بیوگرافی مهندس حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران

بیوگرافی مهندس حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران

بیوگرافی مهندس حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران

 مهندس حسین رضایی کشاورز زاده ای است متولد سال ۱۳۵۴ که در شهرستان رفسنجان چشم به جهان گشوده و قرین به ۳۰ سال، هرروز با درخت پسته هم زیستی کرده است. حسین رضایی اصالتا تاج آبادی بوده، همان روستایی در رفسنجان که ارقام كله قوچی، اکبری، ممتاز، چروک، امیری و محسنی توسط برخی از کشاورزان سخت کوش و نکته بین این منطقه گزینش و در سایر نقاط کشور تکثیر و ترویج شده اند. رضایی نیز از میراث داران خوش ذوق و استعداد این منطقه زرخیز است.

به طوری که امروز باغ های پدری اش کلکسیونی بی نظیر از پایه ها و پیوندها است درختان یک ردیف از باغ، درختان خودماده ای هستند که بذرشان از یک درخت ۲۰۰ ساله از منطقه ابراهیم آباد شور انتخاب شده است. در وسط باغ، پایه اینتگریما به چشم می خورد! در سویی دیگر ارقام رضایی زودرس که محصولش در تیرماه قابل برداشت است و در نقطه ای دیگر ارقام رضایی دیررس به وجود دارند.

پیوند بنه روی پایه اهلی، و درخت دورگ گیری شده از ارقام بنه و احمد آقایی، پیوند درخت ۴۰۰ ساله تاج آبادی که پسته هایش شبیه به رقم فندقی هستند، و وجود ارقامی که هنوز نامی ندارند، اما هریک ویژگی خاصی دارند، همه و همه در این مجموعه به چشم می خورند.

البته خودنمایی درختان پسته رقم چروک تحسین برانگیز است و وقتی سطح برگ وسیع آن را می بینی و توضیحات رضایی از پرمحصولی و تاب آوری این درخت را در تقابل با ناسازگاری ها می شنوی، خیره می مانی و به وجد می آیی. در این باغ ها سال های سال انواع و اقسام محلول ها و کودها، سموم، مبارزات بیولوژیک، گرده افشانی کنترل شده و عملیات خاک ورزی، تیمار و آزمون شده اند.

بیوگرافی مهندس حسین رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران

تجربه مهندس رضایی در زمینه پسته

یک کلکسیون و کارگاه تحقیقی_آموزشی کاربردی و کوچک، زیر نظر یک کارشناس تیزبین. رضایی خودش با تک تک درختان سر و سری دارد و وضعیت شکوفه به شکوفه و خوشه به خوشه در ذهنش حکاکی شده است، وقتی در گفتوگوهایش نشانی درخت شکوفه و یا خوشه ای را می دهد، این رابطه انسان با درخت کاملا هویدا می گردد.

این موارد تنها بخشی از وصف الحال شخصیتی است که به نام حسین رضایی می شناسیم. رابطه دوستانه او با باغداران از سراسر کشور از بلوچستان تا انار، از انار تا ورامین و ساوه، از سروستان فارس تا سرخس استان خراسان بزرگ، با فعالان بخش خصوصی، با مسئولین سیستم دولتی از شهردار و فرماندار گرفته تا نمایندگان مجلس، از روحیه رواداری و مثبت نگر وی گواهی می دهد.

این در حالی است که رضایی باور دارد که مداخله دولت در امور بازار پسته و اقتصاد، خصوصا مسائل اقتصادی مرتبط با پسته، باید به حداقل ممکن برسد؛ مداخلاتی از قبیل مداخله در بازار ارز، قیمت گذاری، انحصارطلبی، رانت پاشی و گماشتن تعهد ارزی بر تجارت پسته و همچنین زیر سوال بردن مالکیت خصوصی در مورد اراضی و آب که از موضوعات مهم نه تنها در پسته، بلکه در اقتصاد کشور هستند.

وی پیش از این و نیز در سمت مدیریت جهاد کشاورزی با شهرستان رفسنجان با نمایندگان مجلس در خصوص مسائل فوق رایزنی داشته و سعی کرده صدای پسته را به گوش مسئولین برساند. امروز حسین رضایی تاج آبادی دبیر کل انجمن پسته ایران است، او پس از کسب دانش آکادمیک، داشتن تجربه موفق باغداری و کارآمدی در مقام مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان به این سمت دست یافته است.

و این پتانسیل کاملا موجود است که مجموعه ویژگی های ذکر شده به کمک تعامل جامعه پسته ای و ذینفعان دولتی بتواند به پیشرفت پسته کشور کمک نماید و در امور افزایش بهره وری در تولید و فروش بهتر پسته، نتایج بهتری حاصل آید.

زمینه های فعالیت مهندس رضایی دبیر کل انجمن پسته ایران در سال های اخیر

سال فعالیت زمینه فعالیت
1372-1376کارشناس باغبانی – رتبه اول دانشگاه ازاد اسلامی
1376-1379کارشناس ارشد باغبانی (میوه کاری) – رتبه اول دانشگاه آزاد اسلامی جهرم
1378-1398همکاری در طرح های تحقیقاتی موسسه تحقیقات پسته کشور
1379-1385کارشناس مسئول باغبانی جهاد کشاورزی
1380-1398عضو انجمن علوم باغبانی ایران
1385-1387تدریس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد رفسنجان
1385-1392مسئول مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی حومه رفسنجان
1389-1393عضو شورای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان رفسنجان
1392-1394مسئول امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان
1393-1398عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشاورزی، و منابع طبیعی استان کرمان
1393-1398عضو کمیته باغبانی وقوفات یزد و کرمان و آستان قدس رضوی
1394-1398مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان
1397-1398عضو انجمن پسته ایران

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی امیری
مهدی امیری
2 سال قبل

جناب مهندس رضایی باعث افتخار رفسنجان هستند انشاالله خداوند متعال همواره پشت و پناه ایشان باشد.

مهندس مرتضی زینلی
پاسخ به  مهدی امیری
2 سال قبل

درود

2
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x