مراحل احداث و نگهداری باغ پسته

برای داشتن یک باغ پسته با محصول فراوان چه باید کرد؟

اولین قدم برای احداث باغ پسته شناخت دقیق از شرایط آب و هوایی منطقه می باشد و انجام هر گونه فعالیتی بایستی با آگاهی از وضعیت اقلیمی مناطق صورت پذیرد در غیر اینصورت سرمایه گذاری ، با ریسک پذیری زیادی همراه خواهد بود.در ادامه با مراحل احداث باغ پسته آشنا خواهیم شد.

 اقدامات اولیه :

  •  انتخاب زمین در منطقه ای که شرایط اقلیمی  مناسب برای توسعه کشت پسته را دارد.
  •  حفر پروفیل به عرض 1 متر و به عمق 2 متر برای برسی سطح آب سفره های زیرزمینی ، بافت خاک ، لایه سخت و نفوذ پذیر و…
  •  نمونه برداری آب وخاک و انجام آزمایش برای بررسی و مطالعه وضعیت آنها از لحاظ شوری و قلیایی عناصر غذایی و…
  •  آماده سازی زمین : تمام سطح زمین را با تراکتور شخم عمیق زده و اگر خاک تا عمق 2 متری دارای لایه سخت و یا بافت سنگین باشد با ریپر آن را شکسته و قابل نفوذ می کنند،

بعد از شخم هموار و تسطیح با شیب 2-1 درصد و در آبیاری قطره ای تسطیح نسبی کافی می باشد.

تهیه نقشه باغ پسته و پیاده کردن آن

اولین قدم برای  احداث باغ پسته  تهیه نقشه باغ، مشخص کردن موقعیت خیابان های اصلی و فرعی، محل ایجاد تاسیسات، محل حفر چاه و محل استخر ذخیره آب (در صورت نیاز )، قطعه بندی مزرعه برای کشت ارقام مختلف تعیین جهت کاشت ردیف درختان، فاصله ردیف ها از هم دیگر و فاصله درختان ارقام مختلف، تعیین جهت کاشت ردیف درختان، فاصله ردیف ها از همدیگر و فاصله درختان روی ردیف ،محل احداث بادشکن و استقرار  درخت نر مورد توجه قرارمی گیرد .

مناسب ترین فاصله ردیف ها 6 تا 7 متر و فاصله بین درختان 4-3 متر می باشد.

 

چاله کنی و حفر کانال برای کاشت پسته

درخاک هایی که شرایط کافی برای پرورش و رشد درخت ندارند ،گودالی به قطر 0/5 تا 1متر وعمق 1/5 متر ایجاد می شود .بعد از برداشتن خاک چاله و ریختن خاک  مرغوب و مقداری کود های آلی کاملا پوسیده به کاشت نهال اقدام می کنند.

 (پیشنهاد ما کود آلی آب نگهدار می باشد )

 

بهترین انتخاب نهال برای باغ پسته

نهال بایستی دارای گواهی و اصالت نژادی و سلامت مبنی بر عاری بودن از بیماری های قارچی مهم (ورتیسیلیوم ،فیتوفترا و فوزاریوم) نماتد و آفات قرنطینه ای و سایر پاتوژن های بیماریزا و دارای اتیکت مشخصات پایه باشد. توصیه ما نهال هیبریدی پسته (UCB1)می باشد .

 

طریقه کاشت نهال پسته

برای احداث باغ پسته بایستی در انتخاب نهال دقت کنیم. نهال را به طور صحیح در چاله حفر شده قرار داده و بعد از پر کردن گودال با مخلوطی از خاک مرغوب و کود، خاک اطراف نهال را با پا میکوبند تا ذرات خاک به حد ممکن به همدیگر فشرده و ریشه را محکم نگهدارند . پس از این اقدامات باید آبیاری نمود.

پیوند درختان پسته چگونه است؟

سه روش پیوند زنی در ایران مرسوم است :

  1. پیوند لوله ای
  2. پیوند شکمی
  3. پیوند اسکنه ای

هم اکنون استفاده از پیوند ماسوره ای (لوله ای) به دلیل سادگی، سرعت عملیات و درصد بالای جوش خوردن بین پایه و پیوندک رواج یافته و 99 درصد درختان پسته با استفاده از این روش تکثیر می شوند.

از آنجا که درخت پسته از نوع درختان صمغ دار است ایجاد هرگونه خراش در تنه یا شاخه های آن موجب تراوش ضمغ می گردد ،بنابراین در پیوند شکمی نهال پسته شکاف افقی در پایین شکاف عمودی و به شکل تی انگلیسی معکوس زده می شود، تا صمغ مترشحه از شکاف افقی مانع رویش و روشد جوانه پیوندک نشود.

آماده سازی پایه ،تهیه پیوندک و انجام عمل پیوندزنی درختان پسته

در اسفند ماه نهال های 2-3ساله پسته در زمین سربرداری می شوند. پس از رشد جوانه های جانبی ،پسته به نوع آرایش تنه درخت 3-1شاخه جانبی بر روی پایه اصلی نگهداری شده و سایر شاخه ها حذف و بر روی شاخه های باقی مانده عملیات پیوند انجام  می گیرد.

عملیات بعد از پیوند درختان پسته

پس از پیوند آبیاری باید منظم و به فواصل 14 روز یکبار انجام شود .شاخه ها و پاجوش هایی که از زیر محل پیوندک و بر روی پایه ایجاد می شود باید قطع گردد،حدود 20-15 روز پس از عملیات پیوند زنی ،با اطمینان کامل از جوش خوردن پیوند نوار باز شود.

 

آموزش آبیاری درختان پسته

کیفیت آب از شاخص های مهم برای افزایش عملکرد می باشد ،بطوری که عملکرد محصول پسته و شوری آب و خاک رابطه معنی داری وجود دارد. به عبارتی با افزایش شوری میزان عملکرد کاهش می یابد و زمانی که EC به 24 دسی زیمنس به متر می رسد، عملکرد به صفر تنزل می یابد .قابل ذکر است تا میزان شوری 8 دسی زیمنس بر متر در خاک ،کاهش معنی داری در عملکرد محصول پسته ایجاد نمی شود.

Ec و SAR (نسبت جذب سدیم) از جمله فاکتور های قابل توجه در روش آبیاری سطحی و روش های آبیاری قطره ای ،بابلر،تراوا و کوزه ای و… می باشند.

پارامترهای مهم دیگری نظیر PH،میزان ذرات معلق در آب، میزان یون هایی نظیر کربنات ها، آهن، منگز، سولفید هیدروژن و… در گرفتگی نازل های آبیاری قطره ای میگردند که با اقداماتی نظیر اسید شویی، کلرزنی و قطره چکان های شوینده از بروز مشکلات احتمالی  ومسدود شدن نازل ها جلوگیری بعمل می آید .

 

منبع:

آشنایی با عملیات کاشت وداشت باغات پسته به نگارش دکتر محمد رضا نائینی

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی پسته رفسنجان

حتما ببینید

بهترین روش‌های خشک کردن گل در منزل کدامند؟ و کدام گیاه برای خشک کردن مناسب می‌باشد؟

نگهداری گل‌ها یک هنر قدیمی است. چه برای زیبایی آنها و چه برای خاطراتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *