آیا کاربرد برگ های پاییزی پای درختان را می دانید؟

آیا کاربرد برگ های پاییزی پای درختان را می دانید؟

فصل پاییز، فصلی زیبا و چشم نواز با رنگ های متنوع و جذاب

در بسیاری از نقاط جهان، فصل پاییز با تغییر رنگ آرام و زیبای شاخ و برگ سبز به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و بنفش ظاهر می شود. برگ های سبز به دلیل وجود رنگدانه کلروفیل که کلید فتوسنتز است، سبز به نظر می رسند. در مناطق معتدل، زمستان‏ های سرد خطری برای برگ های درختان پهن برگ و سایر گیاهان چند ساله دارد. بنابراین این گیاهان برای کاهش صدمات و صرفه جویی در انرژی، برگ های خود را به صورت کنترل شده می ریزند. این رویداد معمولاً با کاهش طول روز و کاهش دما در پاییز ایجاد می شود.

ریزش برگ (اصطلاح فنی برای ریزش برگ‏ ها) با تخریب کلروفیل شروع می شود. با محو شدن رنگ سبز، رنگدانه های زرد و نارنجی به نام کاروتنوئیدها در برگ ها آشکار می شود. در گیاهان دیگر، رنگدانه‌هایی به نام آنتوسیانین در این زمان در برگ‌ها جمع می‌شوند و سایه‌های قرمز و بنفش به آن‌ها می‌دهند. برخی از زیباترین شاخ و برگ های پاییزی دارای هر دو نوع رنگدانه هستند که اغلب با پیشرفت فصل یک رنگ جای خود را به رنگ بعدی می دهد. در نهایت تمام برگ ها می ریزند و گیاه برای ماه های طولانی زمستان به خواب می رود.

فصل پاییز، فصلی زیبا

چرا برگ درختان در فصل پاییز و زمستان می ریزند؟

در مناطق معتدل جهان، فصل زیبای پاییز با شاخ و برگ های رنگارنگ ظاهر می شود که به آرامی از درختان و درختچه ها می ریزند و زمین را فرش می کنند. اما چرا برخی از گیاهان قبل از زمستان برگ های خود را می ریزند؟ به نظر می رسد ریزش برگ های پاییزی نوعی محافظت از خود است.

گیاهان همیشه سبز در آب و هوای سرد دارای موم ها و رزین های ضخیم برای محافظت از برگ های خود در برابر یخ زدگی و شکستگی هستند. گونه های برگ ریز معمولاً دارای برگ های نازکی هستند که به دمای سرد حساس می باشند. از آنجایی که آب هنگام یخ زدن منبسط می شود، سلول های برگ حساس در طول زمستان پاره می شوند و آن ها را برای فتوسنتز بی فایده می کند.

این دسته گیاهان در صورت عدم ریزش برگ ها، با داشتن هزاران زائده، غیر فعال بوده و راهی برای تهیه غذا ندارد! همچنین سطح تمام آن برگ ها نیز سلامت فیزیکی گیاه را تهدید می کنند. شدت وزش باد در ماه‌های زمستان اغلب نسبت به فصول دیگر بیشتر است. بادهای سرد و شکننده در برابر برگ‌های درخت می‌توانند باعث شکستگی شدید آن ها شود. همین امر در مورد وزن برف جمع شده روی همه برگ ها نیز صدق می کند. در نهایت، تا پایان تابستان، بسیاری از برگ‌ها توسط حشرات خورده شده، بیمار می‌شوند و یا آسیب می‌بینند.

دلیل ریزش برگ های پاییزی

فرآیند ریزش برگ از درخت

جالب اینجاست که برگ های پاییزی به سادگی از روی درختان نمی ریزند. ریزش برگ پاییزی در یک فرآیند بسیار کنترل شده از گیاهان جدا می شوند. با کوتاه شدن طول روز و سرد شدن دما، هورمون‌های درون گیاه فعال می‌شوند تا فرآیند ریزش را آغاز کنند. تولید کلروفیل متوقف شده، رنگدانه ها تحلیل شده و رنگ‌های قرمز و زرد که با رنگ سبز پوشانده شده بودند، به تدریج خودنمایی می کنند.

آوندهایی که آب را به برگ و قندها را به بقیه گیاهان انتقال می دهند بسته می‌شوند. لایه‌ای از سلول‌ها که به لایه بریده معروف هستند، بین ساقه، برگ و شاخه‌ای که آن را نگه می‌دارد شروع به رشد می‌کند. این سلول ها به آرامی برگ را از گیاه جدا می کنند بدون اینکه زخمی باز بماند. با ریزش برگ ها، گیاه وارد خواب می شود و انرژی خود را برای جوانه زدن در فصل بهار ذخیره می کند.

چه کارهایی می توان با برگ های پاییزی انجام داد؟

با رسیدن فصل پاییز و ریزش برگ ها بسیاری از افراد تصور می کنند که باید برگ های پاییزی و خزان شده پای درختان را از باغ و باغچه خود جمع آوری و حذف نمایند. در صورتی که برگ های ریزش شده از درختان می توانند کودهای مغذی برای گیاهان شما محسوب شوند. وقتی برگ ها به وفور می ریزند، با همه آنها چه می توان کرد؟ در واقع می توانید از تعداد زیادی از این برگ های پاییزی در باغچه و اطراف خانه خود استفاده کنید. در ادامه با ایده های خلاقانه ای برای برگ پاییزی پرداخته می شود.

1.استفاده از برگ های پاییزی به عنوان مالچ

وقتی برگ ها می ریزند، به این معنی است که زمستان در راه است. در این زمان اطمینان حاصل کنید که برای محافظت از خاک های باغ خود مقدار زیادی مالچ در دسترس و آماده دارید. مالچ یک پوشش سبک و نرم است که می تواند لایه ای از کاه، خاک برگ، خاک اره، کودهای ارگانیک و سایر مواد باشد. خاک پوش نام دیگر مالچ است که فواید زیادی برای خاک و گیاه کشت شده دارد. یک لایه برگ روی خاک اضافه کنید تا خاک در برابر هوای سرد و مرطوب محافظت شود. بنابراین با این کار گیاهان سالم تری در بهار خواهید داشت.

مزایای استفاده از مالچ در زمین

  • کاهش یا حذف علف های هرز
  • کاهش فرسایش خاک
  • زهکشی مناسب و تهویه خاک
  • افزایش عناصر و مواد آلی خاک
  • افزایش میکروارگانیسم های مفید خاک

برگ های پاییزی روی خاک

2.برگ های خزان شده، کودی مغذی برای خاک و گیاه

برگ های پاییزی پر از مواد مغذی هستند که بسیاری از گیاهان می توانند از آن ها استفاده کنند. بهتر است برگ های خزان شده با ابزار و ادوات کشاورزی مانند دیسک، رتیواتور و … به قطعات ریز تبدیل کرده و به خاک برگردانده شوند. این برگ ها تجزیه شده و به یک غذای کاملاً طبیعی برای گیاهان تبدیل خواهند شد.

3.ساخت کمپوست به روش خانگی و سنتی با برگ های خزان شده

کمپوست نوعی ماده آلی است که معمولاً به عنوان بقایای مواد آلی به شمار می آید. کمپوست از جمع آوری مواد آلی که به آن ها زباله سبز گفته می شود، ساخته می گردند. این مواد می توانند شامل برگ، چمن، ضایعات مواد غذایی و … باشند. با توجه به مواد تشکیل دهنده کپوست، برگ های پاییزی و خزان شده می توانند به عنوان کمپوست استفاده شوند.

برگ های خزان شده پای درختان را جمع آوری کرده و آن ها را در مکانی نگهداری کنید که در زمستان مزاحم نباشند. این برگ ها به تدریج تجزیه می شوند و سپس می توانند به عنوان کمپوست غنی شده در فصل بهار در داخل باغ و باغچه استفاده گردند. این ترکیب سرشار از مواد مغذی برای گیاهان هستند و نوعی کود ارگانیک محسوب می شوند.

کمپوست با برگ پاییزی

4.پوشاندن و عایق کردن گیاهان حساس با برگ های پاییزی

از برگ های خزان شده برای عایق کردن و پوشاندن گل ها و گیاهان حساس می توان استفاده کرد. اگر گل و گیاه حساسی در باغ و باغچه دارید که برای ماه‌های سرد سال به پوشش نیاز دارند، یک حصار در اطراف گیاه ساخته و برگ‌ها را اضافه کنید. اجازه دهید برگ های خزان شده در زمستان گیاهان شما را از سرمای شدید حفظ کنند. این تکنیک مناسب آب و هوای سرد و خشک است، در صورتی که آب و هوا مرطوب باشد، برگ های مرطوب باعث پوسیدگی گیاهان می شوند.

5.اجرای عملیات یخ آب روی برگ های پاییزی

بهترین و ساده ترین کاری که می توان با برگ های پاییزی و خزان شده انجام داد رها شده به حال خود است. برگ های پای درختان را به حال خود رها کرده و عملیات یخ آب انجام دهید. یخ آب فرآیندی است که در فصل سرد سال باید برگ ها را از آب سرد غرقاب کرد تا آفات زمستان گذران از بین بروند.

یخ آب برگ پاییزی در زمستان

5.بهبود خاک با برگ های فصل پاییز

برگ های خرد شده را مستقیماً در باغ خود مخلوط کنید. بهار سال آینده، خاک شما مملو از کرم های خاکی و سایر موجودات مفید خواهد بود. توجه: اگر برگ های خرد شده را مستقیماً به خاک اضافه می کنید، مقداری کود نیتروژن برای کمک به تجزیه برگ ها اضافه کنید و اطمینان حاصل کنید که میکروب های خاک از تمام نیتروژن موجود استفاده نمی کنند.

6.برگ های خزان شده منبع خوبی برای خاک غنی

به سادگی برگ ها را در یک گودال بزرگ جمع کنید. اگر آن ها را خرد کنید، سریع تر تجزیه می شوند، اما بدون خرد کردن نیز امکان پذیر است. برگ‌ها را مرطوب نگه دارید تا قارچ‌ها به آن ها نفوذ کنند. پس از یک تا سه سال برگ ها به خاک تیره و خوشبو تبدیل می شوند که سرشار از کلسیم و منیزیم است و آب را در خود نگه می دارند. خاک تولید شده به این روش به عنوان یک اصلاح کننده برای گل ها، باغ های سبزیجات و یک افزودنی عالی برای خاک های گلدان به شمار می آیند.

خاکی مغذی با برگ های پاییزی

8.طراحی گلدان با برگ های پاییزی

برخی از برگ های پاییزی جذاب تر از بقیه هستند. اگر مقدار زیادی برگ دارید، یک گلدان به حیاط خود اضافه کنید و زیبا ترین برگ ها برگ ها را در آن قرار دهید. گل های پاییزی را نیز در مرکز آن ها اضافه نمایید. شما می توانید از برگ های زیبای پاییزی آویزهای جذابی برای اتاق خواب تهیه کنید. شمع های پاییزی با برگ ها می توانند گزینه مناسبی برای تم پاییزی در خانه شما باشند.

فصل پاییز به دلیل رنگارنگ بودن، فصلی بسیار زیبا و جذاب است. همان طور که از زیبایی های این فصل لذت می برید، می توانید از برگ های پاییزی و خزان شده نیز به بهترین روش استفاده کنید. امیدوارم مطالعه این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

تزیین برگ پاییزی

 

منبع: www.britannica.com

www.harryhelmet.com

مترجم: مهندس مهدیه السادات علوی

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

 

 

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *