گرمازدگی درخت پسته و راهکارهای رفع آن

گرمازدگی درخت پسته و راهکارهای رفع آن

گرمازدگی درخت پسته چه زمانی رخ می دهد؟

همیشه صحبت اصلی و مشکل اصلی که بر سر زبان کشاورزان و باغداران است بحث سرمازدگی است و کمتر کسی به معضل گرما و گرمازدگی اشاره می کند که این روزها خسارتی بیشتر از سرمازدگی به بار آورده است.

افزایش دمای کره زمین و اقلیمهای مختلف کشور باعث شده است که نیاز سرمایی بسیاری از درختها تامین نشود و در برخی نقاط کشور شاهد این هستیم که درختهایی که سالهای قبل محصول بسیاری خوبی می دادند به دلیل تغییر دما و گرم شدن دما در زمستان و بهار و تابستان دیگر محصول نمی دهند.

سال 1396 بزرگترین خسارت گرمازدگی باغات پسته ایران رقم خورده هنوز آمار دقیقی از میزان خسارت ارائه نشده است. اما بازدیدهای محلی و گزارشات جمع آوری شده از باغداران خسارتی بالای 80% را برای کل کشور گزارش می دهند که در سال آتی یعنی سال 1397 بایستی شاهد نایاب شدن پسته در بازار کشور باشیم و شاید قیمت آن به بالای 100 هزار تومان در هر کیلو (در حالت عمده) نیز برسد.

گرمای زودرس بهاره و خسارات آن به درخت پسته

دمای ایده آل برای گرده افشانی در درخت پسته بین 15 تا 21 درجه سانتیگراد است اگر دما بالای 21 برود در سطح کلاله ها خشکیدگی به وجود می آید در نتیجه جنین از بین می رود خسارتهای گرمازدگی بهاره درخت پسته را می توان به این شکل بیان کرد:

 1. افزایش رشد رویشی و عدم تشکیل جوانه زایشی
 2. خشکیدگی خوشه های گل نر و ماده و کاهش کمی محصول
 3. ریزش جوانه های گل قبل از شکوفایی
 4. افزایش درصد پوکی
 5. ریزش خوشه میوه سالم (به خصوص رقم کله قوچی)

گرمازدگی تابستانه و خسارات آن به درخت پسته

 1. سقط جنین و توقف رشد مغز
 2. کاهش وزن میوه
 3. ریزش برگهای و خشک شدن آنها
 4. افزایش درصد دهن بست
 5. افزایش درصد پوکی
 6. سوختن برگهای جوان
 7. تنک شدن خوشه ها (ریزش)

در خسارت گرمازدگی شدید که در خرداد ممکن است رخ دهد پوست میوه پسته سیاهرنگ شده و می سوزد در نتیجه این اتفاق قطعا جنین داخل پوست از بین می رود.

چگونه خسارت گرمازدگی را کاهش دهیم

آبیاری منظم و دقیق تابستان بهترین کاری است که میتوانیم انجام دهیم به دلیل فضای باز بودن باغات استفاده از سرد کننده های صنعتی مثل کولرها و … نمی تواند کمک زیادی به ما بکند البته در صورتی که یک باغ کوچک داشته باشیم شاید بتوان با کمک این دستگاه ها خسارت را کاهش داد.

یکی دیگر از کارهایی که می توانیم انجام دهید تغذیه مناسب درخت در فصل بهار است استفاده از کودهای حاوی میکروارگانیسمهای زنده،اسیدهای آمینه و جلبک دریایی و ترکیبات هیومیکی باعث می شود که تحمل درخت نسبت به گرما افزایش یابد.

هر کاری که بتواند باعث حفظ رطوبت زمین شود نیز هم در سرمازدگی موثر است و هم در گرمازدگی از این رو استفاده از کودهای میکروارگانیسمی، کود آب نگهدار کویر و کودهای دیگر حاوی مواد آلی بسیار توصیه می شود این ترکیبات باعث می شوند آب بیشتری در زمین داشته باشیم که در هنگام گرما تعرق و تبخیر زیاد آب از برگها را بتوانند جبران کنند.

وجود علفهای هرز کوتاه قد هم در باغات می تواند خسارت سرمازدگی و گرمازدگی را کاهش دهد بسیاری از علفهای هرز هیچ خطری برای باغات پسته ندارند ولی متاسفانه توسط کشاورزان از بین می روند.

برای خرید جلبک دریایی کلیک کنید

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x