انتخاب بهترین پسته رفسنجان

انتخاب بهترین پسته رفسنجان

بهترین پسته رفسنجان

اکثر مردم کشورمان نام رفسنجان را همراه با مهم‌ترین سوغات این شهر یعنی پسته به خاطر می آورند. قدمت پسته‌کاری در این شهر بین ۱۰۰  تا ۲۵۰ سال تخمین زده می‌شود. کاشت درختان پسته به‌صورت وسیع در رفسنجان، این شهر را به مرکز تجارت پسته تبدیل کرده است. در حال حاضر با توجه به کم‌آبی‌های اخیر شهرهای دیگر کشور هم اقدام به کاشت پسته کرده‌اند. سطح زیر کشت پسته در شهر رفسنجان حدود ۸۶۰۰۰هکتار است که بیشترین سطح کشت پسته را دارا است. بهترین پسته رفسنجان اغلب به سایر کشورها صادر می‌شود و چندین نوع پسته در سطح وسیعی در ر فسنجان کشت‌شده و محصول آن برداشت می‌شود.

دلایل تمایز پسته رفسنجان با سایر پسته ها

سه ویژگی تنوع، کیفیت و طعم خوب (به دلیل چربی موجود در مغز) پسته رفسنجان را از سایر محصولات متمایز کرده است. همچنین انواع پسته رفسنجان که شامل احمد آقایی، فندقی، کله قوچی، بادامی، اکبری باعث شده که برای هرسلیقه ای پسته‌ای با طعم و شکل متفاوت وجود داشته باشد. قیمت انواع پسته نیز به برخی از ویژگی‌های پسته مانند درشت بودن، درصد خندان بودن، مغز باکیفیت و … بستگی دارد.

محصول پسته امروزه به دلیل استفاده در شیرینی، دسر، بستنی و … کاربرد بسیاری پیداکرده است. بهترین پسته رفسنجان را بسته به نوع سلیقه می‌تواند احمد آقایی یا فندقی باشد. سطح باغات پسته فندقی در رفسنجان نسبت به سایر ارقام خیلی بیشتراست و شاید می‌توان گفت بهترین پسته رفسنجان فندقی است چرا هم طعم مناسبی دارد و هم  برای سایر کاربردهای پسته مقرون‌به‌صرفه‌تر است البته لفظ بهترین پسته برای یک نوع این محصول کاملاً یک نظر است چراکه از دید برخی فروشندگان احمد آقایی یا اکبری بهترین پسته رفسنجان است.

دلایل تمایز پسته رفسنجان با سایر پسته ها

انواع پسته رفسنجان

رفسنجان درمجموع از چندین بخش مجزا تشکیل‌شده است. بخش‌های نوق، کشکوییه و فردوس هرکدام دارای سطح باغات پسته قابل‌توجهی هستند. سهم رفسنجان از سطح باغات کل استان کرمان حدود ۳۰ درصد است که عموماً درختان پسته هستند. نام‌گذاری پسته‌ها نیز گاهی به مناطق این شهرستان مربوط می‌شود. تنوع ارقام پسته در رفسنجان زیاد است؛ اما مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

اوحدی (فندقی)

این رقم پسته بیشترین سطح باغات پسته را به خود اختصاص داده است. اندازه تقریباً متوسطی دارد و گردی شکل است. ازنظر آجیلی نیز لوکس به‌حساب نمی‌آید اما ازنظر اقتصادی به دلیل وجود تعداد بیشتر دانه‌ها در مقدار یک کیلوگرم به‌صرفه‌تر است. منطقه مرکزی شهرستان عمدتاً این محصول را داراست و بیشترین سطح صادرات پسته نیز پسته فندقی داراست. بهترین پسته رفسنجان را می‌توان این رقم هم عنوان کرد چراکه کاربرد بیشتری در صنعت سوهان، بستنی، دسرها، غذاها و شیرینی‌ها داردو از طعم خوبی نیزبرخوردار است.

پسته فندقی رفسنجان (Round)

پسته کله قوچی

پسته کله قوچی نیز گردی شکل بوده ولی ازنظر جثه مقداری بزرگ‌تر است و برای صادرات مناسب است. نوع تنه این درخت و رشد آن نیز به سایر ارقام مقداری متفاوت‌تر است. تنه و شاخه‌های درخت کله قوچی نیز قطورتر از نوع فندقی است.

پسته احمد آقایی

سطح زیر کشت درختان احمد آقایی به‌سرعت در حال زیادشدن است چراکه با توجه به اقتصادی بودن و مقاومت درخت آن، در سایر شهرها کاشت این نوع درخت اوج گرفته است. منطقه نوق رفسنجان هم که به‌نوعی محل تولد این رقم است بیشترین سطح کشت آن را داراست. رقم احمد آقایی خوش‌طعم و اندازه به نسبت خوبی داراست. دانه‌های کشیده‌ای دارد اما اندازه آن از بادامی مقداری بزرگ‌تر و از اکبری کوچک‌تر است.

پسته احمد آقایی رفسنجان (Long)

پسته اکبری

رقم اکبری مقداری به هوا، آفات و کم‌آبی نسبت به بقیه حساس‌تر بوده و سطح زیر کشت در حد کله قوچی دارد. پسته آن بزرگ و لوکس به‌حساب می‌آید برای همین صادرات خوبی هم از این رقم صورت می‌گیرد. اندازه شکل آن مانند بادام کشیده است.

پسته بادامی زرندی

رقم بادامی که قدمت بیشتری هم دارد بیشتر در منطقه زرند کشت می‌شود و کاربرد آن در حال حاضر دربذرو تهیه نهال است.این بذر را میتوان به عنوان بهترین پسته برای کاشت اعلام کرد. بذر بادامی زرند برای کاشت یک نهال باکیفیت و با مقاومت بالا در برابر دما و تنش آبی مناسب است. اندازه رقم بادامی از اکبری کوچک‌تر است وهمان طور که مشخص است بادامی‌شکل است.

پسته بادامی زرندی

معرفی انواع پسته دامغان

شهرستان دامغان نیز دارای سطح کشت قابل‌توجهی از باغات پسته است. در این باغات رقم‌هایی مانند عباسعلی، شاه‌پسند، خنجری و سایر رقم‌ها کشت‌شده است. این رقم‌ها اکثراً ظاهر کشیده‌ای دارند و از خانواده احمد آقایی هستند. رنگ پسته دامغان نسبت به پسته رفسنجان مقداری روشن‌تر بوده و ارغوانی بودن مغز پسته در این نوع پسته مقداری کمرنگ‌تر دیده می‌شود.

قیمت پسته رفسنجان

در کل قیمت پسته با ویژگی‌های آن سنجیده می‌شود. اولین و مهم‌ترین فاکتورها اندازه و درصد خندان بودن پسته است. معیار اندازه در اکثر کشاورزان و خریداران اُنس پسته است. انس به تعداد گروه‌های ۵ تایی دانه‌های پسته در مقدار ۱۲۴  گرم است که به آن اُنس پسته گویند. همچنین به وزنه مشخصه  ۱۲۴گرم که برای این کار استفاده می‌شود  وزنه اُنس یا سنگ اُنس می‌گویند.

اُنس پایین‌تر پسته نشانگر درشت بودن اندازه پسته است. برای مثال اکبری با اُنس ۲۲ پسته درشت و باکیفیت محسوب می‌شود برای فندقی ۲۸ تا ۳۰ اُنس مناسب و دارای قیمت بالا محسوب می‌شود. همچنین معیارهای بیشتری برای قیمت وجود دارد مثل باز بودن و به اصلاح خندانی پسته که موردتوجه هست هر چه دهانه پوسته باز تر باشد پس کیفیت پسته بهتر بوده و قیمت آن نیز بالاتر است.

پسته‌های معیوب و ریز، پوسته‌های خالی از مغز و … از قیمت این محصول کم خواهند کرد. برای بازدید از قیمت بهترین پسته رفسنجان و لیست قیمت سایر ارقام پسته رفسنجان می‌توانید به آدرس سایت ما سر بزنید و قیمت‌های به‌روز را ببینید.

قیمت پسته رفسنجان

کلام آخر

درمجموع با توجه به کلیه پسته‌کاری در سطح شهرهای کشورمان، هنوز هم رفسنجان با سطح باغات بسیار قطب بزرگ تولید این محصول محسوب می‌شود. محصول تولیدی با توجه به بازار ویژه‌ای که در بین کشورهای همسایه و سایر کشورهای اروپایی دارد درنتیجه از کیفیت بالایی هم برخوردار است.

تنوع پسته در رفسنجان بسیار زیاد بوده و انتخاب بهترین پسته برای هر شخص بنا باسلیقه متفاوت است. بهترین پسته رفسنجان ازنظر کاربرد، مقرون‌به‌صرفه بودن و تولید نوع فندقی است. قیمت مناسب باعث شده تا این رقم برای بستنی، دسر، شیرینی و سایر محصولات کاربرد بیشتری داشته باشد. همچنین به دلیل مقاومت خوبی که درخت این رقم دارد هنوز هم در رفسنجان از محبوبیت خوبی برخوردار بوده و نهال آن کشت می‌شود.

در مقایسه با رقم‌های دیگر بهترین پسته رفسنجان برای صادرات و آجیل نوع احمد آقایی است که طعم خوبی دارد. شکل ظاهری و اندازه دانه‌های پسته احمد آقایی نیز باعث شده صادرات خوبی در رابطه با آن صورت گیرد و در داخل کشور نیز مصرف آجیلی خوبی این رقم داشته باشد. درصورتی که میخواهید برای هر نوع مصرفی از محصول پسته مرغوب استفاده کنید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با اطمینان آن را تهیه کنید.

نویسنده: مهندس امین حاجی رجبی

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *