خواص درمانی گردو و تاثیرات شگفت انگیز آن برای بدن

خواص درمانی گردو و تاثیرات شگفت انگیز آن برای بدن
فهرست آنچه در این مطلب می خوانید: پنهان

اگر به گردو خوب نگاه کنید، متوجه خواهید شد که ظاهر آن شبیه مغز است. بر طبق باور رایجی که وجود دارد، هر ماده غذایی علاوه بر تاثیر کلی که در سلامت بدن دارد، تاثیر منحصر به فردی بر سلامتی یکی از اعضای بدن دارد، که به آن شباهت دارد. گردو، بر اساس این باور و تحقیقات انجام شده، تاثیرات شگرفی در سلامتی مغز دارد. البته خواص درمانی گردو بی شمار است.

12 فایده شگفت انگیز مصرف گردو در سلامت بدن را بدانیم!

گردو با چربی های سالم، فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی که دارد، از سلامتی افراد حمایت می کند. با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا در مورد خواص این میوه لذیذ و آجیل خوش طعم، بیشتر بدانیم. همچنین می توانید بهترین نوع گردو را از ما بخواهید.

1- عملکرد بهتر مغز با مصرف مغز گردو

شاید تصور کنید که شباهت مغز گردو به مغز انسان تنها یک تصادف است، اما زمانی که از تاثیرات مغز گردو بر عملکرد مغز بیشتر بدانید، متوجه خواهید شد که این شباهت تصادفی نیست.

مطالعات متعددی نشان داده اند که گردو حاوی مواد مغذی چون چربی های اشباع نشده چندگانه، پلی فنول ها و ویتامین E است، که سبب کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب در مغز می شوند.

این مغز بی نظیر علاوه بر تاثیر بر عملکرد بهتر مغز، بر افزایش سرعت پردازش، انعطاف پذیری بیشتر ذهنی و قدرت حافظه نیز تاثیر دارد.

2-گردو منبع فوق العاده گیاهی اُمگا3

چربی اُمگا3 موجود در مغز گردو، بیش از هر مغز دیگری است، به عبارتی 2/5 گرم در هر 28 گرم گردو. این چربی که به آن اسید آلفا-اینولنیک (ALA) گفته می شود، یک چربی ضروری برای بدن است که لازم است آن را از مواد غذایی دریافت کند.

طبق نتایج حاصل از مطالعات و تحقیقات علمی انستیتوی پزشکی میزان مصرف چربی ALA برای زنان 1/1 گرم و برای مردان 1/6 گرم در روز تعیین شده است. که این میزان خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را حدود 10 درصد کاهش می دهد.

3-مصرف گردو و اثرات آن در کاهش التهاب

التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها ازجمله بیماری های قلبی، دیابت نوع2، بیماری آلزایمر و سرطان است و در نتیجه استرس اکسیداتیو به وجود می آید.

پلی فنول موجود در گردو از استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند و در نتیجه از التهاب پیشگیری می شود.چربی ALA امگا3، منیزیم و اسید آمینه آرژنین موجود در گردو نیز به کاهش التهاب در بدن کمک می کنند.

4-ارتقا سلامت روده با مصرف گردو

مطالعات نشان می دهند روده برای عملکرد بهتر و بیشتر به به باکتری هایی نیاز دارد تا در ضمن ارتقا عملکرد، سلامت خود را نیز حفظ کند. یک ترکیب که شامل باکتری های مضر باشد به راحتی می تواند سبب انواع التهاب و بیماری های روده شود و خطر ابتلا به چاقی، بیماری های قلبی و سرطان را افزایش دهد.

به همین دلیل داشتن یک رژیم غذایی سالم و مفید حائز اهمیت است. گردو یکی از آن دسته مواد غذایی است که جایگاه ویژه ای در رژیم غذایی دارد و نقش عمده آن در حفظ باکتری های مفید روده، از طریق افزایش باکتری های تولید کننده بوتیرات، چربی تغذیه کننده روده و حفظ سلامت روده  است.

5-کاهش خطر ابتلا به برخی انواع سرطان از معجزات گردو

مطالعات و آزمایشات انجام شده نشان می دهند که خوردن گردو خطر ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان پستان، پروستات و روده بزرگ را به طور چشمگیری با ماده ای به نام اورلتین کاهش می دهد.

6-تاثیر گردو در کنترل وزن

هر ماده غذایی دارای مقدار مشخصی کالری است. مصرف کالری در بدن باید به گونه ای باشد که ارزش مصرف آن ماده غذایی را داشته باشد. مثلا در نوشابه ها یا انواع شیرینی در ازای کالری بالا هیچ ماده غذایی مفیدی وارد بدن نمی شود. اما گردو از نظر کالری، متراکم است؛ یعنی با وجود چربی هایی که دارد، ارزش خوردن دارد و حتی می توان با کمک آن وزن را کنترل کرد.

در یک مطالعه کنترل شده بر روی 10 فرد چاق، اسموتی های تهیه شده با حدود 48 گرم گردو در هر 5 روز یک بار، مشاهده شد که اشتهای افراد کاهش یافته، در حالی اسکن مغز آن ها نشان می داد ناحیه ای در مغزشان فعال شده است که به این افراد کمک می کند تا اشتهای کاذب خود را کنترل کنند.

7-فایده گردو در کمک به مدیریت دیابت نوع2 و کاهش خطر حاصل از ابتلا به آن

همان طور که گفته شد یکی از آثار مصرف گردو در کنترل وزن افراد است، که سبب مدیریت بهتر دیابت نوع 2 می شود. چرا که افزایش وزن خطر ابتلا به دیابت را بیشتر می کند. البته ناگفته نماند که مصرف گردو به کنترل قند خون نیز کمک می کند.

در یک مطالعه بر روی 100 فرد مبتلا به دیابت نوع2، مصرف یک قاشق غذاخوری روغن گردو، به مدت سه ماه، مشاهده شد که قند خون ناشتای این افراد به مقدار 8 درصد کاهش یافت.

8-نقش گردو در کاهش فشار خون

فشار خون بالا یکی از اصلی ترین عوامل ابتلا به امراض قلبی و سکته مغزی است. نتایج برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف گردو به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار بالا و افراد سالمی که تحت استرس به این عارضه مبتلا می شوند، کمک می کند.

PREDIMED آزمایشی بزرگ با 7447 شرکت کننده در اسپانیا بود، که در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی بودند. این افراد در سه دسته از رژیم های غذایی قرار گرفتند:

 • دسته اول، رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با روغن زیتون ارگانیک.
 • دسته دوم، رژیم غذایی مدیترانه همراه با آجیل.
 • دسته سوم، رژیم غذایی که در آن مواد غذایی کم چرب توصیه شده بود.

نتیجه حاصل از آین مطالعه نشان داد که افراد دسته دوم، 0/65 میلی لیتر جیوه کاهش فشارخون دیاستولیک (فشار خون دیاستولیک همان عدد دوم یا عدد پایین در اندازه‌گیری فشار خون است. این عدد نشان‌دهنده حداقل فشاری است که خون شما به دیواره شریان‌ها -سرخرگ‌ها- هنگام استراحت قلب وارد می‌کند) داشتند.

9- با مصرف گردو، پیر شوید اما جوان زندگی کنید!

با افزایش سن، حفظ عملکرد بدن برای تحرک یکی از اصول زندگی سالم است، که برای رسیدن به آن نیاز است عادات غذایی سالمی را داشته باشید.

در مطالعه ای بر روی 50،000 زن مسن در طی 18 سال مشخص شد که 13درصد از آنانی که رژیم سالم غذایی با بیشترین سهم مصرف گردو را داشتند، از نظر جسمانی سالم تر بوده و کمتر در خطر ابتلا به انواع بیماری ها بوده اند.

همان طور که گفته شد، گردو دارای کالری متراکم است، یعنی باوجود میزان کالری بالا، مملو از مواد معدنی، فیبر، چربی ها و ترکیبات گیاهی است که ارزش مصرف دارد.

10-گردو، منبع غنی از آنتی اکسیدان ها

گردو بیش از هر مغز دیگری حاوی آنتی اکسیدان است، و این برتری به دلیل ویتامین E و ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول موجود در پوسته نازک آن است.

مطالعات متعددی بر روی این مغز شگفت انگیز انجام شده است. نتیجه یکی از این مطالعات حاکی از آن است که خوردن یک وعده غذایی که در آن گردو استفاده شده است، بدن را از آسیب های ناشی از اکسیداتیو مانند کلسترول بد یا LDL موجود در انواع غذاها و خوراکی های چرب محافظت می کند.

لیپوپروتئین کم‌چگال یا LDL، کلسترول را به سلول‌هایی که به آن نیاز دارند حمل می‌کند. اگر میزان کلسترول موجود بیش از مقدار مورد نیاز سلول‌ها باشد، در این صورت این ماده در دیواره سرخرگ‌ها رسوب می‌کند که این باعث بروز بیماری‌های مربوط به سرخرگ‌ها می‌شود. به همین دلیل به LDL کسترول بد گفته می‌شود.

11-معجزه گردو در کنترل چربی خون و حفظ سلامت قلب

افزایش سطح چربی خون، کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید، عامل موثری در ابتلا به بیماری های قلبی است. مصرف گردو سطح کلسترول را کاهش داده و سلامت قلب را تضمین می کند.

در مطالعات اخیر، که بر روی 194 نفر (بزرگسال) انجام شد، مشاهده کردند که مصرف 43 گرم گردو به مدت هشت هفته، سبب کاهش 5 درصدی کلسترول و تری گلیسیرید در بدن این افراد شد.

افرادی که گردو مصرف کردند در این آزمایش، تقریبا حدود 6% کاهش آپولیپوپروتئینB داشتند، که این ماده یکی از اصلی ترین عوامل در ابتلا به انواع بیماری های قلبی است.

12-گردو، یک ماده غذایی سحرآمیز و در دسترس برای اضافه شدن به رژیم غذایی

گردو ماده غذایی است که در عمده فروشگاه ها به صورت خام، بوداده و یا حتی روغن یافت می شود. اما دسترسی آسان به معنای استفاده بیش از حد و افراطی آن نیست.

28 گرم مغز گردو، معادل یک چهارم فنجان، یا به طور راحت تر به اندازه یک مشت کوچک دارای 190کالری است. این مغز لذیذ می تواند به عنوان یک میان وعده با قابلیت مصرف راحت در طول روز برای افراد باشد.

حقایق تغذیه ای که در دل مغز گردو نهفته است! 

گردو، میوه درخت گردو است و ابتدا در مناطق مدیترانه ای و آسیای میانه یافت شد. این مغز بی نظیر سال هاست که بخشی از رژیم غذایی انسان می باشد و غنی از چربی امگا3 و آنتی اکسیدان است. هر مغز گردو تشکیل شده است از 65% چربی و 15% پروتئین، که کربوهیدرات کمی دارد و بیشتر از فیبر تشکیل شده است.

این مغز چرب دارای ارزش تغذیه ای به شرح زیر است:

مواد تشکیل دهنده میزان
کالری 185
آب 4درصد
پروتئین 4/3 گرم
کربوهیدرات 3/9 گرم
قند 0/7 گرم
فیبر 1/9 گرم
چربی 18/5 گرم

نقش و نوع چربی های موجود در مغز گردو

در هر مغز گردو معادل 65 درصد وزنش، چربی وجود دارد که منبع تامین کالری است. اما نکته جالب توجه اینجاست که این کالری و چربی سبب افزایش وزن نمی شود!

چربی های موجود در گردو شامل امگا6 (اسید لینولئیک) و امگا3 (اسید آلفا لینولنیک یا ALA) می باشد. ALA برای سلامت قلب مفید است و به کاهش التهاب و بهبود ترکیب چربی خون کمک می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی در مغز گردو

مغز گردو منبع فوق العاده ای از ویتامین ها و مواد معدنی بسیازی است، که عبارتند از:

 • مس: این ماده معدنی سبب حفظ سلامت قلب می شود. همچنین وجود مس در این مغز سبب شده است تا مصرف آن به عملکرد بهتر استخوان ها، اعصاب و سیستم ایمنی کمک شایانی کند.
 • اسید فولیک: اسید فولیک یا ویتامین B9، دارای عملکردهای بیولوژیکی بسیاری در بدن است، به طوری که کمبود آن در دوران بارداری سبب ایجاد نقص در نوزاد می شود.
 • فسفر: حدود 1درصد بدن هر فرد از فسفر تشکیل شده است. این ماده معدنی عمدتا در استخوان ها وجود دارد و عملکردهای متعددی را در بدن بر عهده دارد.
 • ویتامین B6: این ویتامین نقش زیادی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد و از سلامت اعصاب پشتیبانی می کند.
 • منگنز: این ماده معدنی کمیاب در انواع آجیل، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات به میزان زیادی وجود دارد.
 • ویتامین E: در مقایسه با انواع مغزها گردو حاوی نوعی خاص ویتامین E به نام گاماتوکوفرول است.

برخی ترکیبات گیاهی موجود در گردو، عبارتند از:

اسیداِلاژیک: این آنتی اکسیدان به میزان زیادی، همراه با سایر ترکیبات مرتبط مانند الاژیتانین یافت می شود. وجود این ترکیب گیاهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان را کاهش می دهد.

کاتچین: این آنتی اکسیدان فلانوئیدی عملکردهای مهمی چون حفظ سلامتی قلب را بر عهده دارد.

ملاتونین: این نوروهورمون به تنظیم ساعت بدن افراد کمک می کند. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است، که سبب کاهش ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

اسید فیتیک: اسید فیتیک یا اسید فیتات، آنتی اکسیدانی است که علی رغم مفید بودن، ممکن است جذب آهن و روی را کاهش دهد. البته این نگرانی برای افرادی است که رژیم غذایی نامناسبی دارند.

گردو غذای قلب (خاصیت مصرف گردو برای سلامت قلب)

بیماری  قلبی (یا قلبی _ عروقی) اصطلاحی گسترده است که برای بیماری های مزمن مرتبط با قلب و عروق به کار می رود. در برخی موارد می توان با ایجاد عاداتی سالم در زندگی، مانند افزودن آجیل به رژیم غذایی، خطر ابتلا به انواع این بیماری را کاهش دهید.

یکی از انواع آجیل مناسب برای کاهش ابتلا به این بیماری ها، گردو است. وجود ترکیبات چرب و آنتی اکسیدان ها موجود در مغز گردو سبب کاهش سطح کلسترول بد LDL، کاهش التهابات، و کاهش خطر تجمع پلاک در رگ های خونی می شود.

مغز گردو، خوراکی لذیذ با خاصیت پیشگیری از ابتلا به سرطان

سرطان به گروهی از بیماری ها گفته می شود که رشد غیر طبیعی سلول ها را موجب می شود، که در نهایت باعث اختلال در عملکرد اعضای بدن می شود.

پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان با داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش و حذف عادات بد زندگی به سادگی ممکن است. از آن جا که گردو منبعی غنی از ترکیبات گیاهی مفید است، می تواند به عنوان یک خوراکی لذیذ با خاصیت پیشگیری از ابتلا به  انواع سرطان معرفی شود.

مواد فعال موجود در گردو که در پیشگیری از ابتلا به سرطان موثرند، عبارتند از:

 • فیتواسترول ها
 • گاما_توکوفرول
 • اسیدهای چرب امگا3
 • اسیالاژیک و ترکیبات مرتبط
 • آنتی اکسیدان های پلی فنول

مطالعات انجام شده نشان می دهند که مصرف منظم آجیل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پروستات را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

خواص گردو برای مردان

رژیم های غذایی معمول غربی که سرشار از غذاهای فرآوری شده، قند و غلات تصفیه شده هستند، سبب کاهش اسپرم در مصرف کننده شده اند.

مطالعه ای که برروی 117 مرد جوان سالم، که حدود 75 گرم گردو در روز مصرف می کردند، به مدت سه ماه انجام شد، نشان داد که قرار دادن گردو در رژیم غذایی غربی خطر کاهش اسپرم را کمتر کرده است.

 

خواص گردو در حفظ سلامت کبد

کبد یکی از اعضای مهم بدن است که مانند یک دستگاه تصفیه کار می کند، به عبارتی مواد مغذی و مفید را در بدن نگه داشته و مواد بی فایده را از بدن دفع می کند.

رژیم غذایی امروزه که بیشتر شامل غذاهایی با مواد نگهدارنده و چرب می باشند، برای افرادی با سطح تحرک کم بسیار خطر آفرین هستند. وجود گردو در رژیم غذایی باعث عدم تجمع چربی های مضر در کبد می شود. آنتی اکسیدان های موجود در گردو نیز از تغییر سطح پروتئین های هموستاز چربی جلوگیری کرده و مانع تجمع آن ها می شود.

ماده مغذی موجود در گردو اثر آن در کبد
امگا3 جلوگیری از اختلالات کبدی و عدم تشکیل چربی های مضر در کبد
گلوتاتیون بهبود عملکرد کبد و جلوگیری از ابتلا به عارضه کبد چرب
ویتامین E و اسید ursodeoxycholic افزایش سوخت و ساز در بدن و جلوگیری از تجمع چربی ها
اسید آمینه ال آرژنین بازسازی کبد، نقش حیاتی در سلامت سلول ها و ارگان های داخلی بدن
پلی فنول محافظت کننده کبد

فواید گردو برای زیبایی پوست و مو

آنتی اکسیدان های موجود در گردو با رادیکال های آزاد و آسیب های ناشی از آن مبارزه کرده و سبب حفظ زیبایی پوست و موی افراد می شود. از طرفی امگا3 گردو سبب تقویت غشاهای سلول پوست شده، رطوبت پوست را حفظ کرده و سبب درخشش پوست می شود.

به افرادی که دارای پوستی با حالت پف و خستگی هستند، توصیه می شود که ممصرف گردو را فراموش نکنند. پتاسیم موجود در این مغز از حبس شدن مایعات اضافی در پوست جلوگیری کرده و پوستی لطیف و شاداب را به شما هدیه می دهد.

بهترین زمان مصرف گردو چه زمانی است؟

روزتان را با گردو شروع کنید که تا در طول روز شاداب و سرحال باشید.

به طور کل گردو در طول روز، هر زمان که مصرف شود مفید است و دری از دنیا معجزات را به زندگی شما باز می کند.

افرادی که بدنسازی و سایر ورزش ها را انجام می دهند، بهتر است از مصرف گردو غافل نشوند. این میان وعده بی نظیر می تواند جایگزین بسیاری از تنقلات مضر شده و بدنی سالم را برای شما به ارمغان بیاورد.

مضرات استفاده از گردو چیست؟

گردو نیز مانند سایر انواع خوراکی ها باید به اندازه مصرف شود و مصرف بی رویه آن جز ضرر و ابتلا به بیماری چیزی در بر ندارد.

مصرف بیش از 5 دانه گردو در طول روز شما را خطرات جدی رو به رو می کند.

این معجزه آجیلی در صورت مصرف بیش از حد سبب ورم لوزه و زخم دهان می شود. به همین دلیل افرادی با مزاج گرم بهتر است بعد از مصرف آن دهان خود را بشویند.

مصرف گردو برای افرادی که ناراحتی کبدی، معده و یا حساسیت دارند، به صورت محتاطانه توصیه می شود.

خوابیدن در زیر درخت گردو به علت تولید گاز کربنیک در شب بسیار خطرناک است.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.