‌توانند علاوه بر ظاهر گیاهان بر رشد آن‌ها نیز تأثیرگذارند؛ که با مکیدن محتویان درون‌سلولی گیاهان باعث سوراخ شدن بر گ ها می‌شوند. این حشرات به‌سختی کنترل می‌شوند برای مبارزه با آن‌ها باید از ترکیبی از روش‌ها شامل استفاده از دشمنان طبیعی، حشره‌کش‌های انتخابی و روش‌های زراعی خوب، است.

خسارات آفت تریپس و حلزون

روش‌های پیشگیری و مبارزه با حشرات برگ‌خوار

در مبارزه با آفات نباید اجازه دهید. گسترش بیماری به حدی برسد که از کنترل خارج شود. در این قسمت به شرح چند روش پیشگیری و مبارزه با حشرات برگ‌خوار می‌پردازیم.

 • شخم زدن زمین پس از برداشت محصول
 • جلوگیری از گسترش آفت با کشت به‌موقع
 •  از بین بردن علف‌های هرز
 • استفاده از دشمنان طبیعی آفت
 • استفاده از سموم شیمیایی و حشره‌کش‌ها
 • حذف قسمت آسیب‌دیده گیاه
 • استفاده از روش تله چسبان

تقویت گیاهان برای جلوگیری از سوراخ شدن برگ ها

گیاهانی که دچار کمبود مواد مغذی هستند ضعیف می‌شوند و بیشتر در معرض حمله آفات قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر دیدید درخت شما دچار آفت شده است. نشان‌دهنده آن است که درخت مواد مغذی موردنیازش را دریافت نمی‌کند. می‌توان با یک برنامه کود دهی مناسب و منظم گیاهان را تقویت کرد؛ و از عارضه سوراخ شدن برگ جلوگیری کرد.

تقویت گیاهان برای جلوگیری از سوراخ شدن برگ ها

سخن پایانی

اگر برگ گیاهان سالم و سبز باشد جای نگرانی نیست. در صورتی که برگ‌های پژمرده و آسیب‌دیده را مشاهده کردید. باید با توجه به علائم ظاهری گیاه مشکل را حل کنید. ازجمله مشکلاتی که گیاه ممکن است با آن مواجه شود سوراخ شدن برگ است. سوراخ شدن برگ گیاهان دلایل متنوعی دارد.

ازجمله آبیاری بیش‌ازحد، نور زیاد، عدم زهکشی مناسب خاک، بیماری‌های قارچی، هجوم حشرات، با تأمین مواد مغذی گیاه و آبیاری اصولی و استاندارد می‌توان از سوراخ شدن برگ گیاهان جلوگیری کرد. همچنین در صورت مشاهده حشرات روی گیاهان برای جلوگیری از خسارت ناشی از حشرات باید اقدامات لازم برای از بین بردن آن‌ها را فراهم کنید.

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *