اصول بازار یابی موفق در بازار گوشت شتر مرغ

اصول بازار یابی موفق در بازار گوشت شتر مرغ

در ابتدای سال های اول شروع پرورش شتر مرغ بسیاری از مزرعه داران و صاحبان کشتارگاه ها همانند فرانس آتروشس و اشترویسکی بلژیکی دان استرودس از دانمارک و دگر کمپانی های استرالیایی واتریشی موفقیت چندانی نداشته و ورشکست شدند. حال چند عدد از این شرکت ها دوباره با صاحبان جدید شروع به کار نمودند.

گروه زیادی که به امید موفقیت در این راه جدید شانس خود را با سرمایه گذاری امتحان کردند، در پایان به نتیجه مثبتی دست نیافتند و این صرفا به دلیل آن نبود که محصولاتشان از کیفیت بالایی برخوردار نبود بلکه بازاریابی برای محصولات، خود نیز کاری است بس دشوار حائز اهمیت.در طی سال هایی که این افراد بدین کار مشغول بودند متأسفانه نتوانستند خریداری برای محصولات خویش بیابند.

 • در اسپانیا در سال ۱۹۹۹ حدود ۲۵۰۰ عدد پرنده کشتار شد که در حدود۵۰۰۰۰ کیلو استیک یا فیله از آن به دست آمده یا بهتر بگوییم ۵۰ تن، اگر در منطقه بارسلونا هر شهروند فقط یک استیک ۱۶۰ گرمی می خورد می توان گفت که تمامی محصول تولیدی گوشت شتر مرغ اسپانیا در آن سال به فروش می رفت در حالی که در پایان بسیاری از مزرعه دارن اعلام نمودند که نتوانستند محصول گوشت تولیدی خویش را به فروش برسانند.
 •  در سال ۲۰۰۰ میلادی در کل دنیا حدود ۳۰۰۰۰۰ شتر مرغ کشتار گردید که حدود ۲۴۵۰۰۰ شتر مرغ از این تعداد فقط در آفریقا بوده چیزی در حدود ۶۰۰۰ تن استیک یا فیله. فقط بعد از به وجود آمدن اولین بحران گوشتی، جنون گاوی در اروپا و آلمان فروش گوشت شتر مرغ چند برابر شد در این میان آفریقایی ها وآمریکایی ها و استرالیایی ها با عرضه کردن محصولات خویش با کمترین قیمت سعی بر آن داشتند که در این بازار جدید اروپا سهمی را از آن خویش سازند. در این سال کل محصول گوشت شتر مرغ دنیا با وجود کمی به مصرف رسید. یعنی هر سه آلمانی یک تکه گوشت استیک در طول سال خریداری کرده بود به عنوان یک مقایسه کوچک در آلمان فقط در سال ۲۰۰۰ مقدار ۴۰۰۰۰۰ کیلوگرم گوشت بوقلمون مصرف گردید.
  •  ٪۹۰ از چرم شتر مرغ برای ساخت کیف های خانم های آسیایی و چکمه های معروف گاوچران های آمریکایی مصرف گردید. در سال ۲۰۰۰ با به وجود آمدن بحران اقتصادی در جهان قدرت خرید مشتریان چرم پایین آمد و سبب گردید که در هر کجا کوهی از چرم های تولیدی انباشته شده به وجود آید. تنها یک خریدار در بازار وجود داشت و آن کارخانه مرسدس بنز آلمان بود که با هدیه کیفی چرمی برای کارت و گواهینامه در مرسدس کلاسه برای جلب خوشنودی مشتریانش از چرم شتر مرغ استفاده نمود. این نشان دهنده آن است که بازار چرم شترمرغ دارای ظرفیت بسیار بزرگی است اما در حال حاضر این بازار وجود ندارد حتی در آلمان.

بررسی مشکلات و موانع تجارت گوشت شتر مرغ

گوشت شتر مرغ با به وجود آمدن اولین بحران گوشتی (BSE) در میان مصرف کنندگان شناخته شد و کیف های چرمی ساخته شده از چرم شترمرغ به دلیل کیفیت دیگر قابل تعویض با چرم های دیگر نیستند. آفریقایی ها حدود ۱۵۰ سال است که با ارائه محصولات شتر مرغ کسب درآمد می کنند، به خصوص با ارائه محصول چرم آن که چرم قرن بیست و یکم شناخته شد و بازار جهانی را از آن خود ساخته و این محصول به بالاترین قیمت به مشتریان خود عرضه می گردد.

اگر به زودی سیاست جدیدی در راه بازاریابی و تغییر بسیاری از موارد اقتصادی در صنعت پرورش شتر مرغ به عمل نیاید، این بازار شکوفا به بن بست خواهد رسید و خورشید درخشان دست اندرکاران و تولیدکنندگان این صنعت افول خواهد کرد که آینده بسیار سخت و تلخی را برای آفریقایی ها رقم خواهد زد.

محصول تولیدی چرم گاو دنیا در سال ۲۰۰۰ میلادی چیزی در حدود ۱۳۰۰۰۰ پوست گاو بوده در حالی که فقط در آلمان در همین سال ۱۳ میلیون رأس گاو نگهداری می شده. موقعیت فعلی بازار فروش محصولات شتر مرغ از جوانب دیگر نیز در معرض خطر و تحت فشار است.

بدین خاطر که در حال حاضر برابر نظریه کارشناسان اقتصادی نمی توان از یک رشد و ترقی جدید کنارگیری کرد و بدین ترتیب هر روز قیمت محصولات گوشتی در بازار اروپا در حال پایین آمدن است، البته پایین آمدن قیمت و رقابت مشکل بزرگی نیست تا زمانی که اقتصاد بیمار نگردد و قدرت خرید مردم در سطح بالا قرار داشته باشد ولی در غیر این صورت دگر بار به صورت بحران اقتصادی جدیدی دامن گیر همگان خواهد گشت.

اصول اولیه تولید و پرورش شتر مرغ

 یقینا برای موفقیت در امر تولید می بایستی اصول پایه ای زیر را مد نظر داشت.

 • چه محصولی را می خواهیم تولید کنیم
 • به چه کسی می خواهیم محصول را عرضه کنیم. آیا برای محصولمان تقاضایی وجود دارد.
 • چگونه می توانیم پاسخگوی تقاضای مصرف کننده باشیم یا آن را گسترش دهیم. . آیا می بایست محصول تولیدی امان را بر مبنای تقاضای مشتری ها تنظیم کنیم.
 • چگونه می توان محصول را از نظر اقتصادی محصولمان را مقرون به صرفه تولید کنیم تا با سود آن را بفروشیم. اینها همه قوانین اولیه تولید و بازاریابی است که در مورد محصولات تولیدی شتر مرغ نیز صدق می کند با این تفاوت که خیلی از محصولات چون اتومبیل را می توان برمبنای تقاضای بازار بزرگ یا کوچک ساخت و یا لوكس و پرقدرت، اما یک شتر مرغ، شتر مرغ باقی خواهد ماند و غیر قابل تغییر است. اما بسیار مفید و قابل استفاده است.

باید اشاره کرد که بسیاری از تولیدکنندگان به علت کمبود سرمایه قادر به تبلیغات و حتی نحوه آشپزی و طبخ گوشت شتر مرغ و نظریات علمی در مورد سالم بودن این گوشت، نیستند تا بدین وسیله بتواند تعداد جدیدی از مصرف کنندگان گوشت را در بازار به سوی خود جلب کنند. و بازار فروش محصولات خویش را اندکی رونق دهند.

بررسی چرم شتر مرغ با سایر چرم ها

 به اقراق می توان گفت که با ارزش ترین محصول به دست آمده از شتر مرغ چرم اوست، چرمی که بسیار بادوام و نرم و به دلیل فشردگی مولکول هایش از کیفیت بالایی برخوردار است. این چرم به عنوان چرم قرن بیست و یکم و چرم اشراف شناخته شده و می رود تا در بازار جهانی در صدر بالاترین مصرف کارخانجات کیف و کفش و کمربند و دگر محصولات دنیا درآید.

نحوه آماده کردن چرم شتر مرغ

 بلافاصله بعد از کشتار می بایستی پوست شتر مرغ را به دقت تمیز کنیم تا عاری از هرگونه گوشت و چربی باشد.

 • پوست را با آب سرد بدقت بشوئید تا کاملا تمیز شود.

پوست را به مدت ۲۴ ساعت در مواد ضدعفونی کننده قرار دهید تا کاملا خیس بخورد، در آفریقا مزرعه داران از محلول آب و سدیم به نسبت یک به ده با ۱۰ لیتر آب یک قسمت سدیم کلرید استفاده می کنند. (درون حوضچه شستشو از مخلوط کلر و بوراکس به میزان نه به یک) آب می بایستی گرم باشد (نه داغ) بایستی با نمک مخلوط گردد به گونه ای که دیگر کریستال های نمک حل نگردند.

 • بگذارید تا تمامی آب درون پوست بیرون بیاید.
 • پوست را در محلی خنک بر روی سیمان یا چوب (غير از فلز ) از قسمت گوشتی به سمت بالا پهن کنید و بر روی آن و کنارهایش نمک بریزید طوری که تمام سطح آن را فرار بگیرد و آب پوست بتواند خارج شود.
 •  بعد از ۵-۴ روز نمک روی پوست را بتکانید و پوست را در ابعاد ۵۰ در ۵۰ جمع کنید.
 •  پوست ها را در درون فضایی خنک در حرارت دو درجه سانتی گراد روی همدیگر قرار دهید طوری که بتوانند تنفس کنند و مواظب باشید که خشک نشوند.
 • در اولین فرصت پوست ها را به دباغ خانه حمل کنید.

 مهم: برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست ها توسط باکتری ها باید به اندازه کافی به پوست ها نمک زد.

منبع:

پرورش و نگهداری شتر مرغ (مهندس محمد حسین منزهیان،کریستف کیستنر و جرالد رینر)

برای عضویت در کانال تلگرام، اینستاگرام و آپارات پسته رفسنجان بر روی تصاویر زیر کلیک کنید:

خوشحال می شویم نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *