علائم كمبود پتاسيم در درختان پسته

علائم كمبود پتاسيم در درختان پسته

علائم کمبود پتاسیم در درختان پسته

علائم كمبود پتاسيم عبارتند از: تغيير رنگ برگ‍ ها و پيچيدن حاشيه آن ها به سمت بالا. همچنين لبه برگ در قسمت تاخورده به رنگ‍ هاي خاكستري يا مسي در می آيد. اغلب برگ هاي مورد بحث در قسمت هاي وسط شاخه ها قرار دارند و هرچه رشد ادامه يابد، شاخه ها كوتاه، كوچك و چند پهلو مي شوند .

علائم کمبود پتاسیم در پسته

 

نقش عنصر پتاسیم در گیاهان

پتاسيم در ساخت پروتئين، آنزيم ها، اعمال تنظيمي و ارتباط آب و گياه نقش كليدي را ايفا مي كند. پتاسيم باعث تسهيل نفوذ آب در سلول هاي گياهي و كنترل كننده عمل باز و بسته شدن روزنه هاي برگ به هنگام تعرق مي باشد. نياز گياه به پتاسيم بسيار زياد است كه در صورت وجود به شكل قابل جذب و محلول در فاز مايع، به راحتي می تواند آن را جذب كند.

چون تحرك پتاسيم در خاك بسيار كم است، لذا تغذيه گياهان ريشه عميق در خاک هاي رسي با كودهاي پتاسه كار مشكلي نمي باشد. براي كود دهي به باغات فاقد پتاسيم در خاک هاي داراي بافت سنگين و رسي می بايد مقادير زيادي از آن را درون شيار كودي ريخته و گرنه درختان پاسخ مناسبي به دريافت كود نخواهند داد.

كمبود پتاسيم در باغ هاي كه در اراضي سبك و شني احداث مي شوند، نيز وجود دارد و مي توان اين گونه باغ ها را با مقدار متوسطي كود پتاسه كه هر 2 تا 3 سال به زمين داده مي شود، ترميم  و اصلاح نمود. بهتر است مقدار محاسبه شده كود پتاسه در چند نوبت در پاييز يا زمستان به همراه ساير كودهاي زمستانه، اواخر ارديبهشت ماه و قبل از رشد مغز به درختان پسته داده شود.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x