شناخت بهترین کود برای درختان زیتون

شناخت بهترین کود برای درختان زیتون

 حفر کانال های کاشت درختان زیتون

این روش بیشتر در جاهایی که تراکم درختان در باغ بالا می باشد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این روش بجای حفر چاله های منحصر بفرد برای هر درخت نسبت به حفر یک کانال در امتداد ردیف کاشت درختان با ابعاد مشخص و با توجه به جنس خاک و نوع محصول و… اقدام نموده و پس از غنی سازی با کود حیوانی و شیمیایی همچنین سیستم زهکش اقدام به کاشت درختان میوه می نمایند.

لازم به ذکر است پس از بررسی دقیق و نتایج حاصل از مطالعات خاکشناسی دقیق و تفصیلی در صورت وجود محدودیت های ذکر شده می توان به منظور صرفه جویی اقتصادی در اصلاح محیط ریشه به جای چاله های کاشت بزرگ از این روش استفاده نمود.

در صورت استفاده از این روش عمق حداقل 1/5 متر و عرض 1 متر در امتداد ردیف های کاشت درخت کنده می شود و معمولا هنگام پر کردن بسته به نوع خاک از 30 تا 50 تن کود دامی و مواد آلی پوسیده نطير بقایایی گیاهان و غیره استفاده می شود. حسن این روش بهبود خواص فیزیکی خاک در حد ایده آل و مهمترین عیب این روش هزینه بسیار سنگین اولیه می باشد.

جمع آوری و ریختن خاک بین ردیف ها بر روی ردیف یا باند کاشت درختان زیتون

در مناطقی که عمق خاک زراعی برای کاشت درختان میوه کم است و یا سطح آب زیر زمینی به حدی است که زهکشی در باغ با مشکل مواجه می شود معمولا از این تکنیک برای افزایش عمق خاک استفاده می گردد. در این شیوه با توجه به فواصل بین ردیفی خاک سطحی توسط ماشین آلات مخصوص مثل گریدر تراشیده شده و روی ردیف ها قرار می گیرد.

با این کار ضمن قرار دادن خاک زراعی در منطقه رشد ریشه ها عمق خاک زراعی منطقه رشد ریشه نیز افزایش می یابد با توجه به تجربیات موجود در برخی مناطق کشور که به دلیل کم بودن عمق خاک زراعی این روش اعمال شده و نتایج خوبی نیز داشته است.

کندن چاله کاشت با ابعاد بیشتر و غنی سازی کامل با کودهای حیوانی و شیمیایی

با توجه به وجود محدودیت عمق خاک در صورتی که از روش های فوق استفاده نشود حتما توصیه می گردد حفر چاله های کاشت به ابعاد 1/5*1/5*1/5 متر با استفاده از ماشین آلات خاص مثل بیل مکانیکی انجام گردد تا بتواند تا حدودی مشکلات و محدودیت های موجود را کاهش می دهد. لازم به ذکر است کندن چاله کاشت با استفاده از مته های چاله کنی در برخی مناطق که محدودیت های خاک کمتر است مورد استفاده قرار می گیرد. گونه عملیات باغی فقط یک بار در طول عمر اقتصادی باغ انجام می شود ضروریست به دقت و با نظارت کارشناس خبره انجام گردد.

 محدودیت های ناشی از شیمی خاک و کمبود مواد غذایی موجود در خاک

در این رابطه ظرفیت تبادل کاتیونی، اسیدیته خاک و مواد غذایی موجود در خاک می باشد. شایان ذکر است نظر به اینکه ظرفیت تبادل کاتیونی خاک در تجزیه نمونه های خاک مورد بررسی قرار نگرفته ولی سایر خصوصیات فیزیکی خاک از جمله پایین بودن شدید مواد آلی نشانگر این است که خاک منطقه از نظر ظرفیت تبادل کاتیونی نیز ضعیف بوده و نیاز به اصلاح دارد.

مشکل مواد غذایی موجود در خاک تا حدودی با مصرف کودهای شیمیایی قابل جبران است و مسئله مهم در استفاده از این کودها مصرف متعادل و بهینه کردها بر اساس نتایج آزمون های دقیق با کودهای مناسب طبق توصیه های کارشناسی صورت گیرد تا باعث بهم خوردن تعادل مواد غذایی داخل خاک نشود.

البته هنگام اضافه نمودن کودهای شیمیایی همراه کود دامی پوسیده باید دقت نمود از آنجائیکه بیشتر خاک های کشور و به الطبع خاک محدوده مطالعاتی دارای pH نسبتا بالایی می باشد می بایست از کودهای شیمیایی با پایه اسیدی مثل سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم و سولفات منیزیم و … استفاده نمود و توصیه گردیده از مقداری گوگرد گرانوله نیز استفاده گردد.

فرمول عمومی مخلوط کود برای چاله ها قبل از کاشت نهال

بر همین اساس یک فرمول عمومی برای چاله ها قبل از کاشت نهال در خاکهای فقیر مخلوط کود شیمیایی به مقدار ۱/ ۵ کیلوگرم شامل سوپر فسفات تریپل ۴۰۰ گرم، سولفات آمونیوم ۴۰۰ گرم، سولفات پتاسیم ۳۰۰ گرم، گوگرد پودری ۲۰۰ گرم و سولفات روی ۲۰۰ گرم بصورت مجتمع در ته چاله پیشنهاد گردیده است که ضروری است مقدار دقیق این کودها با توصیه کارشناس تغذیه گیاهی انجام گیرد.

 ضمنا این کود شیمیایی قبلا باید با کود حیوانی خوب مخلوط گردیده سپس با مخلوط خاک رس و خاک منطقه مخلوط شده، در زیر چاله ریخته شود بطوری که حداقل در نیمه بالای چاله کود شیمیایی قرار نداشته باشد و این کود پایه برای استفاده درخت در سال های اولیه رشد تقریبا کافی خواهد بود.

تزریق کودهای محلول در آب در سیستم های آبیاری

مکانیزم سیستم های آبیاری قطره ای به صورتی است که با راندمان بالای ۸۵ درصد آب مورد نیاز تبخیر و تعرق گیاه را به محیط رشد ریشه ها می رساند همین امر و همچنین ارزش بالای کودهای مورد نیاز گیاه موجب گشته تا از سال ها پیش متخصصین تغذیه گیاه به فکر رساندن عناصر غذایی مورد نیاز گیاه به همین شیوه با راندمان بالا باشند.

راه هایی که تا کنون جهت تزریق کود در سیستم های آبیاری بکار گرفته شده متنوع می باشد. یکی از بصرفه ترین و موثرترین این شیوه ها استفاده از ونتوری تزریق کود می باشد که با راندمان بسیار بالا و با غلظت کاملا یکنواخت محلول کود را به درون سیستم هدایت می کند.

مسئله مهمی که در این پروسه بسیار مهم جلوه می کند درصد حلالیت کود، درجه اشباع و pH آن می باشد. متاسفانه بکار گیری کودهایی با کیفیت بسیار نازل باعث بروز خسارات جبران ناپذیر به سیستم آبیاری می شوند. در این زمینه و قبل از تهیه کود جهت تزریق بدرون سیستم آبیاری می بایست با کارشناسان مربوطه مشورت شود.

اخیرا کودهای UNEC علاوه بر تأمین نیاز غذایی گیاهان، با پایین آوردن pH آب آبیاری در حد ۴-۳ باعث عدم رسوب گذاری املاح محلول در آب گشته و علاوه بر آن به تدریج باعث شستشوی رسوبات پیشین نیز می گردند. این نوع کودها در حال حاضر بسیار مطرح بوده و هر سال استفاده کنندگان از سیستم های آبیاری مخصوصا سیستم های قطره ای را به خود جلب می کند.

کود بیولوژیک مایع آب نگهدار چیست ؟

تعریف کود مایع کشاورزی

دو یا چند عنصر غذایی را دارا می باشند و در آب محلول هستند و به صورت مایع مورد استفاده قرار می گیرند. محلول پاشی این کودها در خاک هایی که مشکل پی اچ  (PH) دارند مؤثر است.

مزایای کود های مایع:

 1. صرفه جویی در هزینه های کارگری
 2.  به راحتی قابل اجرا می باشد به سادگی می توان کودپاشی کرد
 3.  همزمان می توان علف کش ها و قارچ کش ها را با کود به گیاه اضافه کرد.

 تعریف کودهای بیولوژیک کشاورزی

علاوه بر انواع و اقسام کودهای آلی و شیمیایی که در زراعت و باغبانی مورد استفاده قرار می گیرد.  طی چند سال اخیر نوع جدید و متفاوتی از کودها تحت نام بیولوژیک به بازار معرفی شده اند. که اثرات بسیار نافعی بر محصولات و خاک محیطی دارند و محصولات تولیدی آن ها با نام ارگانیک در بازارهای مصرفی دنیا شناخته می شوند.

کودهای بیولوژیک به موادی اطلاق می شود که به صورت جامد یا مایع بوده و حاوی یک یا چند میکروارگانیسم مفید خاکزی و یا همزیست با گیاه هستند که در تأمین قسمتی از نیازهای غذایی گیاهان مؤثرند.

تأثیرات کودهای بیولوژیک:

 1. افزایش عملکرد
 2.  افزایش مقاومت در برابر تنش های محیطی به خصوص خشکی
 3. بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک
 4.  اثر هورمونی بر روی گیاه عدم رعایت مصرف بهینه کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات و هورمون ها و باقی ماندن اثرات و ترکیبات آن ها علت اصلی سوء تغذیه در کشور است. به همین علت در چرخه کشاورزی پایدار استفاده از انواع کودها و قارچ کش ها و حشره کش های بیولوژیک توصیه اکید می شود.

آشنایی با تقسیم بندی کودهای بیولوژیک

کودهای بیولوژیک به هفت گروه متفاوت تقسیم می شوند:

 1.  باکتری های تثبیت کننده نیتروژن
 2.  قارچه ای مایکوریزا(همزیستی قارچ ریشه ای)
 3. میکروارگانیسم های حل کننده فسفات
 4.  میکروارگانیسم های اکسید کننده گوگرد
 5.  تنظیم کننده های رشد گیاهی
 6.  میکروارگانیسم های تبدیل کننده مواد آلی به کمپوست
 7. کرم های خاکی و تولید ورمی کمپوست.

کود بیولوژیک مایع آب نگهدار چیست؟

کود بیولوژیک مایع آب نگهدار توسط شرکت آب نگهدار کویر آریا تولید و در تمامی سیستم های آبیاری شامل :غرقابی ، تحت فشار ، هیدروپونیک و قطره ای مورد استفاده قرار می گیرد .

کود بیولوژیک فلور میکروبی مفید، خاک را غنی کرده و به اصطلاح خاک را زنده و حاصل خیز می کند. علاوه بر این عناصر غذایی ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاه را به صورت قابل جذب در اختیار گیاهان قرار می دهد. همچنین  پی اچ (PH) خاک را تعدیل کرده و باعث آزاد کردن عناصر تثبیت شده در خاک می گردد.

طریقه مصرف کود بیولوژیک مایع آب نگهدار به چه صورت است؟

80 تا 100  لیتر در هکتار برای باغات، و برای گلخانه ها و گیاهان تزئینی و یا آبیاری قطره ای به میزان 10 در 1000 لیتر به همراه آب آبیاری استفاده می شود.در آبیاری غرقابی کود مایع را داخل یک دبه شیر دار ریخته و شیر آن را به آهستگی باز نموده و کم کم با آب آبیاری به خوبی مخلوط شود.

زمان مصرف کود بیولوژیک مایع آب نگهدار چه موقع می باشد؟

این کود بر خلاف کود جامد آلی آب نگهدار از ابتدای بهار تا قبل از برداشت محصول به همراه آب آبیاری قابل استفاده است .(زمان استفاده کود جامد آلی آب نگهدار در زمستان و اوایل بهار است).

بهترین کود برای درختان زیتون

بهترین کود ها برای درختان کود های آلی می باشند که باعث حاصلخیزی خاک و محصول بیشتر و سالم می شوند.

کود آلی آب نگهدار بهترین کود برای درختان زیتون

کود آلی آب نگهدار شرکت آب نگهدار کویر آریا رفسنجان یک کود کامل و مناسب برای درختان زیتون است ، این کود با تکنولوژی روز دنیا تولید شده است. کود آب نگهدار از دو بخش مواد آلی و مواد معدنی تشکیل شده است.

بخش مواد آلی شما کود مرغی و کود گاوی پوسیده میباشد که این مواد در کارخانه حرارت دیده و هیچگونه بذر علف هرزی ندارند.بخش معدنی شامل عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز گیاه و ۹ ماده معدنی نگهدارنده آب که آب را در خود جذب کرده و با توجه به نیاز گیاه آن را به ریشه گیاه میرساند. مواد معدنی این کود برعکس کود های حیوانی آبشویی نشده و تا چندین سال در خاک ماندگار خواهند بود.

فواید استفاده از کود آب نگهدار

فواید استفاده از کود آب نگهدار عبارتند از:

1.این کود سبب حفظ رطوبت در منطقه توسعه ریشه و افزایش راندمان آبیاری می شود
2.باعث جلوگیری از برگشت آب به سطح خاک و تبخیر شدن آن می شود و از این طریق از شوری خاک هم جلوگیری می کند.
3.در مناطقی که دچار کم آبی هستند این کود مانند یک معجزه عمل می کند و باعث شادابی و نشاط گیاه می شود
4.جلوگیری از آب شویی عناصر غذایی و حفظ این عناصر در منطقه توسعه ریشه
5.افزایش راندمان کود دهی
6.کمک به تشکیل خاکدانه در خاک
7.نفوذ پذیر کردن خاک و بهبود تهویه آن
8.کمک به توسعه ریشه و حفظ سلامت آن
9.کمک به توسعه میکروارگانیسم های مفید خاک
10.محبوس کردن سموم و فلزات سنگین در خود و جلوگیری از جذب آنها توسط گیاه
11.آبیاری کمتر محصول بیشتر
12.امکان افزایش فواصل آبیاری و استفاده بهینه از کود و در نهایت کاهش هزینه های تولید.

منابع:

 1.  زهتابیان، غ. راه های عملی آبیاری. ۱۳۸۴. انتشارات دانشگاه تهران.
 2. صادقی، حسین. کاشت، داشت و برداشت زیتون. نشر آموزش کشاورزی. ۱۳۸۶.
 3. علیزاده، ا. طراحی سیستم های آبیاری. چاپ چهارم. انتشارات آستان قدس رضوی.۱۳۸۱
 4. ع، زینانلو، ۱۳۹۰، ارقام زیتون روغنی و کنسروی
 5. کردوانی، پ. منابع و مسائل آب در ایران. جلد دوم، آبهای شور، مسائل و راههای استفاده از آنها. ۱۳۸۶
 6. منیعی، عباسعلی، مبانی علمی پرورش درختان میوه ، ۱۳۷۰، انتشارات سنا.
 7. ملکوتی، محمدجعفر و..، تغذیه درختان میوه، انتشارات نشر آموزش کشاورزی، 

برای مشاهده اخبار روز صنعت پسته و مطالب مفید کشاورزی و پسته به کانال پسته رفسنجان بپیوندید 

برای عضویت در کانال بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

درباره‌ی پسته رفسنجان

حتما ببینید

تهیه کود کمپوست خانگی و خصوصیات آن (کود ضایعات غذایی)

کمپوست نتیجه یک فرآیند تجزیه مدیریت شده است که طی آن توالی های هوازی انجام …

2 نظر

 1. مسیح کشاورز

  کود های آب نگهدار را چگونه میتوان تهیه کرد برای درختان زیتون ..قیمت آن چنده ؟ برای هر درخت ۲۰ سال به بالا چقدر استفاده بشه ؟ ممنون از راهنمایی شما

  • محسن جمشیدی

   سلام
   میتوانید آنلاین سفارش دهید

   برای هر درخت تا 15 کیلو قابل استفاده هست
   حتما باید در انتهای سایه انداز درخت در عمق بالای 40 تا 80 سانتی متری چالکود شود و هرگز نباید سطحی مصرف شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *