دانه سیاهی که 1000 درد را درمان می کند

معرفی گیاه مفید سیاه دانه

سیاه دانه خواص و کاربرد زیادی برای سلامتی در طب سنتی دارد که در ادامه مطلب به آن می پردازیم.

به فارسی «سیاه دانه» و «سیاه تخمه» و در کتب قدیم طب سنتی با نامهای «شُوُنِیز» و «شُونوز» آمده است. به عربی آن را «حب السودا» و «کمون اسود» می نامند. به فرانسوی Niglle caltivee و Anis noir و Cumin noir و Patte d araignee و Niglle  و  Cheveux de Venus و به انگلیسی Black cumin گفته می شود. گیاهی است از خانواده Ranunculaceae جنس Nigella و نام علمی آن .Nigella sativa L می باشد.

گیاه سیاه تخمه مزروع (sativa)

گیاهی است علفی یکساله. پوشیده ظریف با برگهای تقسیم شده با بریدگی های خیلی عمیق به طوری که برگ را به صورت تعدادی نوار باریک در می آورد. رنگ برگ سبز غباری. گلهای آن منفرد، برگچه های ریزگل درشت به رنگ آبی سفید. گلبرگهای خیلی کوچک و به شکل سر چپق است.

دانه های آن کوچک سیاه و وقتی فشار داده می شود بوی مطبوعی از آن استشمام می شود. به همین علت سیاه تخمه را در بعضی مناطق به عنوان ادویه مصرف می کنند و این از خواص و کاربرد سیاه دانه می باشد.

سیاه تخمه مزورع در اغلب مناطق ایران از جمله اراک می روید. در اصفهان و سایر مناطق کاشته می شود و معمولاً روی نان می ریزند (از دیگر خواص و کاربرد سیاه دانه).

نکته: سیاه تخمه مزروع (N.sativa)  که به فرانسوی به زیره سیاه نیز معروف است که البته زیره سیاه نیست، به عنوان ادویه نیز با نام Toute-epice و Poivrette گفته می شود. توجه فرمایید که نام Toute-epice به گرد میوه گیاه ادویه ای دیگری نیز اطلاق می شود که نام علمی آن Pimenta officinalis است که شرح و خواص آن در مجلات تحت نام «فلفل افرنجی» آمده است.

سیاه تخمه دشتی یا سیاه تخمه وحشی (Arvensis)

گیاهی است علفی یکساله خیلی کوتاه. برگهای آن شبیه سیاه تخمه مزروع با تقسیمات باریک نخی. گلهای آن آبی با خطوط سبز رنگ است. دانه آن بیضی، مثلثی شکل به رنگ سیاه و به ابعاد 2-1 میلی متر می باشد.

این گیاه اغلب در مزارع غلات و در نقاط متروک در مناطق اروپا، افریقای شمالی، آسیای صغیر و آسیا می روید. در ایران در آذربایجان  و در مناطق شمالی ایران در شمال لوشان می روید و به طور پرورشی نیز کاشته می شود.

نکته: گونه N.sativa معمولاً گونه است که کاشته می شود. گونه دیگری نیز که در ایران می روید و از نظر شکل و خواص مشابه آن است به نام .Nigella arvensis L می باشد. به فرانسوی Nigella des champs و Nigella sauvege و به انگلیسی Small garden fennel flower گفته می شود.

ترکیبات شیمیایی سیاه دانه

از نظر ترکیبات شیمیایی در دانه های سیاه تخمه مزروع(N.sativa) اسانس و یک گلوکوزید سمّی به نام ملانتین[1] و یک ماده تلخ متبلور زرد رنگ محلول در آب و الکل به نام نیژلین[2]  می باشد.

مقدار اسانس دانه در حدود 1/5 درصد است و در حدود 35 درصد نیز در دانه روغن ثابت وجود دارد. ملانتین یک ساپونین گلوکوزیدی بی شکل است که در آب حل نمی شود. به علاوه در دانه در حدود یک درصد ماده ای به نام ملانتی ژنین[3] یافت می شود [G.I.M.P].

در دانه سیاه تخمه دشتی N.arvensis نیز ماده تلخ نیژلین و حدود 25 درصد روغن ثابت و اسانس وجود دارد. در گزارش بررسی دیگری آمده است که در اسانس سیاه  تخمه ماده عامل متبلوری به نام نیژلون[4] وجود دارد.

خواص و کاربرد سیاه دانه

 1. کاربرد سیاه تخمه در هند به عنوان محرّک، بادشکن، مدّر، قاعده آور و زیاد کننده ترشح شیر تجویز می شود.
 2. سیاه دانه را به منظور کاستن حدّت اثر آن با روغن کنجد مخلوط کرده و در استعمال خارجی برای فرو کش کردن تاولهای پوست می مالند.
 3. به علاوه در موارد گزش نیش عقرب نیز می مالند، کاربرد بسیار دارد و مفید است.
 4. در شبه جزیره مالاریا به علت کاربرد زیاد، از سیاه تخمه مخلوط با داروهای دیگری به صورت ضماد برای آبسه ها، روماتیسم، ورم گوش و زخم بینی و سردرد مصرف می شود.
 5. همچنین از آن محلولی درست می کنند  که بیماران تب دار را با آن کمپرس می کنند و یا از آن محلول به صورت غرغره استفاده می شود.
 6. از سیاه تخمه برای ترمیم ضعف بدن و رفع مسمومیت های خون و در موارد بزرگ بودن کبد، تهوع، شکم درد، یبوست و برای تقویت زنان پس از وضع حمل تجویز می شود [برکیل].
 7. در تمام موارد فوق ممکن است از دم کرده یا از بخور آن و یا به صورت شیاف با روغن سوسن استفاده می شود.
 8. برای تسکین سرفه سرد، درد سینه، ناراحتی تنفس (انتصاف نفس)، قی، آشفتگی، استسقا، یرقان و ناراحتی طحال، قولنج های نفخی به صورت خوردن یا ضماد کاربرد دارد.
 9. از دیگر خواص و کاربرد سیاه دانه، اگر  هر صبح خورده شود قاعده آور است و ترشح ادرار و شیر را زیاد می کند.
 10. اگر با روغن سرخ شود و خورده شود برای درخشان کردن رنگ صورت خوب است.

برای خرید انواع گیاهان دارویی به فروشگاه ما مراجعه کنید!!

خواص و کاربرد سیاه دانه با عسل

برای ناراحتی تنفس باید با آب و عسل خورد. خوردن آن با عسل برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه و رفع تبهای مزمنه و سوخته آن برای بواسیر خوب است خصوصاً اگر با ربّ مورد خورده شود. برای رفع سردرد و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

خواص و کاربرد سیاه دانه با شیر

اگر 8-7 عدد از دانه آن را در شیر تازه بخیسانند و پس از یک ساعت آنرا بسایند و در بینی کسی که زردی دارد و چشم های او زرد شده بچکانند بسیار مفید است و زردی را رفع می نماید.

خواص و کاربرد سیاه دانه با سرکه

اگر با سرکه خورده شود برای اخراج اقسام کرم معده نافه است. اگر دم کرده آن با سرکه مزمزه شود برای درد دندان سرد نافع است و ضماد آن روی پیشانی برای جلوگیری از حدّت زکام و رفع سردرد سرد مفید است.

خواص و کاربرد سیاه دانه با روغن و عسل

اگر با عسل و روغن خورده شود برای تسکین درد رحم و دردهای پس از زایمان نافع است.

خواص و کاربرد روغن سیاه دانه

اگر آن را سرخ کرده و کوبیده و با گلاب ضماد درست کنند، برای زخمهای سوداوی پا مجرب است. اگر سرخ کرده آن را کوبیده  و با روغن زیتون چند جوش بدهند و چند قطره از آن را در بینی بچکانند برای رفع زکام که با عطسه بسیار همراه باشد، مفید است. خوردن یا مالیدن روغن آن مخلوط با روغن زیتون و کندر برای افزایش نیروی جنسی بسیار مفید است.

مصرف بیش از حد سیاه دانه

 1. اسراف در مصرف سیاه تخمه در گرم مزاجان موجب ورم و دردهای گلو و گرفتگی هایی می شود . از این جهت گرم مزاجان باید در سرکه بخیسانند و سپس بخورند.
 2. برای کلیه مضر است از این نظر باید با کتیرا خورده شود. مقدار خوراک آن در سرد مزا جان تا 8 گرم و در گرم مزاجان تا 2 گرم است.
 3. زیاد خوردن آن موجب سقط جنین مرده و زنده می شود. در مورد سموم سرد اثر تریاق و ضد سمّ دارد (در اثر وجود ملانتین).

سیاه دانه از نظر طبیعت

سیاه تخمه طبق حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است. رنگ تخم سیاه است ولی مغز آن سفید می باشد. نیروی داروئی آن تا هفت سال باقی می ماند. خواص آن گرم کننده است. رطوبت را خشک می کند و اخلاط را اعتدال می بخشد و اخلاط غلیظ را رقیق می نماید. قاعده آور است و ترشح شیر را نیز افزایش می دهد.

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی مهندس حسنی سعدی

مهندس حسنی سعدی

حتما ببینید

خواص شگفت انگیز خرما

مصرف و خواص شگفت انگیز خرما

نگاهی کوتاه به میوه شگفت انگیز خرما خرما به طور عمده در مناطق گرم کویری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *