توت سیاه دارویی ضد سرطان

نحوه کاشت، مراقبت و کود دهی و برداشت توت سیاه، دارویی ضد سرطان

یک کاسه را با میوه تازه و ترش که از درختچه توت سیاه خود برداشت کرده‌اید، پرکنید. توت سیاه را می‌توان به‌صورت تازه مصرف کرد یا به کیک دلخواه شما اضافه کرد.

توت سیاه گیاهانی نسبتاً مقاوم هستند. آن‌ها را می‌توان در بیشتر حیاط‌خلوت‌ها پرورش داد. گیاهان برای اطمینان از برداشت زیاد و رشد قوی به کود دهی گاه‌به‌گاه نیاز دارند. با مراقبت مناسب، می‌توانید سال‌ها از نعمت درختچه توت سیاه خود لذت ببرید.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

کاشت بوته‌های توت سیاه

قبل از کاشت بوته‌های توت سیاه، خاک را اصلاح کنید. 2 تا 3 اینچ کمپوست را در 6 اینچ بالای خاک مخلوط کنید. این باعث افزایش باروری و غلظت مواد آلی خاک می‌شود و درنتیجه به حفظ رطوبت بیشتر خاک کمک می‌کند.

نحوه مراقبت از بوته‌های توت سیاه

پرورش و نگهداری از یک بوته توت سیاه در اواسط تا اواخر تابستان به شما میوه‌های تازه و خوشمزه خواهد داد. این بوته‌ها با باردهی زیاد، بدون اینکه زمان زیادی را برای باغبانی صرف کنید، به‌خوبی رشد می‌کنند.

آن‌ها را با تغذیه مناسب، مالچ، آبیاری و هرس نگهداری کنید. در طول فصل رشد مراقب آفات و بیماری‌های آن‌ها نیز باشید.

آبیاری بارانی ممنوع

نکات آبیاری، نه به آبیاری بارانی

در طول بهار و تابستان هر هفت تا 10 روز بوته‌های توت سیاه را آبیاری کنید و آب را در پایه هر گیاه متمرکز کنید. از سیستم آبیاری بارانی استفاده نکنید. در اواسط تا اواخر تابستان، هنگامی‌که شروع به برداشت توت‌ها می‌کنید، هر سه تا چهار روز به گیاهان آب دهید. هر بار 1 اینچ آب بدهید که برای مرطوب کردن خاک به عمق 6 تا 12 اینچ کافی است.

دستورالعمل‌های کود دهی به بوته‌ها

بوته‌های توت سیاه را در اواخر بهار یا اوایل تابستان کود دهید. انجام این کار به گیاهان کمک می‌کند تا رشد میوه آن‌ها به‌سرعت در حال پیشرفت باشد. درست قبل از آبیاری معمولی از کود 10-10-10 استفاده کنید. از 4/1 پوند کود در هر بوته توت سیاه استفاده کنید. کود را به‌صورت دایره در فاصله 12 اینچ از پایه هر بوته پخش‌کنید.

روش‌های مالچ پاشی، مالچ نیازی ضروری برای توت سیاه

هرسال یک‌بار، در بهار، مالچ را به‌طور مساوی روی خاک زیر بوته‌ها پخش‌کنید. برگه‌ای پوسیده، تراشه‌های چوب بهترین مالچ‌هایی هستند که برای توت سیاه استفاده می‌شوند. یک لایه مالچ به ضخامت 3 تا 4 اینچ در سطح خاک بریزید. 3 تا 4 اینچ فضا بدون مالچ در اطراف هر بوته باقی بگذارید.

مالچ با گذشت زمان به‌آرامی خراب می‌شود. هرسال هنگام تمدید مالچ، سطح کل آن را به 3 تا 4 اینچ برسانید. اگر هرسال مقدار زیادی اضافه کنید، درنهایت لایه مالچ بسیار عمیق می‌شود و احتمالاً بوته‌ها را خفه می‌کند.

روش‌های مالچ پاشی، مالچ نیازی ضروری برای توت سیاه

دستورالعمل‌های هرس، قیچی دستی هرس

استفاده از قیچی‌های دستی هرس برای هرس توت سیاه بهترین روش هستند.

پس از برداشت میوه‌ها در اواخر تابستان، همه ساقه‌هایی که میوه تولید کرده‌اند را شناسایی کرده و آن‌ها را تا خط رشد برش دهید.

در اوایل بهار، درست قبل از ظاهر شدن جوانه‌های جدید، شاخه‌های اضافی را هرس کنید تا در هر بوته پنج تا هفت شاخه محکم باقی بماند. شاخه‌های پشتی همان شاخه‌های جانبی که از ساقه‌های اصلی به طول 12 اینچ رشد می‌کنند را کوتاه کنید. ساقه‌هایی را که به یکدیگر می‌مالند برداشته و شاخه‌های شکسته یا آسیب‌دیده را برش دهید.

شاخه‌های جدید را به‌اندازه 4 اینچ عقب بکشید تا ارتفاع آن‌ها 30 تا 36 اینچ شود.

نکته: قبل و بعد از هرس، تیغه‌های قیچی هرس را با خیساندن در محلول 1 قسمت سفیدکننده و 3 قسمت آب تمیز کنید. اجازه دهید تیغه‌ها به مدت پنج دقیقه خیس بخورند و سپس قبل از استفاده یا نگهداری از آن‌ها، آن‌ها را برداشته، بشویید و خشک‌کنید.

هرس بوته های توت سیاه

نحوه کود دهی به بوته‌های توت سیاه

بوته‌ها برای رشد توت‌های بزرگ و آبدار نیاز به کود دهی منظم دارند. اکثر توت سیاه‌ها تنها به‌یک‌بار استفاده از کود در سال نیاز دارند، در اوایل بهار درست قبل از شروع رشد؛ اما برخی از گیاهان توت سیاه به کود دهی مرحله دوم نیز نیاز دارند. اگر بوته توت سیاه شما دارای برگه‌ای سبز کم‌رنگ یا زرد است، دوز دوم کود را در ماه ژوئن در اواسط فصل رشد به آن بدهید.

pH خاک اطراف بوته توت سیاه خود را آزمایش کنید. این کار را می‌توان با پیروی از دستورالعمل‌های موجود در کیت آزمایش pH خانگی یا برداشت نمونه‌ای از خاک و بردن آن به سازمان کشاورزی شهرستان خود برای آزمایش، انجام داد. pH خاک نوع کودی را که استفاده خواهید کرد، تعیین می‌کند.

نکته: بوته‌های توت سیاه برای رشد توت‌های بزرگ و آبدار نیاز به کود دهی منظم دارند.

نکته: اکثر توت سیاه‌ها تنها به‌یک‌بار استفاده از کود در سال نیاز دارند، در اوایل بهار درست قبل از شروع رشد.

بوته ها را در اوایل بهار قبل از اینکه کاملاً از حالت خواب دربیاید، کود دهید. یک دوز از 4/1 پوند کود را به‌طور مساوی روی ریشه‌های هر یک از بوته‌های توت سیاه خود پخش‌کنید (کود را چند اینچ از ساقه بوته دورنگه دارید، در غیر این صورت ممکن است گیاه را بسوزانید). درصورتی‌که pH خاک شما بیش از 7 باشد 5/1 پوند کود 21-0-0 و درصورتی‌که pH آن 6.0 یا کمتر باشد 3/1 پوند کود 15-5-0 استفاده کنید.

دوز دوم کود دهی به بوته‌های توت سیاه

اگر رشد بوته شما ضعیف است، در ماه ژوئن دومین مرحله کود دهی را نیز انجام دهید. به همان مقدار کود دهید اما این بار بدون توجه به pH خاک خود از کود 21-0-0 استفاده کنید.

پس از هر بار استفاده از کود، توت سیاه خود را با 1 تا 2 اینچ آب، آبیاری کنید.

یک لایه 2 تا 3 اینچی مالچ ارگانیک را روی خاک توت سیاه خود پخش‌کنید. این به خاک کمک می‌کند تا آب را حفظ کرده و توت سیاه، کود را در مدت‌زمان کافی تجزیه کند. مالچ را 3 تا 4 اینچ از ساقه توت سیاه دورنگه دارید و آن را تقریباً 1 فوت در اطراف بوته بپاشید.

برای سهولت و عدم فراموشی در فرایند کود دهی میتوانید از جدول زیر استفاده کنید.

دوز مورد نظر زمان سولفات آمونیوم

21% نیتروژن

سولفور غنی شده با اوره

36% نیتروژن

اوره 

46% نیتروژن 

کود خون

12% نیتروژن

غذای پنبه دانه آمونیوم نیترات

35% نیتروژن 

دوز اول فصل بهار 2 اونس به ازای هر بوته (1اونس برابر 25 گرم) 1 اونس به ازای هر بوته 0.9 اونس به ازای هر بوته 3.3 اونس به ازای هر بوته 5.7 اونس به ازای هر بوته 1.2 اونس به ازای هر بوته
دوز دوم بعد برداشت 3 اونس به ازای هر بوته 1 اونس به ازای هر بوته 0.9 اونس به ازای هر بوته 3.3 اونس به ازای هر بوته 5.7 اونس به ازای هر بوته 1

کود مناسب را میتوانید از فروشگاه پسته رفسنجان تهیه کنید.

فواید سلامتی توت سیاه، دارویی ضد سرطان

توت سیاه زمانی در چای دم می‌شد و به‌عنوان دارویی برای درمان اسهال خونی و نقرس استفاده می‌شد. در حال حاضر مطالعات متعددی در مورد استفاده از توت سیاه به‌عنوان یک درمان جایگزین پزشکی در حال انجام است. دکتر ریچارد بلیو، متخصص در پیشگیری و درمان سرطان در دانشگاه کبک در مونترال، معتقد است که پلی فنول ها (اسید الاژیک و دلفینیدین) موجود در توت سیاه می‌تواند تشکیل عروق خونی جدید را در تومورهای سینه، روده بزرگ و دهان متوقف کند.

ازآنجاکه این مطالعات هنوز به نتایج قطعی نرسیده‌اند، از توت سیاه برای درمان هرگونه بیماری بدون مشورت اولیه با پزشک استفاده نکنید.

الزامات رشد سالم و باردهی توت سیاه

توت سیاه ترجیح می‌دهد در شرایط نور کامل خورشید رشد کند. بوته‌ها باید در خاکی با زهکشی خوب کاشته شوند تا رشد کنند.

نیاز مبرم بوته های توت سیاه به آفتاب

زمان برداشت و چگونگی برداشت

بسیاری از مزارع تجاری در ماه‌های ژوئن و جولای برای عموم آزاد است. مزارع به مردم این امکان را می‌دهد که توت سیاه را برای استفاده شخصی با هزینه‌ای اندک بردارند. سایر مزارع تجاری از ماشین‌های بزرگی برای تکان دادن بوته‌ها به‌صورت مکانیکی استفاده می‌کنند تا توت‌ها به زمین بیفتند و بتوان آن‌ها را جمع کرد.

طول عمر 20 ساله توت سیاه!

بیشتر بوته‌ها 15 تا 20 سال عمر خواهند کرد. تولید توت‌ها زمانی شروع می‌شود که بوته‌ها تقریباً چهار تا پنج ساله هستند. توت سیاه PH خاک را بین 5.5 تا 7 ترجیح می‌دهد. قبل از کاشت بوته‌های توت سیاه محل را کاملاً آماده کنید. یک پوند کود 5-10-5 را 100 فوت مربع در خاک یک هفته قبل از کاشت استفاده کنید.

طول عمر 20 ساله توت سیاه!

کاشت و مراقبت

برای رشد مطلوب بوته‌ها را حداقل با فاصله 6 فوت‌ از هم بکارید. یک گودال کم‌عمق که به‌اندازه کافی بزرگ است تا سیستم ریشه را در خود جای دهد، حفر کنید. خاک را در اطراف ریشه‌ها صاف و کاملاً آبیاری کنید. همه توت سیاه را در اوایل بهار بکارید.

مدیریت عمومی آفات

بوته‌های توت سیاه چندین آفت را جذب می‌کنند، اما اگر آن‌ها را به‌درستی شناسایی کرده و هجوم آن‌ها را زود درمان کنید، می‌توانید از شیوع آن‌ها جلوگیری کنید.

شناسایی آفات

برگ‌ها، به‌ویژه قسمت زیرین آن‌ها را ازنظر وجود شته، کنه و عنکبوت بررسی کنید. همچنین مراقب کرم‌های تغذیه‌کننده از برگ‌ها و سوسک‌ها باشید. شته‌ها حشرات کوچک سبز، سفید، برنزه یا سیاه هستند که معمولاً به‌صورت گروهی تغذیه می‌شوند. کنه‌های عنکبوتی حشرات کوچک سفید هستند. احتمالاً هنگامی‌که کنه عنکبوتی وجود دارد، تارهای ریز روی برگ‌ها مشاهده خواهید کرد. کاترپیلارها کرم مانند هستند و سوسک‌ها در اشکال متعددی وجود دارند اما همیشه شش پا دارند.

گل‌ها را ازنظر تریپس، حشرات ریز و بلند که سفید، برنزه یا سیاه هستند و از شیره گیاه تغذیه می‌کنند، بررسی کنید.

انتخاب درمان مناسب برای آفات توت سیاه

حشرات روی بوته ها را با یک آفت‌کش حاوی مالاتیون درمان کنید و فقط در مواقعی که حشرات مفید مانند زنبورهای عسل، کفشدوزک‌ها و دیگر گرده‌افشان‌ها وجود ندارند سم‌پاشی کنید.

هشدار: تا زمان خشک شدن کامل آفت‌کش، از مناطق تحت درمان با سموم دوری‌کنید و اطمینان حاصل کنید که حیوانات خانگی و کودکان نمی‌توانند در حین سم‌پاشی و تا زمانی که کاملاً خشک شود به مناطق دسترسی پیدا کنند.

از تماس سموم روی پوست یا چشم خود خودداری کنید. همچنین از استنشاق اسپری یا بخار آفت‌کش خودداری کنید. در یک روز آرام و بدون باد اسپری کنید. حشره‌کش مخلوط یا غلیظ را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی استفاده و نگهداری کنید.

انتخاب درمان مناسب برای آفات توت سیاه

نکات مهم به هنگام استفاده از آفت‌کش

قبل از مخلوط کردن یا لمس آفت‌کش‌ها لباس محافظ بپوشید. چکمه‌های لاستیکی، دستکش لاستیکی، پیراهن آستین‌بلند، شلوار بلند، جوراب، عینک، ماسک تنفسی، کلاه ضد آب و دستکش لاستیکی بپوشید.

دستورالعمل استفاده از آفت‌کش برای مبارزه با آفات بوته‌ها

1 اونس مایع آفت‌کش مالاتیون را با 1 گالن آب در یک سم‌پاش دستی مخلوط کنید.

محلول آفت‌کش را مستقیماً در مناطق آلوده به آفت هر بوته توت سیاه اسپری کنید تا برگ‌ها خیس شوند اما قطره‌قطره نریزند.

محلول آفت‌کش را تا سه بار، بافاصله حداقل هفت روز تا زمانی که آفات از بین بروند، مجدداً استفاده کنید.

هشدار: در طول یک سال بیش از سه بار از سموم مالاتیون اسپری نکنید و حداقل یک روز بین سم‌پاشی سم و برداشت میوه‌های توت سیاه منتظر بمانید.

یک گالن مخلوط اسپری آفت‌کش مالاتیون، 1000 فوت مربع را پوشش می‌دهد. طول منطقه در حال رشد خود را در عرض آن ضرب کنید تا مساحت آن را پیدا کنید و فقط از میزان آفت‌کش موردنیاز برای آن فضا استفاده کنید.

بیماری‌ها و سایر مشکلات احتمالی در بوته‌ها

برجستگی‌های سفید

گاهی اوقات، میوه‌های توت سیاه برجستگی‌های سفید دارند. آن‌ها دوقلوهای رنگی هستند. هر میوه توت سیاه از چند قلاده قرمز تشکیل‌شده است که معمولاً به رنگ آبی مایل به سیاه پررنگ هستند. برآمدگی‌های سفید به‌احتمال‌زیاد در اثر گرما یا دمای زیاد آفتاب ایجاد می‌شوند. اگرچه درمان این مشکل امکان‌پذیر نیست، اما هنوز هم می‌توانید میوه‌های توت سیاه را برداشت کرده و بخورید.

بیماری‌ها و سایر مشکلات احتمالی در بوته‌ها

شاخ و برگ زرد

زردی که از ابتدای شاخه شروع می‌شود و تا انتهای شاخه گسترش می‌یابد، احتمالاً نشانه بیماری ورتیسیلیوم است. این بیماری به دلیل وجود قارچ در خاک ایجاد می‌شود. هنگامی‌که تأثیر آن را بر روی شاخه ‌توت سیاه می‌بینید، هیچ درمان قابل قبولی جز حذف گیاه آلوده وجود ندارد.

لکه‌های زنگ نارنجی

بوته‌های توت سیاه مستعد زنگ نارنجی هستند. زنگ نارنجی قارچی است که در بهار به‌صورت لکه‌های نارنجی روشن معمولاً در قسمت زیرین برگه‌ای آسیب‌دیده ظاهر می‌شود. به‌محض مشاهده زنگ نارنجی روی آن‌ها، برگه‌ای جداگانه را بردارید و از بین ببرید. اگر بیماری در گیاه آلوده گسترش یابد، گیاه قابل‌درمان نیست. این بیماری می‌تواند به گیاهان سالم نیز سرایت کند. بهترین راه برای خلاص شدن از شر این مشکل، کندن کامل گیاهان آلوده و دور انداختن آن‌ها در سطل زباله است.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی خانم دکتر بهاره رمضانلو

بهاره رمضانلو، دکتری فیزیک، مدرس دانشگاه و مدرسه هستم . در کنار تدریس یکی دیگر از علایق من نویسندگی است. در کار نویسندگی و ترجمه علاوه بر کسب اطلاعات عمومی، میتوان مهارتها و اطلاعات مفید را به دیگران نیز انتقال داد. در حال حاضر برای پسته رفسنجان که بزرگترین پرتال کشاورزی کشور است، مینویسم تا شاید بتوانم به سوالات شما در زمینه کشاورزی پاسخ دهم.

حتما ببینید

فواید کود چیست؟ توضیح برخی از انواع کودها و کاربردهای آنها

همه‌ی باغداران تابه‌حال تجربه‌ی ضعیف بودن درخت و پژمردگی و زرد شدن برگ‌ها را داشته‌اند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *