درختان میوه آپارتمانی مناسب برای کاشت داخل گلدان

درختان میوه آپارتمانی مناسب برای کاشت داخل گلدان

داخل خانه و آپارتمان را می توان با استفاده از درختان میوه آپارتمانی، زیبا و دلنشین تر کرد. متاسفانه امروزه زندگی های آپارتمانی سبب شده تا این تفکر به وجود بیاید که هرگز نمی توان از داشتن درختان میوه در داخل خانه لذت برد. اما باید گفت که باغبانی گلدانی این امر را میسر کرده و میوه هایی وجود دارند که با اندکی مراقبت می توان آن ها را در گلدان داخل آپارتمان پرورش داد.

کاشت و پرورش درختان میوه در گلدان هم کار بسیار لذت بخشی به حساب می آید و هم این که دسترسی شما را به میوه مورد علاقه تان را آسان تر می کند.

کاشت درختان میوه داخل گلدان 

یکی از مهم ترین نکاتی در مورد کاشت درختان میوه در گلدان این است، که بدون استثنا هر نوع میوه و بذری را می توان در ظرف با سایز مناسب پرورش داد. آن چه که اهمیت دارد، این است که حتما باید در کاشت درختان میوه در گلدان از بزرگترین ظرف موجود در آپارتمان استفاده کرد. بهتر است از کاشتن این درختان درون ظروفی که کمتر از 57 لیتر هستند تا حد زیادی اجتناب کرد.

جنس ظرف انتخابی برای کاشت نیز بستگی به سلیقه فرد دارد. به طور کلی بهتر است از ظرفی استفاده کرد که برای گیاهان و محیط آپارتمان بسیار مناسب باشد. ظروف سفالی دارای منافذ زیادی بوده و احتمال انباشته شدن نمک درون آن ها وجود دارد و منجر به بروز مشکلات باکتریایی برای گیاه می شود. ظروف چوبی نیز به مرور زمان شکسته شده و بهترین گزینه برای کاشت همان ظروف پلاستیکی سبک می باشد.

بهترین زمان برای کاشت درختان میوه در گلدان و نکات مهم کاشت

بهترین زمان برای کاشت درختان میوه در گلدان، فصل بهار می باشد. مواظب باشید گیاهی را که برای کاشت انتخاب می کنید، دارای ساقه مورب و ریشه قارچی نباشد. همچنین برای رشد سریع و بهتر گیاه، باید از کود های با کیفیت و مرغوب با کم ترین میزان نمک های معدنی استفاده نمود؛ زیرا در صورت استفاده از کود نامرغوب ممکن است برای گیاه در داخل گلدان تولید سم نماید.

در ابتدا قبل از خرید نهال یا بذر باید بدانید که کدام نوع میوه ها قابلیت کشت و پرورش در داخل گلدان را دارند. نباید انتظار داشت که از یک گلدان به اندازه یک مزرعه برداشت کرد. اما حداقل میوه هایی که برداشت کرده اید کاملا سالم و با کیفیت بوده و شما می توانید با خوردن این میوه های ارگانیک، از داشتن گلدان درخت میوه خود لذت ببرید.

کدام میوه ها قابلیت کاشت درون گلدان را دارند؟

1.بلوبری یا زغال اخته آبی (Vaccinium)

این میوه بومی آمریکای شمالی بوده و در برابر آفات و بیماری ها بسیار مقاوم است و می تواند تا 20 سال تولید میوه نماید. بوته های حاصله از این گیاه، علاوه بر تولید میوه؛ چشم انداز جذاب و دیدنی نیز ایجاد می کنند. شاخ و برگ بوته های بلوبری در فصل پاییز، به رنگ قرمز مایل به زرد در آمده و در بهار نیز با تولید گل های سفید زیبایی خانه و آپارتمان را دو چندان می کند.

برای کاشت این میوه در داخل گلدان، به گلدانی با عرض 50 و عمق 45 سانتی متر احتیاج است. خاک مورد استفاده برای کاشت این میوه نیز باید یک خاک سبک با زهکشی مناسب باشد.

1.بلوبری (Vaccinium)

2.توت فرنگی، رایج ترین توت زینتی (Straw berry)

توت فرنگی یک گیاه گلدانی بسیار مناسب برای پرورش در داخل آپارتمان می باشد. یکی از بهترین و مهم ترین مزیت های میوه توت فرنگی در باغبانی گلدانی این است، که دو بار در سال می توان از میوه آن برداشت کرد. برداشت میوه توت فرنگی دوبار در سال یکی در خرداد ماه و دیگری در اواخر تابستان صورت می پذیرد. برای کاشت توت فرنگی بهتر است از یک گلدان با عرض 45 سانتی متر که می تواند 12-10 بوته توت فرنگی را در بر بگیرد استفاده کرد. بهترین خاک برای این میوه خاک باغچه به همراه کود دامی می باشد.

2.توت فرنگی (Straw berry)

3.گوجه فرنگی گیلاسی، گوجه مینیاتوری (Cherry Tomatoes)

کاشت و پرورش گوجه فرنگی در داخل آپارتمان این امکان را فراهم می سازد تا حتی در طول ماه های سرد سال هم گوجه فرنگی های خوش طعم و تازه داشته باشید.به طور کلی گوجه فرنگی یک نوع میوه محسوب می شود که می توان به راحتی آن را درون گلدان کاشت و پرورش داد.

برای کاشت گوجه فرنگی در داخل گلدان باید تا حد امکان از گلدانی با فضای بزرگ و کافی استفاده نمود تا آن ها فضای کافی برای رشد و میوه دهی داشته باشند.

3.گوجه فرنگی (Tomato)

4.کامکوات، پرتقال زینتی (Kumquat)

پرتقال زینتی یا کامکوات یکی دیگر از درختان میوه مناسب برای کاشت در داخل گلدان می باشد. این میوه از خانواده مرکبات بوده و ظاهری همچون پرتقال اما اندازه بسیار کوچکتری دارد. مزه آن ترش و شیرین است و می توان گفت که دارای یک مزه و طعم جدید و خارق العاده می باشد. برای کاشت این میوه می توانید از نهال های موجود در بازار استفاده نمایید.این درخت علاوه بر زیبایی، طراوت و شادابی خاصی را نیز به محیط خانه و آپارتمان هدیه می دهد.

4.پرتقال زینتی (Kumquat)

5.گلابی تمساح، معروف به آووکادو (avocado)

یکی دیگر از درختان میوه آپارتمانی که قابلیت کشت و پرورش در داخل گلدان و آپارتمان را داراست میوه آووکادو می باشد. روش کاشت هسته آووکادو به این صورت است که در ابتدا جوانه آن را آماده می کنیم. برای این کار می توان 4 عدد خلال دندان را در هسته آووکادو فرو کرده و آن را روی یک لیوان آب معلق نگه داشت. آب درون لیوان باید به اندازه ای باشد که 2.5 سانتی متر از هسته را بپوشاند. سپس لیوان را در یک مکان گرم به دور از نور خورشید نگهداری کنید تا ریشه بزند. این کار ممکن است به مدت 6-2 هفته زمان ببرد.

بعد از ریشه زدن هسته، باید جوانه را به صورتی که نیمی از آن خارج از خاک باشد بکارید. همانطور که گفته شد بهترین زمان برای کاشت آووکادو در گلدان فصل بهار می باشد. متاسفانه یکی از معایب این درخت این است که برای میوه دادن این درخت باید 13-5 سال صبر کنید تا بتوانید از میوه حاصل از مراقبت های خود استفاده کنید.

5.آووکادو (avocado)

6.انجیر، میوه خدایان (Ficus carica)

انجیر نیز یکی از بهترین درختان میوه برای کاشت و پرورش در داخل گلدان می باشد. این میوه به مراقبت زیادی احتیاج نداشته و تنها با فراهم کردن نور کافی و خاک با زهکشی مناسب می توان انجیر هایی خوشمزه و کاملا ارگانیک تولید کرد. برای این کار تنها به یک گلدان با عرض 40 سانتی متر احتیاج دارید.

برای رشد بهتر انجیر لازم است تا در روز های گرم تابستان گلدان را روزانه آبیاری نمایید. زیرا در کاشت درخت به صورت گلدانی آب خیلی سریع تر از حد معمول تبخیر خواهد شد.

6.انجیر (Ficus carica)

7.آناناس، میوه استوایی (pineapple)

بر خلاف بسیاری از افراد که تصور می کنند کاشت و پرورش آناناس در آپارتمان داخل گلدان امری محال و سخت است باید گفت کاشت و پرورش آناناس در گلدان چندان هم سخت نیست. برای این کار تنها لازم است تاج یک آناناس را بردارید. در ادامه آن را به مدت 2-1 روز در آب خیس کنید. سپس آن را درون یک گلدان 4 لیتری بکارید و در مقابل نور خورشید قرار دهید.

7.آناناس (pineapple)

8.گیلاس، میوه خوش طعم تابستانی (Cherry)

گیلاس یک درخت میوه خوش طعم و در عین حال زیبا می باشد. این درخت در بهار شکوفه داده، در تابستان میوه می دهد و در پاییز دارای برگ هایی براق و منحصر به فرد می باشد که جلوه دلنشینی را ایجاد می کند. این درخت در دو نوع ترش و شیرین وجود دارد. نوع ترش آن در سایه به خوبی رشد می کند، اما نوع شیرین آن تا حدودی به نور خورشید احتیاج دارد.

این میوه دارای ریشه های کم عمقی است، از این رو لازم است که حتما در سال اول آن را به خوبی آبیاری کرده و از دادن خشکی زیاد به این گیاه خودداری نمایید.

8.گیلاس، میوه خوش طعم تابستانی (Cherry)

9.تمشک، میوه ای شبیه شاه توت (Raspberry)

تمشک نیز در دو نوع تابستانه و پاییزه وجود دارد. اگر گلدانی با فضای زیاد در اختیار ندارید بهتر است از واریته های تابستانه این میوه استفاده کنید. زیرا این نوع واریته از تمشک دارای پراکندگی زیادی نمی باشد. برای کاشت تمشک در گلدان کافی است 3 واریته تابستانه از آن را در یک گلدان 30 سانتی متری قرار دهید و سپس گلدان را در یک مکان تا حدودی آفتابی بگذارید.

9.تمشک (Raspberry)

10.انار، میوه بهشتی (pomegranate)

انار نیز یکی دیگر از درختان میوه آپارتمانی به حساب می آید که نسبت به بعضی از میوه ها، کاشت آن در گلدان بسیار آسان است. علت این امر این است که این درخت میوه دارای ریشه های کم عمقی بوده و به فضای کمتری برای رشد و پرورش احتیاج دارد. این میوه نسبت به مرکبات دارای رشد بهتر و سریع تری بوده و همچنین در مقابل سرما نیز تا حد زیادی مقاوم است.

11.هلو یک سوپر میوه خوشمزه (Peach)

میوه هلو نیز می تواند به صورت گلدانی در داخل آپارتمان رشد کند. برای کاشت هلو در داخل گلدان می توانید از هسته های میوه هلو استفاده نمایید. برای این کار در ابتدا چند هسته هلو را لای یک دستمال کاغذی مرطوب قرار دهید و آن را به مدت 8 روز داخل یخچال قرار دهید و سپس هسته ها را در داخل گلدان بکارید.

اما برای آسان تر و سریع تر شدن روش کاشت تنها کافی است هر هسته را به صورت جداگانه درون یک کیسه پلاستیکی قرار داده و همزمان چند دانه را با هم درون گلدان بکارید تا اگر بعضی هسته ها از بین رفتند، بقیه هسته ها قدرت رشد و نمو را داشته باشند.

12.آلو، بهترین سم زدای طبیعی (Plum)

آلو یک میوه خوشمزه و پر طرفدار است که کاشت و پرورش آن در داخل آپارتمان به آماده سازی های اولیه احتیاج دارد. برای کاشت این میوه در ابتدا هسته های آلو را به مدت چند روز در زیر آفتاب کنار پنجره قرار دهید تا کاملا خشک شوند. بعد از خشک شدن، هسته ها را با فندق شکن باز کرده و دانه های آن را خارج کنید. در ادامه این دانه ها را به مدت یک شب درون یک لیوان پر از آب قرار دهید. سپس یک ظرف شیشه ای درب دار را با کود پر کرده و دانه های هسته آلو را درون آن بگذارید و درب آن را محکم ببندید. ظرف حاوی کود و دانه های هسته آلو را به مدت 8-6 هفته درون یخچال نگهداری کرده تا زمانی که دانه ها جوانه بزنند.

بعد از جوانه زدن دانه ها، آن ها را درون خاک مخلوط با کود به گونه ای که دو سوم گلدان خاک و یک سوم کود باشد بکارید. این درخت تا حد زیادی با تابش نور خورشید احتیاج دارد. این درخت میوه بعد از 5-3 سال تولید میوه می کند.

12.آلو (Plum)

13.نارنگی، میوه ای با پوست معطر (Tangerine)

درخت نارنگی یک درخت همیشه سبز است که به راحتی می توان آن را در داخل آپارتمان پرورش داد. برای کاشت و پرورش این درخت بهتر است که از هسته های نارنگی استفاده نمایید. این هسته ها را در بهار یا اوایل تابستان درون گلدان کاشته و مکررا درخت را آبیاری نمایید. توجه داشته باشید که خاک باید خیس باشد نه غرقاب!

درخت نارنگی را تا حد امکان در مکانی با نور کافی و نسبتا زیاد قرار دهید. نور خورشید باید غیر مستقیم به درخت نارنگی بتابد. میوه دهی این درخت ممکن است 7-4 سال به طول انجامد.

13.نارنگی (Tangerine)

14.موز، میوه ای شبیه به پلانتین (banana)

کاشت و پرورش موز در داخل گلدان بسیار آسان و جالب است. با کمی خلاقیت می توان یک درخت موز کوتوله را در داخل آپارتمان پرورش داد. موز یکی از میوه های چند ساله می باشد که نیازمند هرس هرساله است. برای کاشت این درخت باید حتما از یک گلدان بزرگ با زهکشی مناسب استفاده نمایید.

14.موز (banana)

نکات طلایی برای پرورش درختان میوه در گلدان

  • اولین نکته برای کاشت درختان میوه آپارتمانی در داخل گلدان این است که حتما باید زهکشی به خوبی انجام شود. در غیر این صورت باغبانی موفقی نخواهید داشت.
  • برخی تصور می کنند به علت این که این درختان در داخل گلدان کاشته می شوند نیاز به نور خورشید ندارند. این فرضیه کاملا اشتباه بوده و این گیاهان به نور خورشید احتیاج دارند. برخی از واریته ها و ارقام بیشتر و برخی کمتر به نور احتیاج دارند.
  • از آن جایی که گیاهان گلدانی به مواد مغذی دسترسی ندارند باید هر هفته یا هر دو هفته یکبار آن ها را با یک کود مناسب و مورد نیاز به طور کامل تغذیه کرد.
  • گیاهانی که رشد بیشتر و انبوه دارند نیاز به فضای بیشتری داشته و باید گلدان بزرگتری برای پرورش آن ها انتخاب کرد.
  • بهتر است گلدان را زیاد شلوغ نکنید! حضور یک گیاه داخل گلدان میوه بیشتری تولید می کند تا چند گیاه در یک گلدان.
  • برای گلدان درختان میوه آپارتمانی تا حد امکان از بهترین ترکیب خاک استفاده نمایید.
  • گیاهان مختلف دارای نیاز آبی متفاوتی می باشند. بهتر است قبل از کاشت درختان میوه حتما اطلاعاتی را در مورد میوه مورد نظر برای کاشت کسب نمایید.
مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.