بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

چگونه می‌توان بهترين کود را براي گياهان آپارتماني خود انتخاب کنيد؟

انواع مختلفی از کود براي گياهان آپارتماني وجود دارد که نمی‌توان بدون آموزش و اطلاعات کافي از آن استفاده کرد. کدام نسبت NPK بهتر است؟ آیا یک برند بهتر از دیگری است؟ ارگانیک يا شیمیایی؟ کود مايع يا جامد؟ انتخاب از بين همه این‌ها پیچیده به نظر می‌رسد، اما با مطالعه اين مقاله می‌توانید کل فرایند انتخاب بهترین کود براي گياهان آپارتماني را به‌سادگی ياد بگيريد.

بیشتر گیاهان آپارتماني و گلداني در مخلوطی بدون خاک که عمدتاً از پیت ماس ​​، چوب و برگ تجزیه‌شده یا به‌اصطلاح خاک‌برگ، رشد می‌کنند. همه این مواد تقریباً یکسان عمل می‌کنند و هیچ‌یک از آن‌ها مواد مغذی قابل‌توجهی را برای گیاهان تأمین نمی‌کنند. به همین دلیل است که باغبان باید کود اضافه کند و بهترین کود برای گیاهان آپارتماني و گلداني تقریباً یکسان است.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

کود دهي، تغذيه خاک گلدان يا تغذيه گياه؟!

لازم به ذکر است که ما گیاهان را تغذیه نمی‌کنیم. کاری که ما انجام می‌دهیم افزودن مواد مغذی به مخلوط خاک است و اجازه می‌دهیم گیاهان آن را جذب کنند. ما درواقع خاک را تغذیه می‌کنیم.

اگر خاک حاوی تمام ماده مغذی کافی باشد، گیاهان رشد خوبی خواهند داشت. اگر مقدار مواد مغذی بیش‌ازحد زیاد شود، به ریشه‌ها آسیب می‌رساند. هر نوع آسيب به ريشه در گياه، به‌صورت برگ‌های آسیب‌دیده خود را نشان می‌دهد. اگر سطح مواد مغذی بسیار پایین باشد، گیاه به‌درستی رشد نمی‌کند.

نکته: چیزی به‌عنوان کود ويژه گیاه وجود ندارد.

برای جستجوی کود گیاهان خانگی از google استفاده کنید. محصولات متعددی با مواد مغذی متفاوت با مقادير NPK متفاوت پیدا خواهید کرد. من 15-30-15، 18-6-12، 10-10-10، 11-11-18 و 10-15-10 را پیدا کردم. همه این‌ها توسط متخصصان کودهای گیاهی خانه ساخته‌شده است. اگر همه آن‌ها برای گیاهان آپارتمانی باشند، چگونه می‌توانند درعین‌حال بهترین کود نيز باشند؟

آن‌ها نمی‌توانند!

آيا کود به خصوصي براي هرکدام از انواع گياهان وجود دارد؟

واقعیت این است که چیزی به‌عنوان کود مناسب برای هیچ گیاهی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که هنگام کود دهی، مواد مغذی را به خاک اضافه می‌کنیم. در بیشتر موارد، گیاه آنچه را که نیاز دارد می‌گیرد. این واقعاً مهم نیست که از چه نسبتی استفاده می‌کنید به شرطی که هیچ کمبودی وجود نداشته باشد.

نکته دیگر این است که انواع مختلفی از گیاهان خانگی وجود دارد. تعداد کمی از آن‌ها با چنان جزئیات زیادی موردمطالعه قرارگرفته‌اند که ما می‌دانیم چه چیزی باعث رشد بهتر آن‌ها در هر شرایطي می‌شود.

تحت تأثیر بازاریابی قرار نگیرید کود خاصی برای گوجه‌فرنگی، ارکیده، گیاهان خانگی، بنفشه آفریقایی، کاکتوس یا هر نوع گیاه دیگری وجود ندارد.

بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی آیا وجود دارد؟

نسبت مناسب NPK را چگونه تشخيص دهيم؟

نسبت NPK مقدار نیتروژن، فسفات و پتاس (پتاسیم) در کود است.

وقتی گیاهان ازنظر مواد مغذی مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرند، مقدار متوسط نياز ​​آن‌ها نسبت 3-1-2 است. این بدان معناست که این نسبت مقدار ​​مناسبی برای تأمین مواد مغذی خواهد بود؛ بنابراین کود می‌تواند 3-1-2، یا 6-2-4، 9-3-6 و غیره باشد.

لازم نیست دقیقاً این نسبت باشد، اما چیزی نزدیک بهترین انتخاب است.

یک توصیه رایج می‌گوید:

از نیتروژن برای رشد شاخ و برگ استفاده می‌شود.

فسفر باعث رشد ریشه می‌شود.

پتاسیم باعث شکوفه بیشتر می‌شود.

این تصور را ایجاد می‌کند که برای مثال افزودن پتاسیم بیشتر باعث شکوفه بیشتر می‌شود و این امر صحیح نیست مگر اینکه سطح پتاسیم خیلی کم باشد. همه مواد مغذی برای رشد برگ‌ها لازم است و همه آن‌ها برای رشد ریشه یا گل موردنیاز است. اگر یکی از آن‌ها از بین رفته باشد، گیاه نمی‌تواند رشد کند. لازم است کود کافی تهیه کنید. مطمئن باشيد اگر مقدار هرکدام از اين مواد کافي باشد، افزودن یکی از آن‌ها باعث رشد بهتر گیاه نخواهد شد.

نيتروژن کم يا زياد؟ مسئله اين است

اگر براي شکوفه زدن گیاه مشکل‌دارید، نیتروژن کمتری را در نظر بگیرید. زيرا نیتروژن زياد باعث کاهش رشد رویشی و تشویق شکوفایی می‌شود، اما این تنها در صورتی مناسب است که شرایط دیگری مانند دما و مدت تاریکی و زمان نوردهي نیز درست باشد.

ریزمغذی‌ها مهم هستند؟

نیتروژن، فسفر و پتاسیم مهم‌ترین مواد مغذی هستند، اما 20 ماده مغذی دیگر نیز وجود دارد که باید به گیاهان اضافه کنید. کودی را انتخاب کنید که حاوی ریزمغذی‌ها نيز باشد.

ریزمغذی‌ها مهم هستند؟

انواع کود موجود در فروشگاه‌ها

می‌توانید کود را به‌صورت دانه‌ای، پودر محلول در آب، مایع، گلوله‌های فشرده با انحلال آهسته و سنبله يا کودهاي ميخي تهیه کنید.

انتخاب سنبله‌ها هم در ظرف و هم در باغ انتخاب ضعیفی هستند زیرا کود را در یک نقطه متمرکز می‌کنند.

معمولاً از کودهايي به فرم گلوله‌های فشرده در باغ استفاده می‌شود که به هنگام آبياري در مدت‌زمان مشخصي حل‌شده و وارد خاک می‌شوند.

بهترين نوع کود براي گياهان آپارتماني چيست؟

بهترین گزینه برای گیاهان و ظروف داخلی، پودر محلول، کود مايع يا گلوله‌های فشرده است. اگر در باغبانی تازه‌کار هستید پیشنهاد می‌کنم از دو مورد قبلی استفاده کنید. یافتن آن‌ها در فروشگاه‌ها و استفاده از آن‌ها آسان است.

گلوله‌های فشرده به دليل انحلال در مدت‌زمان طولاني، برای تأمین سطح پایین مواد مغذی در طی چند ماه طراحی‌شده‌اند. استفاده از آن‌ها آسان است اما نمی‌توان فهمید که آیا آن‌ها تمام‌شده‌اند و گياه نیاز به کود دهي مجدد دارد يا خير. مدت‌زمان انجام این کار تا حدودی به میزان آبیاری شما بستگی دارد. هر چه آبياري موردنیاز گياه بيشتر باشد، کودهای گلوله‌ای سریع‌تر حل‌شده و وارد خاک می‌شوند.

کود ارگانیک يا شيميايي، کدام‌یک بهتر است؟

هم کود آلی (ارگانيک) و هم کود معدني (شيميايي) وجود دارد. ولی چیزی به نام مواد مغذی آلی وجود ندارد. زمانی که مواد مغذی توسط کودها به شکلی آزاد می‌شوند که گیاهان می‌توانند از آن استفاده کنند، همه مواد مغذي غیر آلی هستند و گیاهان نمی‌توانند تفاوت را تشخیص دهند.

انتخاب بین مواد ارگانیک و مصنوعی برای شما یک انتخاب آزاد است زيرا گیاهان تفاوتي بين آن‌ها قائل نمی‌شوند.

یکی از مشکلات کودهای آلی این است که برخی از مواد موجود در آن هنوز تجزیه نشده است. تا زمانی که تجزیه نشود، گیاهان نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛ بنابراین ممکن است کود دهي را امروز انجام دهيد ولي گیاهان نتواند مواد مغذی را دریافت کنند. یکی از محصولاتی که به آن نگاه کردم حاوی غذای یونجه، غذای برگ، غذای دانه چریش، صدف، آزومیت و استخوان ماهی بود. هیچ‌کدام از این‌ها را گیاهان نمی‌توانند تا زمانی که تجزیه شوند استفاده کنند و شما نمی‌توانید تشخیص دهید که چه زمانی این اتفاق می‌افتد.

مزیت کود مصنوعی این است که گیاهان دسترسی فوری به مواد مغذي دارند. یک محصول باکیفیت خوب علاوه بر مواد مغذي، ریزمغذی‌هایي نيز دارد که روي بسته به‌صورت ليست شده، نوشته‌شده است؛ اما کود آلی به‌ندرت اطلاعات دقیقی در مورد ریزمغذی‌ها ارائه می‌دهد.

آیا برند کود براي گياهان آپارتماني اهمیت دارد؟

من مطمئن هستم که مارک های بهتری وجود دارد. مشکل این است که شما نمی‌دانید آن‌ها کدم‌اند. فقط به این دلیل که یک مارک محبوب است به این معنی نیست که یک مارک باکیفیت خوب است و تأیید در رسانه‌های اجتماعی معنی ندارد زیرا اکثر باغداران نمی‌دانند چگونه کیفیت کود را آزمایش کنند. جمله‌هایی مانند «برای من کار می‌کند» یا «گیاهان من آن را دوست دارند» هیچ کمکی نمی‌کند.

تکنولوژی کود نسبتاً ساده است و می‌توانید انتظار داشته باشید که اکثر محصولات کودهای مصنوعی، از شرکت‌های معتبر، از کیفیت مشابهی برخوردار باشند. من معمولاً آنچه را که در فروشگاه موجود است را خریداری می‌کنم.

کود را با آب لوله‌کشی خود مطابقت دهید

PH آب لوله‌کشی شما چقدر است؟ اگر سطح کربنات بالا دارید یا pH بالایی دارید، ایده خوبی است که از کود اسیدی استفاده کنید که PH بالا را تا حد ممکن تعدیل می‌کند.

برخی از کودها برچسب اسیدی دارند، اما اکثر آن‌ها چنین نیستند. می‌توانید به مواد تشکیل‌دهنده نگاه کنید. کودهایی که از آمونیوم به‌عنوان منبع نیتروژن استفاده می‌کنند، اسیدی هستند. سولفات نیز اسیدی است.

مشکلات آب برای گیاهان داخل ساختمان که می‌تواند شامل سختی، pH بالا، نمک، قلیائیت و کلر باشد را رفع کنيد.

مقدار موردنیاز در هر بار کود دهی چقدر بايد باشد؟

این سؤال جواب دادنش سخت است. هدف از کود دهی جایگزینی مواد مغذی ازدست‌رفته در خاک است؛ اما شما نمی‌دانید که کدام مواد از بین رفته است. مقدار باقی‌مانده در گلدان یا ظرف، بستگی به میزان آبیاری آن، میزان آب رفته از کف گلدان، شیمی آب شما و میزان استفاده گیاهان دارد. همه این‌ها ناشناخته و کاملاً متغیر هستند.

کود دهی بیشتر حدسی است. یک برنامه کود دهی منظم را شروع کنید و گیاهان را تماشا کنید. اگر بیش‌ازحد استفاده کنید، برگ‌های سوخته را نشان می‌دهد. اگر به‌اندازه کافی کود دهی نکنید، برگ‌های کوچک و گل‌های کمتری خواهید داشت. اگر هر یک از این موارد مشکل‌ساز است، مقدار کود خود را تنظیم کنید.

آيا به گياهان بيمار بايد کود داد؟

هنگامی‌که گیاهان سالم نیستند، کود دهي خود را متوقف کنید زیرا کود دهی به گیاهان بیمار فقط آن‌ها را بدتر می‌کند.

در زمان خواب گیاهان از کودهای کمتری استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، کاکتوس‌ها در زمستان تقریباً به کود احتیاج ندارند زیرا رشد آن‌ها متوقف می‌شود.

به‌عنوان نقطه شروع، از نصف مقداري که تولیدکننده روي برچسب نوشته، براي گياه خود استفاده کنید. این در بیشتر موارد جواب می‌دهد. ماهی یک‌بار آب را داخل گلدان بریزید تا تجمع کود اضافی حذف شود.

دليل اصلي اهميت کود دهی به گياهان آپارتماني

بسیاری از مردم اهمیت کود دهی به گیاهان داخلی را نادیده می‌گیرند. بااین‌حال، تغذیه مناسب برای رشد گیاهان سالم و زیبا ضروری است.

برخلاف باغ در فضای باز، جایی که طبیعت باران می‌دهد و گیاهان می‌توانند ریشه‌های جدیدی را برای جستجوی غذا بفرستند، مواد مغذی موجود در گیاهان آپارتمانی با مقدار خاک موجود در گلدان و آنچه برای تغذیه تکمیلی تهیه می‌کنید، بسیار محدود است.

کود را به‌عنوان نیمه دوم خاک گلدان خود در نظر بگیرید. وقتی خاک گلدان تازه است، گیاهان شما به کود زیادی احتیاج ندارند. این امر به‌ویژه در مورد خاک‌های گلدان مدرن و غنی‌شده که اغلب دارای کود و سایر ترکیبات مخلوط هستند، صادق است. هرچند پس از حدود دو ماه، گیاه مواد مغذی موجود در خاک را مصرف کرده است، بنابراین اگر می‌خواهید ادامه دهید، باید کود دهید.

هشدار:همیشه دستورالعمل‌های روی برچسب کود را دنبال کنید. کود بیش‌ازحد می‌تواند یک گیاه را بکشد یا برگ‌های آن را بسوزاند و هنگام استفاده بیش‌ازحد از کودها نگرانی‌های زیست‌محیطی وجود دارد زیرا این محلول‌های غنی از مواد مغذی به منابع آب زیرزمینی راه پیدا می‌کنند. کود زیاد اغلب بدتر از کافی نبودن است، اما تغذیه بیش‌ازحد یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که باغبانان گياهان آپارتماني آن را انجام می‌دهند.

ویژگی‌ها و مزايا و معايب کود مايع براي گياهان آپارتماني

کودهای مایع در آب رقیق‌شده و با آبیاری اعمال می‌شوند. بسته به دستورالعمل برچسب، ممکن است هر بار که آب می‌دهید یا هر زمان دیگر کود دهی را انجام دهيد.

نوع گیاه نیز بر مقدار موردنیاز آن به کود تأثیر می‌گذارد، زیرا برخی از گياهان به‌ویژه آن‌هایی که دارای شکوفه‌های بزرگ هستند، ممکن است به تغذیه مکرر نیاز داشته باشند. کود مایع منبع ثابتی از مواد مغذی را فراهم می‌کند که می‌توانید دقیقاً آن‌ها را کنترل کنید.

به‌عنوان‌مثال، کاهش کود دهی درزمانی که گیاه در ماه‌های زمستان در حالت خواب است، یا افزایش تغذیه هنگامی‌که گیاه در حال جوانه دهي جدید است، با کودهاي مايع بسیار آسان است؛ اما عیب آن این است که باید هر بار این کار را انجام دهید.

ویژگی‌ها و مزايا و معايب کود مايع براي گياهان آپارتماني

استفاده از کودهاي کند انتشار، خوب يا بد؟

اين نوع کودها، کودهايي هستند که مواد مغذي را به آهستگي آزاد می‌کنند

این محصولات به‌سرعت برای بسیاری از باغبانان و پرورش‌دهندگان حرفه‌ای، چه برای گیاهان داخلی و چه در باغ به محصولات پرطرفدار تبدیل‌شده‌اند. کودهای کند انتشار با پوسته‌های آزادکننده زمان پوشانده شده‌اند که مواد مغذی را به‌آرامی در خاک شستشو می‌دهند.

گلوله‌های جداگانه دارای پوشش‌هایی با ضخامت‌های مختلف هستند که با سرعت‌های مختلف حل می‌شوند، بنابراین انتشار واقعی کود در طول زمان انجام می‌شود.

مدت‌زمان انتشار می‌تواند چهار تا نه ماه طول بکشد. اشکال اصلی، هزینه بالای کودهای کند انتشار است؛ اما به دلیل ماندگاری زیاد هزینه متعادل می‌شود.

استفاده از کودهاي کند انتشار، خوب يا بد؟

کود دانه‌ای، براي گياهان آپارتماني يا براي گياهان داخل باغ؟!

گلوله‌های خشک کود خالص را می‌توان با دست در خاک گلدان مخلوط کرد. اگرچه بیشتر در باغ‌های بیرونی استفاده می‌شود، اما می‌توان از آن‌ها برای گياهان داخلی نیز استفاده کرد. اگرچه ممکن است مشکل باشد.

کود دانه‌ای هنگامی‌که گلدان آبیاری می‌شود، همه مواد مغذی آن را به یک‌باره تخلیه می‌کند و کنترل میزان دریافت گیاهان در یک‌زمان دشوار می‌شود. این نوع کود بسیار ارزان است، اما انتخاب خوبی برای تغذیه گیاهان آپارتمانی نیست.

کود دانه ای برای گیاهان آپارتمانی

از کجا می‌توان بهترين کود براي گياهان آپارتماني را تهيه کرد؟

همه کودهای عمومی دارای درشت مغذی‌های اساسی موردنیاز گیاهان ازجمله نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند.

علاوه بر این درشت مغذی‌ها، کودهای باکیفیت بهتر همچنین دارای ریزمغذی‌هایی مانند بور، منیزیم و منگنز هستند که رشد سالم را تشویق می‌کند. برچسب کود را مطالعه کنید تا مشخص شود حاوي کدام ماده مغذی است.

براي تهيه کود باکیفیت بالا می‌توانید به فروشگاه پسته رفسنجان مراجعه کنيد.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی خانم دکتر بهاره رمضانلو

بهاره رمضانلو، دکتری فیزیک، مدرس دانشگاه و مدرسه هستم . در کنار تدریس یکی دیگر از علایق من نویسندگی است. در کار نویسندگی و ترجمه علاوه بر کسب اطلاعات عمومی، میتوان مهارتها و اطلاعات مفید را به دیگران نیز انتقال داد. در حال حاضر برای پسته رفسنجان که بزرگترین پرتال کشاورزی کشور است، مینویسم تا شاید بتوانم به سوالات شما در زمینه کشاورزی پاسخ دهم.

حتما ببینید

فواید کود چیست؟ توضیح برخی از انواع کودها و کاربردهای آنها

همه‌ی باغداران تابه‌حال تجربه‌ی ضعیف بودن درخت و پژمردگی و زرد شدن برگ‌ها را داشته‌اند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *