نگهداری جوجه های جوان شتر مرغ بعد از ماه سوم

نگهداری جوجه های جوان شتر مرغ بعد از ماه سوم

نحوه نگهداری از جوجه های تازه متولد شده

جوجه های سه ماهه شتر مرغ دیگر رشد کرده و نیاز به مراقبت دائمی دایه خویش انسان ندارند. آنها در کمال آرامش و به راحتی اوقات خویش را با گروه به سر می برند.محل نگهداری اصطبل و محل های نگهداری پرندگان جوان می بایستی بسیار روشن بوده و باد در آن نوزد.

پرندگان در این سن نیازی به دستگاه های گرم کننده ندارند. در هر حال و در هر وضعیت آب و هوایی می بایستی درب اصطبل و راه ورودی به مرتع باز بوده، چرا که پرندگان در این سن بیشتر اوقات خود را در فضای آزاد به سر می برند. در حتی در مواقع بارانی آنها در زیر باران می ایستند و از این کار لذت می برند. آنها دیگر خود می دانند که چه هنگام به پناهگاه خود بازگردند.

نحوه نگهداری از جوجه های تازه متولد شده

نکات مهم در نگهداری جوجه شتر مرغ های تازه متولد شده

 هر روز صبح می بایستی علوفه و کاه خشک و تمیز زیر پای شتر مرغ ها ریخته شود. تا محل استراحت و خواب آنان همیشه تمیز باشد. پرندگان بیشتر اوقات عادت دارند که به کود خود نوک بزنند و چنانچه کاه های کثیف و آلوده به کود خود را بخورند دچار بیماری گوارشی می گردند.

 بهتر است که علوفه یا کاه خشک با ماشین خرد نشود و طول آنها بیش از یک تا دو سانتیمتر نباشد و غربال گردد و این سبب بالا رفتن کیفیت کاه و تمیز شدن آن و جلوگیری از یبوست در پرندگان می گردد. تمیز بودن کاه یا علوفه بسیار مهم است. به مرور زمان نیاز به علوفه و کاه کمتر می باشد.

برای این که پرندگان از گزند حمله حیوانات و پرندگان وحشی در امان بمانند.می بایستی تا سن ۵-۴ ماهگی شب ها در درون اصطبل نگهداری شوند و درب بسته بماند. با نصب چراغی ضعیف همانند چراغ خواب می توان از خطرات احتمالی و

حوادثی ناگوار در صورت به وجود آمدن آن جلوگیری کرد. شتر مرغ ها در هنگام ترس به اطراف می گریزند و خود را به دیوارها می کوبد و در این میان چنانچه عده ای هنوز بر روی زمین باشند. لگد کوب می شوند

چنانچه درب اصطبل برده باشد می بایستی هوای کافی بتواند به درون اصطبل وارد شود و رطوبت از آن خارج گردد. در غیر این صورت هوای دم کرده باعث به وجود آمدن ناراحتی های تنفسی و پیدایش قارچ در اطراف چشم پرندگان می گردد.

با کم شدن دید پرنده به در و دیوار خورده و با پرندگان دیگری را که مشغول استراحت هستند لگدکوب نموده و باعث آسیب دیدن خود یا سایر پرندگان می گردد. در این حالت چشم کدر می شود و لایه ای همانند شیر روی سطح چشم را می گیرد و یک روز تمام طول خواهد کشید. تا چشم ها به حالت اولیه بازگردند

فضای باز مورد نیاز شتر مرغ های تازه متولد شده

 همانند بچه های کوچک، شتر مرغ ها دوست دارند به اطراف بدوند و فضای ناشناخته اطراف را کشف کنند. هرچه این فضا وسیع تر باشد برای آنها بهتر است و هرچه فضا طبیعی تر باشد و در آن درختان و بوته ها و حتی حوضچه آبی برای شنا موجود باشد. برای آسایش و راحتی پرندگان مناسب تر است. حتی اگر ممکن است می بایست چندین حمام شن در کنار آن حمام گل و لای در نظر گرفته شود که این کار سبب خوشحالی و نشاط پرندگان می گردد.

راه ها می بایستی به وسیله سنگریزه فرش و محکم شوند، در اطراف حمام شن نیز می بایستی با سنگ ریزه فرش شود تا پرندگان بتوانند سنگریزه مورد نیاز خود را برای هضم غذا از آنجا بردارند. اگر زمین ها طوری باشد که آب نتواند در آن فرو رود در کوتاه مدت به لجن زار تبدیل خواهد شد. شتر مرغی که بتواند به اندازه کافی علوفه و گیاهانمورد نیاز خویش را در مرتع بیابد و با انسان ها رابطه خوبی داشته باشد همانند علف های هرز شروع به رشد می کند و بزرگ می شود. 

مهم:

 دسترسی به مقدار زیادی آب تازه هر روز از جمله واجبات است. کارشناسان اسرائیلی در اوایل با توجه به اینکه فکرمی کردند شتر مرغ ها پرندگانی کویری می باشند و نیاز چندانی به آب ندارند، باعث گردید که تعداد زیادی از پرندگانشان به علت تشنگی جان خود را از دست دادند.

به دنبال مطالعات زمینه دار کارشناسان دریافتند که پرندگان جوان روزانه به ۹ لیتر آب نیاز دارند و پرندگان بزرگتر با توجه به چرای در مرتع و علوفه های آب دار روزانه به ۲۰ لیتر آب نیازمندند.

فضای باز مورد نیاز شتر مرغ های تازه متولد شده

اصول تغذیه ای جوجه شتر مرغ های تازه متولد شده

در محل غذاخوری می بایستی به اندازه کافی، فضا برای تمامی پرندگان وجود داشته باشد که آنان بتوانند به طور همزمان غذا بخورند. در غیر این صورت پرندگان کوچک و ضعیف کنار زده می شوند و این امر خود سبب ایجاد استرس و رنج بردن آنان می گردد.

غذا می بایستی از نوع خوب و تمیز باشد، آلودگی نداشته باشد و ظروف آبخوری و غذاخوری مرتب ضدعفونی گردد. در زمستان که علوفه خشک داده می شود می بایستی ساقه ها بلند نباشند و علوفه عاری از هرگونه آلودگی باشد .

جلوگبری از بیمار شده جوجه شترمرغ ها

بیماری ها تا زمانی که اصول گفته شده در رابطه با غذا و آب تمیز و فضای کافی برای پرندگان به نحو احسن رعایت گردد، زمینه ای برای به وجود آمدن بیماری در بین پرندگان وجود نخواهد داشت.

می بایستی به این نکته مهم توجه داشت که کمال دقت و توجه صورت پذیرد تا از ورود هرگونه میکروب توسط ماشین های حمل پرندگان، و حمل میکروب از طریق کفش دیگر مزرعه داران و بازدیدکنندگان جلوگیری به عمل آید.

نباید اجازه داد که بازدیدکنندگان به پرندگان غذا دهند یا آنها را نوازش کنند. بسیاری از بیماری های مرغ های معمولی و طوطی قابل سرایت به شتر مرغ ها هستند. هر روزه می بایستی کود شتر مرغ ها مورد آزمایش قرار گیرد.

دارا بودن حصار دوم که فاصله چند متری با حصار اول دارد علیرغم هزینه بالا در دراز مدت نتیجه بسیار خوبی در بردارد است. به طور کلی در مورد شتر مرغ ها نیزاین مسئله صادق است که همیشه پیشگیری بیماری ها تا زمانی که اصول گفته شده در رابطه با غذا و آب تمیز و فضای کافی برای پرندگان به نحو احسن رعایت گردد.

زمینه ای برای به وجود آمدن بیماری در بین پرندگان وجود نخواهد داشت. می بایستی به این نکته مهم توجه داشت که کمال دقت و توجه صورت پذیرد تا از ورود هرگونه میکروب توسط ماشین های حمل پرندگان، و حمل میکروب از طریق کفش دگر مزرعه داران و بازدیدکنندگان جلوگیری به عمل آید. نباید اجازه داد که بازدیدکنندگان به پرندگان غذا دهند

یا آنها را نوازش کنند. بسیاری از بیماری های مرغ های معمولی و طوطی قابل سرایت به شتر مرغ ها هستند. هر روزه می بایستی کود شتر مرغ ها مورد آزمایش قرار گیرد. دارا بودن حصار دوم که فاصله چند متری با حصار اول دارد علیرغم هزینه بالا در دراز مدت نتیجه بسیار خوبی در بردارد است.پیشگیری بهتر از درمان می باشد.

از این روی می بایستی هر روزه کود شتر مرغ ها آزمایش شود و پرهایشان کنترل گردد تا از عاری بودن به پارازیت ها اطمینان حاصل گردد و مرتبا گروه ها زیر نظر باشند تا در صورت مشاهده بیماری بتوان سریع جهت مداوا اقدام کرد.

جلوگبری از بیمار شده جوجه شترمرغ ها

منبع:

پرورش و نگهداری شتر مرغ (مهندس محمد حسین منزهیان،کریستف کیستنر و جرالد رینر)

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

 

 

 

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *