بررسی ژنتیک و اصلاح نژاد در پرورش شتر مرغ

بررسی ژنتیک و اصلاح نژاد در پرورش شتر مرغ

اهمیت ژنتیک سلامتی، کارایی و رفتار یک شتر مرغ بستگی به ژنتیک و تغذیه و اثراتی که محیط بر روی او می گذارد دارد. از این رو می بایست برای انتخاب شتر مرغ های مولد دقیق و حساس بود و پرندگانی را انتخاب نمود که از نظر توارثی در درجه اول همخوانی نداشته باشند و دگر اینکه بیشتر صفات خوب را دارا باشند.

در حال حاضر نمی توان نارسایی های ژنتیکی را از بین برد ، ولی می توان تا حدودی از هم خونی که عامل اولیه این نارسایی هاست جلوگیری به عمل آورد.

از آنجا که امروزه با پیشرفت در صنعت پرورش شتر مرغ تمامی اطلاعات در مورد هر پرنده در شناسنامه هایشان گنجانده شده است می توان با مراجعه به این بانک اطلاعاتی از اجداد این پرندگان آگاهی حاصل کرد و از هم خونی احتمالی و نارسایی های ژنتیکی تا حدودی جلوگیری به عمل آورد.

در حال حاضر یکی از اهداف اولیه کارشناسان و محققان تولید مثل شتر مرغ شناسایی ژن های با ارزش و تکثیر آنان و جلوگیری از گسترش ژنهای منفی است.

هدف اصلاح نژاد هدف از اصلاح نژاد شتر مرغ حفظ سلامتی و بهبودی و شادابی و قوی بودن و سازگاری با محیط و بالا بردن قدرت باروری و دارا شدن جوجه هایی سالم و با رشد سریع است. اگر بخواهیم با روشمان چنین هدفی را به دست بیاوریم می بایستی انعطاف پذیری زیادی از خود به خرج دهیم تا بتوانیم تغییرات درون بازار را به وسیله گسترش هدف پرورش و بالا بردن کیفیت تولید گوشت و پوست بهتر جبران کنیم.

بررسی ژنتیک و اصلاح نژاد در پروش شتر مرغ

استراتژی اصلاح نژاد در پرورش شتر مرغ

 استراتژی اصلاح نژاد در درجه اول به منظور جلوگیری از همخونی در شتر مرغ هاست. برخلاف مزرعه داران آفریقای جنوبی که تعداد پرندگان آنان در هر دسته از ۵۰۰ پرنده تجاوز می کند در آلمان این تعداد به ۳۰ پرنده می رسد که تعداد کم پرندگان سبب انتخاب معدودی در بین پرندگان مولد می گردد.

طبیعی است که هر چه تعداد پرندگان کمتر باشد به مراتب امکان انتخاب پرندگانی با صفات برتر برای اصلاح نژاد دشوارتر است. با توجه به شرایط موجود در آفریقا می توان انتخابی دقیق تر در بین پرندگان مادر برای اصلاح پرورش نژاد صورت گیرد.

از این رو بهترین پرندگان نسل جدید انتخاب می گردند در حالی که در آلمان این کار به علت کمبود پرندگان مادر در دسته به سختی انجام می گیرد و می توان گفت که این پرندگان از بین پرندگان حد متوسط انتخاب می شوند.

باید به این نکته نیز توجه داشت که پرندگان اصلاح شده ای که به کشورهای دیگر فرستاده می شوند به عنوان بهترین نژاد پرندگان آن کشور معرفی می گردند و بدین رو مشکل پایه ای پرورش شتر مرغ در اینجا به خوبی هویدا می گردد و پرندگانی نامرغوب بدون شناسایی کامل والدین و دارا بودن صفات ژنتیکی تولید خواهد شد.

تأثیر کمبود پرندگان دسته در صفات خوب ژنتیکی 

کمبود پرندگان در دسته باعث از بین رفتن صفات خوب ژنتیکی و جایگزین گشتن صفات بد و در نتیجه همخونی و اثرات آن خواهد داشت در این راستا می توان به پرورش سگ ها در آلمان اشاره کرد که در اثر همخونی با مشکلات چشمی و غضروفی به دنیا می آیند و مسائل متعدد دیگری را نیز به همراه می آورند.

محدودیت انتخاب تنوع ژنتیکی سبب کاهش و اختلال در باروری، معلولیت، مرگ و میر در سطح بالا در دوره جنینی و بعد از آن به وجود آمدن اختلالات در رشد پرندگان می گردد.

برای جلوگیری از همخونی پرندگان نباید گذاشت پرنده مادر کانادایی با نرهای آفریقای جفت گیری کنند. چنانچه در تمامی مزارع دفاتر دقیق ثبت وجود داشته باشد و نکات گفته شده در مورد اصلاح پرورش نژاد از سوی مزرعه داران رعایت گردد، پرورش دهنده اصلاح نژاد می تواند با اطمینان خاطر از اصل و نسب و نژاد پرنده اطلاع حاصل کند. پس نتیجه می گیریم که محدودیت در انتخاب پرندگان با صفات خوب جهت پرورش اصلاح نژاد سبب همخونی و اثرات سو آن است که در حال حاضر این مشکل بزرگ دامن گیر مزرعه داران آلمان گشته است. 

تأثیر کمبود پرندگان دسته در صفات خوب ژنتیکی 

نکاتی ضروری که هنگام اصلاح نژاد شتر مرغ باید در نظر گرفت

 اگر اصلاح نژاد موفقیت آمیز بود می بایستی پرنده را شماره گذاری و نام او را در درون کتاب اصلاح نژاد ثبت کرد. تا در هر زمانی بتوان هویت او را شناسایی کرد. کارایی او نیز می بایست مورد آزمایش قرار گیرد و یادداشت گردد و تنها بدینوسیله می توان کارایی یک پرنده را در آینده افزایش داد.

با انجام چنین کارهایی می توان از نظر اقتصادی و رقابت تولیدی در بازار ماندگار بود. جهت اصلاح نژاد اجازه آمیزش پرندگانی که هویت آنان به درستی مشخص نیست خطایی است بس جبران ناپذیر و نمی توان به آن اصلاح نژاد گفت و این امر باعث اثرات منفی بر روی باروری و پرورش جوجه ها می گردد.

 توصیه

 یک پرورش دهنده خوب که به چنین قوانینی پایبند است می بایستی پرندگان را در فصل تخم گذاری به صورت جداگانه، نگهداری کند تا بتواند تخم هر پرنده را شماره گذاری نماید و بدین وسیله مشخص شود هر تخم متعلق به کدام پرنده است و تنها با ثبت این اطلاعات در دفاتر می توان در راه اصلاح نژاد به موفقیت دست یافت.

بررسی شتر مرغ های اصلاح نژاد شده

 بهترین روش ارزیابی پرندگان بازدید و کنترل دقیق نسل آینده جوجه های آنها است، رشد سریع سلامت ،شادابی، بهترین دلیل کیفیت در پرورش می باشد و می بایست توسط پرورش دهنده، در دفاتر تمامی نکات از قبیل سن، رفتار، تغذیه ثبت گردد و حتی یاداشت برداری در مورد والدین نیز می تواند به پرورش دهنده کمک بزرگی در مورد پرندگان بدهد.

چگونگی بررسی  شتر مرغ های اصلاح نژاد شده

علائم سلامتی را می توان از طرق مختلف از قبیل رفتار، حرکات بدنی، شادابی سرحالی، نحوه غذا خوردن، تمیز کردن پرها، رفتار جمعی، کنجکاوی، هوشیاری و نوک زدن به اجسام رنگی تشخیص داد.

کنترل کارایی در پرورش می بایست راندمان کاری همانند فصل و زمان تخم گذاری، میزان تخم گذاری، در صد باروری، درصد مرگ و میر در هنگام تولد جوجه ها در جدول و دفتر مخصوص اطلاعاتی یادداشت و ثبت گردد. بعدها با توجه به این اطلاعات دوره زمانی رشد جوجه ها و پرندگان جوان تا هنگام کشتار، می توان دنبال کرد و از درجه کیفیت گوشت، یا آلوده بودن پوست به پارازیت ها آگاه گشت و می توان با توجه به این اطلاعات مفید به موقع در جهت تصحیح اشتباهات و کمبودها کوشش کرد.

تشخیص هویت شتر مرغ های اصلاح شده با آزمایش ژنتیکی DNA

آزمایش ژنتیکی DNA برای تشخیص هویت پرندگانی که به صورت جفت نگهداری می گردند، می توان هویت جوجه ها آنان را به وضوح مشخص کرد. اما در مورد پرندگانی که هویت آنان به طور روشن مشخص نیست، می توان با بهره گیری از آزمایش ژنتیکی DNA هویت آنان را مشخص کرد. در این آزمایش با گرفتن میزان (۱- ۰/۵ میلی لیتر) خون می توان والدین را تشخیص داد و حتی گفت که کدام پرنده اجازه جفت گیری با کدام پرنده را دارد.

هر پرنده می بایستی فقط یک بار مورد آزمایش قرار گیرد و برای این راه در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی خدمات ارائه می کنند با توجه به اینکه انجام چنین آزمایشاتی گران بوده ولی می توان گفت که دسترسی به این اطلاعات سبب برترهایی از نظر اقتصادی و بهتر شدن سطح تولید برای مزرعه داران می گردد.

منبع:

پرورش و نگهداری شتر مرغ (مهندس محمد حسین منزهیان،کریستف کیستنر و جرالد رینر)

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *