بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

بهترین کود برای رشد سریع درختان میوه

بهترین کود برای درختان میوه

بهترین زمان برای کود دهی درختان میوه جدید در فصل بهار است، که جوانه زدن شروع می شود و تا اردیبهشت پایان می یابد. استفاده از یک کود خوب می تواند باعث رشد بیشتر میوه شود، اما هر نوع کود این کار را نمی کند! درختان میوه نیازهای غذایی خاص خود را دارند. هنگامی که درختان میوه کاشته می شوند معمولاً یک تا دو سال پس از کاشت می توانید کوددهی را شروع کنید تا رشد قوی و ثابت داشته باشند. اگر می خواهید درختتان رشد سریعی داشته باشد باید نیاز تغذیه ای درخت را برطرف کرده و آبیاری کافی داشته باشید. جهت آشنایی با بهترین کود برای درختان میوه با ما همراه باشید.

در ابتدا که درختان میوه در زمین کشاورزی کاشته می شوند، اولویت با تشویق درختان به رشد ریشه و استقرار درست آن در خاکی با کیفیت خوب است. هنگامی که درختان جوان رشد ریشه کافی داشتند و به استقرار کامل رسیدند می توانید عملیات کوددهی را آغاز کنید تا درخت میوه رشد قوی و ثابت داشته باشید.

در طول عمر درخت با زیر نظر داشتن آن باغ را به طور مناسب کود دهی کنید. درختان میوه برای تقویت، رشد و پرورش میوه ها، جوانه و شاخ و برگ به مقدار مناسب مواد مغذی جذب شده از خاک نیاز دارند.

درختان میوه ای بزرگ مانند درختان سیب و آلو نه تنها زیبایی و سایه خنک کننده ای به باغ شما می بخشند، بلکه میوه های خوراکی خوشمزه تولید می کنند که هم زیبا هستند و هم بسیار خوشمزه می باشند. در حالی که نکات و دستورالعمل های خاص مراقبت، بسته به نوع درخت میوه ای که از آن مراقبت می کنید متفاوت است، اما چندین راه مشترک وجود دارد تا درخت میوه خود را برای رشد و تولید بیشترین میوه و بیشترین برداشت میوه ممکن، آماده کنید.

دو دسته کود وجود دارد که منبع مواد مغذی درختان میوه را تأمین می کند:

  • دسته اول به عنوان کود آلی شناخته می شود. این کود از منابع گیاهی یا حیوانی سرچشمه می گیرند که به طور طبیعی وجود دارند.
  • دسته دوم کود شیمیایی یا معمولی است. این کود مواد معدنی فرآوری شده یا نمک های شیمیایی هستند که ساخت دست بشر است.

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

 کود آلی برای درختان میوه

بهترین کود آلی از مواد بیولوژیکی طبیعی، مانند کودهای معدنی، افسنطین، کمپوست (ضایعات میوه و سبزیجات)، جلبک دریایی، گلوله های یونجه، پودر استخوان (ضایعات تولید شده در کشتارگاه) سرچشمه می گیرند. این کود باعث بهبود تنوع زیستی و بهره وری طولانی مدت خاک، تغذیه گیاهان و افزایش عملکرد می شود. به عنوان محصولی که از مواد طبیعی مشتق شده است، ممکن است تغذیه کافی درختان میوه شما را تأمین نکند.

درختان میوه برای تقویت بهینه میوه، جوانه، شاخه و برگ به مقدار مناسب از تمامی مواد مغذی ضروری برای گیاه نیاز دارند. مراقبت از درخت میوه برای باردهی بهتر و بیشتر از زمان کاشت شروع می شود، زیرا دوره ابتدایی رشد پایه و اساس سلامت و اندازه درخت برای بقیه عمر آن است. برای بهبود استقرار نهال، توصیه شده است که نیم کیلو گرم کود 0-45-0 را در سوراخ محل کاشت قرار دهید و قبل از قرار دادن درخت در سوراخ، کود را با 7 سانتی متر خاک بپوشانید.

نحوه کود دهی

همچنین گفته می شود که بهتر است که در سال اول پس از کاشت، درخت جدید با 630 گرم کود 33-0-0 تغذیه شود، این مقدار از کود را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و به فاصله دو ماه از یکدیگر استفاده کنید. برای اطمینان از این که چه زمانی باید دوز اول را استفاده کرد، صبر کنید تا درخت میوه تقریباً 15 سانتی متر رشد جدید داشته باشد، در این زمان جذب عناصر غذایی در ریشه های درخت میوه در بالاترین حد خود قرار دارد. تقسیم کردن مقدار کود مصرفی به دو نوبت کمک می کند تا خطرات جذب بیش از حد و سوختگی ریشه گیاه آن به حداقل برسد.

با افزایش سن درخت هر ساله مقدار کود مصرفی را افزایش دهید تا  رسیدن عناصر به گیاه و رشد به طور مداوم مداوم صورت گیرد. در سال دوم پس از کاشت درخت میوه، از نیم کیلوگرم کود 21-0-0 استفاده کنید. در سال سوم، 680 گرم از همان کود را برای هر درخت استفاده کنید. پس از آن هر ساله، مقدار کودی را که استفاده می کنید یک پوند افزایش دهید. همانند برنامه اولیه، هر دوز را به دو قسمت تقسیم کنید و قبل از استفاده منتظر رشد بهاری در سال جدید باشید.

درختان میوه را به ندرت آبیاری کنید!

درختان میوه به آبیاری بیش از حد حساس هستند و ممکن است به دلیل آبیاری زیاد رشد ضعیف شده، برداشت میوه کمتر از حد مطلوب شود و یا حتی درخت به طور کلی از بین بروند. رش صحیح به این صورت است که درخت میوه را با فاصله زمانی معین آبیاری کنید، اما هنگام آب دادن به درخت آب کافی برای خیساندن عمیق خاک مصرف کنید. تا زمانی که درختان تازه پیوندی شروع به جوانه زدن برگ های جدید نکنند ، آبیاری نکنید و سپس آنها را هفته ای یکبار برای دو ماه اول آبیاری کنید. پس از استقرار ، آبیاری را فقط در هر 14 روز کاهش دهید و مقدار کافی آب برای مرطوب کردن خاک تا عمق تقریبی 3 تا 4 فوت استفاده کنید ، یعنی عمقی که اکثر درختان میوه ریشه خود را گسترش می دهند.

آفات را از درختان میوه خود دور نگه دارید

یک درخت میوه فقط شما را جذب نمی کند. برگ های براق و میوه های آبدار آن همچنین صدها نوع مختلف از آفات حشرات را به خود جذب می کند که می توانند به درخت حمله کرده و منجر به تنش گیاه ، اندازه درخت کوچک و تولید میوه ضعیف شوند. راز این است که آفات را قبل از حمله دور نگه دارید ، اما به محض اینکه در باغ حیاط خانه خود متوجه آنها شوید ، سریع و موثر آنها را معالجه می کنید. با از بین بردن هر شاخه مرده ، برگ افتاده یا میوه افتاده باغ خود را تمیز نگه دارید.

بعلاوه ، همیشه یک منطقه علفهای هرز را در اطراف درخت میوه خود حفظ کنید ، زیرا علفهای هرز به طور معمول آفات مختلف را جذب و میزبان آنها می شوند. به محض مشاهده مشکلات حشرات ، درخت میوه خود را با یک صابون حشره کش طبیعی یا روغن باغبانی یا با یک حشره کش که با فسمت یا متوکسی کلر فرموله شده است ، درمان کنید. چنین محصولاتی از نظر سمی برای انسان و اکثر حیوانات خانگی نسبتاً کم در نظر گرفته می شود ، در عین حال طیف گسترده ای از آفات درختان میوه را به طور موثر درمان می کند.

آشنایی با کودهای شیمیایی (معمولی) برای درختان میوه

کودهای شیمیایی یا معمولی، محصولات مصنوعی (ساخته شده توسط بشر) هستند که به اشکال مختلفی مانند دانه ای یا مایع وجود دارند. از کودهای شیمیایی به طور گسترده استفاده می شود، اما این موارد منفی را نیز دارند. به عنوان مثال، کودهای معمولی می توانند برای محیط زیست مضر باشند و در صورت استفاده بیش از حد، می توانند گیاهان را بسوزانند. با این وجود، میلیون ها باغبان استفاده از کودهای معمولی را به روش های دیگر ترجیح می دهند، زیرا قیمت آنها کم و سریع عمل می کند.

برای کوددهی درختان میوه می توانید از کود آب نگهدار استفاده کنید. این کود تمامی عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز درختان میوه را دارا می باشد و همچنین به علت داشتن مواد نگه دارنده آب که اطراف ریشه می مانند و آب و مواد غذایی را به تدریج به ریشه درخت می رسانند و راندمان آبیاری را بالا می برد که رشد بالا، افزایش محصول و شادابی درخت را در پی دارد.

 کود آب نگهدار از دو بخش تشکیل شده است

۱. مواد آلی : کود گاوی و کود مرغی و کمپوست مرغی

۲. مواد معدنی: شامل عناصر ماکرو و میکرو مورد نیاز درخت مانند گوگرد ،آهن ، منگنز ، روی ،مس،نیتروژن ، فسفر ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم و مواد نگهدارنده آب

ساختار مواد نگه دارنده این کود مانند لانه زنبور میباشد که آب را در خود جذب می کند و به تدرج به ریشه درخت می رساند.

بهترین روش کود دهی

باید انتهای سایه انداز درخت چالکود زده شود ، برای درختان با سن بالا چهار گوشه درخت چالکود زده شود ، عمق چاله ها ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد برای هر درخت پنج تا ده کیلو از کود آب نگهدار را با نصف خاک چاله مخلوط کنید و چاله را پر کنید.

آشنایی بیشتر با کود آب نگهدار

کود آب نگهدار حاصل تحقیق و پژوهش موسس شرکت آب نگهدار کویر آریا دکتر احسان عسکری در دانشگاه معتبر ایوای امریکا و تلاش برای تولید محصولی با قابلیت رقابت با انواع خارجی است.

1.کود آب نگهدار سبب حفظ رطوبت در منطقه توسعه ریشه و افزایش راندمان آبیاری می شود
2.باعث جلوگیری از برگشت آب به سطح خاک و تبخیر شدن آن می شود و از این طریق از شوری خاک هم جلوگیری می کند.
3.در مناطقی که دچار کم آبی هستند این کود مانند یک معجزه عمل می کند و باعث شادابی و نشاط گیاه می شود
4.جلوگیری از آب شویی عناصر غذایی و حفظ این عناصر در منطقه توسعه ریشه
5.افزایش راندمان کود دهی
6.کمک به تشکیل خاکدانه در خاک
7.نفوذ پذیر کردن خاک و بهبود تهویه آن
8.کمک به توسعه ریشه و حفظ سلامت آن
9.کمک به توسعه میکروارگانیسم های مفید خاک
10.محبوس کردن سموم و فلزات سنگین در خود و جلوگیری از جذب آنها توسط گیاه
11.آبیاری کمتر محصول بیشتر
12.امکان افزایش فواصل آبیاری و استفاده بهینه از کود و در نهایت کاهش هزینه های تولید .

از این کود میتوانید در این موارد استفاده کنید :

تمامی درختان ، گیاهان و گل ها  و بهترین گزینه برای چمن کاری و فضای سبز 

 

برای مشاوره و ارتباط با بخش فروش کارخانه با شماره زیر تماس بگیرید .

۰۹۹۱۶۹۲۴۱۸۹ مهندس علوی

۰۹۹۱۶۹۲۴۱۸۴ مهندس غلامی

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

اینستاگرام
تلگرام
آپارات
ایتا
روبیکا
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
دوست داریم نظرتونو بدونیم، لطفا دیدگاهی بنویس برامون!x