بهترین کود برای باغچه را بشناسیم

بهترین کود برای باغچه را بشناسیم

کود مناسب برای باغ و باغچه را چگونه انتخاب کنیم!

کوددهی منظم و اصولی برای تأمین عناصر موردنیاز گیاه و رشد مطلوب آن امری ضروری است. به‌طوری‌که توجه نداشتن به این موضوع منجر به کاهش میزان تولید محصول یا تولید محصولاتی باکیفیت پایین خواهد شد. امروزه طیف وسیعی از کودهای شیمیایی و ارگانیک در بازار موجود است. انتخاب کود مناسب برای باغچه با توجه به نیاز خاک و نوع گیاه یکی از اقدامات ضروری محسوب می‌شود. در این مقاله به معرفی بهترین کود برای باغچه پرداخته‌ایم. تا بتوانیم شما را در تولید گیاهانی شاداب و پرمحصول یاری‌ رسانیم.

بهترین خاک برای باغچه منزل

در تعیین کیفیت خاک برای باغچه فاکتورهای ازجمله بافت خاک و عدم حضور آفات و بذر علف‌های هرز مؤثر است. به‌طورکلی بهترین خاک برای باغچه خاکی است؛ که حاوی ترکیبی از رس، شن و هوموس باشد؛ زیرا رس باعث می‌شود رطوبت خاک حفظ شود. همچنین استحکام گیاه را افزایش می‌دهد. وجود شن و ماسه در خاک باغچه باعث افزایش میزان تهویه و نفوذپذیری خاک می‌شود. استفاده از هوموس در خاک باغچه علاوه بر اینکه مواد غذایی خاک را فراهم می‌کند. قابلیت نگهداری آب را افزایش می‌دهد.

بهترین خاک برای باغچه منزل

چگونگی انتخاب بهترین کود برای باغچه

انتخاب بهترین کود برای باغچه به نیاز گیاه و نتایج حاصل از آنالیز خاک بستگی دارد. بعضی از گیاهان به کود نیاز ندارند یا نیاز کمی به کود دارند. این در حالی است که بسیاری از گیاهان برای اینکه رشد کنند و سالم بمانند به تقویت و کود دهی نیاز دارند. همچنین می‌توانید قبل از کود دهی به باغچه آزمایش خاک برای تعیین میزان عناصر خاک انجام دهید. مواد مغذی را می‌توان به شکل کود به خاک اضافه کرد. نیتروژن بالا به افزایش شاخه و برگ کمک می‌کند. فسفر در ریشه‌زایی نقش بسزایی دارد. پتاسیم به گیاه کمک می‌کند تا در برابر آفات و تنش‌های محیطی مقاومت داشته باشد. لازم به ذکر است بهترین کود برای باغچه زمانی تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت؛ که در زمان مناسب استفاده شود.

استفاده از کودهای آهن در باغچه برای افزایش سرعت رشد و باروری

گیاهان باغچه برای رشد و باروری نیاز به عناصر ریزمغذی دارند. یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین این عناصر آهن است؛ که دارای مزایای بسیار زیادی برای گیاهان است. عنصر آهن در ساخت کلروفیل و درنتیجه بر فرآیند فتوسنتز گیاه نقش مهمی دارد. آهن با افزایش فتوسنتز به رشد سریع گیاهان و افزایش میزان باردهی آن‌ها کمک می‌کند. کمبود این عنصر باعث کلروز برگ‌ها می‌شود. اگر کمبود این عنصر ادامه پیدا کند. کل گیاه زرد شده و درنهایت از بین می‌رود. می‌توان این عنصر را به‌صورت سولفات آهن یا کلات آهن به خاک اضافه کرد.

استفاده از کودهای آهن در باغچه برای افزایش سرعت رشد و باروری

استفاده از کودهای گوگرد در باغچه و کمک به جذب بهتر عناصر

گوگرد از عناصر مغذی ضروری برای گیاهان است. گوگرد در ساختار اسیدهای آمینه سیستئین و متیونین نقش دارد این اسیدهای آمینه در ساختار پروتئین‌ها و آنزیم‌ها نقش مهمی دارند. پروتئین‌های حاوی از گوگرد باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها و آفات می‌شود. بهترین کود گوگرد برای باغچه تحت تأثیر نوع گیاه، بافت خاک و زمان استفاده از آن متفاوت است. بالا بودن آهک و پی اچ خاک مانع جذب عناصر موردنیاز گیاه می‌شود. در صورت استفاده از کودهای گوگرد با کاهش پی اچ خاک به افزایش جذب عناصر کمک می‌کند. درنتیجه با جلوگیری از بیماری‌های قارچی باعث افزایش محصول باکیفیت‌تری خواهد شد. کودهای گوگرد انواع مختلفی دارند؛ که رایج‌ترین آن‌ها سولفات و گوگرد معدنی است.

استفاده از کودهای گوگرد در باغچه و کمک به جذب بهتر عناصر

کودهای نیتروژن مناسب برای رشد رویشی گیاهان

نیتروژن در سنتز پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و اسیدهای نوکلئیک نقش دارد. نیتروژن بهترین کود برای رشد رویشی و بالغ شدن سریع گیاهان است. کمبود نیتروژن در گیاهان با علائمی نظیر زرد شدن برگ‌ها همراه است. کمبود نیتروژن همچنین می‌تواند باعث نازک شدن و چوبی شدن ساقه شود. برای استفاده از کودهای نیتروژن در باغچه باید به نوع گیاه دقت کرد. برای گیاهان گل‌دار از کودهایی استفاده شود که نیتروژن آن‌ها کم‌تر است. ولی برای گیاهان زینتی از کودهای با نیتروژن بالا استفاده می‌شود .زیرا نیتروژن برای رشد شاخه و برگ این‌گونه گیاهان مناسب است.

اهمیت استفاده از کود مایع برای باغچه

در بسیاری از خاک‌ها به دلیل قلیایی بودن امکان جذب عناصر غذایی از طریق ریشه فراهم نیست؛ بنابراین محلول‌پاشی کودهای مایع می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. کود مایع ریزمغذی‌ها موردنیاز گیاه به نسبت دقیقی همراه با مواد آلی از طریق سیستم ریشه یا برگ در اختیار گیاه قرار می‌ دهد؛ بنابراین از کمبود یا سمیت کود بر گیاه جلوگیری می‌کند. همچنین محلول‌پاشی این نوع کودها بر روی برگ‌ها سبب می‌شود؛ جذب آن‌ها نسبت به سایر کودهای شیمیایی سریع‌تر صورت گیرد. این موضوع سبب افزایش کیفی و کمی محصولات کشاورزی و حاصلخیزی خاک می‌شود.

کودهای نیتروژن مناسب برای رشد رویشی گیاهان

بهترین کود مایع برای باغچه

کودهای مایع به دلیل فعال بودن سریع‌تر توسط گیاه جذب می‌شوند؛ و عناصر غذایی کم‌مصرف و پرمصرف را در اختیار گیاه قرار می‌دهند. محلول‌پاشی این کودها باعث حفظ طراوت و شادابی گیاه و تولید محصولی باکیفیت خواهد شد. محلول‌پاشی کودهای مایع دارای مزایای زیادی برای گیاهان است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • جذب مواد مغذی از طریق برگ
 • گسترش سیستم ریشه‌ای
 • گسترش برگ‌ها و کمک به فتوسنتز گیاه
 • جلوگیری از ریزش برگ، گل و میوه

بهترین کود مایع برای باغچه

کود حیوانی برای باغچه

کودهای حیوانی غنی از مواد آلی هستند؛ که به تقویت خاک و رشد گیاهان کمک می‌کنند. کودهای حیوانی علاوه بر تأمین مواد مغذی خاک خصوصیات فیزیکی خاک را نیز اصلاح می‌کنند. در به کاربردن کودهای حیوانی نوع کود استفاده‌شده و شیوه مصرف آن اهمیت به سزایی دارد. هریک از انواع کودها خواص منحصربه‌فردی دارند. استفاده از کود گاوی علاوه بر افزایش مواد آلی خاک به ذخیره‌سازی مواد مغذی ضروری کمک می‌کند. سیستم گوارش گاو هضم غذا بهتر انجام می‌دهد؛ بنابراین در کود گاوی میزان بذر علف‌های هرز و آلودگی به آفات به حداقل می‌رسد. کودهای گوسفندی نسبت به کود مرغی پتاسیم بیشتری دارند.

کود برای رشد سریع ریشه

کود فسفر بالا یکی از پرمصرف‌ترین کودهاست که می‌تواند بسیاری از نیازهای گیاهان را رفع کند. این کود سرعت جذب بالایی دارد. استفاده از کود فسفر بالا در مراحل ابتدایی رشد گیاه باعث رشد سریع ریشه گیاهان و افزایش جذب مواد مغذی و بهبود عملکرد و رشد گیاه می‌شود. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای استفاده از این کود روش محلول‌پاشی است. همچنین می‌توان این کود را به خاک اضافه کرد.

مزایای کود فسفر بالا

 • گسترش ریشه برای افزایش جذب عناصر غذایی
 • افزایش مقاومت ریشه در برابر آفات
 • انتقال مواد مغذی به اندام‌های گیاه و تحریک گلدهی
 • کاهش نیاز آبی گیاه به دلیل حلالیت بالای این کود
 • افزایش استحکام گیاه
 •  افزایش کیفیت محصولات کشاورزی

کود برای رشد سریع ریشه

کودهای ارگانیک برای تقویت خاک باغچه

کمپوست برای تقویت خاک باغچه

کود کمپوست یکی از بهترین و غنی‌ترین کودهای ارگانیک محسوب می‌شود؛ که از طریق تجزیه هوازی و بی‌هوازی مواد زائد گیاهی و حیوانی، کاه، برگ، پوست میوه‌ها و سایر مواد ارگانیک تولید می‌شود. این نوع کود می‌تواند بدون هیچ هزینه‌ای مواد مغذی را به باغچه بیفزاید. در فصل کاشت درختان می‌توان کمپوست را به خاک باغچه اضافه کرد. در ادامه به تعدادی از مزایای کود کمپوست اشاره می‌کنیم.

 • اصلاح بافت خاک
 • کاهش فرسایش خاک
 • مبارزه با آفات و بیماری‌ها
 • کاهش نیاز آبی
 • تجزیه زباله‌ها و کاهش آلودگی محیط‌زیست
 • کاهش مصرف کودهای شیمیایی
 • کاهش تأثیرات مخرب سموم و آفت‌کش‌ها

کودهای ارگانیک برای تقویت خاک باغچه

کود مرغی بهترین کود حیوانی برای باغچه

استفاده از کود مرغی برای باغچه پتاسیم، فسفر و نیتروژن موردنیاز خاک را تأمین می‌کند. حضور این عناصر باعث شده کود مرغی به بهترین کود برای باغچه تبدیل شود. استفاده از کود مرغی به‌عنوان منبع تغذیه برای خاک باغچه باعث رشد مناسب گیاهان می‌شود. مصرف کودهای مرغی علاوه بر قیمت ارزان آن‌ها نسبت به سایر کودهای حیوانی سبب حاصلخیزی خاک و افزایش میزان باروری زمین می‌شود.

استفاده از خاک‌برگ برای افزایش نفوذپذیری خاک باغچه

خاک‌برگ شامل لایه غیرزنده خاک است؛ که با برگ‌ها، شاخه‌ها و سایر اندام‌های گیاهی تجزیه‌شده پوشیده شده است. خاک‌برگ باعث سبک شدن بافت خاک می‌شود؛ و با افزایش نفوذپذیری خاک از بیماری‌ها و آفات گیاهی جلوگیری می‌کند. خاک‌برگ حاوی مواد مغذی همچنین میکروارگانیسم‌های موجود در آن باعث افزایش باروری خاک و رشد گیاه می‌شود.

استفاده از خاک‌برگ برای افزایش نفوذپذیری خاک باغچه

استفاده از کود اسید هیومیک برای ریشه‌زایی گیاهان

کود اسید هیومیک از بقایای گیاهان مدفون‌شده در خاک به دست می‌آید. این نوع کود باعث گسترش سیستم ریشه برای جذب بهتر مواد مغذی می‌شود. علاوه بر این با گسترش میکروارگانیسم‌های مفید خاک باعث افزایش میزان کیفیت محصولات می‌شود. پتاسم موجود در این کود در ساخت کلروفیل و بهبود فرآیند فتوسنتز کمک می‌کند. با افزودن کود اسید هیومیک به خاک باغچه می‌توان مقاومت گیاهان در برابر سرما، خشکی و بیماری‌ها را افزایش داد. این کود را می‌توان در زمان کاشت یا پیوند درختان به کار برد. از این کود علاوه بر اینکه می‌توان همراه با آبیاری به گیاهان استفاده کرد. می‌توان به‌صورت ترکیب با سایر کودها به خاک افزود.

 بهترین زمان برای کود دهی باغچه

برای تعیین زمان مناسب برای کود دهی گیاهان باغچه توجه به نوع و سن گیاه اهمیت فراوانی دارد. برخی از کودها بر روی یکدیگر تأثیر منفی می‌گذارند؛ بنابراین پیشنهاد می‌شود در استفاده هم‌زمان از چند نوع کود دقت فراوان داشته باشید. همچنین در استفاده از کودها هرگز زیاده‌روی نکنید زیرا مصرف زیاد کود سبب مسمومیت گیاه می‌شود.

 بهترین زمان برای کود دهی باغچه

سخن پایانی

قبل از پرورش گیاهان در باغچه درباره‌ی نوع خاک، کود مناسب باید اطلاعات جامعی داشته باشید. گیاهان برای رشد و تولید محصولی باکیفیت نیاز به مواد مغذی دارند. استفاده از کود مناسب برای باغچه می‌تواند مواد مغذی خاک را افزایش دهد؛ و به تولید محصولی سالم و شکوفا کمک می‌کند. بهترین کود برای باغچه دارای میزان حداکثری از مواد مغذی برای تحریک رشد گیاه و عدم حضور قارچ‌ها و عوامل بیماری‌زا است.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *