به آبیاری گیاهان دلبند خود در گرمای تابستان توجه ویژه داشته باشید

روش‌های عالی برای مقابله با گرمای تابستان و حفاظت از گیاهان

تابستان ها می توانند فوق العاده گرم باشند، با این حال اقدامات ساده ای از جمله آبیاری گیاهان، وجود دارد که باغبان می تواند برای مقابله با گرما و حفظ رشد در یک باغ انجام دهد.

بیشتر محصولات گیاهی و درختچه های بومی می توانند در برابر امواج گرمای دوره ای مقاومت کنند، بدون اینکه قدرت و سلامتی خود را از دست بدهند. با این وجود، ریشه های موجود در سطح و عمق کم نمی توانند تنش گرمای شدید را که باعث خشک شدن و سفت شدن خاک در چند سانتی متری سطح خاک می شود، تحمل کنند. با توجه به وضعیت خاک، یک باغبان می تواند اثرات موج گرما بر گیاهان در حال رشد را جبران کند.

از جمله اقدامات اولیه برای مقابله با گرما این است که گیاهان تازه رشد کرده و نهال های جوان را در کنار گیاهان بلندتر قرار دهید. همچنین بلندی قد چمن ها در چمنزارها را حداقل در حدود 7 سانتی متری نگه دارید.

روش‌های عالی برای مقابله با گرمای تابستان و حفاظت از گیاهان

استفاده از مالچ مناسب راهی مطمئن و کاربردی

اولین خط دفاعی در برابر گرمای هوا و شرایط وزش باد که می تواند خاک سطحی را خشک کند، استفاده از یک لایه آزاد مالچ در اطراف گیاهان است. این لایه باعث می شود خاک از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب محافظت شود و سطح آن مرطوب بماند. مالچ همچنین تبخیر آب از خاک را کاهش می دهد، که باعث کاهش نیاز به آبیاری می شود.

مالچ مناسب از رشد علف های هرز جلوگیری می کند که این علف ها خود رقیبی برای گیاهان در جذب آب در گرمای تابستان هستند و در عین حال پوشش های مناسب با سایه انداختن بر روی خاک و کمک به خنک ماندن، به حفظ رطوبت موجود در آن کمک می کنند. اما باغداران باید توجه داشته باشند که مالچ نامناسب می تواند دارای بذر علف های هرز باشد که ممکن است گونه ای مهاجم را به بستر گیاه وارد کند. در نتیجه زمان خرید مالچ به منبع آن توجه کنید تا عاری از بذر علف های هرز باشند.

انتخاب نوع مالچ از نکات قابل توجه است!

مواد مالچ بسیار مختلفی وجود دارد که باغبانان می توانند از آنها استفاده کنند. نوع مالچ را ترجیحاً از یک مالچ بازتابنده و طبیعی مانند بریده های چمن خشک انتخاب کنید. در طول موج گرما، مالچ های رنگ روشن نور خورشید را منعکس می کنند و به حفظ شرایط سطح خنک تر خاک کمک می کنند.

اگر علف تازه بریده شده دارید که می‌خواهید از آنها استفاده کنید، بهتر است چند روز برای آماده سازی آنها زمان بگذارید. آن ها را در معرض آفتاب و هوای آزاد قرار دهید. در چند روز آفتابی، برش های سبز تازه، قهوه ای روشن می شوند و سپس برای استفاده به عنوان مالچ ایده آل هستند.

استفاده از مالچ مناسب راهی مطمئن و کاربردی

در تابستان توجه ویژه ای به آبیاری داشته و آن را مدیریت کنید

صبح زود و قبل از گرمای شدید باغ و درختچه های خود را آبیاری کنید. موج گرما می تواند خاک سطحی را به سرعت خشک کند، که باعث کم آبی ریشه های کم عمق می شود. همچنین آب در هوای گرم از طریق برگ ها از بین می رود، بنابراین گیاهان شما نیاز به آبیاری کامل دارند. این کار باید صبح زود انجام شود، به خصوص اگر از آب پاش برای آبیاری استفاده می کنید؛ زیرا بیشتر آب آبپاش در اثر گرما و تبخیر در اوقات گرم روز از بین می رود. از طرف دیگر آبیاری صبح باعث جلوگیری از سوختن گیاه در اثر گرما می شود که می تواند به برگ ها در حالی که خورشید مستقیماً بالای سر آنها قرار دارد آسیب برساند.

اگر باغ و باغچه شما کوچک است به صورت دستی آن ها را آبیاری کنید

در طول موج گرما، به دلیل افزایش میزان تبخیر آب نیاز به صرفه جویی در آب بیشتر می شود. آبیاری دستی و تکی این مزیت را دارد که مقدار مناسب آب را برای هر محصول مدیریت کرده و ارائه می دهد. همچنین در مقایسه با آبپاش ها روش آبیاری کارآمدتری است، زیرا فقط محصولات هدف آبیاری می شوند. در صورت نیاز به آبیاری در طول روز از شیلنگ های خیس کننده استفاده شود، زیرا برگ های گیاه را مرطوب نکرده و از سوختن آنها جلوگیری می شود.

می توان شیلنگ های خیس کننده را در زیر مالچ قرار داد تا در محیط خنک تر و در حالی که از دید پنهان است، آب مستقیماً به خاک وارد شود. از دیگر مزایای آبیاری در صبح نیز جلوگیری از بیماری های قارچی است چون در طول شب برگ ها خشک مانده و قارچ ها بر روی آنها رشد نخواهند کرد. همچنین هنگام صبح که هوا در باغ هنوز خنک است، آبیاری برای شما دلپذیرتر خواهد بود.

اگر باغ و باغچه شما کوچک است به صورت دستی آن ها را آبیاری کنید

استفاده از سایه‌بان گیاهان و خاک را خنک نگه می دارد

از پارچه سایه دار یا روکش های محافظ ردیف استفاده کنید. پارچه های سایه دار محافظت نسبی و موقت خوبی از نور خورشید برای گیاهان باغی را ارائه می دهند و این پارچه در مراکز باغ در اندازه های مختلف نصب می شوند، و با فاکتورها و تنظیمات مختلف موجود هستند. سایه اندازی این سایه بان ها مختلف بوده و می تواند از 25 تا 90 درصد میزان نور خورشید را کاهش دهند. گیاهان حساس مانند سبزیجات سالاد ممکن است به فاکتور سایه 50 تا 60٪ در طول تابستان نیاز داشته باشند، در حالیکه گیاهان مقاوم تر در برابر گرما مانند کدو و لوبیا بهتر است از پارچه سایه دار 30٪ بهره مند شوند.

نوع سایه بان را درست و متناسب انتخاب کنید

سایه پارچه، سایه ای موقتی است اما باید مواظب بود که فقط جلوی نور خورشید را بگیرد و میزان هوادهی را کاهش ندهد. گیاهان نیازی به محصور شدن در پارچه سایه دار ندارند. قرار دادن آن فقط در یک طرف یا بالاتر از گیاه کافی است. همچنین باید اطمینان حاصل شود که ساختار محافظ در برابر باد مقاومت داشته و با افتادن بر روی گیاهان به آن ها آسیب وارد نکند. پارچه سایه دار خانگی را می توان با استفاده از تور ماهی با نوارهای پارچه ای که از آن بافته شده است تهیه کرد و به طور موقت روی محصولات آسیب پذیر قرار داد.

استفاده از سایه‌بان گیاهان و خاک را خنک نگه می دارد

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی مهندس مینا هادوی

Avatar

حتما ببینید

میوه ندادن درخت یک مشکل نگران کننده در میان کشاورزان

میوه ندادن درخت یک اتفاق دلسرد کننده برای باغدار می باشد. شاید تا به حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *