بررسی خواص انجیر از تنظیم فشار خون تا درمان کم خونی

نگاهی کلی بر میوه دوست داشتنی انجیر

انجیر دارای طعمی منحصر به فرد، شیرین همراه با بافتی نرم که از دانه هایی ترد و خوراکی پر شده است. انجیر دارای انواع مختلفی است که هم از نظر رنگ و هم بافت با هم متفاوت اند که ما قصد داریم در این مقاله بیشتر با خواص انجیر آشنا شویم.

انجیر یک درخت قدیمی است به طوری که ویژگی های برجسته آن در کتاب های مقدس نیز ذکر شده است. این میوه بومی کشور های خاورمیانه و مدیترنه است. جالب است بدانید مردمان یونان به قدری این میوه برایشان مقدس بوده که در زمان قدیم قوانینی را وضع کرده بودند که از صادر کردن این میوه جلوگیری شود.

انجیر میوه ای است از خانواده ی توت ها با اسم علمی Carica FicuS که دارای پوستی بنفش و یا سبز خوردنی است.

انجیر

خواص انجیر برای سلامتی

انجیر یک منبع غنی از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است. انجیر این میوه لذیذ را می توان به صورت تازه و هم خشک مصرف کنید.

خواص انجیر برای تقویت روده

انجیر به دلیل دارا بودن فیبر به سلامتی روده ها کمک کرده و به عنوان یک ملین طبیعی هم به حساب می آید که باعث بهبود یبوست می شود.

خواص انجیر برای تنظیم فشار خون

بسیاری از افراد هستند که به دلیل مصرف زیاد سدیم (نمک) موجود در غذاهای فرآوری شده باعث کاهش میزان پتاسیم در بدنشان می شوند که عدم بین این دو ماده ( پتاسیم و سدیم) باعث ایجاد فشار خون بالا می شود. با مصرف انجیر به طور طبیعی میزان پتاسیم در بدن افزایش می یابد و در نتیجه فشار خون کاهش پیدا می کند.

خواص انجیر برای کاهش وزن

انجیر به دلیل دارا بودن مقدار بالا فیبر باعث ایجاد سیری در افراد شده و همچنین انجیر به دلیل این که دارای پروبیوتیک است باعث تقویت باکتری های مفید روده می شود که به هضم بهتر غذا کمک بسزایی می کند.

خواص انجیر برای تقویت استخوان

انجیر منبعی سرشار از کلسیم است که در تراکم استخوان ها نقش پر رنگی دارد و در عین حال خطر پوکی استخوان را کاهش می دهد.

خواص انجیر برای تقویت استخوان ها

خواص انجیر برای باروری مردان

آیا می خواهید بهترین و شیرین ترین راه تقویت باروری را بدانید؟

مردان به دلیل عادت های نامناسب غذایی، سیگار کشیدن و دلایل دیگر ممکن است با مشکلات ناباروری مواجه شوند. می توان با استفاده از انجیر، این میوه جادویی باعث تقویت اسپرم ها شده و مشکل ناباروری را تا حدی حل کنید.

خواص انجیر برای جلوگیری از سنگ کلیه

برای جلوگیری از مبتلا شدن به سنگ کلیه بهتر است از این میوه مجعزه آسا استفاده کنید. به این صورت که مقداری انجیر را در آب بجوشانید و زمانی که این آب خنک شد آن را به مدت چند روز مصرف کنید.

خواص انجیر برای بارداری

انجیر یکی از پر کاربرد ترین میوه ها در دوران بارداری است. این میوه سرشار از آهن، کلسیم و مواد معدنی ضروری مورد نیاز کودک و مادر است.

مصرف انجیر در دوران بارداری

 • تنظیم فشار خون
 • تنظیم کلسترول خون
 • محافظ چشمان مادر و جنین
 • پیشگیری از یبوست در زمان بارداری
 • درمان کم خونی بارداری
 • منبع انرژی برای مادر

خواص انجیر در دوران بارداری

خواص انجیر برای کودکان

انجیر به عنوان یک ماده مغذی و فیبری در رشد و نمو کودکان نقش پر رنگی دارد. انجیر همانند یک ماده ضد میکروبی است که به رشد سیستم ایمنی بدن کودک کمک کرده و باعث هضم بهتر غذا در کودکان نیز می شود.

کاربرد انجیر در کودکان

 • تامین رطوبت و مواد معدنی ضروری بدن
 • دارا بودن خواص ضد میکروبی
 • تقویت سیستم گوارشی
 • درمان یبوست

خواص انجیر برای کودکان

روش های استفاد انجیر برای کودکان

استفاده از انجیر تازه

 • چند عدد انجیر تازه را به خوبی له کنید تا حالت خمیر پیدا کند و برای این که کودک شما به راحتی آن را مصرف کند بهتر است آن را به فرنی اضافه کنید.
 • استفاده از انجیر پخته شده: تکه های انجیر خام را با استفاده از روغن زیتون چرب کنید و آن ها را داخل فر گذاشته و صبر کنید که پوست انجیر پوک و نرم شود و در آخر آن ها را نرم کرده و میل کنید.

فرنی انجیر

خواص انجیر خشک

انجیر تازه میوه ای فاسد شدنی است پس بهتر است برای نگهداری طولانی مدت آن را خشک کنید. انجیر خشک یک میوه خشک شیرین و مغذی است که می توان در طول سال از آن استفاده کرد. تمامی خواصی که در انجیر تازه وجود دارد در انجیر خشک نیز قرار گرفته است و چه بسا بسیاری از افراد هستند که انجیر خشک را به انجیر تازه ترجیح می دهند.

انجیر خشک

بهتر است در طول روز چه مقدار انجیر خشک بخوریم؟

توصیه می شود که هر فرد برای بهره بردن بهتر از خواص انجیر روزانه 3 الی 5 عدد انجیر خشک را مصرف کند.

راهنمای خرید انجیر خشک

 • انجیر خشکی را انتخاب کنید که بوی ترشیدگی ندهد. این عامل به این معنا است که قند انجیر شما تخمیر شده است و میوه مورد نظر شما خراب و فاسد است.
 • انجیر خشک هایی که دارای دمی کشیده و رگ رگی مانند هستند به این معنا است که تا حدودی داخل میوه خالی شده است و میوه کیفیت خود را از دست داده است.
 • اگر پوست میوه حالت فرسودگی (گهنگی) داشته باشد به این معنا است که به خوبی نگهداری نشده است و یا این که به مدت طولانی در انبار مانده است.

بهترین انجیر تازه برای خشک کردن

 • بهترین نوع انجیر برای خشک کردن، انجیر زرد است.
 • انجیر تازه ای را که برای خشک کردن انتخاب کرده اید بهتر است مزه ترش نداشته باشد.
 • میوه به طور کامل رسیده باشد.
 • از انتخاب میوه های له شده خوداری کنید.
 • دقت کنید که روی پوست آن لکه ای وجود نداشته باشد.
 • انجیر هایی را انتخاب کنید که دارای پوست نازک باشند.

شرایط نگهداری از انجیر خشک

شرایط نگهداری انجیر خشک همانند بسیاری از برگه ها است. در نگهداری از انجیر خشک نباید همانند نگهداری از مغزیجاتی مانند پسته و یا بادام رفتار کنید. مکانی که انجیر خشک را در آن نگهداری می شود باید جایی خنک و مرطوب باشد. اگر انجیر خشک ها را در مکانی قرار بدهید که فاقد رطوبت باشد باعث می شود میوه انجیر خشک پیش از حد سفت و خشک شود.

بهترین مکان برای نگهداری از انجیر خشک

بهتر است برای استفاده بهتر از انجیر خشک آن ها را کمی مرطوب کرده و در داخل یخچال نگهداری کنید در این صورت انجیر خشک شما در حین خشک بودن از نرمی خوبی بررخوردار است.

خواص انجیر خشک در طب سنتی

انجیر خشک در طب سنتی دارای طبعی گرم و تر است. خواص انجیر خشک در طب سنتی عبارت اند از:

 • درمان یبوست: آن را در گلاب بخیسانید و به عنوان یک میان وعده مصرف کنید.
 • درمان گلو درد: دانه های انجیر را در آب بجوشانید و آب جوشیده شده آن را میل کنید.
 • کاهش دهنده حرارت قلب و کبد
 • تقویت قوای جنسی
 • رفع بوی بد دهان
 • رفع کم خونی
 • تقویت حافظه

انجیر خشک در طب سنتی

استفاده از قسمت های مختلف درخت انجیر در آشپزی

اگر شما تجربه چیدن انجیر از درخت را داشته اید احتمالا شیره ای که هنگام جدا کردن انجیر از شاخه می چکد را مشاهده کرده اید. این شیرآبه، رنگی همانند شیر بوده و تلخ مزه است و از نظر آنزیم های موجود در خود شباهت بسیاری به شیره لوزالمعده انسان نیز دارد.

در زمان های قدیم برای این که گوشت سریع تر پخته شود از شیرآبه درخت انجیر استفاده می کردند. قدیمی ها به قسمت های دیگر درخت انجیر در آشپزی رحم نمی کردند و هنگام پختن گوشت در کنار دیگر محتویات غذایی، چوب درخت انجیر و یا برگ آن را نیز قرار می دادند و یا حتی از چوب درخت انجیر برای به سیخ کشیدن گوشت ها استفاده می کردند.

خواص انجیر در آشپزی

آثار مفید و فوق العاده برگ و شیرآبه انجیر از نظر طبیبان قدیم

در صورتی که یک قطره شیرآبه درخت انجیر را داخل دندانی که پوسیده است بمالید درد دندان ناشی از پوسیدگی دندان التیام می یابد.

برای بر طرف کردن میخچه و زگیل چند مرتبه، صبح و عصر، شیرآبه درخت انجیر را روی میخچه و یا زگیل بمالید. مقدار شیرآبه مورد استفاده در هر مرتبه باید در حدود 1 یا 2 قطره باشد. با این کار میخچه یا زگیل پس از مدتی بهبود می یابد.

برای درمان پوسته پوسته شدن پوست می توانید برگ خشک شده درخت انجیر را بکوبید و آن را در سرکه خیس کنید و سپس روی پوست خود بمالید. اگر پوست شما پوسته پوسته می شود امتحان این مخلوط خالی از لطف نخواهد بود.

استفاده از برگ تازه درخت انجیر برای التیام سریع تر زخم ها نیز توصیه شده است. برای این که زخم ها بهبود یابند باید برگ تازه درخت انجیر را مدت زمان کمی روی زخم هایی که سطحی هستند قرار داد.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از برگ و شیره درخت انجیر

مصرف میوه انجیر تازه یا انجیر خشک در صورتی که کم باشد معمولا برای اغلب افراد مضر نیست و مشکلی در پی نخواهد داشت. اما در صورتی که از شیره درخت انجیر یا همان لاتکس استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که اگر مقدار آن زیاد باشد ممکن است در برخی اشخاص منجر به ایجاد مشکل در مجرای گوارشی نظیر خونریزی آن شود.

اگر از برگ درخت انجیر برای پوست خود استفاده می کنید باید بدانید که این موضوع ممکن است سبب حساسیت بیشتر پوست شما به نور خورشید شود. همچنین خوب است بدانید که برخورد برگ انجیر با پوست می تواند باعث ایجاد خارش در سطح پوست شما شود.

ورزشکاران و استفاده از انجیر

با نگاهی به پژوهش های جدیدی که در مورد خواص انجیر صورت گرفته است مشخص است که انجیر تازه و انجیر خشک یکی از انرژی زا ترین مواد غذایی برای بدن ورزشکاران است. حدود نیم ساعت بعد از مصرف انجیر، قند موجود در آن به آسانی جذب بدن انسان می شود. از این رو مصرف انجیر می تواند به تامین انرژی مورد نیاز بدن ورزشکاران کمک ویژه ای کند.

توجه داشته باشید که کالری انجیر خشک چیزی در حدود 6 برابر انجیر تازه است. این موضوع به این دلیل است که انجیر خشک دارای مواد غذایی غلیظ شده است. همچنین انجیر خشک دارای ماده ای به نام پکتین است که کلسترول خود را کاهش می دهد.

خواص انجیر در ورزشکاران

توجه داشته باشید که در خوردن هر چیزی زیاده روی نکنید و برای به کار بردن آن برای حل مشکل خود حتما تمام جوانب احتیاط را مد نظر بگیرید.

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

 

درباره‌ی زهرا سادات رضایی

Avatar

حتما ببینید

خواص شگفت انگیز خرما

مصرف و خواص شگفت انگیز خرما

نگاهی کوتاه به میوه شگفت انگیز خرما خرما به طور عمده در مناطق گرم کویری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *