اقلیم مناسب برای کاشت پسته

آیا می دانید اقلیم مناسب کاشت پسته در کجاست؟

شناخت اقلیم و آب و هوای مورد نیاز گیاه پسته یک ضرورت اساسی قبل از احداث باغ می باشد، برای سرمایه گذاری روی درخت پسته یا هر محصول دیگری لازم است با اقلیمی که مناسب آن درخت هست آشنا باشیم تا بعدا دچار مشکلات نشویم.

البته لازم به ذکر است که تغییرات آب و هوایی به شکل عجیب غریبی در جهان در حال وقوع است که این مهم باعث شده است بسیاری از مناطق آب و هوایی جهان که قبلا برای یک محصول مناسب بوده اند امروز اصلا مناسب نباشند.

شرایط آب و هوایی مورد نیاز پسته

پسته به صورت کلی آب و هوای خشک با رطوبت بسیار کم را ترجیح می دهد در آب و هوای مرطوب درخت پسته محصول نمی دهد اما رشد خواهد کرد.

شرایط ایده آل آب و هوایی برای درخت پسته اقلیم خشک و گرم در تابستان (نه خیلی گرم) همراه با زمستان سرد و معتدل می باشد. که این نوع اقلیم یک اقلیم کویری نه چندان داغ و سوزان است.

پسته در زمستان تا دمای 20- را تحمل کرده و در تابستان تا 42 درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کند و محصول خوبی می دهد، البته میزان مقاومت این گیاه در برابر ناملایمات طبیعی بیشتر از این می باشد اما ما شرایطی را ذکر کردیم که می توانید محصول خوبی بدون مشکل برداشت کنید، ضمن اینکه این میزان تحمل به سن و نوع درخت هم بستگی دارد.

مهمترین چالش پسته سرمای بهاره یا گرمای زودرس بهاره است در سال 1396 به دلیل گرمای زودرس بهاره تمامی گره های زایشی اکثر مناطق پسته خیز کشور ریزش کردند به نحوی که برآورد می شود در سال 1397 میزان محصول پسته 80% کاهش داشته باشد و همچنین اگر دمای هوا در تابستان از 42 برای مدت طولانی تجاوز کند یا مغز پسته به خوبی تشکیل نمی شود و یا درصد دهن بست بسیار بالا خواهد رفت.

 

چه راه هایی برای افزایش محصول پسته وجود دارد؟

1.رطوبت مناسب و مورد نیاز پسته

حداکثر رطوبت مورد قبول پسته در فصل تابستان 35% است هرچه این رطوبت کمتر باشد برای پسته ایده آل تر است بنابر این از میانگین رطوبت هوا در تابستان در منطقه خود مطلع شوید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید، ضمن اینکه رطوبت بالای 60% در بهار هم می تواند گرده افشانی را مختل کند.

2.نیاز سرمایی درختان پسته

همانطور که ذکر شد درخت پسته تا دمای منفی 20 را تحمل می کند اما موضوع مهم تامین نیاز سرمایی این درخت در زمستان می باشد بسته به نوع رقم پسته 600 تا 1000 ساعت نیاز سرمایی باید تامین شود تا درخت پسته به خوبی در بهار از خواب بیدار شود.

دمایی که برای محاسبه در نیاز سرمایی مد نظر است دمای کمتر از 7 درجه سانتیگراد تا صفر درجه است، دمای کمتر از صفر درجه هم جز ساعات نیاز سرمایی درخت محسوب نخواهد شد.

بر طبق مطالعات درختانی مانند فندقی کمترین نیاز سرمایی و درختهایی مانند اکبر بیشترین نیاز سرمایی (تا 1200 ساعت) را دارند. با نصب یک دماسنج دیجیتال و ذخیره اطلاعات آن به سادگی می توانید میزان سرمای زمستان درختان خود را اندازه بگیرید.

3.تاثیر باد و باران بر روی درختان پسته

باران بیش از حد بهاره گرده افشانی را مختل می کند پس اگر در منطقه شما باران بهاره زیادی می بارد بهتر است کاشت پسته را بی خیال شوید، همچنین بادهای شنی و طوفانهای شدید بالای 50 کلیومتر درساعت برای درخت پسته مضر هستند.

4.اثرات منفی بارش تگرگ

تگرگ برای هیچ محصولی خوب نیست بنابراین اگر در منطقه شما هر سال یا یک سال در میان شاهد تگرگ هستید بهتر است به فکر زراعتی متفاوت باشید.

5.بارش برف و خسارات آن بر درختان

باریدن برف در زمستان برای پسته بسیار مفید است البته به شرطی که خاک شما شور نباشد! اگر در جایی که خاک شور است برف زیادی ببارد نمک به سطح آمده و با تماس با کنده درخت می تواند حتی باعث خشک شدن درختان شما بشود.

6.موقعیت جغرافیایی و تاثیر آن بر کاشت درخت

برای همه درختها و گیاهان جهان موقعیت جغرافیایی تاثیر شگرفی بر عملکرد آنها می گذارد بارها مشاهده شده است با یک فاصله کمتر از 5 کیلومتری صرفا به دلیل تغییر طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا برخی از گیاهان با یک نژاد و یک نوع رسیدگی محصولی بسیار متفاوت می دهند.
عرض جغرافیایی مناسب برای پسته 24-42 درجه شمالی می باشد و در ایران عمده پسته کاشته شده در عرض جغرافیایی 27-37 می باشد.

7.اثرات ارتفاع از سطح دریا در کاشت

ارتفاع 900 تا 1800 متر از سطح دریا ارتفاعی مناسب برای پسته است، اما در کشور ایران در مناطق سرخس و گنبد که ارتفاعی بین 260-40 متر از سطح دریا دارند نیز کاشت شده است و محصول مناسبی هم برداشت شده است بنابراین می توان گفت طول و عرض جغرافیایی و شرایط اقلیمی از فاکتور ارتفاع از سطح دریا مهمتر هستند.

 

شاخص واحد مناسب قابل تحمل نامناسب
عرض جغرافیایی درجه 27-37
ارتفاع از سطح دریا متر 900-1800 200-2200 بیشتر از 2200 و کمتر از 200
نیاز سرمایی ساعت 1000 ساعت بین 7 تا 0 درجه سانتی گراد 700 ساعت کمتر از 600 ساعت
دمای محیط در فصل رشد درجه سانتیگراد 25-35 20-42 کمتر از 20 بیشتر از 42
دمای محیط در فصل گرده افشانی درجه سانتیگراد 16-22 10-30 کمتر از 10 بیشتر از 30
رطوبت محیط در فصل رشد درصد 25-35 36-60 بیش از 60
رطوبت محیط در زمان گرده افشانی درصد 35-50 25-51 بیش از 70

 

مشاهده تمامی محصولات فروشگاه

درباره‌ی محسن جمشیدی

محسن جمشیدی

حتما ببینید

اجزا و مشخصات رتیواتورهای کشویی

اجزا و مشخصات رتیواتورهای هیدرولیکی

معرفی انواع رتیواتورهای هیدرولیکی در باغ های پسته و مرکبات، میوه جات جهت شخم که …

7 نظر

 1. Avatar

  سلام وقت بخیر لطفا درباره کاشت درخت پسته درشهرهای جنوبی مثل ابادان اطلاعاتی بزارید ایا این در درخت در این اقلیم رشد می کند ممنون تشکر

 2. Avatar

  سلام توضیحات بیشتر درباره شرایط اب هوایی شهر ابادان تابستاهای گرم گرمای ان تا ۶۰ درجه ی هم می رسد زمستان ان کوتاه در حد دو یا سه ماه ولی سرد یعنی در شب سرد ولی در روز متعادتر است بادهمراه با خاک که میزان دید گاهی به یک یا متر در جلو می رسد

  • مهندس مهدی امیری
   مهندس مهدی امیری

   با سلام لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید

  • محسن جمشیدی
   محسن جمشیدی

   سلام دوست گرامی اقلیم مناطقی چون آبادان به طور کلی برای پسته مناسب نیست پسته گرمای آبادان را تحمل می کند اما محصولی به شما نمی دهد فقط زنده می ماند..

 3. Avatar

  سلام خدمت کارشناسان محترم
  بنده از کشاورزان استان مرکزی هستم بخش سربند
  سرد ترین منطقه استان
  می خاستم در باره کشت پسته در منطقه ما راهنمایی کنید

  • محسن جمشیدی
   محسن جمشیدی

   سلام بهترین کسی که می تواند شما را در این امر کمک کند بخش تحقیقات جهاد کشاورزی منطقه خودتان هست که با اقلیم شما آشنایی کامل دارند اگر آنها تائید کردند ما برای کار و کارشناسی آماده هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *