خاک باغچه و 10 راه ساده برای بهبود کیفیت آن به صورت رایگان

بسیاری از پرورش دهندگان و کشاورزان باتجربه می توانند تأیید کنند که خاک مهمترین جز برای رشد گیاهان در باغ شماست. اگر خاک خوبی پرورش دهید، همه چیزهایی که در آن کاشته اید به خوبی پرورش پیدا می کنند و میوه ها و سبزیجاتی تولید می کند که از نظر مواد مغذی غنی تر از  آنهایی هستند که در خاک فقیر رشد می کنند.

متأسفانه، به دلیل مدیریت ناپایدار زمین از نظر تاریخی ، بسیاری از باغچه های ما خاک خوبی ندارند و ممکن است فرسوده ، خشک یا فشرده شوند.

اما نگران نباشید، این مقاله به شما کمک می کند خاک خود را به زمین غنی، پربار و خاکی به رنگ شکلاتی شبیه قهوه ای برگردانید.

حالا به بهترین توصیه ها در مورد چگونگی بهبود باروری خاک باغچه میپردازیم.

 چرا بهبود خاک برای کشاورزان و باغداران مهم است؟

در سطح جهانی، سیستم غذایی ما کاملاً به خاک سالم وابسته است. و این امر در مورد گیاهان خوراکی یا زینتی باغ شما نیز صادق است.

خاک سطحی مولد ترین لایه یک سیستم خاک است ، اما قطر این لایه تنها چند اینچ است و به راحتی می توان ارزش مغذی  آن را با روش های اشتباه  شستشو داد یا از بین برد.

بدون خاک سالم، ما نمی توانیم غذای سالم پرورش دهیم ، زیرا مواد مغذی موجود در غذا به طور مستقیم از مواد مغذی موجود در خاک تأمین می شود.

خیلی از گیاهان را در لایه زیرین خاک سطحی می توانیم کشت کنیم  ولی از نظر شیمیایی  و عناصر غذایی مورد نیاز محصولات این نوع خاک زیاد غنی نیست و طعم  این محصولات نسبت به گیاهانی که در خاک سطحی و غنی رشد می کنند ضعیف تر است.

از آنجایی که ما نمی توانیم این فرایندهای بیولوژیکی را با چشم غیر مسلح ببینیم، باور آن سخت است، اما هر روزه مقالات علوم کشاورزی بیشتری در مورد ضروری بودن خاکهای سالم در حال انتشار است.

هنگامی که خاک نامناسب باشد، پرورش غذا در آن سخت تر می شود و در طول عمر باغ شما تأثیر سوء می گذارد.

به عنوان یک باغبان ، ایجاد و حفظ خاک سالم بخش کاملی از فرایند رشد است و اگر واقعاً می خواهید شاهد رونق باغ خود باشید ، باید مدت زمانی را صرف بهبود خاک باغچه کنید.

 

 

10 روش عملی برای بهبود سیستم خاک چیست؟

در اینجا بهترین توصیه های ما، برای ایجاد خاک باغچه شگفت انگیز، به 10 نکته و مرحله تقسیم شده است. فرقی نمی کند با چه خاکی شروع به کار می کنید، حتی اگر قبلاً فشرده شده و فرسوده شده باشد یا  حتی اگر خاک مشکلی نداشته باشد. این اقدامات به مرور زمان آن را بهبود می بخشد و خاک را احیا می کند.

1. خاک خود را با کود در هر فصل اصلاح کنید

خاک نیز مانند گیاهان به تغذیه نیاز دارد و بهترین رژیم غذایی برای تغذیه آنها کودهای کمپوست و مواد آلی است که تقریباً غنی از مواد مغذی است.

کودهای دامی تجزیه شده و ضایعات غذا حاوی قارچ، باکتری و حشراتی هستند که به ساخت و تجزیه اجزای ضروری خاک می پردازند و همچنین  مقدار زیادی مواد مغذی تازه را به خاک می رسانند.

علاوه بر این ، کود دامی و کود های معدنی  باعث بهبود زهکشی در سیستم های خاک شده .این کود ها ساختار خاک را سبک و هوادهی  را بیشتر می کنند.

هر چه بیشتر باغبانی کنید و به باغچه خود برسید  ارزش کود را برای کشاورزی بیشتر درک خواهید کرد.

افزودن ضایعات مواد غذایی کمپوست شده به خاک خود، چرخه رشد را با بازگشت محصولات برداشت شده به زمین برای کمک به رشد محصولات جدید تکمیل می کند و زباله های غیر ضروری را کاهش می دهد!

2. کاشتن میوه ها و سبزیجات متنوع در هر فصل

در اکوسیستم خاک و باغ شما ، و بهترین راه برای ارتقاء سلامتی خاک، کاشتن گیاهان متنوع از فرهنگ های متفاوت و کاشت گیاه مناسب هر فصل.

ارائه برنامه های احتمالی و منابع پشتیبان برای مقابله با بیماری ها، آفات و آب و هوای شدید، انعطاف پذیری را در هر اکوسیستم ایجاد می کند.

عوامل بیماری زای خاک می توانند چندین سال در یک بستر زندگی کنند و اگر یک نوع گیاه به طور مداوم در یک نقطه کاشته شود، این عوامل بیماری زای خاص همچنان به گسترش و آلودگی محصولات ادامه می دهند.

اما اگر انواع محصولات کاشته شده در آن محل را از یک سال به سال دیگر تغییر دهید، عوامل بیماری زا،  گیاه مورد نظر خود را برای تغذیه ندارند و از بین می روند.

بسیاری از گیاهان در واقع خاک را برای گروه بعدی گیاهانی که در آنجا قراره  کاشته بشوند (مانند حبوباتی که نیتروژن را تثبیت می کنند) بهبود می بخشند.

اگر در یک سال مقدار زیادی تغذیه کننده نیتروژن سنگین مانند گوجه فرنگی یا کلم بکارید، باید سال آینده جایگزین های نیتروژن مانند نخود فرنگی بکارید تا ذخایر نیتروژن در خاک دوباره پر شود.

بسیاری از باغداران به “قانون سه ساله” اشاره می کنند که در آن گیاهان یک خانواده نباید حداکثر بیشتر از  سه سال در باغچه کاشته شوند، زیرا اینگونه از هر  گونه عامل بیماری های خاک زاد در امان هستند.

3. مواد شیمیایی مصنوعی را دور بریزید

سموم و کودهای مصنوعی و گلیفوسات خبرهای بدی برای خاک هستند. این سموم و کود ها برای هدف قرار دادن و از بین بردن علفهای هرز و آفاتی که مانع رشد محصولات شما می شوند طراحی شده اندو یا به گیاهان شما انرژی می دهند. بسیاری از این آفت کش های شیمیایی دارای عوارض جانبی منفی هستند.

اگرچه این ورودی ها در ابتدا موثر هستند ، اما اغلب حشرات مفید را در خاک از بین می برند ، بقایای سمی برجا می گذارند.  هنگامی که باران می آید، کود ها و سم ها را شسته و سیستم های آب محلی (که می تواند حیات وحش را مسموم کند!) را آلوده می کند.

خبر خوب این است که در بسیاری از کودهای ارگانیک یا خانگی تکنیک های سازگار با محیط زیست از طریق مدیریت یکپارچه آفات وجود دارد. این تکنیک ها می توانند راه حل های موثری را بدون نیاز به به خطر انداختن سلامت خاک و محیط زیست در اختیار شما قرار دهد.

به عنوان مثال، برای محصولاتی که مستعد ابتلا به آفت های عفونی قارچی هستند، می توانید از کاشت سیر یا گیاهان خاصی استفاده کنید که بویی را منتشر می کند که حشرات را باز می دارد و از ابتلا به عفونت های قارچی جلوگیری می کند.

برای گیاهانی که قبلاً با کنه عنکبوت یا شته آلوده شده اند روغن چریش یا محلول سیر می تواند مفید و کارساز باشد و آنها را از بین ببرد، بدون افزودن سموم به خاک.

برای اطلاعات بیشتر راجب کنه عنکبوت و روشهای مقابله با آن مقاله من را در این باره بخوانید:

کنه عنکبوت چیست ؟ شناسایی، کنترل و جلوگیری از آن در گیاهان آپارتمانی

 

4. محصولات پوشش گیاهی برای زمستان

یکی از بدترین چیزها برای خاک این است که برهنه بماند( گیاهی روی آن کاشت نشود)، به ویژه هنگامی که در معرض شرایط آب و هوایی سخت قرار بگیرد.

فرسایش و تخریب خاک اغلب در زمستان اتفاق می افتد زمانی که چیزی برای محافظت از سطح خاک در برابر باد و تبدیل شدن به یک تاندرا یخی وجود ندارد.

سیستم های ریشه ای گیاهان به عنوان لنگر عمل می کنند که ساختار خاک را در کنار هم نگه می دارد و مانع از شستشو یا فرسایش در طوفان های بارانی و یا فشرده شدن در بارش های شدید برف می شود.

گیاهان پوششی محبوب شامل شبدر و چاودار هستند و شما حتی می توانید گیاهان خوراکی را برای برداشت اولیه در بهار مانند کلم پیچ، تربچه و شلغم انتخاب کنید.

این یک موقعیت برد-برد است ، چون در بهار می توان مواد خوراکی را برداشت کرد و گیاهان غیرقابل خوردن را می توان به خاک تبدیل کرد یا روی سطح  خاک رها کرد و مواد آلی اضافی را به خاک سطحی اضافه کرد. محصولات پوششی را در پایان فصل قبل از اولین یخبندان بکارید.

5. یک لایه مالچ بین محصولات زراعی اعمال کنید

مالچ بهترین و موثرترین روش برای خنک کردن سطح خاک، بهبود جذب رطوبت و جلوگیری از رشد علف های هرز مهاجم است.

خاک در فصل رشد از نظر طبیعی خالی نمی شود، بنابراین یا می توانید گیاه خود را مرتباً وجین کنید یا می توانید یک لایه تراشه چوب خرد شده و یا نی نیشکری اضافه کنید. همچنین کمپوست برای پوشاندن سطح خاک بین محصولات شما مفید می باشد.

این به رشد گیاهان شما بدون نیاز به رقابت با علف های هرز کمک می کند. و تقاضاهایی را که این علف های هرز روی خاک شما ایجاد می کنند کاهش می دهد و از همه بهتر ، مالچ شما تجزیه شده و به عنوان یک افزودنی ارزشمند و غنی از مواد مغذی دیگر در سیستم خاک شما عمل می کند!

توجه داشته باشید که مالچ نباید ساقه گیاهان شما را لمس کند( نزدیک ساقه گیاه نباشد) ، زیرا رطوبت ممکن است باعث پوسیدگی شود. مالچ های مختلفی برای محصولات مختلف تعییین شده است، بنابراین قبل از استفاده کمی تحقیق کنید.

اگر چالش را دوست دارید، این یک تکنیک واقعاً جالب این است که “مالچ زنده” را پرورش دهید. برای محافظت از خاک و جلوگیری از رشد علف های هرز ، می توانید چیزی مانند گیاه شبدر بین گیاهان خود کاشته تا نیتروژن را در خاک تثبیت کند! فقط مطمئن شوید که هر گیاهی که می کارید با گیاهی که قبلا در باغچه وجود دارد تغذیه متفاوت داشته باشد، بنابراین رقابت محدودی برای تغذیه از خاک وجود دارد.

6. در مسیرها قدم بزنید، نه روی تپه های کشت!

فشردگی خاک یکی از دلایل رایج برای خاک غیر بهینه است، زیرا بسیاری از مردم متوجه آسیب هایی که با پیاده روی مکرر روی تپه های باغی که کاشته نشده اند، نمی شوند.

مطمئن شوید که باغ شما دارای مسیرها و بسترهای مشخص است و همیشه در مسیرها قدم بزنید تا خاکی که در آن گیاه کاشته اید از سخت شدن و شبیه بتن شدن در طول زمان جلوگیری شود.

تراکم مکرر، خاکی ایجاد می کند که واقعاً متراکم و سفت است و فضای کمی برای حرکت هوا و آب در آن دارد. اگر اسفنجی را تصور کنید که کاملاً صاف شده است ، تمام آب آن کاملا خارج شده باشد،

احتمالاً نمی تواند آب زیادی را جذب کند تا زمانی که بتواند به شکل اولیه خود بازگردد. همین امر در مورد خاک نیز صادق است که باید به اندازه کافی هوادر آن جابجا شود و سست باشد تا آب و ریشه گیاهان بدون مقاومت به سمت پایین نفوذ کنند.

7. خاک خود را با جلبک دریایی اصلاح کنید و سپس آزمایش کنید

در پاییز آزمایش خاک را انجام دهید تا مواد مغذی از دست رفته را تشخیص دهید. این امر به ویژه برای باغبانی که خاک جدید دارند اهمیت بسیاری دارد ، زیرا نمی دانند در گذشته چه کاری روی خاک  انجام شده یا  چه چیزی به خاک اضافه شده است. چندین آزمایش را در مکان های مختلف در اطراف باغ خود انجام دهید و سپس اصلاحیه مناسب را برای مواردی که وجود ندارد انجام دهید !

به عنوان مثال ، مناطقی که فاقد نیتروژن هستند را می توان با جلبک دریایی یا کودهای آلی مبتنی بر کلپ اصلاح کرد ، یا حبوبات تثبیت کننده نیتروژن را می توان در آنجا کاشت تا این ماده مغذی اصلی را دوباره به خاک اضافه کند.

آگاهی از pH بستر های مختلف خاک نیز در کاشتن محصولات بسیار ارزشمند است . خاکهایی که بیش از حد اسیدی هستند را می توان با خاکستر سرد شده از شومینه چوب سوز اصلاح کرد تا قلیایی تر شود.

کیت های آزمایش خاک را می توان به قیمت مناسب به صورت آنلاین خریداری کرد ، اما هرچه بیشتر هزینه کنید ، نتایج دقیق تری دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید نتایج خود را به آزمایشگاه های محلی ارسال کنید تا دانشمندان کشاورزی تجزیه و تحلیل و شناسایی میکروارگانیسم ها را انجام دهند و راهکار مناسب به شما ارائه دهند.

این امر به ویژه در صورتی که مشکلات زیادی در مورد محصولات زراعی خود دارید، بسیار مفید است زیرا ممکن است عوامل بیماری زایی در خاک داشته باشید که تشخیص آنها بدون تجهیزات صحیح دشوار است.

 

راجب جلبک دریایی میتوانید در مقاله زیر بیشتر بخوانید:

آموزش چگونگی کود دادن آسان به گل رز در سه مرحله در باغ های کوچک یا باغچه های منزل

8. گیاهان چند ساله را رشد دهید و از آنها به عنوان اصلاح کننده استفاده کنید

محصولات یکساله باید عوض شوند، اما به گیاهان چند ساله باید اجازه داده شود که خود را در لبه های  باغ قرار دهند یا برای چند سال در اطراف باغ مشاهده شوند.

گیاهان چند ساله برای باغبان عالی هستند ، زیرا معمولاً مراقبت کمی نیاز دارند. این گیاهان برای خاک نیز بسیار مناسب هستند زیرا اجازه می دهند آن قسمت خاک استراحت کند و برای چندین سال بدون مزاحمت باقی بماند.

قلمه های پایان فصل و شاخ و برگ های هرس شده نیز افزودنی خوبی برای کمپوست شما هستند ، یا می توانید آنها را خرد کرده و به عنوان مالچ استفاده کنید.

تراکم درختچه ها ، درختان ، و محصولات زراعی و اجازه دادن به برگهای افتاده و شاخه های هرس شده که  خاک را می پو شانند ، در واقع نحوه تنظیم خود اکوسیستم طبیعی را شبیه سازی می کند و یک چرخه متوازن رشد و پوسیدگی برگ را ایجاد می کند.

9. تکنیک های باغبانی “No Dig”/ “No Till” را امتحان کنید( بدون شخم و بدون حفاری)

این موضوع کمی بحث برانگیز است، شخم زدن اساساً فرآیند تجمع لایه بالای خاک برای آماده سازی آن برای کشت است. در فصل بهار در مناطق روستایی ممکن است تراکتورهایی را مشاهده کنید که با تیلر مزارع را شخم زده و برای کاشت آماده می کنند.

اگرچه این یک تکنیک تاریخی است ، بسیاری از دانشمندان کشاورزی کشف کرده اند که می تواند برای خاک مضر باشد ، به دلایلی که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، مانند آسیب  سطحی خاک.

بسیاری از میکروارگانیسم ها و قارچ های مفید خاک زی وجود دارند که خاک را به یک اکوسیستم متنوع و مقاوم تبدیل می کنند . تیلر باعث می شود که آنها روی سطح خاک بیایند و توسط خورشید از بین بروند.

بسیاری از باغداران در حال تغییر سیستم های هستند که حفاری نیاز نداشته باشد و در آن از تکنیک های دیگر برای تهیه خاک مورد نیاز گیاه استفاده شود. به عنوان مثال ، مالچ پلاستیکی که در فصل بهار پارچه های مشکی را روی علف های هرز زمستانی می گذارند تا خورشید آنها را خشک کند و از بین ببرد ، پس از آن می توانید قبل از کشت یک لایه کمپوست روی آن بریزید.

این کار ساختار خاک را حفظ کرده و آن را با مواد مغذی تازه برای فصل رشد اصلاح می کند، اما انجام آن در مقیاس بزرگ دشوار است.

10. کرمها و قارچهای مفید را به خاک خود معرفی کنید

ایجاد یک ورمی کمپوست که شامل ریخته گری کرم ها می شود، کمپوستی ایجاد می کند که دارای کرم های خاکی و حشرات مفید دیگر است که می تواند به خاک باغچه شما اضافه شود و هوادهی را افزایش دهد. مدفوع کرم نیز برای خاک و گیاهان بسیار مغذی است.

مزایای شبکه های قارچی میکوریز نیز به طور فزاینده ای در رشد خاک سالم مهم تلقی می شود.

شما می توانید خاک خود را با اسپورهای قارچی مفید و بومی مخلوط کنید که باعث ایجاد شبکه های میکوریز زیرزمینی می شود که تبادل مواد مغذی بین گیاهان را تسهیل می کند ، آب را منتقل می کند و ساختار خاک را بهبود می بخشد.

بهبود خاک در طول زمان و نتایج آن برای گیاهان و بهروری بیشتر برای کشاورزان و باغداران

ساخت و بهبود خاک شما یک فرایند مداوم است که به تدریج مزایای آن در طول زمان آشکار می شود. اگر از افرادی هستید که از کودهای شیمیایی و آفت کش ها در گذشته استفاده می کنید ، ممکن است به نتایج سریع عادت کرده باشید و باید در حال حاضر  انتظارات خود را  برای بلند مدت تنظیم کنید.

ایجاد خاک پایدار و مقاوم در باغ ها  می توانند برای چندین دهه گیاهان مغذی تولید کنند ، و این یکی از مسئولیت پذیرترین کارهایی است که  شما می توانید برای باغ خود و محیط زیست  انجام دهید!

 

 

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 

 

 

درباره‌ی مهندس فائزه گلستانی

من فائزه گلستانی هستم . در رشته ی مهندسی اپتیک و لیزر دارای مدرک لیسانس و در حال حاضر در رشته طراحی لباس مشغول به تحصیل هستم .نویسندگی ،ترجمه مطالب علمی را انجام میدهم و امیدارم این مطالب برای شما مفید و کاربردی باشد . ممنون که از سایت پسته رفسنجان بازدید میکنید.

حتما ببینید

بهترین روش های خشک کردن گل در منزل کدامند؟و کدام گیاه برای خشک کردن مناسب می باشد؟

نگهداری گل‌ها یک هنر قدیمی است. چه برای زیبایی آنها و چه برای خاطراتی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *