انواع گریدر و کاربردهای استفاده از آنها

انواع گریدر و کاربردهای استفاده از آنها

جهت احداث باغ و آماده‌سازی زمین نیاز به ماشین‌آلات و ادوات مخصوصی وجود دارد. در مناطقی که آبیاری آن‌ها به‌صورت غرقابی انجام می‌شود سطح زمین باید دارای شیبی یکنواخت و هم‌سطح باشد. به این منظور کشاورزان از دستگاه گریدر کمک می‌گیرند که انواع مختلفی دارد. انواع مختلف گریدر کاربردهای دیگری نیز ازجمله ایجاد پشته، خاک‌ریزی و خاک‌برداری کنار درختان، ایجاد و حفر نهر یا کانال و … دارند. در این مقاله قصد معرفی انواع گریدر و بررسی ویژگی‌های هر کدام را داریم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا شما را در تهیه این دستگاه پرکاربرد راهنمایی نماییم.

اهمیت استفاده از گریدر در توسعه کشاورزی

یکی از عملیات مهم در کشاورزی که حتماً باید به آن پرداخته شود عملیات تسطیح و هموار کردن زمین است. درصورتی‌که زمین کشاورزی صاف نباشد، عملیات آبیاری به‌درستی صورت نمی‌گیرد و آب به‌طور مرتب و مساوی به تمام درختان نمی‌رسد. همچنین موجب می‌شود تا خاک درختانی که در مناطق بلندی کاشته شده‌اند در اثر آبیاری شسته شده و ریشه آن‌ها از خاک بیرون آید؛ بنابراین ریشه درختان در مجاورت هوا خشک‌شده و درختان از بین بروند. درختانی هم که در قسمت‌های گود کاشته شده‌اند به علت انباشته شدن زیاد خاک در پای آن‌ها خفه شوند.

عملیات تسطیح زمین توسط لودر، گریدر و بولدوزر انجام می‌شود که در این مقاله سعی کرده‌ایم به معرفی انواع گریدر بپردازیم. گریدر یا شیب‌ساز ازجمله ماشین‌آلات و ادوات عمرانی است که به‌صورت وسیع در پروژه‌های راه‌سازی از آن استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی بهترین انواع گریدر برای کشاورزان پرداخته‌شده است.

معرفی گریدرها

گریدر به معنی شیب‌ساز است و گریدرها تجهیزات سنگینی هستند که کاربردهای مختلفی دارند. در عملیات‌های عمرانی، راه‌سازی و نگه‌داری و تعمیر جاده‌ها، برای تنظیم میزان شیب و مسطح کردن سطوح جاده‌ای و زمین‌های کشاورزی از آن‌ها استفاده می‌شود. سطح یکنواخت باعث می‌شود پخش و نفوذپذیری آب در همه جای زمین یکسان باشد.

برخی از گریدرها می‌توانند در جهات مختلف تنظیم و به‌راحتی به‌صورت 180 درجه جابه‌جا شود. بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده گریدرها که در همه آن‌ها مشترک هستند شامل شاسی و بدنه، تیغه و چرخ می‌شود. گریدرها به کمک تیغه بلند قابل تنظیم در زوایای مختلف برای ایجاد یک سطح صاف عمل می‌کنند.

معرفی گریدرها

کاربرد گریدر در کشاورزی

همان‌طور که خواندید کاربرد اصلی گریدر تنظیم شیب و مسطح کردن سطوح خاکی است. علاوه بر آن می‌توان با کمک این دستگاه کارهای بیشتری نیز انجام داد. در ادامه فهرستی از کاربرد گریدر را برای شما عزیزان تهیه نموده‌ایم:

  • تنظیم شانه جاده
  • برف‌روبی
  • پخش مواد خاکی روی سطح
  • مخلوط کردن خاک با دانه‌بندی‌های مختلف
  • کندن جوی و کانال و برش‌های زاویه‌ای زمین
  • ایجاد پشته
  • خاک‌ریزی و خاک‌برداری کنار درختان

انواع گریدر

گریدرها را بر اساس نوع موتور، ابعاد و اندازه، نوع و اندازه تیغه، مفصلی بودن و قابلیت کمرشکنی می‌توان به انواع مختلفی تقسیم کرد. هر کدام از آن‌ها کارایی خاص خود را دارند. ازنظر نوع موتور گریدرها به دو نوع گریدر موتوردار و بدون موتور تقسیم می‌شوند. اولین نمونه‌های گریدر در تاریخ موتور نداشتند. استفاده از این نوع گریدرها امروزه محدودشده است و تنها در موارد خاص مانند سطوحی که خاک آن سخت یا آبدار است کاربرد دارند. گریدرها ازنظر وزن نیز به 4 دسته مختلف سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین تقسیم می‌شوند.

در این قسمت قصد داریم چند نوع از بهترین گریدرهای پشت تراکتوری را معرفی کنیم که هر کدام مخصوص تراکتورهای متفاوت است.

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای فیات، فرگوسن 240

گریدر پشت تراکتوری با داشتن سه محور گردش قادر است تا در تمام جهت‌ها بچرخد و خود را با تراکتور تنظیم کند. این گریدر مناسب برای تراکتورهای فیات و فرگوسن 240 است. دقت داشته باشید که در زمین‌هایی که کلوخ وجود دارد از گریدر استفاده نکنید؛ زیرا این دستگاه کلوخ‌ها را وارد زمین کرده و کشت به‌خوبی انجام نمی‌شود. عرض تیغه این گریدر 170 سانتی‌متر و میزان جابه‌جایی تراکتور 80 سانتی‌متر است. قدرت آن 40_60 HP و وزنش 196 کیلوگرم است.

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای فیات، فرگوسن 240

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای فیات، فرگوسن و رومانی

این دستگاه را به‌راحتی می‌توانید بر روی تراکتورهای فیات، فرگوسن و رومانی نصب کنید. عرض تیغه این گریدر 200 سانتی‌متر و میزان جابه‌جایی تراکتور 90 سانتی‌متر است. قدرت آن 60_80 HP و وزنش 245 کیلوگرم می‌باشد. چرخش تیغه به‌صورت 180 درجه این گریدر سبب ایجاد پشته، خاک‌ریزی و خاک‌برداری کنار درختان، ایجاد کانال‌ها و حفره نهرهای آب و … می‌شود. دستگاه نام‌برده می‌تواند در درجات مختلف تنظیم‌شده و به‌راحتی به سمت راست و چپ و حتی عقب به‌صورت 180 درجه جابه‌جا شود.

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای فیات، فرگوسن 240

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای گلدونی و هلدر

این گریدر تمام گردان مناسب برای نصب در پشت تراکتورهای گلدونی و هلدر است. عمدتاً برای هموارسازی و صاف کردن سطح زمین کشاورزی به کار می‌رود. عرض تیغه این گریدر 140 سانتی‌متر و میزان جابه‌جایی تراکتور 60 سانتی‌متر است. قدرت آن 30_40 HP و وزنش 168 کیلوگرم می‌باشد. این دستگاه نیز قابلیت چرخش 180 درجه‌ای را دارد.

گریدر پشت تراکتوری تمام گردان مخصوص تراکتورهای گلدونی و هلدر

 

مزایای تسطیح اراضی

تسطیح اراضی، صاف کردن و ایجاد شیب مناسب در زمین با در نظر گرفتن نفوذپذیری و بافت خاک جهت جلوگیری از تند آب و فرسایش سطحی و به وجود آوردن شرایط یکسان و هماهنگی توزیع آب در یک عمق در سراسر مزرعه انجام می‌شود. درنتیجه‌ی این کار حفظ، احیا و بهره‌برداری بهینه از منابع طبیعی تجدیدشونده نظیر آب‌وخاک افزایش می‌یابد و تولید محصولات کشاورزی در واحد سطح بیشتر شده و در مقابل هزینه تولید کاهش خواهد یافت.

بااستفاده از انواع گریدر و بهره بردن از کاربردهای آن در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود و بستر مناسب جهت کشت‌وکار مکانیزه ایجاد و سختی کار کشاورزان کم خواهد شد. علاوه بر آن مزایای دیگری ازجمله صرفه‌جویی در زمان آبیاری، افزایش کارایی و بهینه‌سازی مصرف نهاده‌های کشاورزی، سهولت برداشت محصول و پایین آمدن تلفات حین برداشت را دربر خواهد داشت.

در سطح کلان‌تر نیز این امر اثرات غیرمستقیم اقتصادی و اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت. ازجمله این اثرات می‌توان به افزایش سطح درآمد کشاورز و بهبود وضع رفاهی در محیط روستا، جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه، ایجاد امکاناتی جهت افزایش صادرات با تغییرات به وجود آمده در میزان تولید اشاره کرد.

مزایای تسطیح اراضی

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانید ناهمواری سطح زمین کشاورزی در کاهش راندمان تولید مؤثر است؛ بنابراین رفع این ناهمواری از طریق تسطیح اراضی یکی از خدمات زیربنایی است که در شرایط کنونی کشاورزی کشور از اولویت خاصی برخوردار است. تسطیح اراضی با کمک انواع گریدر و بهره بردن از کاربردهای آن باعث رفع مشکلات آبیاری و آسان‌سازی همه مراحل کشاورزی یعنی کاشت، داشت و برداشت می‌شود. در این مقاله سعی کردیم در ارتباط با بهترین انواع گریدر صحبت کنیم و به بررسی کاربرد و اهمیت این دستگاه در زمین‌های کشاورزی بپردازیم. فروشگاه سایت پسته رفسنجان بهترین گریدرهای پشت تراکتوری تمام گردان را به مشتریان عزیز ارائه می‌دهد که می‌توانید با مراجعه به سایت اطلاعات لازم در ارتباط با آن‌ها را کسب نمایید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.