آماده سازی و تعویض خاک باغچه در فصل زمستان!

باغچه ای زیبا و شاداب در فصل بهار

فصل بهار، فصل شکوفایی گل های رنگارنگ، گیاهان سبز و درختان مناسب است. بسیاری از افراد با پایان فصل زمستان و ورود به فصل بهار به فکر آماده کردن باغچه خانه خود برای کاشت انواع گل و گیاه می افتند. با توجه به بارندگی های کم و آب و هوای خشک در اکثر نقاط ایران، بهترین زمان برای آماده کردن و تعویض خاک باغچه اواسط اسفند ماه است. خاک یا همان بستر حیات یک مسئله بسیار مهم و ضروری در راه اندازی باغچه است.

خاک باغچه باید کمی رطوبت داشته باشد. به این منظور کمی خاک برداشته و آن را گلوله کنید. اگر امکان انجام این کار نبود، یعنی خاک رطوبت لازم را ندارد. در غیر این صورت خاک آمادگی لازم جهت تعویض و زیر و رو کردن برای فصل بهار را دارد. اگر در حیاط خانه خود باغچه دارید، با ما همراه باشید تا با آماده سازی و تعویض خاک باغچه آشنا شوید.

باغچه ای زیبا و شاداب در فصل بهار

چرا خاک باغچه سفت و فشرده می شود؟

حدود نیمی از خاک سالم از ذرات معدنی مانند شن و ماسه، گل و لای و خاک رس به علاوه مواد آلی تشکیل شده است. به نیمه باقی مانده ” فضای منافذ ” گفته می شود. این منافذ جهت حرکت هوا و آب در اطراف ذرات معدنی است. برای داشتن محیط سالم برای ریشه گیاهان و میکروارگانیسم های مفید و کرم های خاکی برای تجزیه بقایای گیاهان به مواد آلی، وجود فضای منافذ لازم و ضروری است.

تراکم به احتمال زیاد در خاک های سنگین بافت مانند خاک رس و لوم اتفاق می افتد، اما وقتی از تجهیزات سنگین استفاده شود، احتمال متراکم شدن خاک های شنی نیز وجود دارد. این ذرات خاک هستند که به هم نزدیک شده و متراک می شوند. این مشکل ممکن است با حوادثی که طی سال ها برای خاک اتفاق افتاده است، تشدید شود. فضاهای منافذ تا حدی کاهش می یابند که هوا و آب نمی توانند آزادانه حرکت کنند. ریشه های گیاه نمی توانند به راحتی در خاک نفوذ و رشد کنند. در این مقاله می آموزید که چه چیزی باعث فشردگی خاک می شود و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

عوامل موثر در متراکم شدن خاک باغچه

1.شخم و خاک ورزی بیش از حد

خاک ورزی بیش از حد، سنگدانه ها و ذرات درشت خاک را به ذرات کوچک تبدیل می کند. هنگام چندین بار کشت در یک منطقه، سنگدانه ها خرد می شوند. سپس با مرطوب شدن خاک اجازه عبور به آب به لایه های زیرین داده نمی شود. در این صورت آب روی سطح خاک تجمع می یابد. زمانی که خاک بالاخره خشک شد، سطح خاک ترک خورده شده و سله می بندد. وجود این ترک ها روی سطح خاک اجازه ورود هوا و آب را نمی دهد.

2.کار کردن با خاک خیلی مرطوب

قبل از خاک ورزی و کار با خاک، اطمینان حاصل کنید که خاک خیلی مرطوب نباشد. برای اینکه رطوبت خاک را بسنجید، قبل از کار در باغچه در فصل بهار، یک مشت خاک برداشته و آن را به صورت گلوله فشرده کنید. وقتی ضربه آرامی به آن بخورید، ذرات خاک باید خیلی راحت از هم جدا شوند. در غیر این صورت، خاک رطوبت زیادی دارد. بنابراین صبر کنید تا خاک خشک شود.

3.فشرده شدن خاک به دلیل وزنه های سنگین

عبور و مرور وسایل نقلیه و ادوات خاک ورزی بر روی یک منطقه، فعالیت های ساختمانی و حتی مکان هایی که رفت و آمد زیاد است می توانند متراکم شوند. لاستیک های ماشین چمن زنی نیز می توانند یکی دیگر از عوامل باشد که به طور مکرر در یک منطقه عبور می کند.

عوامل موثر در متراکم شدن خاک باغچه

با خاک فشرده و متراکم باغچه چه باید کرد؟

خاک فشرده می تواند رشد گل و گیاه در یک باغچه را دشوار کند. بسیاری از مردم و حتی باغبانان نمی دانند که مشکلات باغ و باغچه آن ها می تواند خاک های فشرده باشد. چمن ها نیز می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند. ممکن است متوجه سفت و فشرده شدن خاک باغچه و همچنین کاهش رشد گیاهان شده باشید. ممکن است آب پس از باران شدید یا آبیاری جمع شود و بیشتر از اینکه در آن نفوذ کرده و خاک را مرطوب کند، روی سطح خاک باقی می ماند.

جهت کاهش فشردگی خاک در زمین هایی با مساحت زیاد، می توان از دستگاه ها و ابزارهای هوادهی استفاده کرد. این دستگاه ها باعث خارج کردن کلوخه ها از زمین شده و یا حفراتی در خاک ایجاد می کنند تا تراکم و فشردگی از بین برود. در زمین های با مساحت کمتر مانند باغچه، می توان با افزودن ماده آلی، کمپوست، پیت ماس و سنگ گچ تراکم خاک را کاهش داد. یکی دیگر از روش های بیولوژیک و طبیعی اضافه کردن کرم های خاکی است. حرکت این کرم ها در خاک باعث ایجاد کانال و تونل شده، همچنین مدفوع آن ها باعث هوادهی و بهبود خاک می شود.

انواع بافت خاک، روش تشخیص و مواد مغذی در آن ها

شن و ماسه بزرگ ترین ذرات خاک را تشکیل می دهند و در هنگام لمس  مانند ریگ احساس می شوند. اندازه بعدی ذرات سیلت است که هنگام خیس شدن لغزنده و در هنگام خشک شدن به صورت پودر هستند. کوچک ترین ذرات خاک، رس است. آن ها بسیار نرم بوده و تمایل دارند روی هم قرار بگیرند.

برای تعیین بافت خاک نیازی به تخصص نیست. فقط کمی از خاک را بردارید و آن را بین انگشتان خود لمس کنید. اگر خاک به صورت ریگ بود، خاک از نوع شن و ماسه ای، سبک و درشت بافت در نظر گرفته می شود. اگر خاک مانند پودر خیلی نرم احساس شد، از نوع سیلتی است. اگر خاک هنگام خشک و لغزنده احساس سختی کند و هنگام مرطوب چسبناک باشد، خاک از نوع رسی، سنگین و ریز بافت است.

انواع بافت خاک، روش تشخیص و مواد مغذی در آن ها

مواد مغذی موجود در انواع بافت خاک

1.خاک های شنی از نظر مواد مغذی فقیر هستند، زیرا آب و مواد مغذی به سرعت در فضای بین ذرات شن و ماسه تخلیه می شوند. این خاک ها همچنین دارای میکروب های مفید و مواد آلی کمی هستند که گیاهان از آن استفاده می کنند.

2.خاک های سیلتی متراکم هستند و به خوبی زهکش نمی شوند. حاصلخیزی آن ها از خاک های شنی و رسی بیشتر است.

3.خاک های رسی سنگین کاملاً متراکم و فشرده هستند، به خوبی زهکش نمی شوند و معمولاً سخت و خشک هستند. از آنجا که فضای زیادی بین ذرات رس وجود ندارد، معمولاً مواد آلی یا زندگی میکروارگانیسم ها در خاک زیاد نیست. ریشه های گیاه رشد سختی در خاک رسی دارند.

موجودات زنده و حیات آن ها در خاک

جمعیت موجود زنده سالم برای خاک سالم ضروری است. این مخلوط كننده های كوچک مواد مغذی را در دسترس گیاهان قرار می دهد. میکروارگانیسم های خاک شامل کرم های خاکی، نماتد ها، باکتری ها، قارچ ها، پروتوزوئا، کنه ها و بسیاری دیگر هستند. برخی از این میکروارگانیسم ها را می توان خریداری و به خاک اضافه کرد، اما تا زمانی که محیط برای آن ها مناسب نباشد، مرگ آن ها می رسد. بهتر است با تأمین مواد غذایی (مواد آلی)، هوا و آب مورد نیاز یک زیستگاه ایده آل ایجاد کرده و برای تعویض خاک باغچه از آن استفاده نمایید. سپس به آن ها اجازه دهید تا در باغچه رشد کنند. اگر به دنبال یک روش سریع و راحت برای تهیه کمپوست هستید، مواد دور ریختنی آشپزخانه، چمن چیده شده و زباله های حیاط گزینه های عالی هستند.

بهبود خاک باغچه با افزودن مواد آلی

افزودن مواد آلی به صورت کود کمپوست و کود، استفاده از مالچ یا کودهای سبز، بهترین خاک برای تهیه و تعویض خاک باغچه است. مواد آلی به تأمین هر آنچه گیاهان شما نیاز دارند کمک می کند.

1.اضافه کردن مالچ با خاک باغچه

مواد ارگانیک (کاه، یونجه، چمن چیده شده) خاک را پوشانده و از گرما و سرما شدید عایق بندی می کنند. مالچ باعث کاهش اتلاف آب از طریق تبخیر و جلوگیری از رشد علف های هرز می شود. آن ها به آرامی تجزیه می شوند و خاک را با مواد آلی غنی می کنند. مالچ های غیر آلی (سنگریزه، شن، پلاستیک سیاه) از تبخیر سریع جلوگیری کرده و رشد علف های هرز را مانند یک مالچ ارگانیک پایین نگه می دارد.

برخلاف مالچ های ارگانیک، هر ساله نیازی به تعویض ندارند و حشرات و جوندگان را به خود جلب نمی کنند. با این حال، مالچ های غیر آلی با تجزیه و افزودن مواد آلی که ساختار خاک و محتوای مواد مغذی را بهبود می بخشند، به نفع خاک نیستند. اگر می خواهید ساختار خاک خود را بهبود ببخشید، از یک مالچ تمیز، بدون بذر و با کیفیت بالا استفاده کنید.

اضافه کردن مالچ با خاک باغچه

2.اضافه کردن ماده آلی به خاک باغچه

افزودن کمپوست تقریباً هر خاکی را بهبود می بخشد. بافت خاک های سیلتی و رسی از ابتدا مخلوط شدن کمپوست کاملاً بهبود یافته می باشند. کمپوست ارگانیک را می توانید خریداری کنید، یا اینکه خودتان آن را در خانه تهیه کرده و برای تعویض خاک باغچه از آن استفاده کنید. کمپوست و سایر مواد آلی ذرات خاک را به صورت دانه ای جمع کرده و به حفظ رطوبت کمک می کنند. آن ها همچنین مواد مغذی را که پس از آن در دسترس گیاهان است جذب و ذخیره می کنند. همچنین کمپوست منبع غذایی برای میکروارگانیسم های مفید است.

جهت تهیه کمپوست می توان به آسانی لایه لایه های قهوه ای (کاه، برگ) و لایه های سبز (علف یا چمن چیده شده، کود دامی، ضایعات مواد غذایی) را روی یکدیگر قرار داد. مخلوط را مرطوب نگه دارید و مرتباً آن را بچرخانید. اگر مخلوطی بیش از حد بهم ریخته باشد، یا نگران ورود جوندگان و حیوانات موذی به مخلوط هستید، انواع کمپوست و سطل آشغال برای خرید موجود است که ضایعات سبزیجات شما را در خود جای داده و یک چرخش را خراب می کند.

بهبود خاک باغچه با افزودن مواد آلی

ترکیب ایده آل برای خاک باغچه منازل شما

تولید محصول در باغچه زمانی موفق خواهد بود که خاک باغچه مناسب و مرغوب باشد. در خاک های نامرغوب تنها علف های هرز رشد می کنند. خاک باغچه را تا می توانید غنی از مواد مغذی کنید. بهترین خاک برای باغچه شما خاکی است که حاوی شن، رس و کود مناسب باشد.

خاک هایی که مقدار زیادی شن و ماسه دارند، نگهداری آب و عناصر غذایی بسیار سخت است. همچنین خاک هایی که رس زیادی داشته و ظرفیت حفظ و نگهداری آب و عناصر غذایی بالا است، مشکل زهکش و خروج آب اضافه وجود دارد. توصیه می شود جهت تعویض خاک باغچه از ترکیب دو نوع خاک شنی و رسی همراه با کود استفاده کنید. این ترکیب سبب افزایش حاصلخیزی خاک باغچه می شود.

مخلوط خاک شنی و رسی + کود حیوانی + خاکبرگ ترکیب ایده آلی برای خاک باغچه است.

تقویت و غنی سازی خاک همیشه لازم، ضروری  و البته بسیار ساده است. به این منظور می توانید مواد آلی شامل کمپوست، بقایای گیاهی را به خاک باغچه اضافه کنید. برای اضافه کردن مواد آلی می توانید چاله حفر کرده و آن ها را دفن کنید. در غیر این صورت می توانید مواد را روی سطح خاک پخش نمایید. با این کار عناصر غذایی را به خاک و سپس به ناحیه ریشه گیاهان می رسانید.

کود مناسب برای خاک باغچه

اگر خاک باغچه منزل شما به اندازه کافی حاصلخیز است نیاز به تهیه کود حیوانی و کود آلی نیست. در غیر این صورت پیشنهاد می شود که کیفیت را با تعویض خاک باغچه و همچنین افزودن کود مرغوب افزایش دهید. کود حیوانی پوسیده می تواند کیفیت هر نوع خاک باغچه را بهبود بخشیده و آن را حاصلخیز کند. این خاصیت کود حیوانی پوسیده می تواند روی ویژگی های فیزیکی و شیمیایی خاک اثر گذاشته و برای هر نوع زمینی مناسب باشد. بعد از پخش کود حیوانی روی خاک، آن ها را با بیل بهم زده تا به عمق رفته و سریع تر جذب ریشه شوند.

در طول زمستان باغچه را به خوبی آبیاری کنید تا در اثر یخ زدگی، تخم و لارو آفات از بین برود.

ترکیب ایده آل برای خاک باغچه منازل شما

باورهای رایج و اشتباه در تعویض خاک باغچه

خاک بستر حیات گیاهان برای رشد است به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. بسیاری از افراد در رابطه با خاک و تعویض آن در باغچه دچار باورهای اشتباهی شده اند که این عادات و باورها طی نسل های مختلف چرخیده و همچنان ادامه دارند. در ادامه به برخی از این باورهای اشتباه و رایج در مورد تعویض خاک باغچه پرداخته می شود تا در هدر رفت زمان و هزینه جلوگیری شود.

1.تامین نیتروژن خاک

بسیاری از افراد و حتی باغبانان تصور می کنند که پخش و توزیع کاه و خاک اره روی سطح خاک (به دلیل داشتن کربن زیاد) می تواند نیتروژن گیاه را تامین کند. در حالی که اگر این مواد کاملاً با خاک ترکیب شوند بهتر می توانند نیتروژن مورد نیاز گیاه را تامین کنند.

2.آبرسانی به عمق خاک

گاهی افراد فکر می کنند اضافه کردن شن و ماسه به خاک باعث می شود که آبرسانی به عمق خاک افزایش یابد. این یک باور اشتباه است و تاثیر معکوس دارد و موجب مسدود شدن مسیر حرکت آب می شود. بنابراین هرگز این کار را در باغچه خانه خود انجام ندهید.

3.مواد مغذی در انواع کود

برخی از افراد تفاوتی بین کود ارگانیک و کود شیمیایی نمی بینند، درحالی که مواد مغذی در کود ارگانیک بیشتر بوده و برای گیاهان مفیدتر خواهند بود. مواد مغذی در کود ارگانیک توسط میکروارگانیسم های خاک به محلول تبدیل می شوند که جذب آن ها به ویژه در محیط گرم و مرطوب توسط گیاهان راحت تر است.

امیدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و بتوانید با توجه به نکاتی که گفته شد باغچه ای زیبا و شاداب برای فصل بهار آماده کنید. ایام به کام.

ترکیب ایده آل برای خاک باغچه منازل شما

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

برگرفته از: www.canr.msu.edu

www.planetnatural.com

درباره‌ی مهندس مهدیه السادات علوی

Avatar

حتما ببینید

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

آشنایی با خواص میوه کامکوات بر سلامتی بدن

کامکوات، کوچک ترین عضو خانواده مرکبات و سرشار از خواص مقوی کامکوات بزرگ تر از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *